Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2446

Příspěvek od hades »

Když už jsme se do toho tak zakousli, tak mě se o správné polární ustavení stará Ekos, je tam na to perfektní funkce. Ale to opravu nebylo předmětem mého dotazu.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2447

Příspěvek od MilAN »

hades píše:Vhledem ke hnidopišství některých zdejších členů jsem se chtěl vyhnout tomu, abych dostal odpovědi příliš rozsáhlé, které budou zohledňovat právě i polární ustavení. Stal se přesný opak :D :D :D
Nenašel jsem v předcházejících příspěvcích nic, o čem píšeš.
.................
Ale teď to napíšu : neznám žádný program, který umí ustavit montáž přesně. A i kdyby to uměl, tak se obloha díky refrakci otáčí stejně jinak, takže pointovat musíš , byť by ti program ukazoval odchylku 0,00, protože okolo toho bodu se obrazy hvězd stejně netočí :)

to juh :
odchylka v alignmentu nic neříká k přesnosti ustavení montáže
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2448

Příspěvek od juh »

Čiže čiste teoreticky, odhliadnúc od nesprávne zadaných hodnôt pre polohu a čas a zanedbaním kónickej chyby, ak mám po aligmente Mel/Maz > 1°, tak môžem mať montáž lepšie polárne ustavenú, ako keď mám Mel/Maz < 5' ?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2449

Příspěvek od MilAN »

To jsem zase u toho: za předpokladu, že všechno ostatní bude nastaveno s nulovou odchylkou ( + nulovou vůlí),že motory vykonají přesný počet kroků a žádný se neztratí ..... tak už opravdu zbývá jen to ustavení. Jenže ty ostatní chyb jsou daleko větší. Stačí po zaparkování odaretovat osy a trochu s nimi pohnout, a montáž najede úplně mimo. A při tom polární ustavení může být bezchybné. Takže bych z chyby alignmentu radši nic nevyvozoval.
Vůbec bych nevycházel z toho, že technika nebo něco je bezchybné. Nikdy není !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2450

Příspěvek od juh »

Prečo predpoklad nulových chýb? Čas viem v dnešnej dobe GPS / DCF / inernetu zadať s presnosťou sekúnd, polohu viem zadať s presnosťou minúty, alebo sekundy podľa toho, či to tam dávam cez RO, alebo PC. Ak majú tieto dva parametre takúto váhu, tak ich môžem pri chybe Mel/Maz rádovo v minútach, max. desiatkach minút zanedbať. Čo sa týka vynechania krokov, tak tu sa výpadok jedeného kroku prejaví na celkovej chybe zlomkom oblúkovej sekundy. Aby sa ďalekohľad dostal z titulu výpadku krokov na odchýlku jednu uhlovú minútu, tak to by tých krokov muselo vypadnúť na EQ5/6 viac ako 400, čo sú pri krokovaní 200 krokov/ot. dve otáčky krokového motora. Montáž s takým výpadkom krokov je zrelá na reklamáciu alebo výmenu motora. Ak viem, že som odaretoval montáž a hýbal som s ňou, tak asi spravím ďalšie zarovnanie, aby som zosúladil súradné systémy. Potom bude chyba Mel/Maz tvorená už len tromi zložkami kónickou chybou, refrakciou a chybou polárneho ustavenia montáže. Ak je pri takýchto vstupoch obvyklá chyba polárneho ustavenia Mel/Maz < 10 minút, tak potom ak mi táto chyba stúpne 3-4 krát a viem že som nehýbal uložením ďalekohľadu a zarovnávam na hviezdy v približne rovnakej výške nad horizontom, tak ten nárast chyby bude najpravdepodobnejšie zapríčinený zlým polárnym ustavením a indikuje to, aby som sa pozrel na to, kde je zrada. Netvrdím že to musí byť jedine zlým polárnym ustavením, ale bude to tá najpravdepodobnejšia príčina.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2451

Příspěvek od MilAN »

Tak jinak. Mám naprosto přesně polárně ustaveno. Normálně pozoruji a nakonec nechám dalekohled zaparkovat a vypnu. Znovu nastartuji a najedu na 1. hvězdu. Podle té teorie by měla montáž najet s nulovou odchylkou, ale ona tam bude stejně. A není evidentně zapřičiněna nesprávným ustavením, čili ta odchylka nepředstavuje chybu polárního ustavení. Je to souhrn vnitřní přesnosti výpočetního procesu, periodické chyby, kónické chyby, nesouososti šnekového kola, průhybu montáže a tubusu a vůlí v převodu. K tomu ještě refrakce. A vůbec jsme neřešili, na který pól jsme vlastně ustavovali- jestli na ten skutečný, nebo na ten , podle kterého se otáčejí hvězdy blízké pólu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2452

Příspěvek od juh »

Nikde som nepísal o tom, že tá chyba tam bude nulová. Písal som o tom, že ak vypnem montáž zbalím ju, niekam prenesiem a pri ďalšom pozorovaní vynesiem na stanovište, spravím celý cirkus okolo ustavenia a zarovnania a pri dodržaní určitých pravidiel dostanem podstatne inú Mel/Maz, tak je vysoko pravdepodobné, že to navýšenie chyby bude spôsobené nesprávnym polárnym ustavením montáže. Na rozdiel od vás by som si nikdy nedovolil tvrdiť, že tá odchýlka nič nehovorí o presnosti ustavenia montáže, keďže táto chyba tvorí časť celkovej chyby.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2453

Příspěvek od MilAN »

viz 1. věta příspěvku 2449
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2454

Příspěvek od midars »

Máte někdo zkušenost s TS T2 Závitová rychlospojka a 360° rotator - délka 5,5 mm TST2Rot
Obrázek
Jde mi hlavně o to, jak funguje ta funkce "rychlospojka" a jak je to s vůlí a pevností fixace.
Chtěl bych to použít za Flip mirror před EFW mini+kameru ASI 1600MM Pro nebo až před kameru.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2455

Příspěvek od majklus »

Tyjo, kdyby to spolehlivě fungovalo, tak by se mi docela hodilo na nastavování kompozice. Ale ono to podle mě po pootočení stejně bude chtít ověřit zaostření / doostřit, takže to vyjde skoro nastejnou jak otáčet celou kamerou.
Navíc nevím, jestli to není další potenciální vakl...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2456

Příspěvek od MilAN »

Je to obdoba Zeissovy rybiny a ta funguje skvěle. Nic není potřeba doostřovat, rybina si to vždy dotáhne na doraz celé plochy.
Kdyby byl obdobný systém na OV místo nesmyslných 1 šroubků nebo šroubku a viklavého pera, bylo by po starostech s vakly příslušenství
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2457

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Mám něco podobného, akorát s jedním šroubkem a stojí to za ..... . Občas se to při troše síly pootočilo a proti šroubu je to držené jen dvěma červíky. Už to používám jen při rychlocvakání Slunce / Měsíce foťákem.
Tohle vypadá sofistikovaněji a ve mně vzbuzuje pocit větší spolehlivosti.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2458

Příspěvek od juh »

midars píše:Máte někdo zkušenost s ... TS T2 Závitová rychlospojka a 360° rotator - délka 5,5 mm TST2Rot
Jde mi hlavně o to, jak funguje ta funkce "rychlospojka" a jak je to s vůlí a pevností fixace.
Rýchlospojka funguje tak, že ak sa vyšróbujú tie dve šróby tak, aby nepresahovali hrotmi dovnútra tej vonkajšej príruby, tak celá tá vonkajšia časť, ku ktorej je prychytená kamera, sa oddelí takým páčivým pohybom (rozdelia sa tie dve časti, vnútorná a vonkajšia). Spojí sa to opačným postupom.
S vôľou a pevnosťou fixácie je to tak, že vôle tam nie sú a na bežné namáhanie je to dosť pevne zafixované. Jeden z tých dvoch šróbov je uložený šikmo proti zakrúcaniu kamery, tak keď sa zakrúca kamera, vnútorná príruba sa "zahryzne" v tom jednom šikmom šróbe a nepretočí sa.
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2459

Příspěvek od stana85 »

Nevíte někdo název knihy kterou napsal František Zloch a je v ní článek a zákresech slunce?
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2460

Příspěvek od hades »

Existuje zrcadlový dalekohled, který by měl sekundár umístěný mimo optickou osu?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět