Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Patas
Příspěvky: 85
Registrován: 29. 09. 2014, 18:42
Bydliště: Javornice
Věk: 35

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2191

Příspěvek od Patas »

stana85 píše:Takzvaný stativový šroub 1/4" nevíte někdo jaké má stoupání?
20 závitu na palec
Dobson GSO 300/1500, , VOD 152/1218 montáž paralaktické vidlicová, Bresser 102/600, Bresse 102/1000
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2193

Příspěvek od MilAN »

Tak 3 čipové kamery jsou tak staré, jako barevná TV. Výsledek pro astronomii ? Několikanásobně vyšší cena , 3x tak dlouhá expozice = stejně, jako přes 3 samostatné RGB filtry
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2194

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:Několikanásobně vyšší cena , 3x tak dlouhá expozice = stejně, jako přes 3 samostatné RGB filtry
- s cenou se jistě počítá, ale měl jsem za to, že doba expozice se vůči samostatným expozicím r, g, b právě 3x zkrátí pro stejná data - těmi hranoly pro svou cestu prochází r, g, b beze ztrát (téměř). Je to ekvivalent focení třemi dalekohledy najednou s třemi filtry.
Obrázek
F1 filtr odrazí komplet modrou a nechá projít zbytek spektra a F2 filtr odrazí komplet červenou.
(jistě by to šlo navrhnout i tak aby rovně prošla (to co po filtrech zbude) červená barva (a tím i infračervená))
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2195

Příspěvek od MilAN »

Ale no tak. Když světlo prošlé objektivem rozdělím na 3 části, na každý senzor ho dopadne 1/3. Takže jsem nucen zvednou expozici 3x. To je totéž, jako původním časem 3x exponovat postupně přes 3 filtry. Reciproční zákon stále platí, fotonů musí dopadnout stejně
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2196

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:Ale no tak. Když světlo prošlé objektivem rozdělím na 3 části, na každý senzor ho dopadne 1/3.
- ta třetina dopadne i při focení přes filtr, ale takhle mohou dopadat všechny třetiny najednou na 3 ccd (3x kraší doba pro nafocení celého RGB)
Uživatelský avatar
HonzaStr
Příspěvky: 130
Registrován: 31. 07. 2016, 20:08
Bydliště: Ondřejov ₊ Jindřichův Hradec
Věk: 47

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2197

Příspěvek od HonzaStr »

Howking má samozřejmě pravdu.
Je to výtečná myšlenka, umožňuje to dělat jedním dalekohledem souběžně vícebarevnou fotometrii, což je pro nějaké aplikace (typicky rychlé nepravidelné jevy, například pozorování optických transientů, GRB atd) mimořádně přínosné. Na tom principu (jenom ve více "barvách", resp. oblastech spektra) je založený např. snímač OCTOCAM, který se právě připravuje pro projekt GEMINI (původně byl navržený pro GTC, ale to je dlouhý příběh). Využívá se zde soustavy dichroických zrcadel, spousty optiky a detektorů :-).
Pro amatérské použití je to zajímavá myšlenka... ale obávám se, že to bude moc drahé. Jednak je potřeba 3 kamer, navíc ten rozkladný prvek...
Je to podobný případ jako back-illuminated CCD... Je to skvělá věc v profesionální astronomii, ale amatér se téměř vždy spokojí s klasickou, mnohem levnější variantou, přestože má znatelně nižší kvantovou účinnost.
Leda by se použil nějaký masově vyráběný komplet (např. pro ty TV kamery)... Je fakt, že tohle je způsob, jak výrazně zvednout citlivost detektoru, třeba se to časem ujme i u mobilů atd, pak by to ovšem mohlo začít být zajímavé :-). Ale momentálně jde vývoj spíš jinudy, pokud jsem teda něco nepřehlédnul.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2198

Příspěvek od Cztwerec »

Většina Crayfordů je podobných, takže bych se chtěl zeptat, nevíte jak seřídit vůli výtahu tak, když dám např. binohlavu + barlow (což je pro něj větší, ale nikoliv nadměrná zátěž) neproklouzával tubusek šachty?

Konkrétně se jedná o můj výtah na Orionu newtonu (ACU).

Nevím v podstatě co povolit a co utáhnout, zkoušel jsem skoro všechno.

Obrázek

Dík Martin
Lectorem iustus...
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2199

Příspěvek od martin b »

Přítlak by se měl upravovat tím inbusem uprostřed pod aretačním šroubem.
Uvnitř to vypadá nějak takto:
Obrázek
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2200

Příspěvek od Jožin110 »

Já to řešil výrobou jiného tubusku. Do toho jsem zafrézoval hřebínek a posouvám přes přes pastorek. A zdvojnásobil jsem počet ložisek, takže se neviklá ani po uvolnění šroubku.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2201

Příspěvek od Cztwerec »

Děkuji martin b vyřešeno!
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2202

Příspěvek od Cztwerec »

Přeci jen bych se ještě zeptal, tento přítlak reguluje jaký zdvih, nebo je to jen přítlak z druhé strany?

Na fotografii chybí ještě dva šroubky (nahrazeny tečkami), výtah nemám u sebe.

Teď už výtah neprokluzuje dolů ani nahoru, ale vynechává směrem nahoru ("když tahá zátěž").

Ještě s tím dnes zalaboruju.
Přílohy
orion-3zoll-auszug-1000.jpg
orion-3zoll-auszug-1000.jpg (122.64 KiB) Zobrazeno 1762 x
Lectorem iustus...
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2203

Příspěvek od zuzi »

Koukni jeste aby jsi tubusek nemel mastny, obcas to nekdo namaze a nebo tam vytece vazelinka z jine casti. Pokud je tak vypucovat a nejlepe odmastit.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2204

Příspěvek od Cztwerec »

Nevím, podívám se na to, na ten výtah už nandavám kameru, relativně těžký barlow a filtrové kolo, jestli to už není moc.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2205

Příspěvek od Jan Vratny »

V teto prednasce https://youtu.be/1rWiAXY57VM?t=24m1s (mimochodem moc povedena, dekuji za ni!) rika Sajri, ze amplituda svetelne krivky se meni v zavislosti na fazi pozorovaneho telesa. Zkousel jsem si to kreslit, ale nic takoveho mi nevychazi. Nasel jsem o tom jednu veticku v tehle bakalrce na strane 25, ale moc mi to nereklo.
Umi me nekdo nakopnout spravnym smerem, jak si to predstavit?
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Odpovědět