Vyzkoušejte si zpracování

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#901

Příspěvek od Dansemacabre »

Už tři zkušení fotiči napsali, že Pixi v tomto případě nepomůže. Za nezkušené se klidně přidám taky: kde nic není, ani smrt nebere. Trabant, na který namontuješ kola z formule, taky rychleji nepojede. Taky jsem si to pro srandu zkusil a po pravdě se divím, že jsi z toho dostal alespoň to, co prezentuješ v "astrofoto mobilem", protože mně se nepovedlo ani to. Když jsem začínal mít pocit, že vylézá ohon, došlo mi, že je to šmouha na monitoru :D
Naposledy upravil(a) Dansemacabre dne 29. 05. 2017, 14:17, celkem upraveno 1 x.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#902

Příspěvek od MMys »

V zásadě nic, laboroval jsem s tím asi 5minut, a opravdu tam nic není. Pak jsem to zavřel bez uložení. Dělat to znova asi nemá smysl.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#903

Příspěvek od Howking »

Dansemacabre píše:Už tři zkušení fotiči napsali, že Pixi v tomto případě nepomůže.
- důkaz, ne psaní! Chci obrázek. Začínám litovat, že jsem o něco prosil. Povídání jsem znal předem. (i když mám trabanta, tak rozdíl v obutí bude poznat - nečekám, že to začne jezdit jako formule, čekám, že to pojede lépe/hůře, i na žebřiňáku bude poznat - mě nezajímá, že někdo řekne, že to bude jezdit stejně, já to chci vidět)
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#904

Příspěvek od Howking »

Tak nic. Smažte to. To je marný.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#905

Příspěvek od MMys »

Tady máš všecko, co v tom obraze je. Nic víc tam nebude, i kdybys na to použil kdovíjaké algoritmy. Puze budeš rozmatlávat a schovávat šum, příapdně opravovat chyby optické soustavy, ale výsledek bude stále takovýto.
k.jpg
k.jpg (198.37 KiB) Zobrazeno 3266 x
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#906

Příspěvek od Howking »

MMys píše:Tady máš všecko, co v tom obraze je.
- děkuji velice. Vážím si toho. Dopadlo to hodně pěkně. Já jsem strašně bojoval s tou nehomogení červenou pozadí, která tam zůstala i po darku a dost dřiny zabralo srovnat rozdílný průběh křivek pro zelenou a ostatní barvy. Máš tam vidět všechno co jsem i já vytáhl, ale tolik to tím taháním neutrpělo na hladkosti jako u mě. Teď jsem si za to zkusil i zatahat a musím říct, že tak pěkně digitální flat Nebulosity neudělá. Je to fakt hodně rovný i když silně přitlačím na kontrast. Kdyby tam nebyly ty vady od okuláru za litr, tak je to v podstatě na mobil pěkný snímek komety :-)
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#907

Příspěvek od Roman (Rick) »

Pokúšam sa o spracovanie Slnka v H alfe s pomocou Daystar Quark a Newtona, ale asi to spracovanie mi trochu pokulháva. Ak by sa na to chcel niekto pozrieť, budem len rád :). Posielam zdrojové video:

https://ulozto.sk/!ojSBrnoulcma/170617-zip
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#908

Příspěvek od Franta62 »

Zdravím, pánové. Reaguji ještě na zpracování Howkingových snímků komety C/2015 V2 i-Phonem. Nedalo mi to a Howkingův čistý "stack" jsem si stáhnul také a zkusil zpracování po svém. Ze snímku se opravdu nedá vytáhnout více, než je ve zpracování Martina Myslivce. Jen ten šum mi trochu vadil a na můj vkus ho bylo i v Martinově podání trochu moc. Nevím, no, dá se to zpracovat i takhle. Samozřejmě, že obrázek je silně zatížen kombinací vad použitého okuláru a optiky I-Phonu a úplným odstraněním vinětace v rozích obrázku by utrpěl jas kometární komy. Dá se to však řešit částečným ořezem snímku.
Náhled snímku vkládám jako snap obrazovky - větší obrázek mi to nevzalo.
C_2015 V2 (Howking_I-Phone).jpg
C_2015 V2 (Howking_I-Phone).jpg (34.3 KiB) Zobrazeno 3051 x
Uživatelský avatar
AntonPike
Příspěvky: 226
Registrován: 10. 08. 2015, 08:28
Bydliště: Bolatice
Věk: 39

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#909

Příspěvek od AntonPike »

Zdravím,
může mi někdo poradit ohledně dvou věcí.
1. Co způsobuje změnu barev hvězd, kdy z normální jednobarevné mi po zpracování vypadne dvojbarevná hrůza, jako na obr. v příloze?
2. Ten "hnědý" hnus, co je na pozadí, to je co? Jde se toho nějak zbavit nebo je to jen výsledek malého počtu expozic (i když to mi je divné, některé objekty jsem fotil mnohem kratším časem a tohle tam nebylo)

Při pre-processingu se snažím držet tohodle návodu (krom master-flat, který nemám a odstranění hot/cold pixelů, které mi nejde) návod + při samotném processingu se koukám do ostatních tutoriálu co tam jsou.

Zde je čistý fits po složení a kalibraci, jen oříznuty soubor
a zde oříznutá složenina, kde jdou vidět výše popsané problémy
Obrázek

550Dm + EF200F2.8@4.0, ISO800, 80x45s (nafoceno 110x45s, vybráno nejlepších 80), 20x Dark + 20x Bias

Děkuji moc
AZ-GTi
SW ED72
-------------
EOS600D
Asi120mc-s
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#910

Příspěvek od Howking »

AntonPike píše:Zdravím,...
- čistý photoshop.
2.jpg
Pravé tláčo na obrázek a zobrazit obrázek a bude to v reálné velikosti a rozlišení.

Hnědý hnus je něco co jde odstranit zpracováním, změnu barvy hvězd způsobuje barevná vada objektivu (fialový lem - není nad zrcadlo). Rada: Nedržet se návodů a postupů, ale u zpracování samostatně myslet nad konkrétními daty.
Uživatelský avatar
sajmon
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 03. 2007, 22:21

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#911

Příspěvek od sajmon »

to AntonPike:
Podľa mňa jedine kalibrácia farieb je problémová (na takom malom výreze u detailnejšej fotky Činky neprejavuje flat pozadia, ani chyba hotpixelov->Dark). Možno je aj airglow na príčine. Ja by som nerobil závery za farebnosť na takých krátkych expozíciách. Skús dlhšie nafotiť a popracuj na pravej kalibrácii (Flat,Dark, Bias) v programe, ktorý dobre ovládaš ( nie je to automatický proces napr. ani v MaxImDL-musíš mať správne nafotené aj kalibračné snínky, a potom to už je to "automatické". Mal by si použiť masters z väčšieho počtu subexpo.)
Na zväčšenom obrázku (1009kB) je pozadie tak tmavé, že aj keď som osobitne v sw neanalyzoval, skôr je tam snaha o prekrytie farebného šumu pozadia. Ja sa počas spracovania snažím dostatočne presvetliť pozadie, čo je možné len, ak boli dostatočne dlhé expozície a teda je tam možné aj čosi nájsť (okrem "čierňavy). Vtedy už môžem povedať niečo o gradiente alebo o chybnom flate.
sajmon
C350Dm+UV/IR-clip filter on NW200/800&BaaderMPCC; SBIG ST8300M&FW5 on Vixen80/600+BorgDGL 0,85x ;EQ mount G41&Pulsar.
Uživatelský avatar
AntonPike
Příspěvky: 226
Registrován: 10. 08. 2015, 08:28
Bydliště: Bolatice
Věk: 39

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#912

Příspěvek od AntonPike »

Díky za rady a postřehy pánové.
Howkingu, na to, že to je jen v PS je to lepší jako moje puldenní mordovaní v PI :)
Ono to není tak, že bych se slepě držel návodu. Já do něho koukal, abych věděl, co který proces dělá a hodnoty už si pak nastavuji podle vlastního uvážení. A hlavně dříve, když jsem fotil přes newton, jsem vše složil v DSS a v PI jen udělal DBE, histogram, křivky, trochu odšuměl a hotovo ... a výsledek nebyl úplně špatný (na to množství expozic).
Teď, když mám si myslím docela kvalitní objektiv se kterým můžu fotit delší expozice na svoji slaboučké montáži, jsem se chtěl aspoň trochu přiblížit výsledkům, které jsem viděl na astrofotkách např. od Vlastimila Musila(který fotil stejným objektivem, prakticky stejnou DSLR) nebo na Astrobinu, takže jsem si zkusil udělat komplet pre i postprocessing v PI ... a výsledek se mi úplně nezdá.
Ale asi to vše bude jen moje začátečnická nezkušenost.
AZ-GTi
SW ED72
-------------
EOS600D
Asi120mc-s
Uživatelský avatar
sajmon
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 03. 2007, 22:21

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#913

Příspěvek od sajmon »

to AntoPike:
nikdy by som Ti neradil porovnávanie tvojich možností a astrofoto-výbavy, light subexpozícií a iné parametre, kroré sú v komentoch k vypracovaným obrázkom na nete. Nevidíš napr. do podmienok oblohy, seeingu a rutiny astrofotografa (sw, zrak, intuície, umelecké cítenie, atď.). Zober to skôr za inšpiratívne fotografie !
K dobrej fotke sa dopracuješ nie ani fotografickou technikou, ale vytrvalosťou a rutinou (opakovanie je matka múdrosti). Nezaznávam správanie kolegov, ktorí svoje neúspechy hľadajú v technike, pričom sa ich ani nestihli poriadne vyskúšať a už ponúkajú v inzeráte. Samozrejme sa treba spoliehať na rady skúsených astrofotografov, ale nenapodobňovať ich (ak je užšia spolupráca, čas sa skracuje a nebude trvať desaťročia, kým sa dopracuješ k uspokojujúcemu výsledku (nevadí, že sa kritici vyjadrujú negativisticky-dôležité, že je o niečom diskutovať). Ja sa najviac naučím z A-F a z osobných kontaktov.
sajmon
C350Dm+UV/IR-clip filter on NW200/800&BaaderMPCC; SBIG ST8300M&FW5 on Vixen80/600+BorgDGL 0,85x ;EQ mount G41&Pulsar.
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#914

Příspěvek od Franta62 »

Zdravím, kluci. Poměrně zdařilý snímek, nevím tedy z jakých singlů je poskládaný, ale myslím si, že jsou moc přetažené křivky. Vznikají tehdy ta barevná kola kolem hvězd. Píšete, že snímky jsou pořízeny modifikovanou zrcadlovkou, ale na můj vkus je tam v tom případě málo červené. Snímek je spíše laděný do modra. Křivky používat jemněji a navícekrát. Ono totiž strečnou něco na 60-70% nebo 3x na 20-23% není to samé. Mně se to osvědčilo (tedy v PS) s PI nemám zkušenost.
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#915

Příspěvek od Franta62 »

Ještě malá poznámka pro AntonPike. Ne vždy musí být pozadí snímku černé nebo šedé. Píšeš,"co je to v pozadí za hnus, jak se toho zbavit ?" Pokud máš poměrně dlouhou expozici (1 hodinu a více), může se projevit na snímku i barevné pozadí objektu (plynoprachová mračna, temné mlhoviny, červená vodíková oblaka). V tvém případě se na snímku M27 projevují právě plynoprachová mračna v naší Galaxii, to je ten hnědý hnus. Protože pozadí u tohoto objektu je poměrně jasné, projevilo se i při tvých relativně krátkých expozicích. Pro ilustraci přikládám velkoplošné foto souhvězdí Lištičky od Jerryho Lodrigouse z USA. Pozici M27 jsem označil šipkou. Nevím, co je příčinou té rozmazanosti a chlupatosti hvězd na Tvém snímku, ale světelně mi připadá v pořádku, jen ještě trochu vytáhnout červenou v mlhovině. Určitě "tam je", na snímek z modifikované zrcadlovky mi to připadá opravdu málo.
Přílohy
Vulpecula.jpg
Vulpecula.jpg (266.57 KiB) Zobrazeno 2620 x
Naposledy upravil(a) Franta62 dne 10. 08. 2017, 23:26, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět