PHD autoguiding nastavení

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

PHD autoguiding nastavení

#136

Příspěvek od FunTomas »

Tak sa mi napokon podarilo rozbehať pointáciu pomocou SIPS. Predĺžil som kalibračný krom na 20s z pôvodných 5s a po kalibrácii už systém získal rozumné hodnoty. Následné spustenie pointácie vcelku dostatočne hýbalo montážou. Stále ma ale trápi, že mi nefunguje kamera s programom PHD guider. Kamera ako taká funguje. Po zvolení ascom kamery a vybratí kamery gx ascom guider z menu sa kamera spustí a snímkuje. No stále je sivá možnosť pripojiť sa na montáž, resp. pri stlačení ikony montáže v PHD1 píše program o chybe pripojenia.

Takže skúsim ešte poslednú otázku do pléna. Používa niekto PHD guider a túto kameru na pointáciu? Ak áno a funguje to, aké sú nastavenia, resp. na čo si dať pozor?
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

PHD autoguiding nastavení

#137

Příspěvek od MMys »

No dotaz by spíš mohl znít, jestli někdo používá PHD guide a libovolnou kamerku s ST4 autoguider portem a ASCOM driverem ke kameře. (Třeba QHY5). Problém přeci musí být totožný. PHD chce komunikovat s montáží, která tam není...

Edit:
Ještě jsem narazil na toto:
http://openphdguiding.org/man/Basic_use.htm

to je nějaká jiná (nová) verze PHDguiding, takovéhle volby jsi tam neměl (Aux Mount, AO).
Třeba tohle už ST4 na kameře zvládá.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

PHD autoguiding nastavení

#138

Příspěvek od Karell »

To je Martine PHD2, na ní je tady samostatné vlákno.
EDIT:ale nějaké příspěvky k programu PHD2 jsou i v tomto vlákně....:)
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

PHD autoguiding nastavení

#139

Příspěvek od FunTomas »

Nie Martin. Potrebujem zistiť presne túto kombináciu. Včera som totiž testoval rovnaký počítač, rovnaký PHD guide a rovnakú montáž (EQ8) ale s kamerou QHY5. Použil som ASCOM driver, a všetko fungovalo bez najmenšieho problému. Tak som to dnes skúsil zase s G1-300 a zase problém. Kamera síce sníma ale pri voľbe mount on camera (spojenie cez ST4 port) program hlási Scope Connect Failed. Pri predposlednom pokuse kamera guidovala cez SIPS. Tam bol pravdepodobne problémom krátky kalibračný impulz. Rozdiel bol asi aj ten, že pri spojení cez SIPS pracuje kamera s natívnym driverom (nie ASCOM).
Takže môžem vylúčiť problém v HW kamery, problém v HW montáže. Je možné, že je tu chyba v programe PHD guide alebo ide o chybu v ASCOM ovládači pre kameru G1-300.
Práve som nainštaloval najnovšiu verziu PHD guide (2.3.1) tá s AUX mount, ale rozdiel nenastal.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

PHD autoguiding nastavení

#140

Příspěvek od FunTomas »

Karell: ono je to jedno. Nefunguje to ani v PHD. Ja som len skúsil novšiu verziu, či to nebol nejaký bug. Pokiaľ sa mi ozve nejaký tunajší používateľ a potvrdí, že používa v takejto konfigurácii kameru, tak môžem vylúčiť chybu v ovládači. Ale zatiaľ mi to vychádza na chybný ovládač ASCOM.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

PHD autoguiding nastavení

#141

Příspěvek od Konihlav »

FunTomas: clovek holt nemuze vyresit vsechny problemy do jednoho, vzdy se neco novyho po... ja uz taky rezignoval a vzdy se snazim najit proste a jen workaround misto uplneho reseni a zit s tim. Nicmene muzes zkusit Petera Juristu, ten ma ted starsi G1-300 ;)
Ad topic - ja mel opacny problem, nejnovejsi nativni driver od MII pro Gx Guider se nahodne odmlcel a zaseknul (diky tomu jsem 28.3. prisel o 2.5hod dat pri SQM-L oblohy 21.66 zatimco jsem krasne spinkal v aute) a workaround od te doby je pouzit ASCOM driver misto nativniho. Pak jsem s MII resil test-case kdy se to do hodiny nebo do 6ti hodin svikne, to se vyresilo, presto pak byl jeste jeden problem. Takze nejnovejsi ovladace aktualne dneska by mely byt OK, ale ja treba nikdy netestoval ST-4 komunikaci pres ASCOM ani jinak. Ja v zivote ST-4 autoguider port nepotreboval a nepouzil...
holt misto reseni hledej workaround.
stejne nevim, proc pointovat pres PHD...
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

PHD autoguiding nastavení

#142

Příspěvek od FunTomas »

stejne nevim, proc pointovat pres PHD...Ahoj. No toto je dobrá otázka pre tie tisíce (ak nie desaťtisíce) používateľov.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

PHD autoguiding nastavení

#143

Příspěvek od FunTomas »

Inak chlapi. Aj Pavel aj Martin máte nejakú G1 kameru. Predpokladám, že pre Konihlava nie je problém (nejaký morálny) nainštalovať PHD. Skúste cez ASCOM pripojiť tú G1 kameru a spustiť program, či vám ponúkne pri voľbe montáže "on camera" nejakú možnosť pripojenia k montáži. A prípadne ak máte niekto aj kamerku QHY, tak to skúste s ňou. Funguje všetko normálne?
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 932
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

PHD autoguiding nastavení

#144

Příspěvek od pepe30 »

Ja som ešte neskusal pointaciu cez PHD ale nainštaloval som i Ascom a mam dojem že keď som skusal ci je pripojena kamera na PHD taktiež kamera snímala ale ovládacie ikony boly podsvietene do siva.
Ale ja osobne som v poslednom čase zanevrel na PHD pretože nepodporuje dithering (samostatne).G1 0300 som testoval a pointoval v Maxime a šlapalo to parádne. :)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

PHD autoguiding nastavení

#145

Příspěvek od Konihlav »

FunTomas: jednu G1-300 jsem prodal a jednu G1-301 jsem vcera poslal na Moravu na opravu, protoze co se mi zas nestalo, bys neveril proste mi nejak ruplo to kryci sklo takze aktualne mam doma presne 1 CCD kameru (G3ku) a jednu CMOS kameru (QHY5L-II), vse ostatni jsem uz prodal... (hodlam nakupovat zlaty cihly ;D svet jde do pyce).
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

PHD autoguiding nastavení

#146

Příspěvek od FunTomas »

...keď som skusal ci je pripojena kamera na PHD taktiež kamera snímala ale ovládacie ikony boly podsvietene do siva...
Díky Peťo za potvrdenie. Toto je presne môj prípad.

Takže som tam, kde sa rúti svet podľa Konihlava.

Takže mám si "kúpiť" MaxIm ako 95% tunjších používateľov? Možno to vyriešim opačne. Vymením G1-300 za QHY5. A moja niekdajšia poznámka keď Blackhaz predával G1 asi mala opodstatnenie. Prečo by človek kupoval drahú kameru, keď môže mať QHY5 za 180 EUR? Povedzme tých niekoľko 100 000 používateľov QHY eventuálne PHD je ten správny dôvod. To je množstvo, ktoré štatisticky vychytá všetky chyby.

Tak ak to nejako nerozbehám, budem musieť pointovať cez SIPS a dúfať, že bude tento program zvládať dithering skôr ako PHD.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

PHD autoguiding nastavení

#147

Příspěvek od FunTomas »

a dúfať, že bude tento program zvládať dithering skôr ako PHD
Tak neskoro.
http://openphdguiding.org/man/Advanced_settings.htm

mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

PHD autoguiding nastavení

#148

Příspěvek od FunTomas »

Práve som sa dozvedel, že táto kombinácia kamery, pripojenia a PHD guiding funguje spoľahlivo na Win XP. Keďže používam Win7 a downgrade na starší OS neplánujem, skúsim urobiť pokus so spustením v XP móde. Ešte som vo virtuálnom PC takéto pokusy nerobil a veľký úspech tomu nedávam, ale topiaci sa aj slamky chytá...
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

PHD autoguiding nastavení

#149

Příspěvek od gsokuba »

nebo to zkus spustit v režimu kompability windows xp, nebo najít co přesně to v tomhle systému způsobuje, mě treba po přechodu na win8 nešly dekodovat rawy v irisu a pak sem přišel na to že musim vypnout UAC ne jenom přeš uživ. rozhraní ale ještě v registrech tak jestli to nebude podobná prkotina
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

PHD autoguiding nastavení

#150

Příspěvek od alda »

Celou tuto diskuzi jsem pravda nečetl, ale pokud je potřeba používám současně následující kombinaci a vše funguje bez problémů:
WinXP + G1-0300 + PHD2 + EQmod + APT

dříve Win7 + G1-0300 + PHD2 (PHD) + EQmod + APT

PHD používám samozřejmě hlavně pro možnost ditheringu.

APT (AstroPhotoTool pro dithering a ovládání DSLR)

Pokud jsou nějaké dotazy, klidně pište, zkusím pomoci.
Jinak instalace proběhla naprosto bez problémů na první pokus jak pod WinXP tak pod Win7
Odpovědět