Casoprostor

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Zvedavec 2
Příspěvky: 1
Registrován: 13. 07. 2017, 17:04

Casoprostor

Příspěvek #1 od Zvedavec 2 » 15. 07. 2017, 17:05

Dobry den,

nevim, jestli jsem tady na spravnem foru, ale jelikoz to puvodni forum Aldebaranu.cz neni momentalne k dispozici, zkousim to tady. Dejte vedet.

Nejsem ani matematik ani jiny akademik, jenom mne obcas a dost okrajove zaujmou ruzna pojeti fyziky (cerne diry, elektromagneticke zareni, teorie relativity, supernovy atd.).

Pochopil jsem par veci o STR a procital jsem si stranky fora Aldebaranu tykajicich se tohoto tema a procitam si dale 3 nebo 4 seriozni internetove stranky o ni.

Jedna z veci, co mi momentalne neni jasna je to, ze se jak na foru Aldebaranu tak i na internetu udava, ze vztah mezi pohybem cistym casem a pohybem prostorem se ridi Pythagorovou vetou. Vzorecek pro interval casoprostoru se zda taky byt Pythagorovou vetou a ten zdanlive hodne jednoduchy vzorec pro vypocet gamy se pak jevi jeste jednoduzsim, kdyz si clovek uvedomi, ze je to taky, pro ne-matematika, dobre zamaskovana Pythagorova veta.

Na druhou stranu se taky udava, ze vztah mezi zpomalenim casu a narustajici rychlosti pohybu telesa (rakety) ma prubeh hyperboly. Vetsinu sve stredoskolske matiky jsem uz zapomnel, ale nevzpominam si, ze by tyhle dve krivky byly pribuzne.

Jediny, co mne napada je, ze to muzou byt dva rozlicne pohledy ze dvou jinych nahledu. Pokud si v Minkovskeho diagramu narysujem osy t a x s 90-ti stupnovym uhlem, bude se vztah ridit Pythagorovou vetou, a kdyz si je nakreslime s 45-ti stupnovym uhlem, kteryzto nacrtek uz hyperbolu pripomina, bude jejich vzajemny vztah nasledovat hyperbolu.

Muze to nekdo okomentovat?

Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 1735
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26

Re: Casoprostor

Příspěvek #2 od KpS » 17. 07. 2017, 18:54

Pythagorova věta je vzorec pro výpočet vzdálenosti mezi dvěma body euklidovského prostoru. Výsledkem je invariant, tedy veličina nezávislá na volbě souřadné soustavy. Ve speciální teorii relativity je invariantem nezávislým na použité souřadné soustavě vlastní čas, který uběhne na rovnoměrně se pohybujících hodinách mezi dvěma událostmi. Vzorec pro výpočet tohoto časového intervalu není dán Pythagorovou větou. Znaménka pro prostorovou a časovou složku jsou opačná. Formálně sice můžete jednu z nich převést na druhou stranu rovnice a vzorec bude připomínat Pythagorovu větu, ale to nemění nic na tom, že metrikou časoprostoru není Eukleidovská, ale Minkowského metrika.
Karel


Zpět na “Všeobecná diskuze”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti