Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
shamanix
Příspěvky: 366
Registrován: 07. 07. 2009, 10:45

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#1

Příspěvek od shamanix »

Zdravím všechny, mám domluvenou koupi ATIKa a časem bych chtěl fotit úzkopásmovky. Zatímco si dovedu představit dvacítku tříminutových expozic u pointačního okuláru, u úzkopásmovek to bude spíš heroický počin s 20ti minutami na snímek např....(montáž nemá autoguider, pohon jen v RA ....). Takže dotaz je: je to nesmyslné a neproveditelné nebo to jen vyžaduje nelidské úsilí a trpělivost? :)
N150/750, motorized EQ 3-2, planetární kamerka (CCTV),nějaké okuláry a čas na koníčka asi jednou měsíčně :(
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#2

Příspěvek od MilAN »

Proč by to nemělo být proveditelné ?
1 hodinové expozice byl normál, 2 hodinová sice už otrava, teprve ty 3 hodiny už byly dost ....Vždyť dalekohled má motor, stačí jen pointovat :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
shamanix
Příspěvky: 366
Registrován: 07. 07. 2009, 10:45

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#3

Příspěvek od shamanix »

to MilAN: No já jen myslel, když to tady tak pročítám, že bez autoguideru už pomalu fotit nepůjde.... Díky za informaci, jdu do ruční pointace, o to vc si vydolovaných dat budu vážit...
N150/750, motorized EQ 3-2, planetární kamerka (CCTV),nějaké okuláry a čas na koníčka asi jednou měsíčně :(
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#4

Příspěvek od Sasa3 »

Jses docela odvazny pointovat rucne Newtona na toho Atika. Kamerka ma jen asi 700x500 bodu a pixely neco pres 7mikrometru. Protoze je tak mala, musi byt obrazek stoprocentni pri plnem nahledu, protoze si prakticky nemuzes dovolit zmenseni. Bavime se o 2" presnosti - nejsem si jisty, jestli tohle je vubec v lidskych silach (ja kdysi rucne pointoval jenom 80-200mm objektivy a to na kinofilm a to byla prece jenom jina narocnost). Honza.ho ma s rucni pointaci bohate zkusenosti a nechapal jsem, jak je schopen u toho vydrzet. Ale i on pouzival DLSR s velkym chipem a myslim, ze nefotil pres Ha filtr. Tohle bude jeste tezsi.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
shamanix
Příspěvky: 366
Registrován: 07. 07. 2009, 10:45

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#5

Příspěvek od shamanix »

Sasa3: každopádně je to výzva ale než se dopracuju k úzkopásmovým filtrům tak možná bude i montáž se vstupem pro autoguider, ale raději bych dřív ty filtry, protože když to půjde ručně, tak to bude mít v sobě spoustu poetiky a příjemně strávenýho času... Teď už jen čekám do výplaty na Atika  ;)
N150/750, motorized EQ 3-2, planetární kamerka (CCTV),nějaké okuláry a čas na koníčka asi jednou měsíčně :(
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#6

Příspěvek od MilAN »

S tímhle ohniskem to moc poetiky nebude :)Hlavně ale potřebuješ pointační dalekohled - a to hodně velký , se zvětšením 150x a více.
Pokud chceš tedy fotit, začni montáží a ne filtry !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
shamanix
Příspěvky: 366
Registrován: 07. 07. 2009, 10:45

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#7

Příspěvek od shamanix »

MilAN: Asi to tak nějak bude, nicméně jako vdovec s dvanáctiletým výrostkem a žalostnými příjmy sociálního pracovníka charity to dlouho na EQ-6ku nevidím.... ten Atik mě i tak vycucne na půl roku a když dám během dalšího roku dokupy 7000, asi padnou na sadu od Baadera.... jinej upgrade je úplně mimo moje možnosti a aspoň se budu mít po nocích čím bavit (ruční pointací....). Rada je jako vždycky od vás veteránů perfektní a rád bych se jí řídil, ale uvítám i možnost trávit hodiny u pointačního okuláru než po nocích vymýšlet hlouposti... když to půjde tak se to naučím :)
N150/750, motorized EQ 3-2, planetární kamerka (CCTV),nějaké okuláry a čas na koníčka asi jednou měsíčně :(
Uživatelský avatar
shamanix
Příspěvky: 366
Registrován: 07. 07. 2009, 10:45

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#8

Příspěvek od shamanix »

jinak pointer mám SW 70/500 a 3x Barlow, dvojnásobek by moh stačit... když nebudu dělat změny v deklinaci(mám driftově ustavenou montáž na vybetonovaném sloupku..... teda doufám, že to tak půjde
N150/750, motorized EQ 3-2, planetární kamerka (CCTV),nějaké okuláry a čas na koníčka asi jednou měsíčně :(
Uživatelský avatar
shamanix
Příspěvky: 366
Registrován: 07. 07. 2009, 10:45

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#9

Příspěvek od shamanix »

tedy vpodstatě doufám, že budu ovladačem v RA jen korigovat PE pokud si to teda nepředstavuju jako hurvínek válku
:)
N150/750, motorized EQ 3-2, planetární kamerka (CCTV),nějaké okuláry a čas na koníčka asi jednou měsíčně :(
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#10

Příspěvek od MaG »

Určitě to půjde a až si někdy za pár let budeš hrát s lepší montáží a guiderem, tak si řekneš, stálo to za tu dřinu. Nedokážu si představit, že snad dnes někdo fotí a nikdy nepointoval ručně, to pak neví, co to obnáší a že to dokonce jde i bez automatiky. To je spíš fáma šířící se jako mor, protože hodně lidí už autoguider má. Buď trpělivý a zvaž zda musíš hned jít na to s filtry. Já bych ti doporučil vzít úzkopásmové až později a když tak jen jeden, tedy h-alfu, tam bude výsledek nejefektivnější.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#11

Příspěvek od MilAN »

Tohle je pro ruční pointaci tak do ohniska  300 mm. a to ještě dost na doraz.
Ale ty filtry bych bral jako to poslední, co na fotografování potřebuješ.
..........
A drž se rad těch, kteří takovým ohniskem fotí !!
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
shamanix
Příspěvky: 366
Registrován: 07. 07. 2009, 10:45

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#12

Příspěvek od shamanix »

oukej, pokud tomu dobře rozumím, tak narrowband je teď pro mě mimo mísu co tedy říkáte na nápad dovybavit kamerku aspoň LRGB sadou pro barevné snímání během příštího roku? tam by 3 min expozice mohly stačit... Jinak doteď jsem se domníval, že pokud mám u pointeru dvakrát delší ohnisko než u fotodalekohledu, bude to stačit :-[ ....
N150/750, motorized EQ 3-2, planetární kamerka (CCTV),nějaké okuláry a čas na koníčka asi jednou měsíčně :(
Uživatelský avatar
shamanix
Příspěvky: 366
Registrován: 07. 07. 2009, 10:45

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#13

Příspěvek od shamanix »

MilAN: rad se budu držet, doteď jsem to dělal a hodně mi to ušetřílo... to jen spíš když teď koukám na ty "hubbleovské" trichromie tak jsem prostě nedávno dostal nápad ;)
N150/750, motorized EQ 3-2, planetární kamerka (CCTV),nějaké okuláry a čas na koníčka asi jednou měsíčně :(
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#14

Příspěvek od MP »

Jinak doteď jsem se domníval, že pokud mám u pointeru dvakrát delší ohnisko než u fotodalekohledu, bude to stačitPokud pointujes rucne, ani tak moc nezalezi na ohnisku, ale na zvetseni - tedy jde o to, co mas za pointacni okular, aby to dalo tak aspon 150x. A pak take, abys pri tom zvetseni mel jeste dost svetla na slabsi pointacni hvezdy - sledovat hodinu uprene hvezdu, kterou sotva vidim a obcas mi mizi, to by asi vazne moc poeticke nebylo.

Ale spis mam obavu z neceho jineho : GS montaz jsem mel a podle mne na ni toho Newtona s tou malou kamerkou neupointujes ani pri idealnim ustaveni. Mozna, pokud bude absolutni bezvetri, objekt budes mit vysoko nad obzorem, aby se neprojevila refrakce atmosfery a nemusel jsi hybat DE, dalekohledy s kamerou budou dokonale vyvazene ... a stejne kazda povedena expozice bude stestim. Zkusil bych to pro zacatek s kratsim ohniskem a mensi setrvacnou hmotou. Podobnou kamerkou jsem kdysi z teto montaze fotil objektivy 135 a 300mm a fungovalo to dobre.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Otázka: Jaká nejdelší expozice s ruční pointací?

#15

Příspěvek od Sasa3 »

Urcite zacni pomalu, do uzkopasmove fotografie bych rovnou neskakal (hlavne pri rucni pointaci). Ja jsem si ke kamerce taky nejdriv poridil LRGB filtry a to jeste driv nez autoguider. Nikdy jsem se ale nepokousel o rucni pointaci (nemel jsem ani pointacni dalekohled). Radsi jsem volil kratsi nepointovane expozice tak do pul minuty. Sum kamerky je relativne maly a jas oblohy tak velky, ze oproti 3-5 minutovym expozicim uz moc neztratis. Jeden takovy priklad z Atiku 16IC pres 80mm f/6 achromat je tady:

http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/2007/2007_10_13/
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Odpovědět