PHD autoguiding nastavení

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

PHD autoguiding nastavení

#166

Příspěvek od mich1 »

No jak rikam, muzes vzit 2 kamery a zmerit si o kolik se ti to rozchazi v ruznych mistech oblohy.
Umi to treba metaguide http://www.astrogeeks.com/Bliss/MetaGuide/
Taky to umi kompenzovat ten posun pokud vis o kolik se to posouva a je to dobry treba i na komety.
A navic to umi fungovat s timhle http://www.astrogeeks.com/AstroGeeks/an ... m#overview, to ti ten posun pocita primo ze snimku.

newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Matej
Příspěvky: 253
Registrován: 27. 07. 2015, 16:43
Věk: 43

PHD autoguiding nastavení

#167

Příspěvek od Matej »

Zdravím

Mám taký menší problém s PHD. Nech robím čo robím, nechce sa skalibrovať na dark. Stále vypisuje "no cal". Skúšal som PHD aj PHD2. Všetko je zapojené správne, používam (aspoň by som chcel používať) Orion Starshooter Autoguider. Kamerka funguje, obraz prenáša. Cez funkciu "loop" sa guiding dá spustiť, ale po pár minútach padne, s chybovou hláškou zhruba v tomto zmysle "hviezda sa nedostatočne pohybuje". Za každú radu budem vďačný.

Matej
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

PHD autoguiding nastavení

#168

Příspěvek od jirka.P »

Ahoj
Zkus nastavit v Mount on-camera.J
Uživatelský avatar
Matej
Příspěvky: 253
Registrován: 27. 07. 2015, 16:43
Věk: 43

PHD autoguiding nastavení

#169

Příspěvek od Matej »

Ahoj J.

Diky za tip. Žial ani toto nefunguje.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

PHD autoguiding nastavení

#170

Příspěvek od Bill »

Musíš napsat jakým způsobem to má hýbat s montáží.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Matej
Příspěvky: 253
Registrován: 27. 07. 2015, 16:43
Věk: 43

PHD autoguiding nastavení

#171

Příspěvek od Matej »

Konkrétny autoguider má priamo výstup do autoguider portu na montáži. Čiže ak to správne chápem, skrz USB pošle obraz do PHD, ten vráti informáciu do autoguideru, a ten by mal priamo upravovať pohyb montáže.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

PHD autoguiding nastavení

#172

Příspěvek od Bill »

Jakou verzi PHD používáš?

Pokud PHD2, tak musíš správně vyrobit profil - velikost pixelu kamery, ohnisková vzdálenost pointačního dalekohledu ...

Pokud původní PHD a máš krátký pointační dalekohled, tak zkus zvětšit v "mozku" "Calibration step" na výrazně vyšší číslo, zkus třeba dvojnásobek. Pokud pointuješ hledáčkem (cca 200mm) tak pro začátek nastav 2000-3000

Pokud to nepomůže, tak v tools vyber možnost "manual guide" - objeví se tlačítka a těmi zkus hýbat montáží. Pokud to nejde, tak máš blbé drivery nebo kabel ap.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Matej
Příspěvky: 253
Registrován: 27. 07. 2015, 16:43
Věk: 43

PHD autoguiding nastavení

#173

Příspěvek od Matej »

Vo všeobecnosti by som rád používal ktorýkolvek. Zatial ďakujem, oskúšam tieto postupy.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

PHD autoguiding nastavení

#174

Příspěvek od MilAN »

J
Pokud PHD2, tak musíš správně vyrobit profil - velikost pixelu kamery, ohnisková vzdálenost pointačního dalekohledu ...
Tohle ale nemá na funkci žádný význam.Profil je důležitý jen pro graf historie, kde umožní vyjadřovat odchylku v arcsec. Pokud není profil vyplněn, zobrazuje se automaticky odchylka ( průběh pointace) v pixelech pointačního dalekohledu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

PHD autoguiding nastavení

#175

Příspěvek od Bill »

Tohle ale nemá na funkci žádný význam.

Má. Podle mne si PHD 2 podle profilu nastaví právě ten poťouchlý parametr "Calibration step", který pokud je příliš malý, tak  vede k chybové hlášce typu "hviezda sa nedostatočne pohybuje"(RA Calibration failed - Star did not moved enough). Ale ruku do ohně za to nedám, vrátil jsem se z5 k PHD. Nebo je default hodnota alespoň použitelná i pro krátké ohnisko, zatímco u PHD je to třeba ručně nastavovat podle ohniska pointeru.
Ale mám pocit, že jsem to zkoušel a změní se to při změně profilu.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

PHD autoguiding nastavení

#176

Příspěvek od MilAN »

Kalibrační krok si nenastavuje systém automaticky, ale zadává ho uživatel v nastavení. Je na to i utilitka. (Calibration Step Calculator)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

PHD autoguiding nastavení

#177

Příspěvek od Bill »

Tak jsem to zkoušel.
Profil 200mm Calibration step 1500
Profil 500mm Calibration step 600

Howgh!
M:736 750 113
hadak

PHD autoguiding nastavení

#178

Příspěvek od hadak »

na poprvé jsem to nechal v původním nastavení, protože jsem si nepřečetl tohle vlákno a fungovalo to dobře...

pak jsem to nastavil dle návodu, tedy pixel kamery na 3,75 a ohnisko hledáčku 200mm a málem se mi rozpadla montáž jak se to hádalo (promarněná noc a už sem to nedal dohromady :-[ )...tak uvidíme příště co to udělá, zase sem to nastavil na původní hodnoty :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

PHD autoguiding nastavení

#179

Příspěvek od MilAN »

Psal jsem to o kousek výše : hodnoty pixelu a ohnisko pointeru nemají žádný vliv na chod pointace.
Softwér si kalibruje pohyby a jediné, co ho "zajímá" je, o kolik pixelů se pohne montáž při dané délce pulsu. Po kalibraci potom k změřené odchylce ( v čem jiném by ji měl měřit než v pixelech) zavede délku opravného kroku (+ nebo minus)
...
Ten graf je z toho původního nastavení nebo nového ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
hadak

PHD autoguiding nastavení

#180

Příspěvek od hadak »

Milane je to to první nastavení ten druhý graf sem ani nedělal to bylo jako alpy nahoru a dolu a montáž vrčela křupala....vyrovnaná a ustanovená byla dobře, nebo by to mohlo být vyvážením ?
základní nastavení je kalibtační krok 500 a poté mi to zpočítalo 4150 což asi bylo hodně....ale PHD2 si to tak zpočítalo tak jsem tomu věřil....
Odpovědět