PHD autoguiding nastavení

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#376

Příspěvek od MilAN »

Bill píše: ale pokud montáž přeskočí z jedné krajní polohy do druhé, tak to může trvat i několik minut, než to pointace vyrovná (a to za předpokladu, že pointační hvězda zůstane ve čtverečku). .
To já si myslím, že to tak být nemůže. Ten box je nastaven na nějakých 20-25 pix, což může být 100-150" . A pokud máš nastavenou rychlost na 0,5 siderická a max. pohyb na 2000ms, pak to udělá za 2s celkem 15" . Takže do 10 s je ten skok dorovnán. Jen musí být ten box, jak píšeš, menší než ten přeskok, jinak si s tím pointace neporadí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#377

Příspěvek od Bill »

No mi to tak s některými sestavami občas dělá - že to dithering "rozstřelí" a dlouho to trvá, než to pointace dotáhne zpět. Ale udělá mi to třeba 2x-3x za celou noc, takže skládání to vyřeší...

Jinak box musí být větší...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#378

Příspěvek od MilAN »

Bill píše: Jinak box musí být větší...
Jasně, teď teprve vidím, že jak jsem přeformulovával větu v mém příspěvku, že z toho vznikla pěkná blbost- přesně opačně, než jsem chtěl .
Prostě, skok se musí vejít do nastavené velikosti boxu, jinak si s tím pointace neporadí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#379

Příspěvek od Jackxl »

Vyvážené to bylo dobře. Kdyby to bylo vůlí v dec nebo ra, tak by se to snad chovalo stejně i bez guidingu, ne ?
Mě prostě přijde, že PHD vydá signál ke korekci špatným směrem.
Jestli dnes půjdu fotit, zkusím udělat nějaký log.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#380

Příspěvek od MilAN »

Jackxl píše:Vyvážené to bylo dobře. Kdyby to bylo vůlí v dec nebo ra, tak by se to snad chovalo stejně i bez guidingu, ne ?
Mě prostě přijde, že PHD vydá signál ke korekci špatným směrem.
Jestli dnes půjdu fotit, zkusím udělat nějaký log.
Dobré vyvážení v případě vůle může být právě ten problém. Přečti si ještě jednou můj příspěvek č. 372. Je nutné to pro zkoušku naopak rozvážit, právě kvůli eliminaci vůle a možnosti samovolného skoku po zásahu montáže na opačnou stranu pohybu. A dokud to máš zatí vyvážené, zkus ručním pohybem změnit směr pohybu v DEC a sleduj , jak na to bude montáž reagovat a za jak dlouho se dá montáž do pohybu , pokud změníš směr . Vůle tam bude vždycky . a pak to dost rozvaž v DEC.
Montáž by se neměla vydat špatným směrem, proto se dělá před tím jako první krok po vybrání hvězdy kalibrace. Tím si program zjistí orientaci kamery . Pokud se ti při zapnutí PHD2 a označení hvězdy nekalibruje, ale začne hned pointovat, je potřeba v nastavení odšktnout tuhle možnost
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#381

Příspěvek od Jackxl »

MilAN píše: Pokud se ti při zapnutí PHD2 a označení hvězdy nekalibruje, ale začne hned pointovat, je potřeba v nastavení odšktnout tuhle možnost
První možnost, začne hned pointovat.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#382

Příspěvek od MilAN »

Potom v Nastavení na kartě Guiding zruš zaškrtnutí "Auto restore calibration"
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#383

Příspěvek od Jackxl »

MilAN píše:Potom v Nastavení na kartě Guiding zruš zaškrtnutí "Auto restore calibration"
Díky, bylo to opravdu tou kalibrací.
Musím ale před kalibrací smazat kalibrační data, protože jinak kalibrace nezačne ani když "Auto restore" není zaškrtnuté.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3405
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#384

Příspěvek od hades »

Před pár dny vyšla nová verze PHD2:
24 March 2019
Lots of improvements to the Guiding Assistant
Updated camera support: Altair, QHY, SBIG, SSAG (Mac), ZWO ASI
New ToupTek camera support for Windows
New MallinCam SkyRaider camera support for Mac
INDI SBIG AO support
Better detection of problems like runaway guiding, excessive backlash, and calibration problems
Improved backlash compensation
New Meridian flip calibration tool
New ZFilter guide algorithm
Guide algorithm None has been removed
INDI improvements
Various minor user interface fixes
Updated Help file
Updated translations
https://openphdguiding.org/downloads/
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2228
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: PHD autoguiding nastavení

#385

Příspěvek od juh »

hades píše:...
Better detection of problems like runaway guiding, excessive backlash, and calibration problems
Improved backlash compensation
...
S kompenzáciou vôle v dec. osi mali v starších verziách dosť problém, preto som to mal vypnuté. Som zvedavý, ako a či to opravili.

V tej verzii by malo byť k týmto dvom riadkom toto:
  • More informative alert messages when runaway guiding is detected and for failed calibrations
    Guiding Assistant: fix handling of very large backlash to always show recommendations
    Ensure backlash compensation is enabled only when Dec guide mode is Auto
    Backlash compensation: better resiliency against stiction
    Fix display of calibration graphs on Linux
    Calibration distance is now configurable
    Updated calibration settings window
    Update the Flip Calibration menu item and tooltip to make it more explicit that it flips the calibration immediately
    More detailed tooltip for status bar calibration indicator
Píšu tam aj "Calibration review: show calibration side of pier", tak som zvedavý, či už PHD2 vie aj to, ktorým smerom hýbe montážou. Zhruba pred dvomi rokmi tvrdili, že to zapracujú.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#386

Příspěvek od MilAN »

Tuhle verzi jsem dne s zkoušel. Pokud jde o funkčnost, je bez problémů a chová se jako starší verze, takže by s ní neměly být problémy.
pokud jde o volbu algoritmů, nedává žádný výběr. V RA je pouze Hysterese, lze zvolit procento, takže lze i 0. V DEC je funkce Resist Switch.
Nějak nedovedu posoudit ostatní deklarovaná vylepšení, jelikož používám pointaci přes ST4. Podstatné pro mě je , že se to chová korektně a je to funkční
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#387

Příspěvek od Bill »

Já bych taky nějaké nové verze nepřeceňoval. Používám starou PHD 1.14 a pointuji (úspěšně) hledáčkem na EQ6 i ohnisko 1800mm.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2228
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: PHD autoguiding nastavení

#388

Příspěvek od juh »

Vyzerá to tak, že sa s tým backslashom celkom pohrali, v tomto prípade musím pochváliť tvorcov programu. Bežalo mi to viac ako 3 hodiny a nezaznamenal som s tým žiadny problém. Graf nižšie je z vyváženej montáže EQ6 v RA a aj v Dec a je to z času, keď sa snímaný objekt nachádzal v blízkosti zenitu (M51), kde by bol vplyv rozváženia montáže minimálny.
Přílohy
PHD2 screenshot
PHD2 screenshot
20190331_PHD2_scrsh.jpg (102.1 KiB) Zobrazeno 1824 x
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: PHD autoguiding nastavení

#389

Příspěvek od pedrosanchez »

Přátelé, snažím se už kolik měsíců rozchodit pointaci v PHD2, ale v podstatě stále narážím na problém "RA calibration failed, star did not move enough". Tedy hvězda se nehýbe a asi v RA ose nejsou žádné pohyby. Četl jsem tam v návodu, že to může mít více příčin a zkoušel jsem v tools manuálně zadávat pokyny montáže, ale nějak jsem to necpohopil, možná to fakt nereagovalo. Nevíte, čím to může v praxi nejčastěji být?
Oni tam píší, že kabel či montáž a podobné blbosti, ale už se vidím, jak si seženu nové kabely a bude to tam stále.
Řekl bych, že zaostřeno snad mám:
https://ibb.co/YNHdmwx?fbclid=IwAR1J4-k ... fUgCJ2ZvYw
V nastavení mám ten max. rozsahu pohybu na 2500, což také někdo doporučoval. Díky za případnou zprávu.

Použivám dark library, zkoušel jsem i hot pixel map. Mám montáž EQ5 a kamerku QHY 5 II Mono. Z ní vede kablík do montáže a druhý do USB noťasu, k obojímu se připojím v pohodě.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#390

Příspěvek od MilAN »

Takže montáž ovládáš přes ručku a kamera je s montáží připojena kabelem přes ST4. A máš dobře nastaveno připojení montáže = on camera ?
Možná by to chtělo sem dát pár snímků obrazovky, co máš kde nastaveno
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět