PHD autoguiding nastavení

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

PHD autoguiding nastavení

#151

Příspěvek od FunTomas »

V tom zoznamenie je uvedené ako je riešená samotná pointácia. Je to pripojením kamery do AG konektoru, alebo to zabezpečuje počítač pulzným riadením cez EQMOD? Ja som chcel používať prvú možnosť.
1. okrem pointačného programu netreba už nič iné
2. neblokuje mi to USB port na spojenie počítača a montáže (výrobcovia notebookov tými portami šetria)
3. Chcem rovnaký systém používať aj na montáž, ktorá nemá žiaden EQMOD (Vixen)

V každom prípade ak sa nájde niekto na AF, komu systém funguje na Win7, budem rád.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

PHD autoguiding nastavení

#152

Příspěvek od alda »

No já to provozuju přes EQMOD, protože můžu vzdáleně přes počítač najiždět na objekty, dělat ručně meridian flip, doladit si kompozici po meridian flipu apod.
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

PHD autoguiding nastavení

#153

Příspěvek od Libcz »

Zdar, PHD2 mi dělá takovou kulišárnu - při ztrátě hvězdy nezačne blikat a nepřeruší pointaci, nýbrž se snaží co nejdelšími pulzy hvězdu najít, takže celou montáž posílá konstantní rychlotí někam do pryč. Žádné hejblátko jsem tam na takové chování nenašel. Nesetkal se s tím už někdo?
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

PHD autoguiding nastavení

#154

Příspěvek od alda »

Tak jsem to zrovna zkusil, nastavil jsem PHD2 nechal pointovat a pak zakryl pointační dalekohled a normálně to bliká červeně a nic nedělá, žádné korekce, beží dál, ale až ji to pak chytne tak dokoriguje.
Tož u mne asi tak :-)


Zdar, PHD2 mi dělá takovou kulišárnu - při ztrátě hvězdy nezačne blikat a nepřeruší pointaci, nýbrž se snaží co nejdelšími pulzy hvězdu najít, takže celou montáž posílá konstantní rychlotí někam do pryč. Žádné hejblátko jsem tam na takové chování nenašel. Nesetkal se s tím už někdo?
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

PHD autoguiding nastavení

#155

Příspěvek od Bill »

No a není problém s velkým šumem nebo nějakým hot pixelem, který prohlásí PHD za hvězdu?
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

PHD autoguiding nastavení

#156

Příspěvek od Libcz »

bylo to na dvě různé hvězdy, jedna silná, kde zisk byl nastaven proklatě nízko, při použití darku čistý jak lilie. Taky mi to fungovávalo, jak píše alda, ale už ne. Při překročení nahlavníku jsem posunul závaží, by to tlačilo zase "do kopce", hvězda vyjela ze čtverce a konec - žádné blikání, jen maximální pulzy v RA a hvězda šla čímdál víc pryč. Dokonce se to nedalo vrátit ani ručkou, protože guide impulzy mají asi přednost, musel jsem guiding stopnout a pustit jen expozice. A to jsem měl reset na default nastavení a nejnovější verzi PHD2. Našel jsem v googlu na cizím fóru jednoho nešťastníka se stejnými příznaky, ale odpověď byla vždy "mě to nedělá".

Teď mě napdá, že jedinou změnou oproti létům minulým je stále aktivní okno s grafem. Tonoucí se stébla chytá, ale tak víme z praxe, jak dokáží být chyby zákeřné ... Případně zkusim ještě zapnout "star mass change detection".

Nejvíc mě na tom štve, že stačí jeden mráček, hvězda se ztratí, montáž těmi zmatenými pulzy ujede z hlídacího čtverečku a už se nikdy nechytne :(
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
Peter S. (cactae)
Příspěvky: 250
Registrován: 21. 03. 2009, 19:11

PHD autoguiding nastavení

#157

Příspěvek od Peter S. (cactae) »

Moja skusenost s PHD2 je taka. Pokial som vyberal pointacnu hviezdu manualne a Phd-cko ju stratilo kvoli oblacnosti na kratky cas tak do cca 1-2min,  nasledne sa chytilo. Pri dlhsie prechadzajucej oblacnosti som musel tu istu hviezdu oznacit znova, aby to pointovalo. Odkedy nechavam Phd-cko aby si vybralo samo hviezdu a nechal zeleny stvorcek väcsi (default. nastavenie).  Phd-cko nema problem s uchytenim sa na pointacnu hviezdu ,ktoru si samo vybralo ani  po tomto case. Akurat sa mi predlzili kalibracne kroky 25-30 na 49 na Ra osi a v De z cca 17 na 25-30 kroky pri 2s exp.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

PHD autoguiding nastavení

#158

Příspěvek od Bill »

No já jsem to nechtěně testoval celou noc (za celou noc jedna skoro dobrá 10 minutová expozice) - byl jsem nad úrovni inverze, což vypadalo zpočátku božsky, ale každou chvilku mě vítr přelil tou inverzní sračkou, kterou vyhnal nahoru z doliny (a to jsem měl rezervu skoro 200m).

Fungovalo mi to tak:

1) krátká oblačnost, případně hvězda trošku prosvítala, pointace držela
2) dlouhá oblačnost - guider mírně tápal a měl tendenci to někam posunovat, ale ne zmateně jedním směrem, spíše tak nějak motýlími pohyby. Poté co hvězda vylezla, tak to k ní někdy samo dojelo - ale to byla spíše náhoda. Většinou jsem to musel doťuknout tlačítky na ovládači - ale byl to trošku boj s guidingem, který s tím taky někam hýbal. Většinou se to ale podařilo.
3) když už to bylo hodně daleko, tak jsem stopnul guiding, nechal jenom expozice, dojel jsem s hvězdou tam, kde zhruba byla a znovu jsem ji vybral

(výborná zábava na celou noc - chvilkami byla mlha, že nebylo vidět na 10m, chvilkami úplně nádherné jasno)

Ale mám původní PHD, ne PHD2 - mám hrůzu zasahovat do něčeho, co aspoň trošku funguje





M:736 750 113
Uživatelský avatar
Peter S. (cactae)
Příspěvky: 250
Registrován: 21. 03. 2009, 19:11

PHD autoguiding nastavení

#159

Příspěvek od Peter S. (cactae) »

Bill- PHD2 ti mozem len a len odporucat. Pri mojom antipocitacovom talente som mal obavy ze prechod z Phd na Phd2,  tak skoro nerozbeham, ale PHD2 sa chytila hned na prvy krat, na rozdiel od Phd, kde furt takmer kazde fotenie som musel robit zasahy do nastavenia v grafe- agres. hyster. apod. Phd2 som raz nastavil a mam pokoj. Pokial si nainstalujes PHD2, tak stare Phd ti zostane. Tak mozes skusat pointaciu na jednom ,alebo druhom Phdečku
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

PHD autoguiding nastavení

#160

Příspěvek od FunTomas »

Ale zatiaľ mi to vychádza na chybný ovládač ASCOM.Tak som napokon po mnohých testoch, konzultáciách a analýze logov prišiel na to, že problémom bol starý ASCOM driver pre kameru. Bol to síce ten najnovší stiahnutý z webu ccd.mii.cz, ale existovala novšia - nezverejnená verzia. Až od verzie 2.1.1. je v ASCOM ošetrený ST4 port. Po získaní najnovšej verzie ASCOM (díky Konihlav za intervenciu) už všetko funguje. PHD funguje aj s touto kamerou a napodiv celkom dobre.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

PHD autoguiding nastavení

#161

Příspěvek od Karell »

Tomáši děkuji dodatečně za vysvětlení, proč jsem po nezdaru pointace programem SIPS z důvodu, že jsem měl nevhodný kabel, nerozchodil následně ani pointaci v PHD A to jsem asi po 2 hodinách marných pokusů přemýšlel, že tam zkusím dát starou pointační kameru namísto G1-1200, protože ta používala svoje vlastní ovladače nikoliv ty od Ascom.
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

PHD autoguiding nastavení

#162

Příspěvek od Libcz »

Měl bych rychlodotaz - mám problém s tím, že mi při pointaci ujíždí celý obraz jedním směrem. Pomaličku, pár pixelů za 5min sub, ale umí se to samozřejmě projevit i v obraze. Tu víc, tu méně, občas nikdy. Odpad je tak 20-30% kdy už je to moc. Ale je to plynulé, log pointace je docela hezký, žádné zuby.

Zkontroloval jsem už:
- výběr hvězdy (co nejblíže objektu a uprostřed zorného pole kamery)
- přesnost ustavení (stáčení pole to není, posouvá se celý obraz)
- tuhost dalekohledů vůči sobě

Dokonce i ta pointační hvězda ujíždí pryč. Ještě udělám rozbor až budu na normálním PC (případně vypíchnu jednu oblast ze všech snímku a poskládám, aby byl viděl posun), ale připadne mi to, jakoby PHD nechalo tu hvězdu ať si ujíždí, případně kdyby nekorigovalo jeden směr. Ale kalibrace funguje a na příkazy montáž reaguje.

Tady je log - log viewer zobrazí pak i nastavení a průběh. Když se podívám na ty nejvíc zkažené snímky, žádná špička se tam nekoná.

Tentokrát to byla ED80-600 bez reduktoru a pointační 70-500 s 0.5x reduktorem a QHY5L-II bin 2x2 a přes STR4 port (rychlost v ručce nastavená 0.75x)

Dík za všechny nápady
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

PHD autoguiding nastavení

#163

Příspěvek od mich1 »

Nemuzu se ted podivat na ten log, ale staceni to nebude, to bys to musel mit tragicky ustaveny ve spojeni s tim ze pointujes hodne daleko od mista kde fotis a jeste mas delsi ohnisko aby to vypadalo jako carky a ne obloucky.
Takze zbyva budto to, ze to vubec nepointuje, coz podle toho co pises je asi blbost. A nebo pruhyb (silne pravdepodobne), pripadne jeste nejaky tahani dratu.
Ale jak rikam vsadil bych se ze to je pruhyb.
Jinak jak testujes tu tuhost dalekohledu ? Mas v obou kameru a meris rozdil ? nebo je to jen pocitovka ze to vypada bytelne :)
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

PHD autoguiding nastavení

#164

Příspěvek od Karell »

Shodou okolností jsem dnes děkoval tvůrcům programu PHD2 za zachránění mojí osobní integrity, protože jsem předchozí 2 noci téměř celé ztratil kvůli problémům s pointací v programu SIPS. Byl jsem v oblasti výjimečně chudé na vhodnou pointační hvězdu a SIPS si s tím neuměl poradit. Přes veškerou snahu hledání vhodných parametrů pointace. Včera večer jsem se vrátil k osvědčenému PHD2 a vše fungovalo k naprosté spokojenosti. Ale k věci a dotazu v příspěvku č. 161. Hodnoty délky maximálního zásahu pointace mám v ose R.A. 140ms, v Dec potom 120ms. 1sec v R.A. a 2sec v Dec se mně zdají být moc dlouhé. A pamatuji si, že jsem je u EQ6 málokdy měl víc než nějakých 220ms.
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

PHD autoguiding nastavení

#165

Příspěvek od Libcz »

(silne pravdepodobne), pripadne jeste nejaky tahani dratu.
Ale jak rikam vsadil bych se ze to je pruhyb.
Jinak jak testujes tu tuhost dalekohledu ? Mas v obou kameru a meris rozdil ? nebo je to jen pocitovka ze to vypada bytelne Upřímně spíš ta pocitovka, zkoušel jsem za ně různě tahat ručně a nezdálo se, že by se vůči sobě hnuly. Je nějaká lepší metoda, jak zjistit tuhost?
Takhle to nějak mám, starší foto, teď tam je ještě jeden kus železa mezi pointačním a hlavním dalekohledem (není rovnoběžný s lištou v montáži - dělá to pak "zkosený" obdélník). Ještě tam mezi nimi můžu udělat kříž nebo rovnou přejít na pointaci přes hledáček :-)
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Odpovědět