PHD autoguiding nastavení

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#286

Příspěvek od MilAN »

Jen malá poznámka
Často se tu u pointace uvádí jako nutnost přesné ustavení montáže. Jenže pointujeme právě proto, že jednak nejde úplně přesně ustavit montáž, máme PE a další mechanické problémy.
Grafy, které jsem zde uváděl u PHD2 ovšem byly na dost neustavené montáži. Během zimy jsem několikrát měnil v kopuli konfiguraci dalekohledů a závaží a kabelů a vzhledem k tomu, že má ustavení montáže ve výšce dost vůli, dostal jsem se až nyní k tomu, abych montáž zpět doustavil.
Takže ty grafy vznikly v době , kdy odchylka ve výšce byla přes 20´. Což doufám je jasný důkaz toho, že v těchto mezích se neustavení montáže na pointaci neprojevuje. Dokonce si dovolím tvrdit, že potom, co dám Polárku doprostřed polárního hledáčku, na pointaci se to neprojeví . Samozřejmě, že se pointační hvězda bude pohybovat podle polohy na obloze, ale pointace tohle bude eliminovat. Jiná věc je samozřejmě stáčení pole , zvláště, pokud se bude exponovat poblíž pólu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Re: PHD autoguiding nastavení

#287

Příspěvek od jirka.P »

Pro Cztwerec

Ahoj.Tak jsem si vzpoměl a udělal fotku obrazovky.Je to v zenitu (m51),u horizontu je to horší.
Snad ti to k něčemu bude.Pointér 70/500 a orion starshoot(QHY5)
1.jpg
1.jpg (162.61 KiB) Zobrazeno 2148 x
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#288

Příspěvek od Cztwerec »

Děkuji za ukázku. Jen mě zaráží že používáte vesměs starší verze PHD, co je na té aktuální špatně? :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#289

Příspěvek od Bill »

1) když něco funguje, neměnit
2) když jsem poprvé zkoušel PHD2, tak jsem měl smůlu na nějakou divnou verzi - navíc nesplnila mé očekávání. Vrátil jsem se k 1.x
3) dal jsem tomu ještě jednu šanci po přeinstalaci počítače. PHD2 mi nabízelo mnohem méně hvězd a u stejných ukazovalo horší S/N než PHD1. Tak jsem jsem to neřešil a pustil opět PHD1...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#290

Příspěvek od MilAN »

Nové verze mají většinou zásadní chybu - narušuji naši psychiku v ustálených postupech zavádějí něco, na co si zase musíme zvykat :)
Ale váženě, nová verze se mi zdá, že používá o trochu změněné algoritmy a ve výsledku se chová klidněji. Je to samozřejmě jen dojem, ale oproti staré verzi (starším verzím) jsem neobjevil nic, co by se chovalo hůře. Krom toho, umožňuje pointovat na pohyblivé objekty a má vypracované algoritmy na polární ustavení montáží.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#291

Příspěvek od nosuh »

Mam dotaz, ktery nejspis souvisi s nastavenim phd2.
Newton 200/800 na AZ EQ6 pointuju pres "hledacek" Baader/Zeiss 63/250mm a standardni prumernou chybu (myslim ze je to znaceny RMS nebo tak neco) mam kolem 0,8-1".
Da se tahle hodnota nejak zlepsit treba nastavenim nekterych parametru? Nebo lepsim ustavenim montaze? Co ma na to nejvetsi vliv..
Jsem myslim celkove pod uzitecnym zatizeni montaze, ale mam pocit, ze pokud bych chtel prejit na nejakou CCD kamerku smensim pixelem ( ted fotim pouze DSRL s 5,7 microm), tak by to nemuselo stacit..
Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#292

Příspěvek od MilAN »

Ale všechny příspěvky v tomhle vlákně jsou pouze o tom. :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#293

Příspěvek od nosuh »

Super, takze vlakno sem trefil dobre:D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#294

Příspěvek od nosuh »

A jaky jsou treba takovy normalni hodnoty RMS, me porad prijde ze ta hodnota 07-1" je hodne, na to ze jsem v podstate kolem poloviny uzitecneho zatizeni montaze? Je fakt, ze se mi nepodarilo uplne stopro vyvazit sestavu.. pri vysokych deklinacich M101, 51 atd. se to lehce staci na vytah..ale zkousel jsem asi hodinu elaborovat a v podstate to bylo jedine mozne nastaveni, aby to padalo v techto deklinacich nejmene, pak me napadlo, jestli nemuze tahat ta zmet kabelu od vseho ( topeni, pointer camerka, AC zdroje atd..)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#295

Příspěvek od MilAN »

Tak ještě jednou: je to tu v tomhle vlákně mnohokrát zopakováno, ty to nečteš, děláš to jinak a zase se na to ptáš. Samozřejmě, je možné na ty otázky odpovědět, rozvine se tu kolem toho opakovaně dlouhá diskuse se stejným výsledkem. Tak si to, prosím tě, jednou přečti , zkus, co se radí a pak napiš a ptej se.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: PHD autoguiding nastavení

#296

Příspěvek od Howking »

Já mám RMS 0.5" a to si myslím, že mám hodně. Už jsem jednou na jasné pointační hvězdě měl i 0.25". Pointuju 50mm hledáčkem a webkou A4tech za 4 kila . :-) (píšu to jen abych tě nasral :-D) Nastavení mám v podstatě základní. Nic jsme neladil. (jen jsem dělal fakt poctivě darky - pro každý čas maximální počet)
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#297

Příspěvek od Bill »

nosuh píše:A jaky jsou treba takovy normalni hodnoty RMS, me porad prijde ze ta hodnota 07-1" je hodne, na to ze jsem v podstate kolem poloviny uzitecneho zatizeni montaze? Je fakt, ze se mi nepodarilo uplne stopro vyvazit sestavu.. pri vysokych deklinacich M101, 51 atd. se to lehce staci na vytah..ale zkousel jsem asi hodinu elaborovat a v podstate to bylo jedine mozne nastaveni, aby to padalo v techto deklinacich nejmene, pak me napadlo, jestli nemuze tahat ta zmet kabelu od vseho ( topeni, pointer camerka, AC zdroje atd..)
Pokud chceš trošku konstruktivně poradit, tak tady dej graf. 0.7-1" může být klidně vliv seeingu + nějaká drobná nepřesnost montáže.

Taky je dobré vědět, zda uvádíš Ra RMS nebo celkovou. Třeba v mých příspěvcích je vždy Ra RMS a za dobrého seeingu < 0.5". Ale za špatného je klidně přes 1" a možná i více.

Kabely ti přece nemohou jen tak viset od kamer? To sice nemá vliv na RMS, ale pokud nemáš opravdu pevné spojení pointeru a hlavního dalekohledu, tak budeš mít stejně protažené hvězdy. Taky ty USB konektory s něčím takovým nepočítají...
Musíš je aspoň trošku připevnit poblíž Ra osy montáže - já je vždy aspoň přehodím přes ustanovku nebo šrouby na upevnění lišty.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#298

Příspěvek od nosuh »

To Bill:
Diky za odpověď ohledne RMS a seeingu. Kabely prozatím protahuju mezi listou a dalekohledem a lepim tejpou k hlave montaze, ale ve spodni casti kolem nohou sou na volno.. Pointer mam na uchytu naproti liste a kabely od kamerky od nej jsou na volno rovnou do montaze a do PC, občas mi prijde ze jak se ta montaz posouva, ze to muze nekde zadrhnout o něco a rozhodit nebo přibrzdit pointaci. Ale třeba je to jenom moje paranoia.
MYslel jsem celkovou RMS, tu mam většinou kolem 0.7, ale občas prave az kolem 1", tak prave zjišťuju, co je ještě normalni na tuhle montaz..

To Hawking:
Ted si me fakt nasral:D

To Milan:
Ono je dost tezky procitat jako zacatecnik 20 stran v podstate nesouvislého odborneho textu, kdy se skace mezi jednotlivyma tematama a terminama. Když nevis presne co hledas, tak je dost tezky vyvodit z toho jasnej zaver, ceho se vyvarovat a co kde a kdy presne nastavit. V tomhle vlaknu je spousty ruznych zkusenosti na stejnou vec. Je to asi jako udelat si obrazek o obsahu knizky, když te někdo prohazi stranky a zakryje jejich cisla..proto davam konkretni dotaz ( ohledne "normalni" chyby)..
Pokud tim nekoho obtěžuju, timto se omlouvam
Naposledy upravil(a) nosuh dne 23. 05. 2018, 22:47, celkem upraveno 1 x.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#299

Příspěvek od nosuh »

Jinak tohle je třeba muj zatím nejhorsi graf. Ac vypada strasne, nakonec odpad nebyl skoro zadnej i když celkova chyba byla 1,25".
Je to tezky..muzu to zkouset a experimentovat az rovnou v terenu, mam to na chalupe cca 70km od bydliste..
IMAG0734.jpg
IMAG0734.jpg (639.83 KiB) Zobrazeno 1919 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: PHD autoguiding nastavení

#300

Příspěvek od Howking »

nosuh píše:To Hawking:
Ted si me fakt nasral:D
phd2.png
A teď? ;-)
Odpovědět