Vyzkoušejte si zpracování

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 534
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Vyzkoušejte si zpracování

#766

Příspěvek od altoz »

Díky za ocenění i když si myslím že si ho naprosto zaslouží všichni zúčastnění (a hlavně tobě za poskytnutí luxusních dat).

Těším se ještě na popis postupu od FunTomase, líbí se mi to jemné zpracování prachových oblaků.

SZ posílám ze soukromého mailu.
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ZWO ASI 1600 MM-C, Canon EOS600Dmod., Lacerta MGEN, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Vyzkoušejte si zpracování

#767

Příspěvek od FunTomas »

Áno, tie dáta boli fakt zážitok. S Pavlom som sa dohodol, že môžem fotografiu použiť v článočku popisujúcom spracovanie. Nebojte sa postup určite bude, ale keďže som na tom ako Konihlav (robím od svitu do mrku aby sa iní mali lepšie), musí to počkať do víkendu. A určite chcem na niektorých detailoch uázať hlavne ako to vyzeralo pred a po spracovaní. Niečo na spôsob fotky http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 7984/45#59. Na Konihlavovej snímke to fakt vynikne. :-)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Vyzkoušejte si zpracování

#768

Příspěvek od Aletel »

Taky děkuji Pavlovi za poskytnutí dat NGC1333 k vydovádění.
Ten objekt je prostě neskutečné terno ... ve smyslu, že kamkoli zrak ulpí, tak je přikován zíráním.
Tady jsem skončil s trošku jasově více pojatým výsledkem:
http://www.lezataosma.cz/Aletel/archiv/ ... 333_AT.jpg

Měl jsem pochyby o konečném barevném vyvážení, stále mi výsledek v Pixi dával odstíny mlhovin více k šedo-žluto-hnědé. Altoz mě svým zpracováním uklidnil.

Nerozumím jedné věci - v Pixi výsledek krásný, RGBWorkingSpace - sRGB profil - D50 - D65, ... jakékoliv nastavení barevného profilu se po uložení míjí účinkem a v jakémkoliv prohlížeči obrázků, natož na webu, vypadá barevně i v jasech na stejném monitoru jinak.
Je na to nějaký tajný recept?


Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Vyzkoušejte si zpracování

#769

Příspěvek od alex.sky »


Nerozumím jedné věci - v Pixi výsledek krásný, RGBWorkingSpace - sRGB profil - D50 - D65, ... jakékoliv nastavení barevného profilu se po uložení míjí účinkem a v jakémkoliv prohlížeči obrázků, natož na webu, vypadá barevně i v jasech na stejném monitoru jinak.
Je na to nějaký tajný recept?
Zdravím!
Tiež tomu nerozumiem, ale keď mi otvára súbory .fit, hlási rozpoznaný profil pre môj monitor (ICC profil extracted...), typujem, že PI dokáže vydať maximum z obrazu práve pre daný monitor.
Už som tiež zistil, že mnohé výsledné obrázky, ktoré sú "na hrane" už pri zobrazení v PI, sa neoplatí zverejniť, lebo konverziou cez .jpg formát je celé zničené >:(
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Vyzkoušejte si zpracování

#770

Příspěvek od FunTomas »

Ako som sľúbil, tak aj plním. Na stránke
http://atm.zaciatok.sk/2016/02/ukazka-s ... a-ngc1333/
som uverejnil postup spracovania Pavlových dát. Na konci článku je pripojený ZIP súbor s ikonami procesov, ktoré som aplikoval Na základe nich si môže každý užívateľ detailnejšie pozrieť parametre, prípadne skúsiť aplikovať ten ktorý proces.
Ikony procesov (história spracovania) je najlepší nástroj na prezentovanie postupu. Kto nemá k dispozícii PixInsight, pre toho je určený samotný článok. Popis spracovania myslím pomôže aj pri aplikácii v iných prostrediach.

Samozrejme tento postup určite nie je ani bezchybný, ani najlepší ani najjednoduchší. Som otvorený akýmkoľvek konštruktívnym radám a pripomienkam. A myslím, že z nich budú mať osoh aj ostatní.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
ms
Příspěvky: 205
Registrován: 06. 07. 2012, 17:48
Bydliště: Trenčín
Věk: 51

Vyzkoušejte si zpracování

#771

Příspěvek od ms »

Dobrý počin, zverejniť tento návod. A páči sa mi že si nezafarbil L (ako sa to často hovorí) ale vyrobil seriózny RGB obrázok a v ňom nahradil L. Pre niekoho možno formalita, ale mne sa začalo ako-tak dariť kombinovať RGB s iným L keď som si uvedomil v čom je princíp, a že žiadne "zafarbovanie" L obrázku sa matematicky ani fyzikálne nedeje - pretože výsledkom je zas len RGB obrázok.

Zaujala ma maska hviezd a tvoja suchá poznámka že musí kopírovať tvar hviezd. S týmto vždy bojujem. Poradíš ako volíš tie nastavenia? Možno robím chybu v tom že sa snažím zakryť všetky hviezdy až do veľkej škály a nefunguje to na všetkých rovnako. Ty si skončil pri štvrtej wavelet vrstve. Nemá zmysel ísť vyššie? Alebo to vyrieši maska objektu? Ale tá obsahuje len úplne veľké prepálené hviezdy - na tie niekedy nestačí ani 12. vrstva.
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Vyzkoušejte si zpracování

#772

Příspěvek od pavelseb »

Všechny zveřejněné postupy jsou velmi užitečné. Díky za ně.
FunTomas: Mám jednu drobnost. U neutralizace pozadí RGB snímku máš obrázek nástroje ColorCalibration. Neměl by tam být BackgroundNeutralization?
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Vyzkoušejte si zpracování

#773

Příspěvek od FunTomas »

Miro, tu boli tie hviezdy všetky relatívne malé. Takže spraviť masku v tomto poli bolo jednoduché. S veľkými treba bojovať a vždy sa nájde postup, ako masku vytvoriť. Zamyslím sa večer nad tvojou otázkou a potom napíšem.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Vyzkoušejte si zpracování

#774

Příspěvek od FunTomas »

Pavelseb: je to tak. Obrázok hmloviny je síce správny, ale otvorený nástroj predbehol čas. Večer to vymením. Nie je tam ale nič neobvyklé, tu stačili predvolené parametre.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Vyzkoušejte si zpracování

#775

Příspěvek od FunTomas »

Obrázok vo zverejnenom postupe som aktualizoval. Stačí teda refreš na stránke.
http://atm.zaciatok.sk/2016/02/ukazka-s ... a-ngc1333/
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Vyzkoušejte si zpracování

#776

Příspěvek od FunTomas »

Miro k tvojej otázke na masku. Spravidla netreba maskovať všetky hviezdy. Ide o to, čo plánuješ vykonať. V prípade dekonvolúcie resp. HDR by stačilo ochrániť tie najjasnejšie hviezdy. V tomto prípade bolo bonusom, že maska pokryla vlastne všetky. Ak by sa mi stalo, že maska z nejakého dôvodu nepokryje veľké hviezdy (s drobizgom problém nebýva), tak by som sa kľudne uchýlil ku klonovaciemu razítku. Tu som menil tie waveletové vrstvy kým som dosiahol kompletné zamaskovanie. Čo bolo vlastne na druhý pokus, pretože spravidla začínam na 5. vrstve. Tentoraz som šiel dole.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 534
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Vyzkoušejte si zpracování

#777

Příspěvek od altoz »

FunTomas: Díky za zveřejnění názorného postupu a za inspiraci k dalšímu experimentování.

alex, Aletel: S ukládáním barevného profilu mám problém taky, pro jistotu do finálního JPG obrázku profil neukládám. Pak je výsledek v prohlížeči jakžtak, ale to pravé řešení to asi není :(.

GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ZWO ASI 1600 MM-C, Canon EOS600Dmod., Lacerta MGEN, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Vyzkoušejte si zpracování

#778

Příspěvek od MMys »

Ještě se vracím k Pavlově (Vabra) Rosettě. Pavel tenkrát dofotil ještě OIII, a já se dneska dokopal k tomu to ještě doplnit do původního zpracování jen H-alfa + RGB.  Teď je ten celej PI projekt správně chaotickej, protože jsem to nedělal znova, ale celé to rozvrtal a ve vhodných místech to tam zakomponoval.  Zkusím to do léta (červen - workshop) dát do použitelného stavu a ukázat, co jsem s tím vyváděl.

Tady je teď pro srovnání:

Ha + RGB:



Ha + OIII + RGB:



(+ pochopitelně není obyčejný součet signálu z jednotlivých kanálů, ty operace byly složitější).  Nicméně barvy hvězd se hezky zachovaly, mejsou kolem nich tmavé kroužky, a detaily v mlhovině moc neutrpěly. 

Pavle, tomu objektivu nějak trochu "nevoní" modrá, že ? Modré halo kolem hvězd je větší, než v ostatních kanálech.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Vyzkoušejte si zpracování

#779

Příspěvek od Psion »

Je to pěkný s tím Ha. Prominar je CaF2, tak se divím, že to trochu "modří". Když se udělá defringe té modré, tak je to fakt super!
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Vyzkoušejte si zpracování

#780

Příspěvek od Cztwerec »

http://uloz.to/xNFX9zQS/test-172903-rar

Pokud někdo chcete vyzkoušejte si zpracování jednoho mého zapadlého videa (se stabilnějším seeingem) kráteru Janssen. Je to TS Tripletem 130/912 na ohnisku 4500 mm. Jen tak pro zajímavost.
Lectorem iustus...
Odpovědět