PHD autoguiding nastavení

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#361

Příspěvek od MilAN »

Ach jo. Psal jsem jasně, zkuste si to.
Nepsal jsem, že stačí zesílit a není potřeba větší dalekohled.
Snad tu nejsme samí idioti.
Pokud by zesílení ani offset nemělo význam ( nebo jen nějaký nepodstatný), nemělo by význam něco takového ani nastavovat.
Pokud tu Cztwerec napsal, že neměl při nastavení gain = 0 k dispozici skoro žádnou použitelnou hvězdu , tak mohu jen napsat, že já mám při nastavení (viz nastavení č.3 ) k dispozici 100 a více použitelných hvězd
Ale je možné, že někde dělám "teoretickou " chybu :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#362

Příspěvek od Cztwerec »

No hele vypadá to nadějně jdu to do toho mrazu vytáhnout. mě jen přijde divné, že je tam tolik šumu ikdyž mám gain 0 a gammu v podstatě na screen nevytaženou... Pak mi to řekne, že v tom šumu se ztrácí hvězdy. Je ovšem možné, že ty hvězdy byli v poli slabé. Zase na druhou stranu pointuji na 72 mm ED refrák. Jo praxe, to je k nezaplacení.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#363

Příspěvek od hades »

Včera jsem testoval pointaci přes ST4 a objevil se mi problém, který jsem doposud nezaznamenal. Musím ale rovnou napsat, že se projevil i v případě, kdy jsem pointoval přes ručku a ST4 kabel připojen vůbec nebyl.
V průběhu kalibrace se montáž správně hýbala na východ a západ, jednotlivé kroky a vzdálenosti mezi nimi odpovídali předpokladům. Jakmile se ale montáž po pohybu na sever začala hýbat na jih, tak to probíhalo přibližně takto:
step 12 - 27,0
step 11 - 26,8
step 10 - 26,9
step 9 - 26,8
... (a takto až do kroku 4)
step 3 - 24,1
step 2 - 22,1
step 1 - 20,2
PHD následně zahlásilo chybu ve smyslu že byl problém s pohybem směrem na jih. Když se to následně přepnulo do pointace tak z počátku graf DEC osy utíkal směrem nahoru. Po pár cyklech se to ale ustálilo a graf se vrátil do normálního stavu. Screenshot najdete na odkazu níže.

Pro ustavení montáže běžně používám Simple Astro Tools v telefonu, který mi vypočte pozici Polárky. Tentokrát jsem se ale orientoval podle ručky a nastavil tak pozici na opačnou stranu, než mi ukazovalo grafické zobrazení v telefonu. Jinými slovy jsem místo spodní škály na kruhu RA osy montáže odečítal podle čísel na horní škále. Mohlo by toto mít vliv na popisovaný problém?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#364

Příspěvek od MilAN »

Podle grafu to vypadá na normální vůli v DEC převodu. Možná by se vyplatilo na ni sáhnout, ale teď budou mrazy a bude se stejně zmenšovat. Tak bych
rozvážil dalekohled a je celkem jedno, jestli bude těžší předek nebo zadek.
Ustavení montáže na tohle vliv nemá, tohle musí pointace utáhnout i když to bude daleko hůř ustavené. Jen nechápu, proč jsi to neustavil . Ručka ti ukazuje také dvě možnosti, jak a kam nastavit Polárku- jen je potřeba zvolit tu správnou a podle ní to ustavit. Buď tedy podle hodinového úhlu Polárky , nebo podle ciferníku. V grafice to bude vždy stejná poloha - takže tvému popisu moc nerozumím.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#365

Příspěvek od hades »

Graficky mi to ukázalo polohu dole vlevo, na pozici 1h05m. Když jsem toto nastavil na RA škále montáže, na horní řadě čísel, a otočil RA osou na 0h, tak se mi kroužek pro Polárku v hledáčku objevil na opačné straně, vpravo. Chtěl jsem to prostě zkusit, co to udělá
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#366

Příspěvek od MilAN »

No, když on jde hodinový úhel opačným směrem než rektascense, a na jížní polokouli je to opět přehozené. Proto tam jsou ty stupnice takhle a je potřeba si vybrat kde jsem, a co na nich chci nastavit :)
Ale není potřeba přeceňovat přesnost nastavení- stupnice, kolmý směr k zemi, velká přesnost hodnoty H.A. Chyby při GoTo i v chodu jsou i jinde ( refrakce, vůle, pružnost, vzájemné průhyby, změny centrace optiky....)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#367

Příspěvek od Jackxl »

Zdar.
Mám problém s guiding na EQ6-R s kamerou QHY5-L v hledáčku GSO.
Kamera je připojená přes ST4.
Na guiding používám PHD2.

Včera jsem zkoušel fotit M101, ale kolem 22h (tedy azimut nad 45° a výška nad 36°) mi PHD2 vyhodilo hlášku "Max RA duration setting".
Do 22h byl guiding naprosto v pořádku.
Po čase laborování jsem zastavil montáž a zkontroloval pozici polárky v polárním hledáčku a vyvážení dalekohledu.
Vše bylo naprosto v pořádku. Při každé korekci (jasné zabzučení montáže) se montáž pohnula opačným směrem,
než byla trackovací hvězda. Bez guidingu byl obraz v pořádku (bez znatelného pohybu), takže ustavením to nebude.
Ve stejném čase jsem zkoušel i zaměřit ngc7380 (výška 23° )a guiding byl pro ni v pořádku.
Tento problém se mi nestal poprvé. Zdá se mi, že od určité výšky to blbne.
Používám výchozí nastavení programu PHD2.
Čím to může být a jak mám PHD2 případně nastavit ?
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#368

Příspěvek od MilAN »

Ustavení montáže bych moc neřešil- právě odchylky v něm chodu redukuje pointace.
Nevím , co je v základním nastavení. Ale podíval bych se na Advant. setup na kartu Guiding a v položse Search region (pix) bych zkusil větší hodnotu ( 20 a více pix). A na kartě Argirithms bych zvětšil hodnoty Max RA duration a Max DEC duration na hodnotu 2000 nebo více.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#369

Příspěvek od Jackxl »

Výchozí nastavení:
Guiding:
Search region: 15
Minimum star HFD:0
Star Mass Detection-> Enable, Tolerance:50
Calibration -> Focal lenght:180. calibration step: 600ms, Use dec compensation
Shared parameters: vše zaškrtnuto

Nastavení pro algoritmus jsem vložil do přiloženého obrázku.
Algoritm.png
Algoritm.png (210.87 KiB) Zobrazeno 2060 x
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#370

Příspěvek od MilAN »

Asi bych přehodil ty hodnoty agresivity mezi RA a DEC a v RA úplně vyhodil Hysterezi. A nastavil menší hodnotu Min.Move-někde pod 10. bude to mít vliv na lepší odezvu při pointaci.
Ale určitě zvětši tu velikost boxu z té hodnoty 15 na 20 nebo 25 pix. Při nějakém skoku (vůle, nečistota v převodech, drhnutí) se hvězda může dostat mimo definovaný box, kde je detekována.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#371

Příspěvek od Jackxl »

hades píše:Včera jsem testoval pointaci přes ST4 a objevil se mi problém, který jsem doposud nezaznamenal. Musím ale rovnou napsat, že se projevil i v případě, kdy jsem pointoval přes ručku a ST4 kabel připojen vůbec nebyl.
V průběhu kalibrace se montáž správně hýbala na východ a západ, jednotlivé kroky a vzdálenosti mezi nimi odpovídali předpokladům. Jakmile se ale montáž po pohybu na sever začala hýbat na jih, tak to probíhalo přibližně takto:
step 12 - 27,0
step 11 - 26,8
step 10 - 26,9
step 9 - 26,8
... (a takto až do kroku 4)
step 3 - 24,1
step 2 - 22,1
step 1 - 20,2
PHD následně zahlásilo chybu ve smyslu že byl problém s pohybem směrem na jih. Když se to následně přepnulo do pointace tak z počátku graf DEC osy utíkal směrem nahoru. Po pár cyklech se to ale ustálilo a graf se vrátil do normálního stavu. Screenshot najdete na odkazu níže.

Pro ustavení montáže běžně používám Simple Astro Tools v telefonu, který mi vypočte pozici Polárky. Tentokrát jsem se ale orientoval podle ručky a nastavil tak pozici na opačnou stranu, než mi ukazovalo grafické zobrazení v telefonu. Jinými slovy jsem místo spodní škály na kruhu RA osy montáže odečítal podle čísel na horní škále. Mohlo by toto mít vliv na popisovaný problém?
Vidím, že máš v tom PHD stejné nastavení jako já. Nemáš problém s guidingem v některých polohách ?
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#372

Příspěvek od MilAN »

Tohle ale vypadá na velkou vůli v DEC. Pokud se ti nechce teď manipulovat s montáži a seřizovat vůle, je potřeba rozvážit dalekohled v DEC a to zřejmě dost výrazně. A je skoro jedno, který konec dalekohledu bude padat, ale v té poloze musí vždy překonat svojí vahou vůli v převodu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#373

Příspěvek od hades »

Jackxl: četl jsem tvůj post, ale nic takového se mi nestávalo, nedokážu poradit, co s tím
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#374

Příspěvek od Jackxl »

Tak to doufám, že Milanovi úpravy nastavení budou fungovat a nebudu to muset reklamovat.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#375

Příspěvek od Bill »

Jackxl píše:Tak to doufám, že Milanovi úpravy nastavení budou fungovat a nebudu to muset reklamovat.
Nechápu co by jsi chtěl reklamovat. Vůli v DEC mají všechny montáže. PHD si větší část vůle automaticky koriguje - ale pokud montáž přeskočí z jedné krajní polohy do druhé, tak to může trvat i několik minut, než to pointace vyrovná (a to za předpokladu, že pointační hvězda zůstane ve čtverečku). Musíš DEC osu buď hodně rozvážit, nebo naopak úplně přesně vyvážit. Záleží na sestavě, co bude realizovatelnější. Nebo vyzkoušej obě možnosti.
M:736 750 113
Odpovědět