PHD autoguiding nastavení

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#241

Příspěvek od MilAN »

Já bych to spíš viděl na mechanické problémy. Přeci jen oblast kolem zenitu je strašně zrádná na různé průhyby a pod. Ale tohle se jasně ukáže z grafu pointace. Pokud bude při tom dobrý, je to v mechanických vlastnostech soustavy
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#242

Příspěvek od Cztwerec »

Jak zjistím, že je graf pointace dobrý?

Já fotografuji sestavou ED 72/432 redukován na 340 mm na AZEQ 6, přes guider 50 mm a fotím kamerkou ASI 174 MMC. Pointer byl kolem 0,5 úhlového stupně od místa focení. PHD si našlo hvězdu.

Potřeboval jsem se dostat přes 16 magnitud, kvůli galaxii a planetkám. Měl jsem to v jednom zorném poli.

Uvidíme dnes, zenit je ošemetný + to vyvážení jsem udělal... podcenil jsem to.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#243

Příspěvek od MilAN »

Displei Target ti ukáže v podstatě, jaký flek ti to dělá. Pokud to bude trochu rozumně kruhové, tak by se neměly utvořit protažené hvězdy. Odchylka do 3" by v tom dalekohledu neměla vůbec nic udělat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#244

Příspěvek od Cztwerec »

Děkuji za info, no už jsem napjatej jak struna co mi to ukáže, udělám printscreen. Doufám, že vyvážením se to zlepší.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#245

Příspěvek od Cztwerec »

Tak jsem dofotil test. Vyvážil jsem montáž tak, aby se i při plné náloži a otevřených aretacích ani nehla, precisně ustavil montáž na polárku a zkalibroval. Cvičně jsem šel na nižší deklinaci než včera - M67.

Tady je graf... ano seeing k ničemu, nárazy větru, ale nevím, nevím...
Přílohy
PHD.png
PHD.png (84.53 KiB) Zobrazeno 2513 x
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#246

Příspěvek od MilAN »

Tohle se mi vůbec nelíbí. Cos tam měl za hvězdu - to byla tak slabá ? A při jaké expozici ?
Ale mnohokrát tu zaznělo, že není dobré tu montáž tak vyvážit. Šnek by měl být pořád v záběru a to rozvážení by mu mělo klást citelný odpor.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#247

Příspěvek od Cztwerec »

No mě se to taky nelíbí... hlavně proto, že mám další noc neúspěšnou.

No hvězdu jsem nechal vybrat PHD, takže možná podle logu (mohu zaslat) by se to našlo. Každopádně, když se tam dívám našel jsem hlášku "Star lost - low SNR", které jsem si nevšimnul, ale na druhou stranu normálně to na ni zkalibrovalo i pointovalo (mám tam rozsah 1 - 5 sec expozice).

Přijde mi také, že chyba je stejná - na poli stejným směrem - "severozápad".

Obrázek

Možná je to jen dojem.

No a teď to hlavní (asi naštvu technicky zdatnější) jak to vlastně vypadá, když je to v krajní poloze a zaaretované, ale i tak je to vyvážené, jen chybí hlavní kamera a že při povolených aretacích neklade odpor. Lištu a její naložení jsem dal tak jak je na obrázku, závažím je to na druhé ose také vyvážené. A musím říct, že i při mnohem horších nevyváženích a "západních" částech obzoru při kterých jsem fotil, dokonce tak i delších ohniscích jsem ten problém neměl... Takže jsem se tohohle nebál. Samozřejmě se to dá otočit.

Pokud to povolím oba objektivy jsou vyvážené ale "koukají" nahoru.
Přílohy
IMG_20180408_082931.jpg
IMG_20180408_082931.jpg (198.66 KiB) Zobrazeno 2476 x
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#248

Příspěvek od Karell »

Dalekohled bych posadil na lištu a pointér nahoru. Tohle řešení mně nepřijde jako nejšťastnější. Ukaž ještě fotku z boku, ten dalekohled má zadní kruh ve vzduchu nebo je na liště u dalekohledu?
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#249

Příspěvek od Cztwerec »

Je to blbá fotka, je na liště nic ve vzduchu není.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#250

Příspěvek od Karell »

Vyvážit tuto sestavu není nic triviálního. Okulárový výtah s kamerou je pěkná páka.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#251

Příspěvek od MilAN »

Ten výběr hvězdy automaticky tak nějak dopadá vždy. Ale když se podíváš na ten graf profilu hvězdy, a budeš sledovat co dělá při jednotlivých snímcích, tak asi bude jasné, že se nedá moc použít.O nepoužitelnosti také svědčí hodnota FWHM té hvězdy ( pokud na to dobře vidím , je tam hodnota 8,4" ). Byla by potřeba jasnější hvězda, s jasně definovanou ( a asi i symetrickou) křivkou, úzká s pokud možná špičatým vrcholem . Vybrat nutno ručně, nejít do jasných , ale ani těch na hranici detekce - což zde vybrala mašina.
K té poloze dalekohled /pointér. Myslím, že pro funkci to je jedno - a po proložení to bude zase naopak. de třeba je o to, kterou polohu kde preferuješ. Co ale moc nechápu, je ta vzdálenost mezi dalekohledy. Je pro to nějaký důvod ? Určitě bych je dal co nejvíce k sobě a asi i na kratší lištu. Tohle přeci musí i překážet.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 08. 04. 2018, 09:38, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#252

Příspěvek od Cztwerec »

No já jsem tu lištu dělal jako univerzální nosič pro více objektivů, uprostřed chybí redukce na objektiv, tak jsem ji jen oddělal abych to mohl v klidu vyvážit na montáži. Proto je tak dlouhá, ničemu to ani nepřekáží. A pak nechápu, že jsem tomu vyvážení nevěnoval nikdy skoro žádnou pozornost a i s ohniskem 900 mm to nebyl problém, teď ano.

Mohl by být problém i v zaostření pointeru?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#253

Příspěvek od MilAN »

Tak ostření snad vidíš na monitoru, ale to by tak kritické nebylo. FWHM 8,4 je prostě moc, navíc s takovým profilem.
Ta hvězda musí vypadat potom nějak takhle
323 PHD2 -3-komplet pointace.jpg
323 PHD2 -3-komplet pointace.jpg (526.02 KiB) Zobrazeno 2462 x
( to nejhorší na grafu pointace dělala moje přítomnost a manipulace :) )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#254

Příspěvek od Cztwerec »

Mě tak napadá, že jsem asi opravdu na pointeru neměl dobře zaostřeno :( ty hvězdy byly dost velké, nevěnoval jsem tomu pozornost.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Fugas
Příspěvky: 476
Registrován: 04. 03. 2007, 04:35

Re: PHD autoguiding nastavení

#255

Příspěvek od Fugas »

..zeptám se ještě na jednu (možná) blbost. Zkoušel jsi opravdu dobře zaostřit a udělat jednu třeba 5 min., pointovanou expozici ? A jsou ty hvězdy stejně hnuté jedním směrem ? Proč se ptám. Setkal jsem se s tím, že jsem měl dobře zaostřeno a prvních pár 10min. expozic bylo v pořádku. PHD2 jelo jako víno. Najednou se na fotce protahovaly hvězdy jedním směrem skoro v celém snímku a pointace stále jela v pohodě. Přišel jsem na to, že se to celé mírně rozostřilo a z hvězd se náhle staly šišky jedním směrem. Po opravném zaostření byl zase snímek dobrý až do dalšího rozostření...
Nicméně ten obrázek pointace je opravdu divný, jak píše Milan...
Odpovědět