Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
shamanix
Příspěvky: 366
Registrován: 07. 07. 2009, 10:45

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#16

Příspěvek od shamanix »

MP: no bezvětří bych udělal domečkem, blbý je to, že nemám foťák ani stopětatřicítku nebo třístovku Ta montáž má místečko kde udrží 25 sekund nepointovaně expozici takže asi budu hrát na to. Díky chlapi že mi radíte, vycházím jen z toho co mám po ruce a to je prostě onen dalokohled a pointer, ona nešťastná montáž, budoucí ATIK (to bude změna proti planetám ) a spousta nočního času kterej můžu trávit klidně pointací.
N150/750, motorized EQ 3-2, planetární kamerka (CCTV),nějaké okuláry a čas na koníčka asi jednou měsíčně :(
Uživatelský avatar
shamanix
Příspěvky: 366
Registrován: 07. 07. 2009, 10:45

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#17

Příspěvek od shamanix »

Sasa3: jj, ten web jsem si projel už když jsem hledal co se z toho ATIKa dá dostat. Jsem prostě v takové situaci, kdy hledám optimum mezi cenou a výkonem a díky tomu, že mám noci pro sebe, tak na čase mi moc nezáleží a focení planet mě dostalo, teď prostě jen chci, aby mě stejně dostalo DSO za co nemíň těch nešťastných peněz....... jsem totiž vpodstatě rád, že můžu večery a časná rána trávit snímáním (doposud) planet a celej víkend mi zabere Registax, AstraPix apod. a trávím čas takhle namísto chození do hospy. Takže tak :)
N150/750, motorized EQ 3-2, planetární kamerka (CCTV),nějaké okuláry a čas na koníčka asi jednou měsíčně :(
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#18

Příspěvek od Sasa3 »

Urcite se s tou kamerkou da dosytosti vyblbnout. Ja si ji kupoval prave na to testovani a osahani si CCD fotografie. Jinak tvuj snimek Marsu jsem videl, je paradni. Doufam, ze se mi povede casem taky podobny ulovek (mam uplne stejnou optiku N150/750+Powermate 5x).

Jeste k te pointaci. Vsimnul jsem si ze mas LPI kamerku. Tou by v principu melo jit pointovat. I kdyz ta tvoje montaz nema vstup pro autoguider, muzes porad pointovat rucne, ale misto koukani se do okularoveho vytahu muzes mnohem pohodlneji koukat na monitor. Pravda, nebude to takova romantika, ale dovedu si predstavit, ze pak lze pointovat i presneji (software by mohl vyhodnocovat polohy hvezdy a mohl te upozornovat na to, kterym smerem provest korekci). Nikdy jsem to ale nezkousel, jen jsem o tom slysel.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
shamanix
Příspěvky: 366
Registrován: 07. 07. 2009, 10:45

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#19

Příspěvek od shamanix »

Sasa3: No tak to mě teda nenapadlo, ale je to vcelku proveditelný a na oční svalstvo asi i pohodlnější metoda, sledovat to na noťasu.... fakt díky za to žes takhle zapřemýšlel!!!! ;D :D
N150/750, motorized EQ 3-2, planetární kamerka (CCTV),nějaké okuláry a čas na koníčka asi jednou měsíčně :(
Uživatelský avatar
shamanix
Příspěvky: 366
Registrován: 07. 07. 2009, 10:45

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#20

Příspěvek od shamanix »

.... každopádně to otestuju, zní to slibně!!!!
N150/750, motorized EQ 3-2, planetární kamerka (CCTV),nějaké okuláry a čas na koníčka asi jednou měsíčně :(
Uživatelský avatar
shamanix
Příspěvky: 366
Registrován: 07. 07. 2009, 10:45

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#21

Příspěvek od shamanix »

Blbý je ale fakt to, že ta montáž nemá autoguider vstup:( Kdysi ho udělal guru MMys a tu montáž má jiný guru, jak mi bylo sděleno ) dal bych leccos za takovou úpravu ale nevyplatí se kdybych se jen víc věnoval v té době eletrotechnickému kroužku namísto slečen :D
N150/750, motorized EQ 3-2, planetární kamerka (CCTV),nějaké okuláry a čas na koníčka asi jednou měsíčně :(
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#22

Příspěvek od honza.ho »

U té ruční pointace je docela fuška najít dostatečně jasnou hvězdu v, nebo lehce mimo pole takovou, aby byla dostatečně vidět i pod velkým zvětšením. Ze 70% času jsem dřív pointoval na hvězdu, která mi mizela. Boční vidění hrálo velkou roli. Člověk si na to docela zvykne a naučí se tak nějak reagovat v intervalech periodické chyby :). Velké zvětšení je podmínkou, protože jinak nepoznáš, zda se hvězda hla nebo ne. Pokud máš kamerku tak rozhodně doporučuji to co zde nakousl Saša. Tzn. výstup obrazu na monitor. Mám s tím osobní zkušenost z doby, kdy jsem asi týden neměl kabel mezi guiderem a montáží.
Je to vcelku komfortní, hlavně, pokud ti něco počítá odchylku od středu jasu a nemusíš to posuzovat nějak subjektivně. Potom by to bylo víceméně stejně přesné jako TVGuider, jen bys dělal korekce sám, vyhnul by ses tak aspoň občasného boje s nastavením (špatný seeing atp ...). Vůbec bych se toho nebál třeba v létě, kdy je noc krátká a teplota je relativně vysoká. V zimě bych ale zvážil investici do nečeho automatického, hlavně kvůli zdraví. Vzpomíná se na to sice s úspěvem, ale to ráno kdy vstaneš po nějakých 4+ hodinách ruční pointace ze židle v -10ˇC, nedělá tělu dobře, ať je to sebepoetičtější nebo ne.


Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#23

Příspěvek od Kami »


........., ale uvítám i možnost trávit hodiny u pointačního okuláru než po nocích vymýšlet hlouposti... když to půjde tak se to naučím  :)
Já se takhle ničím též.. ;D (zrovna dnes v noci)
Správné ruční pointování s pointačním okulárem je závislé na mnoha faktorech.Sám se je teď učím a objevuju. Za mizerného seingu je krásně vidět jak pointační hvězda plave. Já pointuju přes SW90/900+2 barlow (tedy ohnisko 1800mm)
    Zatím max expozice 8-10min. Po 2-3h takovéhoto pointování ti jdou oči kolem a vláknový kříž už ani nevidíš.Chce to přestávky a střídat oči.

    Držím ti s pointací palce.  ;)
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#24

Příspěvek od BiF »

Pokud chceš pointovat ručně, tak jediné rozumné řešení je to, co navrhuje Sasa3. Sám jsem to takto nějakou dobu praktikoval (z nouze), Canon EOS300D na N200/800 a nebyla to taková hrůza (subexpozice do 10-ti minut). Pointer N100/600 (možná s barlowem 2x, už si nejsem jistý) s webkamerou. Použil jsem Martinům (MMys) program Autoguider, na displeji jsem sledoval hvězdu v záměrném kříži a pomocí tlačítek na ovladači korigoval odchylky v chodu montáže. Obraz hvězdy na displeji byl docela titěrný, tak jsem ještě použil takovou tu softwarovou lupu, co je ve Windows pro osoby s horším zrakem (a nebo jsem si stáhl něco z internetu, už je to pár let)
Prostě, jde to, je to ale hrozná nuda (hlavně na horší montáži, kdy musíš obraz sledovat prakticky neustále a nemůžeš čučet po obloze). Bez puštěného rádia to nešlo (na louce za městem). Na druhou stranu jsem v začátcích pointoval pointačním okulárem (na film), expozice "až" 45min, boleli z toho hrozně oči a verze s webkou je proti tomu procházka Rajskou zahradou...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Ross
Příspěvky: 81
Registrován: 07. 11. 2009, 18:30

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#25

Příspěvek od Ross »

Kdyz se tady bavite o rucnim pointovani, zajimalo by me, jak dlouhou expozici jde udelat bez viditelneho posunu hvezd bez pointace, pouze s driftovou metodou ustaveni montaze.Jaky by byl casovy rozdil proti ustaveni jen pomoci polarniho hledacku.
Ja delam foto bez pointace, protoze k tomu zatim nemam potrebne vybaveni.A kdyz se snazim co nejpresneji ustavit montaz pres polarni hledacek, tak se da pouzit expozice cca 30s.Delal jsem i 60s expozice, ale uz byl pohyb znat.Proto by me zajimalo o kolik driftova metoda pomuze.
btw..fotim v primarnim ohnisku na 1000mm
Newton 200/1000 EQ-5M, refraktor 70/500, TV Plössl 25mm, SW Plössl 25mm,10mm, SW pointační 12,5mm, SW Planetary 4mm, TV Powermate 5x, UHC-E, IR 742nm, SPC900NC, Canon 40D
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#26

Příspěvek od Sasa3 »

Bohužel na to se nedá obecně odpovědět. Závísí to nejenom na tom, jak daleko se trefíš od Polárky, ale taky na směru, kterým jseš mimo a pak na místě focení. Čísla se můžou velmi lišit, můžeš mít stěstí a drift může být prakticky nulový, jindy ti to ujede po pár vteřinách. Kdysi jsem v nějaké knize viděl dokonce i vzoreček. Jestli tě to moc zajímá, tak ho sem můžu dát (varuji je ale hooodně dlouhý).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#27

Příspěvek od MilAN »

Tady se tak nějak stále předpokládá, že Scheinerova metoda vede k daleko přesnějšímu usatvení dalekohedu, nebo dokonce k ustavení, blížícímu se "absolutní přesnosti" ustavení. Jenže tato metoda má také svá úskalí ( např. refrakci)  a daleko snadněji a rychleji a  dle mých zkušeností většinou i přesněnji lze montáž ustavit pomocí polárního hledáčku ( a s daleko přesnějším výsledkem u stabilních montáží potom pomocí fotografické metody ).  Ani velmi přesné ustavení však při ohnisku 1m  nebude u běžných montáží ( běžných = do  ceny 100.000 Kč) stačit na to, aby  obrazy hvězd byly bodové.  Velmi přesné ustavení zabezpečí pouze to, že se  hvězda nebude pohybovat ve směru deklinace. Ve směru  rektascense   však bude stále docházet vlivem PE  k pohybům, a  tak  30s expozice  je zhruba maximum, kdy lze exponovat bez pointace , a to ještě dost záleží na poloze objektu a na   skutečné velikosti PE montáže.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Ross
Příspěvky: 81
Registrován: 07. 11. 2009, 18:30

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#28

Příspěvek od Ross »

Znamena to tedy, ze vy ani drift nepouzivate a proste ustavite montaz pouze pres polarni hledacek a jdete fotit (s pointaci)?
to Sasa3: Vzorec na to ani nepotrebuju.Nechci s tim jen teoretizovat a delat nejake slozite vypocty a nakonec zjistit, ze to stejne k nicemu nevede.Spis jsem chtel znat nazor od nekoho kdo o tom vi vic nebo kdo uz s tim ma nejakou praktickou zkusenost.Ale dik.
Newton 200/1000 EQ-5M, refraktor 70/500, TV Plössl 25mm, SW Plössl 25mm,10mm, SW pointační 12,5mm, SW Planetary 4mm, TV Powermate 5x, UHC-E, IR 742nm, SPC900NC, Canon 40D
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#29

Příspěvek od Sasa3 »

Pokud praktická zkušenost, tak souhlasím s MiLAnem, pro nepointovanou fotografii je důležitější PE než drift v deklinaci. Kdysi jsem takhle taky fotíval a skončil jsem u 30s, přesně jak píše MiLAn. Dokonce u takových expozic nebylo třeba pořizovat ani polární hledáček. Stačilo mi jednou ustavit montáž podle driftové metody, nasměrovat dalekohled na severní pól a přetočit deklinační stupnici na 90 stupňů. U takto seřízené montáže pak stačilo dát ji pouze do vodováhy, nastavit dalekohled na 90stupňů a pohnout montáží, tak aby dalekohed ukazoval na severní pól. Teď používám polární hledáček a u pointované fotografie to určitě to stačí.

Zkoušel jsem si i hrát s PEC, ale ani s ní se mi nepovedlo protáhnou expozice třeba na jednu minutu, procento neupointovaných expozic bylo už velké (kolem 50% pokud si dobře vzpomínám).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Ross
Příspěvky: 81
Registrován: 07. 11. 2009, 18:30

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#30

Příspěvek od Ross »

Tak diky za vase nazory.Asi se prestanu soustredit na driftovou metodu a spis zacnu uvazovat o pointacnim dalekohledu.
Ikdyz na EQ-5 nevim nevim.Zatim si nemuzu dovolit prechod na EQ-6 a musim si vystacit s tim co mam.No snad nefoukne ani vanek. :)
Newton 200/1000 EQ-5M, refraktor 70/500, TV Plössl 25mm, SW Plössl 25mm,10mm, SW pointační 12,5mm, SW Planetary 4mm, TV Powermate 5x, UHC-E, IR 742nm, SPC900NC, Canon 40D
Odpovědět