Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1786

Příspěvek od juh »

Naburko píše:Náhodou aj to DSO ide pri svetenosti 1:10 celkom dobre
To "celkom dobre" by som až tak jednoznačne netvrdil.
Nejaká teória sa dá nájsť k problematike fotenia napríklad na stránkach:
- Wikipedia - Exposure value
- Exposure Value (photography)

Pre jednoduchosť porovnania, čo znamená f/10 (všeobecne lacnejšie sústavy s menším priemerom objektívu) oproti svetelnejším sústavám (všeobecne drahšie sústavy s väčším priemerom objektívu):
Ak sa na fotenie použijú dve sústavy s rovnakou ohniskovou vzdialenosťou (aby boli zachytené rovnaké detaily), snímačmi s identickou veľkosťou pixelov (aby sme nemuseli prepočítavať na jednotku plochy), ale s rozdielnou svetelnosťou, jedna s f/4 (Newton), druhá s f/10 (Cassegrain), tak potom tie hodnoty pre identickú "exposure value" (?expozičnú hodnotu?) vychádzajú nasledovne:
1. čas=1.0" f/4 ISO=100 => EV=4.00
2. čas=6.0" f/10 ISO-100 => EV=4.00
z toho vychádza, že pri sústave s f/10 sa dosiahne rovnaký výsledok (počet zachytených fotónov na pixel) pri 6x dlhšom expozičnom čase, ako pri sústave s f/4. V praxi sa dosť často používajú sústavy s reduktormi ohniskovej vzdialenosti, pri ktorých je výsledná svetelnosť sústavy okolo f/3.5 a tam je ten pomer už niekde okolo 8x v prospech svetelnejšej sústavy.

Zhrnuté, to čo sa nafotí za 1 hodinu so sústavou o svetelnosti f/3.5, to sa nafotí pri použití sústavy so svetelnosťou f/10 pri celkovej expozičnej dobe až okolo 8 hodín. Takže áno, s f/10 sa dá fotiť, ale niečo to bude stáť.
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 245
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1787

Příspěvek od Naburko »

juh píše:
Naburko píše:Náhodou aj to DSO ide pri svetenosti 1:10 celkom dobre
To "celkom dobre" by som až tak jednoznačne netvrdil.
Nejaká teória sa dá nájsť k problematike fotenia napríklad na stránkach:
- Wikipedia - Exposure value
- Exposure Value (photography)

Pre jednoduchosť porovnania, čo znamená f/10 (všeobecne lacnejšie sústavy s menším priemerom objektívu) oproti svetelnejším sústavám (všeobecne drahšie sústavy s väčším priemerom objektívu):
Ak sa na fotenie použijú dve sústavy s rovnakou ohniskovou vzdialenosťou (aby boli zachytené rovnaké detaily), snímačmi s identickou veľkosťou pixelov (aby sme nemuseli prepočítavať na jednotku plochy), ale s rozdielnou svetelnosťou, jedna s f/4 (Newton), druhá s f/10 (Cassegrain), tak potom tie hodnoty pre identickú "exposure value" (?expozičnú hodnotu?) vychádzajú nasledovne:
1. čas=1.0" f/4 ISO=100 => EV=4.00
2. čas=6.0" f/10 ISO-100 => EV=4.00
z toho vychádza, že pri sústave s f/10 sa dosiahne rovnaký výsledok (počet zachytených fotónov na pixel) pri 6x dlhšom expozičnom čase, ako pri sústave s f/4. V praxi sa dosť často používajú sústavy s reduktormi ohniskovej vzdialenosti, pri ktorých je výsledná svetelnosť sústavy okolo f/3.5 a tam je ten pomer už niekde okolo 8x v prospech svetelnejšej sústavy.

Zhrnuté, to čo sa nafotí za 1 hodinu so sústavou o svetelnosti f/3.5, to sa nafotí pri použití sústavy so svetelnosťou f/10 pri celkovej expozičnej dobe až okolo 8 hodín. Takže áno, s f/10 sa dá fotiť, ale niečo to bude stáť.
Samozrejme svetelná sústava je lepšia a netvrdím že to s f/4 newtonom pojde rovnako hladko ako s f/10 SCT ale získať nejaký newton f/4 s ohniskom 2800mm a teda priemerom 700mm za cenu v akej sa dá zohnať SCT s danými parametrami a taktiež k tomu newtonu zohnať adekvátnu montáž je pre amatéra prakticky nemožné a tým duplom hovadina ak ďalekohľad plánuje prenášať. Teda ak niekto potrebuje dlhé ohnisko bude asi jediným riešením obeta svetelnosti a teda aj času.
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1788

Příspěvek od mich1 »

Predne by sis mel rict co a jak chces vlastne fotit, a pak teprv resit jakou kombinaci dalekohled-kamera. Protoze rict si treba, ze chci fotit velky rozplizly mlhoviny a pak si koupit 30 cm rc (protoze to je preci husty a profi) a kameru s pixelem 2.2 µm a pak v noci na sumave zjistit, ze na ty plejady vlastne potrebuju mozaiku asi tak o 30 kusech(s expozicni dobou 10 hodin na kus aby tam vubec neco bylo) nebude to pravy orechovy. :mrgreen: :mrgreen:
Je dobry si to nejak poradne rozmylet nez clovek zacne nakupovat hromadu silene drahych kramu, ktery mu ve vysledku ani k nicemu nebudou.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1789

Příspěvek od Psion »

To zevšeobecňování typu, že na focení je nejlepší co nejsvětelnější sestava je špatný pohled jen na jediný parametr a mimochodem nic moc říkající parametr dalekohledu (F4 může být klidně i 2m ohnisko), takže jak píše mich1, je nutné se na to podívat na sestavu jako celek. Raději budu fotit s F6 s velkoformátovou kamerou s pixely 12um než malým čipem s F3,5 s pixely 6um, kde budu neustále řešit souosost celého systému a správného zaostření v průběhu celé noci.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1790

Příspěvek od MMys »

Teď Pepa kápnul na to, co jsem chtěl napsat už odpoledne, ale nebyl na to čas. Světelnost f/10 z principu nemusí vůbec vadit, ale na ten přístroj musíš posadit kameru s úměrně většími pixely (a pro zachování zorného pole tedy i větším senzorem). Pro snímání plošných objektů je rozhodující ta světelnost, ale přímo porovnatelné je to jen v rámci stejného senzoru. Tedy jak píše Naburko výše. Ale v okamžiku, kdy vezmeš senzor s jinými pixely, je vše jinak.

Například když vezmeš přístroj se zrcadlem 200mm f/5 a kameru s 6um pixely, a pak přístroj se stejným průměrem, ale f/10 a dáš tam kameru s 12um pixely (a 2x větším senzorem), tak výsledek ohledně rychlosti akumulace fotonů i měřítka obrazu bude naprosto stejný.

Praktický problém ovšem je, že velkoformátové kamery s velkými pixely stojí třeba 5x-10x tolik, než ten dalekohled. Většina kamer i foťáku dnes tlačí velikosti senzorů i pixelů směrem dolů, a pro nasycení takových miniaturních pixelů v rozumném čase holt potřebujeme vysokou zvětelnost (se všemi neduhy z toho plynoucími).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1791

Příspěvek od juh »

Veď práve z týchto dôvodov som tam písal o tom, že tie porovnávané sústavy majú mať identickú veľkosť pixelov. Ak sa tam zamieša aj ich veľkosť, tak to porovnanie je o niečom úplne inom.

Optika je len jedna strana mince. Druhou stranou sú nároky na presnosť montáže a navádzania za objektami na oblohe v závislosti od ohniskovej vzdialenosti ďalekohľadu. Čím dlhšie ohnisko, tým väčšie nároky na montáž, navádzanie, ... Tam tá cena ide rovnako hore, ako pri veľkoformátových snímačoch s veľkými pixelmi. Cenovo to jednoznačne ukazuje v neprospech sústav s dlhými ohniskami.

A samozrejme, je potrebné brať do úvahy aj to, čo sa bude fotiť. Ak je dostatok svetla (Slnko, Mesiac, niektoré planéty), tak tam tie nároky nebudú až také veľké.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1792

Příspěvek od Howking »

Tak já už jsem to rozlouskl. Objednal jsem SW254/1000 a budu se modlit aby to byl kvalitnější kousek. Tím samozřejmě nechci ukončovat akademickou debatu, která i mě zaujala.
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1793

Příspěvek od wizard_Kysi »

Howking píše:Tak já už jsem to rozlouskl. Objednal jsem SW254/1000 a budu se modlit aby to byl kvalitnější kousek. Tím samozřejmě nechci ukončovat akademickou debatu, která i mě zaujala.
A stále plánuješ dodělat svůj projekt Messier mobilem? :shock:
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1794

Příspěvek od Howking »

wizard_Kysi píše:A stále plánuješ dodělat svůj projekt Messier mobilem? :shock:
- no samozřejmě :-)
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1795

Příspěvek od Howking »

Druhá rychlá otázka.
Teď jsem si všiml, že jsem při poslední akci ztratil špičku od stativu.
IMG_2780.JPG
Od té doby sněžilo a určitě skončila s odházeným sněhem někde v poli. Takže šance na nalezení nulová.
Kde to seženu? (rychlá otázka)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1796

Příspěvek od MMys »

Nejspíš nikde, ale šikovnej soustružník to bude mít za chvilku hotový ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1797

Příspěvek od MaG »

Přesně tohle se mi stalo na Silvestra. Patka nohy doslova zamrzla do sněhu a po donesení do auta jsem ji tam neměl. Naštěstí jsem se hned vrátil hledat. Teď nalepena chemoprénem a pro jistotu je dobré vědět :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1798

Příspěvek od Howking »

Tak levné řešení - ve Feroně mají plastové záslepky. 10 kč kus na ∅38mm - přesně sedí.
IMG_2785.JPG
Jsou tvrdé, takže to nebude pružit. Ale částečně i nějakou antivibrační službu zastanou.
Když se ošoupou, koupí se nové.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1799

Příspěvek od MilAN »

Pokud to postavíš na trávu, tak se to bude hezky hýbat. Na focení bych to tam nechtěl mít ani za příplatek. Zlaté špičky, i když se trochu odřou. Trochu zbytku barvy to jednou za čas spraví.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1800

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:Pokud to postavíš na trávu, tak se to bude hezky hýbat.
- no uvidíme, poreferuju. Ale při té váze co na to tlačí se to myslím i tak ani nehne.
Odpovědět