Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2176

Příspěvek od KpS »

Na snímku v příspěvku #2159 montáž není v home position. Dalekohled by tam mířil vodorovně, ne na pól.

Montáž může startovat z jakékoliv polohy, ale pokud chci používat GOTO, musí být od minula zaparkována (to si pamatuje a také to, kam míří). Pokud nebyla zaparkována, nemá o směrech ponětí a proto předpokládá, že je v home position. Po najetí na první hvězdu se trefí v závislosti na tom, jak je ustaveno na pól a na tom, jak přesně jsem trefil home position.

Pokud tedy montáž není zaparkována a není v home position, potom najetí na první hvězdu může skončit jakkoliv.
Karel
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2177

Příspěvek od juh »

KpS píše:Na snímku v příspěvku #2159 montáž není v home position. Dalekohled by tam mířil vodorovně, ne na pól. ...
Je tu aj ďalší príspevok #247 vo vlákne PHD autoguiding nastavení od toho istého autora. Mám to podobne, takže aj v takejto polohe môže ďalekohľad mieriť na pól.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2178

Příspěvek od Cztwerec »

KpS píše:Na snímku v příspěvku #2159 montáž není v home position. Dalekohled by tam mířil vodorovně, ne na pól.

Montáž může startovat z jakékoliv polohy, ale pokud chci používat GOTO, musí být od minula zaparkována (to si pamatuje a také to, kam míří). Pokud nebyla zaparkována, nemá o směrech ponětí a proto předpokládá, že je v home position. Po najetí na první hvězdu se trefí v závislosti na tom, jak je ustaveno na pól a na tom, jak přesně jsem trefil home position.

Pokud tedy montáž není zaparkována a není v home position, potom najetí na první hvězdu může skončit jakkoliv.
No jo, ale jak to tedy řešit? GOTO jsem použil před x lety ani nevím kam jsem mířil :D Takže mám asi smůlu??? Přece to jde nějak vyřešit... nevím kde je home position 8-)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2179

Příspěvek od MilAN »

juh píše: Je tu aj ďalší príspevok #247 vo vlákne PHD autoguiding nastavení od toho istého autora. Mám to podobne, takže aj v takejto polohe môže ďalekohľad mieriť na pól.
¨
No, zrovna v tom obrázku tedy nemíří na pól :)
A hlavně , home position je definován DEC =90° a dalekohled v horní úvrati montáže. Obecně nějaké míření na pól není ona definovaná home position. Takže při startu je jinde, než předpokládá.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2180

Příspěvek od Cztwerec »

Já už sem asi chvilku zas nebudu psát protože budu za vola. Ale nejsem v tomhle směru asi technický typ. Spíš ten vůl.

Deklinaci 90° chápu, ale horní úvrať... (tam tedy řeším jen ten směr ale rektascenzi už ne?) je to ta horní poloha?

Nešlo by to vyjádřit obrazem?
Lectorem iustus...
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2181

Příspěvek od Howking »

Proboha. Vůbec nic neřeš. Zadej čas, gps a nech ho najet s povolenou/odaretovanou (aby se ti netrefil do stativu dalekohledem, když neví, kde je) montáží na první hvězdu. Tu mu pak ukaž ručně a montáž zafixuj/zaaretuj. Ručkou přesně dojeď (když se ti při fixování trochu posune jako mě) a dál na ostatní hvězdy, pokud chceš. Je úplně jedno jak a zda jsi měl zaparkováno. Kdyby jsi měl správně zaparkováno, tak ti s velkou přesností najede na hvězdu sám. Jiný smysl parkování nemá. Já třeba parkuju v custom poloze, kdy mám dalekohled kolmý na hodinovou osu - jednak mi průhled nestíní polárku a pak se mi lépe dalekohled nandává.

PS: Tučný řádek stačí k kompletnímu ustavení montáže, když jsi dobře ustavil směr hodinové osy. Víc není třeba. Druhá a třetí hvězda co dělá už tu padlo.
Naposledy upravil(a) Howking dne 09. 04. 2018, 18:35, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2182

Příspěvek od Cztwerec »

No, dnes potřebuju rychle najít objekt, už se mi nechce moc zametat... ok zkusím to podle sebe... Díky!
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2183

Příspěvek od MilAN »

Cztwerec píše:[

Pokud tedy montáž není zaparkována a není v home position, potom najetí na první hvězdu může skončit jakkoliv.
No jo, ale jak to tedy řešit? GOTO jsem použil před x lety ani nevím kam jsem mířil :D Takže mám asi smůlu??? Přece to jde nějak vyřešit... nevím kde je home position 8-)[/quote]
To je jednoduché. Dáš to do skutečné Home position a dáš start z Home position.
Pokud chceš použít jinou pozici na parkování, musíš dalekohled v ní nechat zaparkovat jako Current Pos. a potom starovat z Custom Pos. a potom už i do ní parkovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2184

Příspěvek od juh »

MilAN píše:
juh píše: Je tu aj ďalší príspevok #247 vo vlákne PHD autoguiding nastavení od toho istého autora. Mám to podobne, takže aj v takejto polohe môže ďalekohľad mieriť na pól.
¨
No, zrovna v tom obrázku tedy nemíří na pól :)
A hlavně , home position je definován DEC =90° a dalekohled v horní úvrati montáže. Obecně nějaké míření na pól není ona definovaná home position. Takže při startu je jinde, než předpokládá.
Ten odkaz som dával kvôli tomu, aby bolo jasné, že ďalekohľad má umiestnený kolmo na pozdĺžnu os lišty. Snáď nie je až taký problém, skombinovať si tie dva obrázky a vyvodiť z toho záver, že montáž v pozícii príspevku #2159 môže mieriť na severný pól. To tu už naozaj treba písať každú kravinu do totálnych podrobností?
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2185

Příspěvek od Jackxl »

MilAN píše:
juh píše: Je tu aj ďalší príspevok #247 vo vlákne PHD autoguiding nastavení od toho istého autora. Mám to podobne, takže aj v takejto polohe môže ďalekohľad mieriť na pól.
¨
No, zrovna v tom obrázku tedy nemíří na pól :)
A hlavně , home position je definován DEC =90° a dalekohled v horní úvrati montáže. Obecně nějaké míření na pól není ona definovaná home position. Takže při startu je jinde, než předpokládá.
Včera jsem to zkoušel. Nastavil jsem Home Position na DEC = 90°a horní úvrať jak píšeš a jelo mi to kamsi do pr... Naopak při zamíření na pól, jak se píše v 2176 mi to na první hvězdu najelo s odchylkou jen pár minut nebo sekund. Včera jsem taky zjistil,že Home position není zřejmě nijak pevně definovaná, protože montáž si ji dokáže uložit. Jde asi jen o to, aby na začátku věděla kde se nachází. To mi teda alespoň vyšlo ze včerejšího zkoumání.

1.výchozí pozice dle 2159
Home position 1
Home position 1
IMG_20180411_214509.jpg (401.29 KiB) Zobrazeno 1961 x
2.moje výchozí a evidentně správná výchozí pozice (home position)
Home position 2 - moje pozice
Home position 2 - moje pozice
IMG_20180412_003146.jpg (466.56 KiB) Zobrazeno 1961 x
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2186

Příspěvek od Cztwerec »

Každopádně já osobně se omlouvám za předchozí mystifikaci, protože ten můj zmatečný příspěvek je ještě doplněn mým špatně vyobrazeným obrázkem, čehož jsem si všimnul až teď. Takže jsem tady vyvolal možná trochu zbytečnou diskuzi.

Nevšiml jsem si totiž toho otočení "puku" a to je jasné, že je špatně.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2187

Příspěvek od MilAN »

[quote="Jackxl"]
Včera jsem to zkoušel. Nastavil jsem Home Position na DEC = 90°a horní úvrať jak píšeš a jelo mi to kamsi do pr... Naopak při zamíření na pól, jak se píše v 2176 mi to na první hvězdu najelo s odchylkou jen pár minut nebo sekund. Včera jsem taky zjistil,že Home position není zřejmě nijak pevně definovaná, protože montáž si ji dokáže uložit.[\quote]
Já tedy netuším, jaký je rozdíl v tom, co jsem napsal já a co KPS. Oba píšeme totéž nechápu, proč jsi to nastavil tak, jak máš na 1. obrázku. Termín nastavit na pól v případě Home position je nesmysl, protože existuje nekonečně mnoho poloh, kdy to míří na pól , ale jen jedna z n ich je Home position.
Montáž samozřejmě tu polohu má definovanou, takže pokud provedeš řádně alignment, tak po příkazu "Zaparkuj do Home position" do ní najede.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2188

Příspěvek od Jackxl »

Mě to zajíždí do polohy na obrázku 2. Tím "na pól" jsem myslel tak, jak je to na tom druhém obrázku.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2189

Příspěvek od MilAN »

Jackxl píše: Včera jsem to zkoušel. Nastavil jsem Home Position na DEC = 90°a horní úvrať jak píšeš a jelo mi to kamsi do pr... Naopak při zamíření na pól, jak se píše v 2176 mi to na první hvězdu najelo s odchylkou jen pár minut nebo sekund.
Tak já se zeptám ještě jednou. Jaký je rozdíl mezi těmi dvěma větami, t.j. mezi mojí radou a radou KpS. Obojí je jasně totéž a tobě to jednou nevyšlo a podruhé ano ? Neodporuješ si ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2190

Příspěvek od stana85 »

Takzvaný stativový šroub 1/4" nevíte někdo jaké má stoupání?
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Odpovědět