PHD autoguiding nastavení

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: PHD autoguiding nastavení

#316

Příspěvek od FunTomas »

Ak sa vypne tracking (myslí sa tým pohon siderickou rýchlosťou?), tak netuším, ako by to mohlo mať vplyv na pohyb v deklinácii. Na tom grafe je zaujímavé (podozrivé!!), že priebeh chyby v deklinácii a rektascenzii je identický. To si neviem rozumne vysvetliť.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#317

Příspěvek od hades »

Ten graf možná není úplně správný, ten večer jsem to zkoušel víckrát a nemusí nutně sedět k té situaci. Včera jsem si při pozorování všiml toho, e se tracking vypíná, když to mám připojeno přes PC Direct Mode. Naopak přes ST-4 port pointoval a korigoval PHD správně
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
palkog
Příspěvky: 592
Registrován: 11. 05. 2012, 14:11
Bydliště: Presov, SR
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#318

Příspěvek od palkog »

Ja som mal podobny problem s vypinanim trackingu v EQMod. Vyriesil som to vypnutim limitov v eqmode. Od vtedy to ide bez problemov. Asi ide o nejaku chybu v eqmode, lebo dalekohlad bol dost daleko od nastavenych limitov a napriek tomu ho stoplo...
Web, Astrofotky
  • SW 200/1000, SW ED 72/420
  • EQ-5Pro, StarAdventurer
  • Canon 600D, Canon 6D, ASI224MC, Neptune-C II
  • seťák 18-55mm, seťák 28-80mm, Tamron 70-300mm, Zeiss Pancolar 50mm, Zeiss Sonnar 180mm, Takumar 135mm; Samyang 8mm fisheye, 14mm, 20mm, 500mm
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#319

Příspěvek od hades »

Díky, vyzkouším to
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#320

Příspěvek od hades »

Zajímalo by mě co bude lepší:
1) udělat kabel tak, aby se dal připojit do SynScan ručky (RJ12 koncovka) a nadále ručku používat pro alignment. Jakmile ho provedu, tak přepnout do DirectPC modu a korekce bude dělat PHD touto cestou?
2) nebo udělat kabel tak, aby šel připojit přímo do montáže (Rj45) a alignment dělat přes nějaký software? Přes jaký případně? Stellarium, CdC?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: PHD autoguiding nastavení

#321

Příspěvek od juh »

Používam 1), prepnutie do DirectPC nie je nutné, ale o tom som už na týchto stránkach písal.
Keďže mi bez problémov funguje 1), tak 2) nepoužívam, porovnať neviem. Možno niekto iný.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#322

Příspěvek od MilAN »

to: hades:
adi je potřeba si ujasnit jestli chci ovládat montáž z PC nebo z ručky a proč.
Pokud tedy z PC, pak je ručka zbytečná a je to jen kus kabelu navíc . A provozovat to 1/2 na 1/2 mi moc smyslu nedává. Zvlášt, když ovládání z PC dává daleko více možností ovládání. A pokud ty možnosti nechceš, tak proč propojovat montáž s PC. To není k ničemu potřeba.
Pokud chceš fotit, propojíš kameru s PC a pokud pointovat, propojíš kameru ST4 kabelem na krátko na montáži. Pak ovládáš montáž z ručky a focení z PC.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#323

Příspěvek od hades »

Jde mi právě o focení a pointaci. V pondělí jsem úspěšně vyzkoušel pointaci přes ST4 a s výsledkem moc spokojený nejsem. Dělal jsem 16 expozic a použitelných bylo jen 10, několik snímků bylo rozmazaných, a to jsem si právě myslel, že tomu má pointace zamezit. Proto chci zkusit pointaci pulzní, jestli to s ní bude lepší. Tam mám ale problém co jsem popisoval na předchozí stránce, montáž se mi náhodně od PC odpojuje a na vině je nejspíš nekvalitní USB-RS232 převodník. Řešením je použití FTDI převodníku, fyzicky ho mám, jenom se rozhoduji, jakým konektorem ho osadím - a to už jsem tu před chvílí popisoval. To, že jde montáž ovládat z PC přes ručku, která nemusí být v DirectPC modu, je pro mě novinka, takto mě to ani nenapadlo vyzkoušet.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#324

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:o: hades:
adi je potřeba si ujasnit jestli chci ovládat montáž z PC nebo z ručky a proč.
Pokud tedy z PC, pak je ručka zbytečná a je to jen kus kabelu navíc .
Ona je ještě třetí možnost. Já používám primárně ručku, protože fotím kočovným způsobem. Pointuju napřímo z kamery přes ST4 interface - je to podle mne nejjednodušší a nejspolehlivější řešení. Ručku mám volitelně připojenou přes sériový port, abych mohl případně dělat plate solving, precizní Go-To nebo udělat Go-To z nějakého planetária. Ale nemám ji přepnutou do direct modu, mám nad plnohodnoutnou fungující ručkou nainstalovaný Ascom driver...
Takže funguje vše najednou - i ručka, i ovládání z počítače a pointace napřímo. Ale pokud bych měl hvězdárnu, tak je určitě přímočařejší EQdirect úplně bez ručky, ta to jenom zbytečně komplikuje...
Naposledy upravil(a) Bill dne 20. 06. 2018, 14:04, celkem upraveno 1 x.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#325

Příspěvek od Bill »

hades píše:Jde mi právě o focení a pointaci. V pondělí jsem úspěšně vyzkoušel pointaci přes ST4 a s výsledkem moc spokojený nejsem.
Pokud chceš fotit a pointovat, tak bych montáž vůbec nepřipojoval a nejdříve vyřešil problém s pointaci. Takhle to fungovat musí - důvodů, proč máš rozmazané snímky může být hodně ...

Například nevhodně vyvážená montáž, mechanicky špatně spojený pointovací dalekohled s hlavním, vítr, visící kabely ...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#326

Příspěvek od hades »

Mám samozřejmě nainstalované ASCOM drivery, takže bych měl být schopný pointovat pulzně přes ručku, která není v DirectPC modu - pokud jsem tě správně pochopil.
Co se týče toho rozmazání tak vítr ten den nebyl skoro žádný, takže to mohlo být kabeláží (ST4 kabel co mám je dost dlouhý, takže ho mám v polorozmotaném stavu a klubko jsem pověsil na šroub montáže). A nebo za tím stojí to, že pointuji přes 9x50 hledáček, který je k dalekohledu připevněný klasickým způsobem. To už MMys někde psal, že to není ideální řešení - ale zatím jsem nepřemýšlel, jak to uchytit jinak, musel bych si to nejspíš nechat udělat na zakázku.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#327

Příspěvek od Bill »

hades píše:A nebo za tím stojí to, že pointuji přes 9x50 hledáček, který je k dalekohledu připevněný klasickým způsobem. To už MMys někde psal, že to není ideální řešení
Já takhle pointuji ohnisko 1800/1300. Jenom jem musel vyměnit plastové šroubky a to péro za 3 normální kovové šrouby a tu druhou stranu s gumkou jsem něčím podložil, ať to více drží :-D

http://www.astro-forum.cz/download/file.php?id=3853
http://www.astro-forum.cz/download/file.php?id=3537
http://www.astro-forum.cz/download/file.php?id=3365

Ty mírně oválné hvězdy jsou pravděpodobně kolimací, pointace pokud je dobrý seeing je bezproblémová i při poměru 1:10...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#328

Příspěvek od hades »

2 šroubky tam mám vyměněné, takže zkusím ještě vyndat to pérko a podložím přední část. Díky!
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#329

Příspěvek od hades »

Bill píše: Ale nemám ji přepnutou do direct modu, mám nad plnohodnoutnou fungující ručkou nainstalovaný Ascom driver...
Takže funguje vše najednou - i ručka, i ovládání z počítače a pointace napřímo
Tak jsem to zkoušel a mě to takhle nechodí. Jakmile není ručka v DirectPC modu tak se mi EQASCOM ani nepřipojí, natož abych byl schopný s montáží přes PC hýbat. Asi někde dělám chybu
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
palkog
Příspěvky: 592
Registrován: 11. 05. 2012, 14:11
Bydliště: Presov, SR
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#330

Příspěvek od palkog »

Ak pouzivas EQASCOM, tak musi byt rucka v PC Direct rezime. To, co spomina Bill plati pri pouziti SkyWatcher ovladacov pre ASCOM (http://skywatcher.com/download/software/ascom-driver/).
Web, Astrofotky
  • SW 200/1000, SW ED 72/420
  • EQ-5Pro, StarAdventurer
  • Canon 600D, Canon 6D, ASI224MC, Neptune-C II
  • seťák 18-55mm, seťák 28-80mm, Tamron 70-300mm, Zeiss Pancolar 50mm, Zeiss Sonnar 180mm, Takumar 135mm; Samyang 8mm fisheye, 14mm, 20mm, 500mm
Odpovědět