Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Krtek
Příspěvky: 18
Registrován: 10. 12. 2009, 00:14

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#1

Příspěvek od Krtek »

Zdravím všechny,
Zhruba dva měsíce jsem čtenářem tohoto fóra a zároveň vlastníkem Dobsona SkyWatcher 200/1200. Obloha mě naprosto nadchla a už jsem několikrát v Krkonoších v noci pořádně zmrznul ;)
V současnosti mám k dispozici pouze výše zmíněného Dobsona, okuláry (1,25´) 6/10/25/32, mlhovinový filtr a notebook.
Po krátké úvaze jsem se rozhodl pustit do astrofotografie. Rád bych Vás tímto všechny poprosil o pokud možno komplexní návrh (ideálně včetně cen), jak poskládat vybavení pro astrofoto (pokud možno planety i DSO a pokud možno barevně;). Podotýkám, že jsem ekonom (nikoliv technik) a potřeboval bych to opravdu blbuvzdorně.
Nejradši bych (po přečtení spousty článků na astroforu) měl nějaké GOTO, které by se dalo napájet z autobaterie?, z 12V autozásuvky (pokud se někam dostanu autem) nebo z 220V zásuvky na balkoně. Fotil bych v primárním ohnisku, pointovalo by se to pokud možno automaticky atd. ;))
Jedna varianta by byla kompletně do 20tis Kč a druhá do 40tis Kč, je do toho případně možno zakomponovat i stávajícího Dobsona (není to ale podmínka). A pokud to všechno zvládnu a upgradoval bych to posléze na lepší vybavení, tak by bylo dobré mít možnost z toho stávajícího alespoň něco použít (anebo ho někomu na foru prodám se slušnou slevou…;)
Doufám, že se této výzvy chopí nějací zkušení matadoři (kteří zároveň přimhouří oko, pokud by mi měli doporučit nějaký „lidlskop“ pro začátek;) – s velkým zájmem čtu třeba příspěvky/stránky Martina Myslivce, byť naprosté většině detailních technických věcí, které píše moc nerozumím;)
Pokud se mi to podaří na základě něčí rady rozumně poskládat a do konce roku s tím udělat aspoň jednu barevnou fotku, tak ten dotyčný má u mě velkou flašku hodně dobrého alkoholu (dle vlastního výběru) pro zahřátí ve čtyři ráno.
Díky moc za jakoukoliv radu!
Tomáš
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#2

Příspěvek od Psion »

Když si přečtu tento příspěvek, tak mě napadá - chci nafotit jedinečné okamžiky - pozvu si profesionála ať to udělá co nejlépe, tedy když napíšu že dám 1000,- Kč za 1 kvalitní foto DSO dle mého výběru, vyjde mě to daleko levněji než nákup techniky a čas tím focením strávený  ;D

Ale vážně, díky zkušenostem se dnes evidentně někteří naučí dělat pěkné fotky za pár měsíců, před tím to trvalo roky. PROČ? Prostě vezmou peníze a koupí to co funguje a pak už je to otázka času a vědí, že když to nefunguje, je to pouze "rukama". Někteří lidé s tímto nesouhlasí, ale je to tak. Jestliže koupím identickou techniku, která prostě funguje dobře, nic jiného než "ruce" v tom nejsou.

Za 20 tisíc nelze pořídit nic co bude rozumně fotit (na Newtona 200/1200 zapomeň na DSO, na planety bude super) a tedy za 40 tisíc koupíš montáž s autoguide vstupem, SW ED80 + korektor a nejlevnější DSLR Canon 1000D a pointační dalekohled. Ještě potřebuješ autoguider cca kolem 15 tisíc. Můžeš vymýšlet desítky sestav, nasypat do toho 3x více v průběhu několika let a nakonec stejně koupíš to, čím fotí všichni ostatní - to je prostě realita.  ;)

P.S. Stejně jako ostatní si nedáš říct a půjdeš vlastní cestou, udřený, unavený, ale nakonec šťastný  8-)
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#3

Příspěvek od KDan »

Jde to i jinak, levněji a přesto docela dobře.
CG-5 GoTo Advanced v bazaru za cca 9000Kč, EOS350D v bazaru za 5000Kč, Canon EF 50/1.8 tamtéž za 2000Kč, filtr pro modifikace EOS 800Kč, práce s modifikací 2000Kč.

Pro podobnou montáž není autoguider potřeba do ohnisek minimálně 200mm a když se podíváte třeba na fotky uživatelů GaP nebo MaG, uvidíte, co všechno lze s takovou cenově efektivní sestavou technicky i esteticky velmi dokonale pořídit.

Planety se dají docela dobře snímat i tím dobsonem - viz díla uživatelů hamr, Aquarius a dalších...
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#4

Příspěvek od Prazan »

S cenou do 20ti tisíc bych šel "krátkoohniskovou" cestou bez nutnosti pointace, kterou popsal KDan.
Pokud bych měl poskládat jinou sestavu z nových dílů, tak by to bylo:
- montáž HEQ-5 SynScan (s GOTO) 17 100.- (nebo CG-5 Advanced 15 000.-)
- SkyWatcher ED80 - 10 300.-
-rovnač/reduktor Vixen 0.67x - 5 100.- + závitové redukce (2 000.-?)
-T2 kroužek - 800.-?
-Canon EOS 1000D (tělo) - 10 000.-
-IR filtr pro modifikaci zrcadlovky- 1600.-? + náklady na modifikaci 1000 - 2000.-
- napájecí zdroj pro zrcadlovku - 1500 .-?
- pointační dalekohled SW 70/500 - 1200.-
- kamerka pro pointaci QHY-5 - 4200.- (předpoklad využití notebooku pro pointování)
- zdroj pro notebook - 1000.-?
- autobaterie - 3000.- (100 Ah)
- vyhřívání objektivů samodomo bastl z odporových drátů - 100 - 300.-

Já jsem na ceně, která se blíží 60ti tisícům. Pro začátek by šel oželet rovnač/reduktor, modifikace zrcadlovky, zdroj pro zrcadlovku a vyhřívání a asi autobaterie (pokud máš zdravou autobaterii v autě, asi ti nějakou dobu bude sloužit ona). Nemálo peněz se dá ušetřit na trpělivosti a skládání sestavy postupně z (víceméně) bazarových dílů. Ušetříš ale jen pokud nebudeš příliš experimentovat a půjdeš vyšlapanou cestou, takže ti doma nebude ležet hromada drahých krámů, které nevyužiješ a jen těžko prodáš.

Já začal právě tou krátkoohniskovou cestou (zrcadlovka + stativ) a postupným upgradem přes bazar na pointovanou fotografii delším ohniskem.

Na planety bych si ponechal toho dobsona a ve chvílích volna stavěl poncetovu plošinu.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#5

Příspěvek od ogami »

naprosto souhlasim s KDanem, i ja resil nekdy v kvetnu podobny problem. mel jsem jen dobsna, ze zacatku jsem o nejakem foceni ani nepremyslel ... pak sem si ale cvaknul saturn a mesic kompaktem, casem sem poridil canona 1000d a uz sem v tom jel :)

zde v bazaru jsem poridil cg5 adv za krasnou cenu 9k, dokoupil par opravdu lacinych m42 objektivu a mohl jsem fotit. fotak jsem si upravil sam, od kamarada jsem dostal postarsi autobaterku (casem jsem koupil v lidlu mnohem lehci a dostacujici zdroj za par stovek). casovac jsem taky nepotreboval, pouzivam do dnes notebook v kombinaci s origo softem ke canonu. na ohniska, ktere jsem v te dobe mel, jsem nepotreboval ani pointaci (135mm a 58mm). pokud to podtrhnu a sectu, vesel jsem se presne do tech 20k a to jsem jeste mohl usetrit na fotaku, kdybych koupil jen telo a ne set s objetivem (ktery ted ma stejne pujceny kamarad, protoze ja ho nevyuziju). na zacatek to bohate na vyblbnuti staci, ani dnes po vic jak po 5 mesicich bych nerekl, ze jsem se tuto zakladni techniku naucil maximalne vyuzit.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#6

Příspěvek od Cztwerec »

ani dnes po vic jak po 5 mesicich bych nerekl, ze jsem se tuto zakladni techniku naucil maximalne vyuzit.  A to je přesně to co mě drží při zemi v dalších nákupech.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#7

Příspěvek od vla »

Ještě by bylo dobré vzít v úvahu, že snad i celé vybavení lze pořídit nákupem ve zdejším bazaru cca o 1/3 levněji a to bez ztráty kvality.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#8

Příspěvek od Psion »

Jde to samozřejmě i levněji, ovšem bazar je bazar...
Taky lze koupit 300D s objektivem za 6000 Kč a vyrobit pantový stolek.... :)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#9

Příspěvek od MaG »

Zdejší bazar to je jak kupovat nové zboží, jsou tu jistě lidé, na něž se dá takto spolehnout. Já sad nemám nic nového. Možná časovač(?). Jenže když ti to prodají lidi jako pomohli mně, tak to máš jak nový a i za polovinu ceny.

Kompromis by určitě byl začít s krátkým ohniskem, kde skutečně není třeba autopintace. Klidně i novou dražší montáž, která by vydržela i pro budoucí focení s menším dalekohledem. Guider by se časem třeba zařídil, až se s focením a zpracováním seznámí hlouběji. Stačila by i bazarová zrcadlovka, stejně ji čase bude chtít nahradit. Pak i bude vědět, co to obnáší a investuje lépe.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#10

Příspěvek od Psion »

Nemyslel jsem to zle, nicméně je potřeba si uvědomit, co je to bazarové zboží.

1. Uživatel nedrží záruku na prodávané zboží (s vyjímkou, kdy zařízení po zakoupení nefunguje) na rozdíl od 2 a více let záruky na nové zboží.

2. Zařízení má fukčnost poplatnou době, kdy bylo koupeno, tedy může mít vlastnosti, které dnes to samé nové zařízení nemá.

Těch příkladů, kdy je zařízení upgradováno je mnoho jako příklad uvedu :

Dalekohled: nové antireflexní vrstvy, vyšší odrazivost zrcadel, lepší aretace zrcadla u SCT, lepší uložení zrcadla (primáru i sekundáru), lepší chlazení (ventilátor), nová optika (místo skel pro čočky FPL-51 se použije FPL-53), nový typ výtahu. Takto bych mohl pokračovat poměrně dlouho.

Montáž: Lepší použitý materiál na soukolí, větší přesnost montáže (PE), nové ovládání, které je upgradovatelné uživatelem, nový typ hledáčku, nové motory atd.

Fotoaparát : odstranění mechanických problémů u starších serií, nový typ závěrky s větším zatížením, odstranění bandingu při vyčítání čipu, menší šum díky nově použité elektronice atd.

Tedy bazarovým nákupem se dostaváme o řadu let zpět a ne vždy cena může být dostatenou motivací pro kupujícího.
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#11

Příspěvek od MartinV. »

Ono astrofotografie je nekonečná investice. Já jsem začal s EQ6 SkyScan, SW80ED, Canon EOS 30D mod. a TVGuiderem a pointoval jsem pomocí 200mm Sonaru. Tohle ovšem v té době nebyla investice za 40tis., ale více. Teď už jsou ceny trošku jinde a technika taky. Postupem času investice se začaly kupit ... Borg 77ED, Reduktor DGL od Borgu, filtry, časovač, programy, vlastní upínací systém na zakázku a to bych mohl pokračovat. Vše nakonec skončilo prodejem a zůstal mi akorát Borg a TVGuider. Zkrátka chtělo to něco lepšího ... takže Canon EOS 40Da, Losmandy G11, Takahashi FSQ-106ED ... no hrůza!!! A to mě ještě čeká upgrade na Gemini Goto a uvažuji o Luntu ať je čím koukat, když je v noci zataženo.
Tím chci říci, že tvá investice se nezastaví na 20.000 nebo 40.000Kč. Záleží jak k tomuto koníčku přilneš. Samozřejmě dá se do této častky dostat a dělat hezké snímky ovšem s jistou skromností.
Mrkni na to kdo s čím fotí jaké s tím dotyčný dělá snímky a podle toho se rozhodni. Ono je těžké odpovědět na otázku co si máš koupit každý ti poradí něco jiného i když se to tu motá kolem SW 80ED, Net. 200/800, 200/1000, EQ5, EQ6, Canon EOS 300, 350, 400, ... 1000 atd. Samozřejmě doporučuji ti pak zvážit to co chceš koupit aby jsi to po pár měsících neprodával, že chceš lepší.
Podívej se třeba na stránky Pavla Gaugga nebo Honzy Hovada (když a s čím začínal teď taky skončil u lepšího refraktoru).

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#12

Příspěvek od Vabra »

Muj tip,

je zacit slusnou montazi (CG-5,HEQ-5, EQ6) a to budto novou nebo z druhe ruky od nekoho koho budto znas osobne, bydli blizko a pripadne na nej ziskas dobre reference. Jsou zde velmi spokojeni kupujici v bazaru, ale i lide kteri moc spokojeni nebyli... (PSIONovi argumenty vyse jsou velmi rozumne).

Pokud budes mit vlastni spolehlivou montaz je to dobry zaklad a kdyz k nemu poridis bazarovou DSLR a treba 2 starsi pevna skla (napr. Sonnar 135mm, Helios 58mm) tak muzes zacit velmi levne fotit sirokouhle zabery DSO. Kdyz k tomu casem pridas nejaky dalekohled (ED80, newton, MAK,...) a webkameru muzes zkusit fotit Mesic ci jasnejsi planety...

Dokonce lze zacit i jen s DSLR a objektivem na pevnem stativu. Najdi si vlakno Poor Man astrofoto... aby jsi mel predstavu co se tak da vyfotit...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
skippovic
Příspěvky: 3
Registrován: 17. 02. 2010, 14:27

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#13

Příspěvek od skippovic »

Rad by som vyuzil tohto vlakna a opytal sa niekolko detailov, nakolko zvazujem kupu ED80 a vybavenia pre astro foto.

Kazdy zo skusenejsich pozorovatelov pise, ze je okrem ineho casom dobre mat aj nejaky reduktor. Moze mi niekto vysvetlit alebo nasmerovat, preco reduktor?

Druha otazka je, napajate fotak aj navigujucu montaz z autobaterky - obe, alebo nejako inak? A ake rozhranie pouzivate na prepojenie baterky a navadzacieho systemu (+fotak)?

Tretia otazka: vidim, ze vela borcov tu ma uz hore evedeny ED80, mozete mi odporucit konkretne T adapter a T kruzok pre nikon? Resp aj reduktor, s cim ste (ne)boli spokojny.

Dik.
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#14

Příspěvek od Prazan »


Tretia otazka: vidim, ze vela borcov tu ma uz hore evedeny ED80, mozete mi odporucit konkretne T adapter a T kruzok pre nikon? Resp aj reduktor, s cim ste (ne)boli spokojny.
Pro SW ED80 se hodí poměrně dost reduktorů/rovnačů. Je zde o tom celé vlákno. Nejčastěji je používán Vixen 0,67x (snímky Jana Hovada - honza.ho), William Optics type II 0,8x (snímky Libora Richtera - Biba75 a Roberta Barsy - Rob_B). Osobně se těším na novinku navrženou přímo pro tento objektiv.
T-kroužek pro Nikon? Ten se vyrábí sérově.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
vaclav1
Příspěvky: 960
Registrován: 02. 03. 2006, 17:44

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#15

Příspěvek od vaclav1 »

Na astrofoto za docela solidní peníze lze pořídit toto:

1/montáž HEQ5 17 000 Kč
2/Newton 150/750 mm Sky-Watcher 4 500 Kč
3/CCD kamera ATIK-16IC 12 500 Kč
4/Pointační ccd kamera QHY5 4 200 Kč
5/Pointační refraktor 70/500 mm 1 200 Kč.

Pro začátek stačí takovéto vybavení.

Časem lze dokoupit lepší ccd kameru ATIK 320E
a ATIK16IC může být použita na pointaci, QHY5 pak používat na planety přes Newton a Barlow 2x.
Newton 114/1000 pointační, Newton 150/750, ccd kamera ATIK-16, montáž EQ6 Pro SkyScan v blízké budoucnosti.
Odpovědět