Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Matej
Příspěvky: 253
Registrován: 27. 07. 2015, 16:43
Věk: 43

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1771

Příspěvek od Matej »

Ja by som sa tu tak trochu zastal môjho ďalekohladu. Je to tento https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... igung.html

V mojom prevedení s výťahom Starlight FTF 2" to stálo nejakých 1800€. Má to tri pozície primáru, podla toho aký korektor chceš použiť, vďaka čomu je použitý výťah s krátkym chodom, a nikdy nemáš príšernú páku. Iste, nieje to ASA, ale kolimáciu drží a výťah je dostatočne tuhý. Bolo treba určité DoDo, ale určite menej ako s GSO. Rozhodne stojí za zváženie.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1772

Příspěvek od MMys »

Tohle je samozřejmě stabilitou o kus výš, než ty sériové GSO, Skywatcher atd... A cenově úměrně tomu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1773

Příspěvek od Bill »

Tohle vypadá jako rozumný kompromis - ono každý si musí na začátku rozmyslet, zda bude raději investovat do (skoro) hotového astrografu, nebo půjde cestou samo-domo. Já jsem GSO koupil starší a mi se ten výtah po úpravách v kombinaci s dlouhým GPU korektorem (prozatím) líbí - ale ještě není hotovo, takže na chválení je brzo. Ono 2" verze nemá závit, takže třeba se ještě problém objeví :-(

Divné je, že u toho TS-Optics ONTC 203 mm neuvádějí odrazivost zrcadel - za ty peníze už by mohlo být něco jako "Hilux"...
Vlastně tam ani není nějaká zaručovaná přesnost...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Matej
Příspěvky: 253
Registrován: 27. 07. 2015, 16:43
Věk: 43

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1774

Příspěvek od Matej »

Bill píše:Divné je, že u toho TS-Optics ONTC 203 mm neuvádějí odrazivost zrcadel - za ty peníze už by mohlo být něco jako "Hilux"...
Vlastně tam ani není nějaká zaručovaná přesnost...
Mám pocit, že v čase keď som ho kupoval uvádzali že sa jedná o Pyrex s odrážavosťou 94%. A za určitý poplatok (myslím že 100€) spravia aj meranie s protokolom. Ono, keď si človek uvedomí že len výťah so základňou stojí nejakých 700€, k tomu 5mm karbon tubus, dosť masívny úchyt primáru, tak na zrkadlá už neostáva velký rozpočet.
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1775

Příspěvek od wizard_Kysi »

Takhle můžeme Howkingovi doporučovat pořád dokola dražší a lepší dalekohled.. ale tak jeho otázka přeci nezněla.
Pokud by měl třeba na ten TS carbon, tak se neptá zda SW nebo GSO...
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1776

Příspěvek od MilAN »

No, ale on se v bazaru shání po 10" SCT nebo RC nebo MAKu. Tak je zbytečné spekulovat, to bude trochu za víc
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1777

Příspěvek od Bill »

wizard_Kysi píše:Takhle můžeme Howkingovi doporučovat pořád dokola dražší a lepší dalekohled.. ale tak jeho otázka přeci nezněla.
Pokud by měl třeba na ten TS carbon, tak se neptá zda SW nebo GSO...
To je pravda - ale pokud bude muset vyměnit/vyztužit tubus, pavouka sekundáru a výtah, tak to taky něco bude stát...
Ale na druhou stranu - třeba se k tomu dostane za několik let nebo vůbec.

Já jsem nechal i přeleštit/pokovit primár, ale snad to byla smůla...
Navíc malá zrcadla prý bývají horší, než větší - tak snad bude 10" OK.
M:736 750 113
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1778

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:No, ale on se v bazaru shání po 10" SCT nebo RC nebo MAKu. Tak je zbytečné spekulovat, to bude trochu za víc
- no to zase jen skouším, zda se nenajde za dobrou cenu. Mám jeden za dvacku, ale ma to tolik much, že se toho bojím. Asi nakonec zvolím ten SW254. Nový je přeci jen nový a bude na dlouho. Ještě pokud se mi Poláci ozvou na dotaz ohledně ritchey chretien co tam mají za dobrou cenu, ale nedostupný, zda by ho uměli sehnat, tak možná ten. Ale to zřejmě neklapne. Zítra budu vědět vše. A večer se rozhodnu, co. Zatím to vypadá na ten SW (A budu se modlit, abych měl alespoň stejně kvalitní optiku jak u té dvoustovky - ta uměla toto.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1779

Příspěvek od Bill »

Howking píše:...budu se modlit, abych měl alespoň stejně kvalitní optiku jak u té dvoustovky...
No taky jsem měl takovou. Koupil jsem ji starší za hubičku, asi ležela dokonce dlouho pod postelí - zrcadlo měla l/8-l/10 p.v.

Možná jsem si ji měl nechat a koupit k ní ASA reduktor/korektor:
http://www.supra-dalekohledy.cz/prislus ... 17984.html
- ale je to pálka!

Ale výměnu tubusu, pavouka a výtahu by to stejně nevyřešilo.
Naposledy upravil(a) Bill dne 05. 02. 2017, 21:24, celkem upraveno 1 x.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1780

Příspěvek od MilAN »

to: Howking :
Chceš fotit DSO pomocí SCT při světelnosti 1:10 ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1781

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:to: Howking :
Chceš fotit DSO pomocí SCT při světelnosti 1:10 ?
- viděl jsem výsledky s reduktorem 0.33x na SCT a to z 1:10 udělá 1:3 a to už je na DSO paráda. V pohodě vykreslil aps-c. Ale to pro mě až časem. Zatím mi hraje roli reduktoru okulár. Podle mě SCT s reduktorem je právě takový dalekohled "na všechno" umí jak planety, tak DSO. Ten Newton 1:4 sice taky natáhnu Barlowem, ale prodloužení už spoléhá na hodně přesná zrcadla. Zkracování je méně problematické.
Snímek obrazovky 2017-02-05 v 21.47.37.png
Tady je z toho dalekohledu fotka Canonem 400D
Obrázek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1782

Příspěvek od MilAN »

Howking píše: Ten Newton 1:4 sice taky natáhnu Barlowem, ale prodloužení už spoléhá na hodně přesná zrcadla.
A na co spoléhá SCT, když má zrcadlo 1:2,2 neb 2,5 a ohnisko se natahuje sekundárem ? :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1783

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:A na co spoléhá SCT, když má zrcadlo 1:2,2 neb 2,5 a ohnisko se natahuje sekundárem ? :)
- jasně, máš pravdu. Špatně jsem to formuloval. SCT je prostě od výroby dostatečné přesné pro dlouhé ohnisko, zkrácením pak neutrpí. Světelný Newton apriori s prodlužováním nepočítá a tak se až tak na přesnost necílí. Pro 20 MPx APS-C v primáru je dostatečná, ale pro Enckeho mezeru už ne :-)
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 245
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1784

Příspěvek od Naburko »

MilAN píše:to: Howking :
Chceš fotit DSO pomocí SCT při světelnosti 1:10 ?

Náhodou aj to DSO ide pri svetenosti 1:10 celkom dobre

http://astrofotky.cz/gallery.php?show=P ... 747534.jpg
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1785

Příspěvek od MilAN »

Naburko píše: Náhodou aj to DSO ide pri svetenosti 1:10 celkom dobre
Možná by bylo lepší, kdybys psal o vlastní zkušenosti :)
Sice sis vybral absolutně nejjasnější planetárku, ale když ten snímek porovnáš, zjistíš, že neukazuje zase nic víc, než daleko menší dalekohledy. Ten dalekohled sice lze využít, ale je zapotřebí dost dalšího vybavení, včetně OAG, automatického ostření.. a hodně zkušeností a dobré spolupráce s počasím. Focení 10" Newtonem s karbonovým tubusem je proti tomu zábava.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět