Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2056

Příspěvek od MMys »

To Milanovo řešení je dobré v tom, že nemusíš ten mezikus vyrábět. Tedy pokud ti nevadí, že to je delší, a že filtr bude dál od okuláru (zož by ničemu nevadilo).

Jen mi není jasné, k čemu to potřebuješ. Chceš tam mít filtr napevno, abys ho nemusel přešroubovat mezi okuláry ?
A nebo to má přijít našroubovat na T2 výstup z nějakého korektoru, který je v šachtě, když chceš koukat okulárem skrz korektor ? To ti pak Milanovo řešení nepomůže. A ani to moje moc ne. Nebude obvykle sedět poloha fokální roviny vůči korektoru. Každý okulár to má jinak.

V případě s korektorem ale pak zase obvykle jde ten filtr namontovat na korektor, většina jich má na vstupu filtrový závit.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2057

Příspěvek od MilAN »

Všechno ale řeší ta redukce 2"/T2 , a to bez jakékoliv úpravy čehokoliv. Při tom optická délka je pouhé 2mm
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2058

Příspěvek od Cztwerec »

No domníval jsem se, že bych mohl dát filtr napevno do šachty s nižším ND číslem a podle potřeby to dále ztmavit nebo nechat být. Jenže mě nějak nedocvaklo, že šachta vlastně je už 2". Takže ten závit na fitry řešit nebudu a budu to předřazovat přímo na okulár, popřípadě barlow, to nic nevylučuje.

Chci si totiž předělat šachtu na Herschel, která je bohužel bez přítlaku na pero (což dnes považuji za standart), šroubuje se přímo na tělo. Teď jde tedy o to o jaký závit se jedná na vstupu a jestli ho tedy technik - soustruhář dokáže poměřit včetně stoupání. Nerad bych do toho řezal stylem pokus omyl.

Obrázek

Dle všeho se jedná netradičně o M48 vnitřní závit v těle Herschelu na který se montuje z výroby tubusek s M48 vnějším, ale jistý si tím opravdu nejsem. Jedná se o Lacertu Brewtser Herschel. Řešil jsem ho hlavně kvůli 2" protože správný sampling mám s mými kamerami a powermaty mám s TV 4x...

Teoreticky bych tedy nemusel řezat a spíš koupit adaptér - kroužek M48 0,75 na T2 a našroubovat na to 2" šachtu co mám. Ovšem jestli to existuje...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2059

Příspěvek od MilAN »

Pokud jsem to pochopil, tak tohle provedení má na výstupu natáčecí polarizační filtr, takže nemusíš vkládat žádný další. Pokud tedy budeš chtíp používt svoji šachtu, nechal bych jen přeříznout T2 závit na ten M48. Pokud tedy považuješ přítlak za bronzové pere za standard, tak já to naopak považuji za divný krok ,protože okuláry a příslušenství mají různá zakončení a v mnoha případech to vzájemně do sebe nejde nebo se v tom příslušenství křiví. Většinou pak pomůže to pero vyndat a používat 3 šroubky :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2060

Příspěvek od Cztwerec »

Ne, hranol má sklon v Brewsterově úhlu (plnnou polarizaci), tam je také jediné možné ladění polarizace. Dodáván je zřejmě (neměřil jsem) s tubuskem, kde je na vstupu M48x0,75 (to právě musím zjistit) a ND 3,0 filtr 2", pokračuje dvoupalcovou šachtou, kde jsou na konci tři šroubky na kterou je vložená redukce zakončená T - čkem, jenže T kroužek ani redukce T2/2 " na to nasadit nelze, takže to je něco jiného :D

Řekl jsem si tedy, že vyndám celou šachtu z výroby co tam je a nahradím jí velmi podobnou s přítlakem přes pero (prostě na šroubky nebudu cpát TV powermate), jediné co musím vyřešit je - jaký, že to je opravdu závit na těle Herschelu.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2061

Příspěvek od MilAN »

Vycházej jsem z tohoto popisu :
http://www.corcaroli.de/Sonne/Herschelkeil.html
kde je do adaptéru vložen polarizační filtr. Takže lze plynule regulovat množství světla. To dává smysl, jinak by ta konstrukce se šikmým hranolem v polarizačním sklonu nedávala moc smysl. A ty se o tuto vlastnost tohoto hranolu chceš zase dobrovolně připravit - moc to nechápu koupit si hranol s plynulovou regulaci a pak ho předělat aby nereguloval :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2062

Příspěvek od SIRIUS_758 »

MilAN má samozřejmě pravdu.. Navíc - závit, o kterém se tady bavíme není M48, ale M54 - na stránkách výrobce je to jasně uvedeno. Závit M48 je na vstupu, tedy směrem k objektivu :

https://teleskop-austria.at/Herschel-LA ... m-Prisma#m

Doplnění - asi by bylo vhodné tuto "nejednoduchou" otázku přemístit do příslušného vlákna o Herschelu, případně založit pro tento typ vlákno nové...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2063

Příspěvek od Cztwerec »

Mám lehce jiný druh Herschelu než je na Milanově popisu. Nemám tam pero, jen šroubky, jen proto to řěším :D Z výroby je tam u mě ND 3 filtr. Jediné o co mi jde, mít přítlak přes pero, nikde jsem netvrdil, že nechci ten ND 3 filtr vložit do Herschelu.

Akorát ho nahrazuji ND 1,8 2" filtrem (na fotografování), který nedám do Herschelu ale přímo na TV Powermate 4x. Mám šachtu která má na jedné straně t2 na druhé 2". Co je na tom špatně? Chci jen tu šachtu zaříznout na ten závit co je tam přímo v Herschelu akorát musím poměřit co to je za závit, škoda šachty...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2064

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Cztwerec :

Můžeš, prosím Tě, být tak laskav, když už se tady 3 lidi Ti snaží pomoci, a konečně srozumitelně napsat - tedy odkazem na typ - co sis vlastně koupil ? Není to náhodou tento ?

https://teleskop-austria.at/Herschel-LA ... inkel-48mm

A znovu opakuji - už v první větě pod názvem produktu je jasně napsáno, že uvedený závit má rozměr M54 :
" LACERTA 2" Herschel Prisma (Brewster Winkel, 48mm Prisma), teleskopseitig M48-, okularseitig M54-Innengewinde.. "

.. a další, resp. jiné, příslušenství se na výstup montuje přes nutnou redukci M54/M48, jak píše níže výrobce..

Tak buď prosím Tě laskav ještě podruhé a konečně změř jakýmkoliv pravítkem tu díru na těle Herschela, aby se ukázalo, že výrobce nelže a je tam skutečně M54.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2065

Příspěvek od MilAN »

Tady nebyla řeč o tom ND3 filtru, ale o polarizačním. Bez něj to nedává moc smysl.Ten tam je přeci kvůli stavitelné propustnosti. Ten mezikus tam nemáš ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2066

Příspěvek od Cztwerec »

Ten mezikus tam prostě nemám, pokud se tedy jedná o ten s polarizačním filtrem...

Já si těch rad ale opravdu vážím, jenže asi došlo k nedorozumění, takže se za to omlouvám (i za můj blbej dotaz)... Ano, tenhle se mi dostal do ruky. Akorát to pořád řeším z práce přes počítač a Herschel mám schovaný v šuplíku doma a protože mám k dispozici i tu šachtu a bylo mi ji líto nevyužít, nebo kupovat něco nového, tak proto jsem se ptal. Přišel mi ten Herschel a přišlo s ním bohužel pro mě i trošku zklamání, že tam jsou "jen" šroubky (ikdyž jsou tedy pro mnohé dobrým řešením) a já tedy znovu opakuji, řeším jen ten závit a přítlak přes pero.

Ten závit je opravdu M54 (měřil jsem to šuplerou) a o té redukci jsem nevěděl. Takže ji teď hned objednávám a řezat do šachty nebudu. Děkuji všem a pokud bude nějaký výsledek, rád se o to podělím. Přeci jen dobrá rada je drahá a rád bych přispěl i já.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2067

Příspěvek od MMys »

Pokud tě trápí jen to přítlačné pero, tak bych zevnitř do té šachty vysoustružil drážku pro to pero, a vložil tam ten mosazný pásek :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2068

Příspěvek od Cztwerec »

Já vím Martine, taky je to možnost, kterou jsem uvažoval :) poptám, uvidím! Děkuji Martin
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2069

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Martin T. :

Pokud tam chceš našroubovat tu šachtu, kterou si tady odkazoval - tedy T2/2" s perem - tak na to se dá koupit rovnou tato redukce ( M54x0,75 / T2 ) :

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... x0-75.html

... a je tam přímo zdůrazněno, že kromě jiného je to pro Lacerta-Hershely
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2070

Příspěvek od Bill »

A dokonce to má i ten závit na filtr:

Male M54x0.75 thread and female M48x0.75 filter thread (2") on the telescope side

Takže tam můžeš dát 2" ND a na okulár polarizák nebo continuum...
M:736 750 113
Odpovědět