PHD autoguiding nastavení

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

PHD autoguiding nastavení

#181

Příspěvek od BiF »

na poprvé jsem to nechal v původním nastavení, protože jsem si nepřečetl tohle vlákno a fungovalo to dobře...Nevím, jestli toto lze nazvat "dobře". Nechtělo by to spíš dát agresivitu na hodnotu blízkou 100? Nebo je možná špatně udělaná kalibrace?
Podle mě je z grafu a korekcí jasně patrné, že to nedostatečně korigovalo odchylky. Například 1" odchylky to korigovalo na 4-5 kroků (= 4-5sec).

Možná to ale vidím špatně...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

PHD autoguiding nastavení

#182

Příspěvek od MilAN »

Tak ono to na tom grafu ještě velmi klame - právě kvůli těm původním (default) hodnotám pointeru.
Takže např. RMS RA -hodnotě 0,31pix neodpovídá 079", ale 1,4" . A max odchylka na grafu potom představuje více jak 4". No, a pokud si tam nechám nastaveno Min.pohyb v RAa DEC na hodnotě 0,2 pix, tak montáž začíná reagovat až při odchylce nějakých 0,9" a ještě potom malou agresivitou.
A pokud vyšel takhle velký kalibrační krok, tak je někde něco špatně uvedeno. Možná je do kalkulátoru nastavena velká deklinace a pod.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
hadak

PHD autoguiding nastavení

#183

Příspěvek od hadak »

můžete mi prosím poradit co tam tedy zadat, pixel a focal jsem tam zadal a co dál ? díky.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

PHD autoguiding nastavení

#184

Příspěvek od MilAN »

Psal jsi, že ti to spočítalo kalibrační krok na 4150 -tady máš kalkulátor vyplněný dobře ( i když jsem přesvědčen, že ohnisko hledáčku je méně než 200mm, ale to tady ničemu nevadí) a krok je 550ms. Ale tohle stejně nemá vliv na to, jak běží pointace. Tohle má vliv na to , jak přesně proběhne kalibrace a jak rychle. A dále , zde vyplněné hodnoty zajistí to, že v grafu historie budou odpovídat hodnoty v arcsec skutečnosti, což ti před tím nesouhlasilo a graf vypadal, jako že je dobrý, ale ve skutečnosti jeho hodnoty bylo potřeba násobit skoro 2x.
V té tabulce MOUNT bych za výchozí hodnoty nastavil :
RA :
hystereze 0
agresivita 100
minimum move (pixel) 0,05, maximálně ale 0,1
DEC :
agresivita 100
minimum move ( pixel) 0,05 , maximálně ale 0,1
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
hadak

PHD autoguiding nastavení

#185

Příspěvek od hadak »

Milane Díky. já tam někde našel automatické nastavení kamery( samo si to ošahalo kameru a pak se to nastavilo) tak jsem to zvolil a ono to udělalo ten krok 4150 což bylo děsný... ten hledáček má dle výrobce ohnisko 180mm ale musím ho o 20mm povytáhnout abych zaostřil tak jsem to přičetl.
Nastavím jak píšeš, vyzkouším a pak pošlu výsledek.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

PHD autoguiding nastavení

#186

Příspěvek od MilAN »

Pokud máš hledáček od SW, nastav tam 180 mm
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
hadak

PHD autoguiding nastavení

#187

Příspěvek od hadak »

tak vyzkoušeno pořád mám pocit že v tom základním nastavení to běhalo nejlíp....




co s tím mám fělat ????
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

PHD autoguiding nastavení

#188

Příspěvek od MilAN »

Jednak si tam to prvotní nastavení můžeš dát a experimentovat, ale v každém případě tam nech nastavenay parametry pointačního dalekohledu a kamery -to nemá vliv na pointaci jen na ten graf. Pokud se ale podíváš na ten prvotní graf a vynásobíš si ty hodnoty 2x, máš je podobné.
Z toho grafu teď se mi zdá, že nebyla asi slušná kalibrace, protože tam jsou v RA vidět dlouhé korekce s malým posuvem.Což může být zaviněno také velkou vůlí v převodech ( viz ten velký skok jak v RA , tak DEC) nebo nějakým vnějším vlivem. Udělej kalibraci někde v DEC do 30°, před nebo za meridiánem ( ale ne moc nad východem nebo západem) a pokus se vyvážet dalekohled tak, aby motor musel v RA táhnout a v DEC aby dalekohle vlasní vahou táhl směrem k obzoru
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

PHD autoguiding nastavení

#189

Příspěvek od Karell »

Proč máš pro pointování v deklinaci zvolenou metodu resist switch? Mně při testech na EQ8 dávala zdaleka nejhorší výsledky. Je dobře mít pro každou osu rozdílnou metodu?
hadak

PHD autoguiding nastavení

#190

Příspěvek od hadak »

Ta metoda tam byla nastavená, zkusím dát obě stejné, a pohraju si s tím vyvážením, to bude veselý - já dislektik :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

PHD autoguiding nastavení

#191

Příspěvek od MilAN »

Proč máš pro pointování v deklinaci zvolenou metodu resist switch? Mně při testech na EQ8 dávala zdaleka nejhorší výsledky. Je dobře mít pro každou osu rozdílnou metodu?To máš pravdu. Když jsem si zkoušel tyhle algoritmy, tak jsem byl překvapený, že ten algoritmus nechce tu hvězdy hned vrátit tam, kam patří. A brzy jsem skončil u obou nastavení na :algoritmus Hystereze , a hystereze =0. Pak se to chová dle mých představ a podle toho , jak to divočí seeing nebo montáž, nastavuji jen agresivitu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
hadak

PHD autoguiding nastavení

#192

Příspěvek od hadak »

Prosím o radu, včera ráno se mi  podařilo kalibrovat a nafotit M42, pak jsem to posunul jen o kousek dál na koňskou hlavu a už to nefungovalo, montáž lítala v RA někam do pryč. A dneska se mi to nepodařilo za celou noc vůbec zkalibrovat. Kalibrace probíhala, hvězda se pohybovala a najednou se hvězda zastavila  a PHD dlouho kalibrovalo až napsalo :
RA: star did not move enough. Co mám zase špatně ? :-[
Nebo mě napadá , že sem to měl tak dokonale ustanovený že to v RA nepotřebovalo pointovat. viz fotka M45 - expozice 330s !!
Pak jedině to RA někde vypnout , ale kde ?


Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

PHD autoguiding nastavení

#193

Příspěvek od FunTomas »

Z tejto mrňavej fotky sa dá vytušiť, že pretiahnutie hviezd je v RA aj v DE. Približne 45°, čiže v oboch smeroch rovnako. Určite treba pointáciu nechať zapnutú, len treba nastaviť správne parametre. Je tu veľa neznámych, takže sa ťažko radí. Skúsim ale dve rady, ktoré ťa skôr privedú k zisteniu problému.

1. Zapni si logovanie pointácie v PHD, aby si mal k dispozícii priebeh celého procesu. Ten potom môžeš vyhodnotiť, prípadne poskytnúť niekomu na analýzu.

2. Skontroluj si celú výbavu a nastavenia montáže, aby si prípadne pomohol nájsť chybu. Napríklad pointačná rýchlosť nastavená v ovládači, spôsob uchytenia pointačného ďalekohľadu, kamery, ... To všetko môže pomôcť identifikovať problém.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

PHD autoguiding nastavení

#194

Příspěvek od MilAN »

Ty plejády nejsou určitě dobře upointovány. A kdyby měl sebelépe ustaveno, PE montáže ti s tím stejně bude jezdit c RA minimálně 10-15" na obě strany.
Zkusil bych, ať si  PHD vybere samo pointační hvězdu  na kalibraci. A zkus vůle v osách montáže a rozvážit rozumně dalekohled.
PHD má sice hodně parametrů nastavení, ale v každém případě nějak funguje- možná ne optimálně, má větší chybu- ale funguje.Pokud něco někam skokově ulítává, může za to většinou něco mechanického na montáži.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
hadak

PHD autoguiding nastavení

#195

Příspěvek od hadak »

Milane ty plejady jsou bez pointace 5,5 minuty což mne překvapilo, že nejsou úplně rozmazaný.
Jedině že bych to měl zase blbě vyvážený.

Dělám to dobře ?

1) fotím směrem na východ - nejlepší výhled a tma
najedu na objekt ( M31, M45) a:
2) závaží je směrem severovýchod a je těžší než dalekohled - táhne k zemi
3) dalekohled se vlastní vahou táhne k zemi na vstupu ( na konci kde je foťák je lehčí)

dík Lada
Odpovědět