Kometa C/2002 V1 – technika fotografování

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

Kometa C/2002 V1 – technika fotografování

#1

Příspěvek od Hynek2 »


Kometa C/2002 V1, například dne 1.2.2003 urazí za 24 hodin cca 1° oproti hvězdnému pozadí. To by činilo při 20 minutové expozici posuv 1 minuty. Je tedy vhodnější pointovat na jádro komety, nebo na pozadí? Posouvá se ohon, ( možné nerovnoměrnosti ve výronech plynu), komety spolu s jádrem, nebo je oproti pozadí statický a pouze jaksi vybledává? S narůstajícím datumem bude tato záležitost ještě výraznější.
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Kometa C/2002 V1 – technika fotografování

#2

Příspěvek od sandor »

Zvaž sám: za hodinu se posune o (v rámci tvého příkladu) více než 2 minuty. Za půl hodiny o více než minutu. Pokud máš optiku, která ti zobrazí rozlišení lepší než 1 minuta, použij na každý pád pointaci na kometu, budeš-li fotografovat po dobu půl hodiny. Obecně: i když by byla expozice 10 minut, je lepší pointovat na kometu, pakliže její pohyb za daný časový interval přesáhne rozlišovací mez přístrojového vybavení (rozlišení optiky, rozlišení snímací matice, atd.). Takovéto záležitosti je dobré si spočítat dopředu, aby jsi věděl, co si můžeš dovolit. To se týká i hvězdné oblohy se statickým fotoaparátem (délka ohniska, úhlová vzdálenost od pólu jakožto nejvýznamnější členi pro úvahy).
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kometa C/2002 V1 – technika fotografování

#3

Příspěvek od MMys »

Tak mě sandor předběhl s odpovědí.  1 úhlová minuta není moc, takže pokud nemůžeš pointovat na kometu jako já, protože používám OAG, tak  při f=1m ten pohyb  za 20 minut sice trošku vidět  bude, ale nebude to moc vadit, protože  jádro bude stejně přeexponované. Pokud máš ovšem druhý pointační dalekohled, každopádně pointuj na jádro komety.

Co se ohonu týká, pochybuji, že jeho změny jsou tak rychlé, aby se projevily za těch zhruba půl hodiny expozice.

Doufám, že se konečně dočkám použitelné oblohy, abych mohl udělat snímek vlasatice. Moje vybavení totiž díky počasí už docela dlouho zahálí v rohu pokoje.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Kometa C/2002 V1 – technika fotografování

#4

Příspěvek od sandor »

Jen tak mimochodem, c/2002v1 je v současné době zřejmě v nejlepší pozici pro fotografování. Je ještě relativně vysoko nad obzorem, vcelku jasná, takže lze využít delších expozic. Poté bude již jen těžko k dosažení (na delší expozice) už jen díky tomu, že buude nízko obzoru (to by už muselo být nějaké počasí), který bude celkem jasný a bude záhy zapadat. Lepší podmínky pro tuto kometu, vzhledem k délce expozice, v nejbližší době nebudou. I co se týče světelného vlivu Měsíce. Sice se bude snad hodně jasnit (kometa), ale to bude už v době, kdy budeme svádět boj o čas s tmou a západem komety.

K problému změn v ohonu: Nastávají, na každý pád, ale nejsou tak rychlé, aby 20 minut expozice je znatelně rozmazalo. Poněkud jiná situace by mohla nastat u jádra komety, pakliže by se fotilo v detailu. Ale jas jádra a jeho okolí bývá dost vysoký, takže 20 min expozice vyzní jako čas příliš dlouhý a jádro bude přeexponované (záleží na několika věcech kolem techniky, ale v obecnosti pro objektivy středních ohnisek a světelnosti - hm, zase pojem co si pod tím kdo představí - by to mělo platit).

K problému přesvětlení oblohy: Mírné příliš nevadí a naopak může nadopovat emulzi tak, že se jeví jako citlivější. Tuto zkušenost mám i s kamerou - mírný přísvit nabudí matici a pak stačí méně fotonů ze sledovaného zdroje na to, aby se objekt jasně objevil na monitoru. V tomto případě platí pravidlo, že nic se nemá přehánět...

Hodně zdaru, čistou oblohu nám všem! Počasí je pěkný naschválníček.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Kometa C/2002 V1 – technika fotografování

#5

Příspěvek od MaG »

Já teda taky už dlouho nic kvůli počasí neviděl... ale zdá se mi optimistický nejen tento víkend....

Fotit sice chci taky, ale naštěstí ještě nemám to vybavení, takže až bude vidět už jen nízko za soumraku, bude jedno, jak rychle se pohybuje, protože expozice budou krátké.

Nyní všem přeju jasno a povedené expozice zřejmě v sobotu. Jsem zvědav, co z toho bude. Rozhodně bych se přikláněl k fotkám na barevný film. Bude mít asi 2 ohony.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět