Vyzkoušejte si zpracování

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1021

Příspěvek od nosuh »

Peknej algoritmus, ale zda se mi to, nebo ty Highlighty barvi trochu do fialova?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1022

Příspěvek od Dansemacabre »

To není algoritmem, ale rukama (špatné vyvážení barev). Teď z domova koukám, jak jsem to na přenosným PC pěkně barevně doprasil :D
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Zdeněk Vojč
Příspěvky: 220
Registrován: 10. 12. 2015, 08:36
Bydliště: Staré Homole
Kontaktovat uživatele:

IC443

#1023

Příspěvek od Zdeněk Vojč »

Přesouvám sem vlákno o IC443. Kolega dodal připomínky a to si myslím, že byl velice korektní :
Na canon dobrá fotka. Spracovanie troška horšie. Hodne utrpeli hviezdy.
Farebne by to chcelo zvýrazniť červenú .
Kompozične je tam v pravo hluché miesto - v podstate tam nič nie je . Ja by som to orezal.
Potlačení hvězd provádím pomocí kombinace Star-mask a MaorphologicalTransoramtion.
Barvy koriguji pomocí masky a CurvesTransformation
Ale nejspíśe něco přeháním nebo naopak.
Tady je odkaz na integrovaný snímek 74x5min ISO800, Canon 6Dm IV/URblok TSAPO 130 f/5

http://www.elara.cz/wallpapers/IC443-in ... to74sn.rar

Prosím mohli byste vyzkoušet to zpracovat.
Díky
Zdenek
Přílohy
můj pokus se uvedenými chybami
můj pokus se uvedenými chybami
ic443_small.jpg (924.91 KiB) Zobrazeno 2963 x
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1024

Příspěvek od kolec »

Ospravedlňujem sa ,ale nemám toľko času sa venovať Vašim dátam a spracovaniu a preto som iba v rýchlosti:

1.Čiastočne upravil pozadie(chcelo by to upraviť poriadne na odstránenie gradientov - doporučujem použiť nejaký už hotový obrázok z webu a podla toho nastaviť vzorky DBE))
2. Obrázok som strečol (urcite doporucujem sa mohrat s Maskstrech)
3. Potlačil malé hviezdy (cez jednoduchu masku na male hviezdy)
4. Pridal som farbu vo hviezdach a v hmlovine
5. Prikladam R kanál kde som odstránil hviezdy pre predstavu aká je hmlovina na pozadí

Celková úprava by mala byt komplikovanejšia , hlavne v lineárnej oblasti (odšumovanie, dekonvolúcia,..)
Môžte isť i cestou úpravy hmloviny bez hviezd a následne vkladať ju pomocou exponenciálnej transformácie iba do miest ktoré chcete zvýrazniť a to potom výsledok je omnoho lepší. Podrobnejšie by som to mohol predviesť na HAFFe ak tam bude priestor a záujem


https://photos.app.goo.gl/F9UErZEoMuEQ0m5E2

https://photos.app.goo.gl/ybrr4K6t76QZnoNu1
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Zdeněk Vojč
Příspěvky: 220
Registrován: 10. 12. 2015, 08:36
Bydliště: Staré Homole
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1025

Příspěvek od Zdeněk Vojč »

Díky moc
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1026

Příspěvek od nosuh »

Ahoj,
rad bych se necemu priucil a postuju data u jiz publikovaneho snimku, se kterym si nevim moc rady. Krome spatneho prolozeni a artefaktu po nem tam bojuju hlavne se spravnym barevnym podanim. DAvam proto k dispozici RAW snimek po slozeni k pripadnemu zpracovani. Zajimalo by mne, jestli se ta barva da do snimku dostat. DIky
https://www.dropbox.com/s/btnk0yqk3l6a1 ... .xisf?dl=0
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1027

Příspěvek od MMys »

Kouknul jsem na to jsen zběžně, 3 minutky, barevně to vyvážit jde, barvy vylezou hezky, průšvih je šum (málo expozic nebo na bídné obloze) a hlavně ty šmouhy, nejdou redukovat pomocí k tomu vytvořeného skriptu, protože nejsou přesně vodorovné, je to složenina ze dvou obrazů pod různým úhlem.

Mimochodem, co to je za foťák, nebo jak tím fotíš, že jsou ty šmouhy tak výrazné ? 450D a 3.5h na 1600 ISO po 5min ? To je na astrofotkách.
Já bych to sundal na 800 ISO, a protahnul expozice minimálně na 10min. Klidne i víc jestli je tam obloha OK. Ať je počet akumulovaných fotonů vůči tomu banding efektu vyšší. Nebude to tak vidět.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1028

Příspěvek od nosuh »

Diky Martine. No je to foceny 40Dckem na ISO 1600, 43x300s. Nikdy se mi u nej nestalo, ze by ty pruhy vychazely takhle nastorc ( je fakt ze tyhle dve (M101 a M51) jsem poprvé fotil a skladal s prolozenim.. Nemuze to byt tim spatnym prolozenim? Ze to nelicuje presne a navíc je to vuci sbe mirne orotovane..třeba u te M51cky jsem si na to dal pozor a prijde mi, ze to tam není a ten script si s tim celkem poradil. Mrkni prosim i na tuhle M51cku. Tam jsem si dal vetsi pozor na to prolozeni a zarovnal to ruco vic na stred. Prijde mi ze ten sum je tam lepsi a pruhy tam moc nejsou. Taky je mozny ze ten script pouzivam spatne ..nastavuju tam amount 0.3 se zaskrtnutym protect from Highlights, 1/Sigma factor nechavam v defaultu na 1..provedu to celkem 4x, vždy s rotaci o 90°.
Nemuze to byt třeba spatnejma darkama?
Link na tu M51 ( vyrazne horsi obloha, zákal,52x300s,ISO1600)
https://www.dropbox.com/s/mfk5mtddkuo4x ... .xisf?dl=0
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1029

Příspěvek od Roman (Rick) »

Kto by si chcel skúsiť spracovanie Jupíka a vyváženie farieb z achromátu, tu sú dáta ;).

https://ulozto.sk/!BMftAXPBL5bK/rgb-zip
DNA
Příspěvky: 594
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1030

Příspěvek od DNA »

Romane, nemáš u toho červeného kanálu špatnou derotaci nebo složení.
Je to více rozostřené než ostatní kanály i podle měsíců.
.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1031

Příspěvek od Roman (Rick) »

O tom neviem, každopádne sú to jediné dáta, ktoré mi zostali a z ktorých som spravil výsledný RGB snímok v sekcii Snímky ;).
Zdeněk Vojč
Příspěvky: 220
Registrován: 10. 12. 2015, 08:36
Bydliště: Staré Homole
Kontaktovat uživatele:

Vyzkoušejte si zpracování NGC6888

#1032

Příspěvek od Zdeněk Vojč »

Zdravím vás,
snažím se redukovat hvězdy na snímku NGC6888, kde je jich snad miliarda.
Zpracování provádím v PixInsight pomocí procesu MorphologicalTransformation + Star_mask.
Vyzkoušel jsem nespočet kombiancí parametrů a přečetl mnoho návodů.
Výsledkem je, že redukci hvězd jsem schopen udělat tak z cca. 10%. Razantnější zásah z nich začne dělat škaredé červíky a patvary.
Pokud postupuju dle tutoriálů , kde borci vamažou ze snímku všechny hvězdy, výsledek je příšerný.
Zkuste prosím na přiloženém snímku zredukovat hvězdy, aby to bylo hezké. Jak to děláte ?
Data snímku:
ngc6888-af.xisf 210MB
35x5min ISO1600. Canon 6Dmod, TS130/650mm



Díky
Zdenek
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1033

Příspěvek od Roman (Rick) »

Páni, čakal som lepšiu odozvu :D. Keď som kedysi založil toto vlákno, o foto planét bol celkom záujem ;).
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1034

Příspěvek od KpS »

Romane, barvy jsou subjektivní záležitost. Myslím si, že když bude pět lidí pozorovat Jupitera přes nějaké skutečně velké superapo a pak budou přiřazovat jednotlivým detailům barvy podle nějakého rozsáhlého vzorníku, neshodnou se. Při focení, ať už mono, či barevnou kamerou, stejně musí ten, kdo snímek zpracovává, nastavit nějaký základní poměr barev. Jsou k tomu určité pomůcky jako např. bílá lehce do modra u Saturnova prstence A. Ale jsou to ohebná pravidla. Taky lze vzít nějaký snímek jako vzor a určit průměrnou barvu planety bez okrajů a totéž u mého snímku. Podílem těchto barev získám jednobarevný snímek, který mohu použít jako koeficient pro násobení mých snímků. To vše ale jsou jen lineární úpravy. Jednotlivé detaily nebudou v důsledku řady faktorů sedět a další nyní již nelineární úpravy barevného prostoru jsou pouze otázkou toho, jak si představuji ten správný konečný výsledek. Takový postup je nereprodukovatelný a o tom, jaké jsou skutečné barvy (jsou-li nějaké), mnoho neříká.
Karel
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1035

Příspěvek od Roman (Rick) »

KpS: tak toto napíš aj do sekcie snímky pod toho Jupitera :D. A za druhé, to by potom nemalo zmysel ani toto vlákno. O nič také závažné som nežiadal, len nech to niekto spracuje lepšie, ako ja, keď už teda boli voči výsledku neustále námietky ;).
Odpovědět