Vyzkoušejte si zpracování

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1006

Příspěvek od MMys »

Zdeněk Vojč: No s tou difrakcí už nic nenaděláš. M48 a bajoonet je u DSLR prostě úzké hrdlo. A tady se mi navíc zdá, že je i poddimenzovaný ten výstupní člen korektoru, a pro okrajové hvězdy je už část světelného kužele odřízlá. A proto ty vějířky.

S těmi rohy bych si ještě maličko pohrál. Ale předtím ještě zkus napružit pružinky na tom bajonetu. Aby se tělo nevaklalo. Nabo podlep dosedací plohcu bajonetu nějakými silnějšími samolepkami, aby to šlo ztuha. Podívej se taky z boku, jestli bajonet od T2 kroužku vahou těla 6D neodstává-, jestli tam není na jedné straně mezírka.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Zdeněk Vojč
Příspěvky: 220
Registrován: 10. 12. 2015, 08:36
Bydliště: Staré Homole
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1007

Příspěvek od Zdeněk Vojč »

MMys píše:Zdeněk Vojč: No s tou difrakcí už nic nenaděláš. M48 a bajoonet je u DSLR prostě úzké hrdlo. A tady se mi navíc zdá, že je i poddimenzovaný ten výstupní člen korektoru, a pro okrajové hvězdy je už část světelného kužele odřízlá. A proto ty vějířky.

S těmi rohy bych si ještě maličko pohrál.
Myslíš teda pootočit těmi śtalovacími šroubky na přírubě ?
Pokusit se srovnat senzor ?
Zdeněk Vojč
Příspěvky: 220
Registrován: 10. 12. 2015, 08:36
Bydliště: Staré Homole
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1008

Příspěvek od Zdeněk Vojč »

Zdeněk Vojč píše:
MMys píše:Zdeněk Vojč: No s tou difrakcí už nic nenaděláš. M48 a bajoonet je u DSLR prostě úzké hrdlo. A tady se mi navíc zdá, že je i poddimenzovaný ten výstupní člen korektoru, a pro okrajové hvězdy je už část světelného kužele odřízlá. A proto ty vějířky.

S těmi rohy bych si ještě maličko pohrál.
Myslíš teda pootočit těmi śtalovacími šroubky na přírubě ?
Pokusit se srovnat senzor ?
Beru zpět, tvůj příspévek se mi nezobrazil celý.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1009

Příspěvek od Dansemacabre »

Mohl by se prosím někdo mrknout na tohle video a složit ho? Zkoušel jsem prvně natáčet Měsíc přes novou kameru, ale žádné z videí mi nejde složit, aniž by se tam objevily jedním směrem utíkající tvary a artefakty, jak kdyby mi to prostě nedokázalo správně alignovat snímky na sebe. V odkazu celé video, v příloze stack 15% nejlepších snímků a jen lehké potahání za křivky - na první pohled je to úplně blbě... Jde mi hlavně o to zjistit, jestli dělám chybu při zpracování, nebo jsou špatně už samotná data, protože je někde chyba v optické soustavě. Díky předem.

https://uloz.to/live/!vtseTCfbI6aV/21-00-36-avi
Přílohy
mesic_ukazka.jpg
mesic_ukazka.jpg (148.42 KiB) Zobrazeno 2705 x
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1010

Příspěvek od MMys »

Šikmo máznutý je už snímaný obraz. Je to jasně vidět i z toho videa. čím to je focené ? Něco tam muselo být nakřivo, a hodně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1011

Příspěvek od Dansemacabre »

...a 25GB dat v háji :lol:
Díky moc, na 99% bude problém v tom, že na dlouhém tubusu 3x barlow vytaženém ještě o mezikroužky a prodložený a redukovaný výtah visí těžká kamera s velkým filtrkolem a je to moc velká páka na to, že barlow, redukce i prodloužený výtah se utahují jen na jeden šroubek. No ale nevím, jestli by dovrtání dvou závitů a šroubků na všechno příslušenství pomohlo, pořád tam zůstane 30cm všemožných trubiček a extenzí.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
dora
Příspěvky: 156
Registrován: 30. 09. 2007, 18:54

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1012

Příspěvek od dora »

ahoj,

zajimalo by me, co se da z tohoto snimku dostat. chci to srovnat se svym vysledkem a zdokonalit sve zpracovani,kde mam, myslim, velke rezervy. Idealne ve fotoshopu.
je to slozenina v dss 8 x 3 minuty + 1 dark. foceno WO megrez 72 bez rovnace (foceno kvuli galaxii ve stredu)

https://uloz.to/!Dojmf9huvF2z/autosave004-tif

diky
SW ED-80, WO Fluorostar 110, WO Megrez 72, Canon EOS 450D,40D, ASI 1600MM Pro mono, tr. 10x50, Fornax LighTrack, SW EQ6, Sigma 50/1.4, Canon 300/4L, Sigma 150/2.8 DG APO, Samyang 14/2.8
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1013

Příspěvek od Howking »

dora píše:ahoj, zajimalo by me, co se da z tohoto snimku dostat.
- jelikož jsem nepřítel šumových filtrů, tak toto je moje verze:
m51.jpg
[/url]Na klik větší.
Uživatelský avatar
stawq
Příspěvky: 229
Registrován: 03. 04. 2013, 07:36
Bydliště: Ratměřice
Věk: 63

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1014

Příspěvek od stawq »

Neuměl by někdo z téhle hrůzy (galaxie v Panně - foceno zrcadlovkou a zpracováno v DSS) vydolovat něco rozumného? Já ne ... :( :oops:
Standa

http://www.uschovna.cz/zasilka/XR72NCD28DUUH3YD-9Y2/
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1015

Příspěvek od Dansemacabre »

dora píše:zajimalo by me, co se da z tohoto snimku dostat
Rychlopokus v Pixi. Nechtělo se mi párat s korekcí hvězd a fleků od prachu, tak jsem to prostě oříznul. Doporučuju příště vyfotit flaty, vinětace a fleky jsou tam docela velké. A mezera nemusí být ani tak moc ve zpracování, jako spíš v hrozně málo expozicích. 8x3 minuty jsou zoufale málo (ale i tak dobrý výsledek na tak krátký čas!) a darků a flatů nafoť příště alespoň deset od každého (jinak pro ideálně minimálně 30, stejně jako light expozic).
Přílohy
m51_pokus_pixi.jpg
m51_pokus_pixi.jpg (462.15 KiB) Zobrazeno 2441 x
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1016

Příspěvek od Howking »

stawq píše:Neuměl by někdo z téhle hrůzy (galaxie v Panně - foceno zrcadlovkou a zpracováno v DSS) vydolovat něco rozumného? Já ne ...
kupa.jpg
[/url]No jasový průběh zelené byl nějaký zvlněný (jinak než modrá a červená - ne jen gamma, ale složitější křivka) a rovnal jsem to od oka, tak asi nic extra věrného realitě. (na klik větší)
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1017

Příspěvek od Dansemacabre »

stawq píše:Neuměl by někdo z téhle hrůzy (galaxie v Panně - foceno zrcadlovkou a zpracováno v DSS) vydolovat něco rozumného?
Taky se mi nějak nedaří srovnat barvy... ale díky za data, chci to fotit na MHV, dá-li počasí, tak jsem si mohl natrénovat zpracování předem :)
Howking píše:Podle mě moc tlačíš na pozadí, že pak vypadá skoro černé. A trochu odšumnění by to klíďo sneslo. Ale asi taky otázka vkusu...
Přílohy
markarian_pokus3.jpg
markarian_pokus3.jpg (466.21 KiB) Zobrazeno 2386 x
Naposledy upravil(a) Dansemacabre dne 11. 04. 2018, 13:58, celkem upraveno 1 x.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1018

Příspěvek od Howking »

Dansemacabre píše:Taky se mi nějak nedaří srovnat barvy...
Howking píše:
Podle mě moc tlačíš na pozadí, že pak vypadá skoro černé. A trochu odšumnění by to klíďo sneslo. Ale asi taky otázka vkusu...
-zpracoval jsem to znova (dej si refresh) - rozdělil jsem to na kanály, pak v Nebulosity použil funkci "match histogram" (snaží se u obrázku docílit průběhu histogramu podle vzoru) a tím jakž takž srovnal barvy. A šumové fitry by měly být zakázány - když to moc šumí, tak je málo dat, nebo maximálně použít zmenšení. :-)
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1019

Příspěvek od nosuh »

Klobouk dolu Howking, taky sem to zkousel, ale zjistil sem, ze uplne narychlo to asi nepude:D Je fakt, ze ty barvy porad lezou nejak do hnedo neurcita..a ten sum tam taky dela takovej rastr i po aplikaci CanonBandingRed scriptu. Nemuzou to mrvit nejak domrseny kalibracni snimky? ME prijde uz ten zaklad takovej flekatej a je v nem takovej rastr..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1020

Příspěvek od Dansemacabre »

Howking píše:A šumové fitry by měly být zakázány - když to moc šumí, tak je málo dat, nebo maximálně použít zmenšení. :-)
No když myslíš... imho odšumování nevadí ničemu, pokud se udělá decentně - viz srovnání "originál" vs. "trocha žehlení" - z detailů se neztratilo nic.
Přílohy
sum.jpg
sum.jpg (68.33 KiB) Zobrazeno 2415 x
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Odpovědět