Vyzkoušejte si zpracování

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#856

Příspěvek od Dansemacabre »

Nastavil jsem to blbe pro omezeny pocet stazeni, tak se to smazalo asi pro tretim... Az se dostanu domu, nahraju znova. Sigmu jsem zkousel jen v rozsahu 2-4
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 245
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#857

Příspěvek od Naburko »

Zdravím. Nakoľko v spracovaní stále tápam a rád by som vedel čo sa v týchto átach skrýva obraciam sa na tunajších majstrov s prosbou či by sa na to niektorí z nich nepozreli. Vopred ďakujem.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#858

Příspěvek od Dansemacabre »

ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 245
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#859

Příspěvek od Naburko »

uloz.to píše:Soubor je označen jako soukromý. Jedná-li se o tvůj soubor, přihlas se do svého účtu.
asi zasa nejaká zrada
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#860

Příspěvek od majklus »

Odhodlal jsem se složit data rozety, která jsem nasbíral koncem nějak na přelomu roku, je toho cca 8 hodin, snímal jsem během asi 4 nocí, jak podmínky dovolily, byl to boj s oblačností a zákalem.

data nejsou pěkná, vím, že hvěydy v rozích by měly být lepší. Proto jsem se taky ke složení dlouho neměl. Nicméně po snažení mi z toho leze v nejlepším toto:

Obrázek

Nevím co s tím, buď se vytáhnu víc mlhovinu a výrazně zhorším hvězdy nebo se snažím zachovat nějak hvězdy přes star mask, ale to nedovolí vytáhnout mlhovinu. Okolo hvězd je totiš takové halo, které vyleze společně s mlhovinou...

Od čeho tam to halo je? Je to okraj zrcadla? Jak s ním mám bojovat?
Nevím jak dál, pokorně prosím o radu. Dá se výsledek vylepšit a kdyžtak jak na to v PS?

data přikládám:
https://ulozto.cz/!E92bRxfnmvtU/vysledek-tiff

EDIT: Koukám, že MMYS opět vypostoval stejný objekt v podobný čas, ovšem v poněkud jiné kvalitě... to se mi asi osud vysmívá! :-)
Někdy mám chuť to celý zabalit...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#861

Příspěvek od MilAN »

Podle mě začíná histogram moc daleko od levého kraje. Tím ztmavením se bez ublížení hvězdám dosáhne možná už největší změny k lepšímu. Pokud se ještě potom trochu upraví křivka, tak bych to považoval za slušný výsledek a vůbec bych v tom žádné mouchy nehledal. Myslím, že se tu teď u každého obrázku řeší zbytečně desítky vyfikundací co s čím udělat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#862

Příspěvek od MMys »

Kdepak, data jsou až na pár drobností celkem pěkná. Něco z toho zkusím...

zkusil:
Rosette_Majklus_MMys.jpg
Rosette_Majklus_MMys.jpg (783.57 KiB) Zobrazeno 3093 x
velká verze v novém okně: (http://www.astro-forum.cz/download/file.php?id=441)

Zmenšil jsem to na 2/3 plné velikosti. Víc nemá kvůli lehce hnutým hvězdám smysl. Jinak jsou ta data s ohledem na DSLR a čas pěkná.

Postup celkem normální:
DBE, barevná kalibrace, neutralizace pozadí, masked stretch, histogram transform, curves transform, dark structure enahnce, local histogram equalization (s maskou odkrývající jen mlhoviny), color saturation (taktéž s maskou odkrývající jen mllhoviny a hvězdy), vytvoření masky hvězd, zmenšení hvězd pomocí morphological transform - minimum. A nakonec ještě nednou histogram transform - ztmavení pozadí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#863

Příspěvek od majklus »

Děkuju MilAnovi za slova která mě povzbudila a MMysovi za výsledek, který mně ohromil. Netušil jsem, že v datech je takový potenciál. Co tobě trvalo 20min jsem já dělal celé odpoledne s velmi průměrným výsledkem... obrázek se mi opravdu líbí, snad to taky tak někdy dokážu.

Hvězdy jsou trochu ujeté, vím, předpokládám, že je to způsobené rozostřením díky změně teploty během noci. Někdy je to výraznější, někdy skoro vůbec. Musím dobastlit konečně ten autofocus a během noci doostřovat.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#864

Příspěvek od Dansemacabre »

Dansemacabre píše:znovu nahráno. https://uloz.to/!ZsBbNhKX9kAd/horsehead-rar heslo konik
může se na to prosím někdo zkusit podívat, jestli se mu to povede zkalibrovat? (zkoušel jsem optimizovat i neoptimizovat, sigmu asi v deseti variantách, různé jiné programy). Jsem z toho už vážně zoufalej, ztrácím na tom bez výsledku čas čtvrtý týden a nemám už ani náladu se pouštět do nových dat, když to vždycky dopadne stejně. Natož pak tím zkurv**** foťákem ještě něco zkoušet fotit :/ Přitom to určitě bude jen nějaká hovadina v procesu.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#865

Příspěvek od MMys »

Zkusil jsem jako pokus "ruční" kalibraci, prostě přes Pixel math, a výsledek (se dvěma náhodně vybranými kombinacemi light a dark bias a flat snímků je prostá těch šmouh). Jdu to zkusit přes Batch preproces...

Mimochodem, použít k 65 light snímkům jen 15 DF a 15 biasů může být znatelná degradace výsledného obrazu.

Edit:
co to tam máš za směsku light snímků ? Co jsou ty se stejnými názvy, ale s přídavkem 001 ? To už jsou nějaké zklibrované, soudě dle data souborů ? (blbě ke všemu). Doufám že jsi tohle všecko nenasypal do BPP scriptu ?

Edit2:
nasypal jsem tam jen ty správné lighty a DF bohužel nesedí přesně. Na jednotlivých snímcích je to asi pod úrovní detekce, ale ve složenině to vidět je. A optimalizace si s tím neporadí.

Edit3:
ta chyba nějak záhadně souvisí s flatfieldy. Když se nepoužijí, tak tam ty svislé šmouhy nejsou, zkalibruje se to pomocí DF normálně. Akorát je v tom všecko smetí a gradient do rohů.

Mimochodem, co jsi použil jako dark-flaty ? Biasy ?

Edit5:
zvláštní, Batch preproces funguje korektně pouze tehdy, když vyrobím master flat ručně (tedy pomocí ImageIntegration, použít multiplikativní nebo žádnou normalizaci a sigma clip). Pak není po šmouhách ani stopy. Zbyde pouze červenější dolní levý roh, a neodečtou se úplně ta smítka. Ale to se nedivím. Jsou hrozně velká (to se musí vyčistit) a evidentně nemáš FF z nekonečna (sky-flat) ale z blízka, kde je jiný chod paprsků, a to nefunguje korektně. Dále tam jsou ješět dva reflexy od jasných hvězd z Orionova pasu. Jinak vše nakonec zafungovalo, jak má.

Výsledek s pohledu šumu v obraze nic moc. Asi by pomohlo přidat více kalibračních snímků. Ale na druhou stranu 2h 50m je na ten objekt dost málo. A nevím ani na jaké obloze. Takže těžko posuzovat.

složenina je zde:
http://leteckaposta.cz/494355217
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#866

Příspěvek od Dansemacabre »

Díky! Ta směska light je tam proto, že jsem ze složky zapomněl smazat (blbě) zkalibrované snímky z mraw, takže je tam de facto 2x to samé.
Dark flat snímky vůbec nepoužívám, ani jsem nepřišel na to, kdy při kalibraci v pixi by se měly aplikovat. Nesedící darky jsou zvláštní, ukazovalo mi to rozdíl jen 2 stupně.
Smítka jsou tam skoro vždycky nějaká, úplně odkrytý snímač to hodně odnáší, vyfoukávám ho po každém focení. Málo expozic je proto, že poslední dobou 2/3 všeho vyhazuji kvůli blbnoucí montáži/guidingu. Taky mi to ještě nedávno nedělalo... koně jsem vyfotil dohromady 65 expozic, tohle je, co zbylo :(

Že jsou klíčem blbé flaty a ne darky by mě vůbec nenapadlo! Přitom ručně složit flat jsem zkusil, ale asi s blbým nastavením. (nejprve flaty kalibruji s biasy a darky, teprv pak integruji).
Ještě jednou díky za nasměrování. Hned mám lepší náladu, když vidím, že problém má řešení!
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#867

Příspěvek od MMys »

Ony ty FF asi blbé nejsou (pominu-li, že jsou moc z blízka, což nesouvisí s problémem šmouh z DF). A DF také sedí, platí poslední edit příspěvku.

Na problém jsem přišel, až když jsem si otevřel master FF vyrobený v batch preproces scriptu. V tom FF byly vidět ty šmouhy z DF, ale v negativu. Tipuji, že BPP script použil pro kalibraci flatů ty 5minutové darkframe (zkontroluj si, jak velkou časovou toleranci máš pro přiřazení DF). Zřejmě to udělá, když jsi mu cíleně nepodstrčil jako dark-flaty biasy. Nebo nevím. Nečím ale ten flat zkalibrovat musíš. Já už pak neměl čas a sílu to dál řešit. Prostě v dalším průchodu jsem mu vyrobil místo toho chybného master flatu nový, ručně. Master DF jsem použil ten z předchozího chodu BPP scriptu. Master Bias totéž, a jako dark-flat jsem do skupiny darkframes přes Add Custom přidal master bias (jen ho musíš zkopírovat a přejmenovat, nelze použít identický soubor). V tomhle nastavení to už pak klaplo.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#868

Příspěvek od Dansemacabre »

Tak mi to asi právě docvaklo. I pro ruční kalibraci flatů jsem vždy podle tutoriálu (use darkframes) používal klasické darky, když si o ně navíc ten program ještě sám říká... Podle toho, co říkáš ty, bych ale měl užívat jedině dark flaty. Dává dokonalý smysl, že když na krátkoexpoziční flat užiju 5 min dark, tak se ty pruhy projeví v negativu. To je ta zjevná chyba, kterou jsem míjel bez povšimnutí. Heureka! Konflikt nalezen, můžu začít předělávat všechny fotky z poslední doby :) Ještě jednou díky za pomoc, vytahuju foťák z drtičky na odpadky.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#869

Příspěvek od FunTomas »

Dansemacabre píše:... I pro ruční kalibraci flatů jsem vždy podle tutoriálu (use darkframes) používal klasické darky, když si o ně navíc ten program ještě sám říká... Podle toho, co říkáš ty, bych ale měl užívat jedině dark flaty. ...
Podľa autorov PixInsight to ale práveže zmysel nedáva. Kalibráciu totiž robia na základe analýzy šumu. Neriadia sa expozíciou. A práve to považujú za benefit, pretože stačí použiť jeden dark na kalibráciu všetkých snímok.
A ešte drobná otázka. Aká dlhá expozícia je pri tých flatoch. Je skutočne potrebné aplikovať dark aj na flaty?
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#870

Příspěvek od Dansemacabre »

FunTomas píše:Aká dlhá expozícia je pri tých flatoch. Je skutočne potrebné aplikovať dark aj na flaty?
flaty fotím 1/800 nebo 1/200, záleží, jestli přes CLS, nebo ne. Jestli při kalibraci flatu pruhovaným darkem vzniknou pruhy i na flatu a při kalibraci dark flatem nebo biasem (nebo úplně bez kalibrace) nevzniknou vůbec, tak je poměrně jednoznačně vidět, kudy se do snímku ta chyba dostala a jak se tomu vyhnout - nepoužívat na kalibraci flatů klasické darky. (teda jednoznačně je to vidět teď, když se to rozklíčovalo, ještě včera by mě to ani nenapadlo)
Naposledy upravil(a) Dansemacabre dne 06. 02. 2017, 11:36, celkem upraveno 2 x.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Odpovědět