PHD autoguiding nastavení

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#271

Příspěvek od MilAN »

Bill píše:. Mé EQ6 to trvá někdy i několik minut přejet v pointaci vůli DEC.
.
Promiň. ale přijde mi to jako pitomost. Montáž jede rychlostí dejme tomu 0,5 siderické. t.j 7,5"/s . Jinak tedy 7,5´/ minutu. Za 4 minutu ( ? několi k minut ?) to je tedy 0,5° . Ty máš vůli v DEC 1/2 ° ? Potom se nedivím tvým závěrům, ale to nemá s pointací už vůbec nic společného. Vakl 1/2° a tobě jde v pointaci o 1/2" ?

Samozřejmě na to nastavení můžeš mít svůj názor, ale podle toho, co jsem psal a jak to nastavuji , mi to chodí právě teď takhle :
Přílohy
07.05 pointace.png
07.05 pointace.png (244.73 KiB) Zobrazeno 2117 x
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#272

Příspěvek od Cztwerec »

Tak tomuhle říkám výsledek! Pointace ti šlape slušně.

No dnes jsem chtěl konečně něco zkusit s tím novým nastavením, ale vpadá to, že se i zatáhne. Tak uvidíme.

Já tedy teď pointuji nouzově na ten 100 mm objektiv, nicméně, když se tedy zvýší (třeba 200 mm) ohnisková vzdálenost pointeru mohu zkusit zvýšit i tu hodnotu minimal move, nebo i další hodnoty?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#273

Příspěvek od Bill »

Cztwerec píše:
No dnes jsem chtěl konečně něco zkusit s tím novým nastavením, ale vpadá to, že se i zatáhne. Tak uvidíme.

Já tedy teď pointuji nouzově na ten 100 mm objektiv, nicméně, když se tedy zvýší (třeba 200 mm) ohnisková vzdálenost pointeru mohu zkusit zvýšit i tu hodnotu minimal move, nebo i další hodnoty?
Neodpověděl jsi na otázku - pokud řešiš Dec, tak na to asi nastavení nepomůže. Jedině pokud umí PHD2 nastavit v Dec nezávisle min. Move. 100 mm musí stačit - je to poměr 1:3, já mám až 1:10....
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#274

Příspěvek od MilAN »

Bill píše: Jedině pokud umí PHD2 nastavit v Dec nezávisle min. Move.
A proč by neuměla, vždyť to je vidět i na tom snímku. Ale tady není co nastavovat . Hodnota 0,2 znamená, že to do odchylky 1,4" nebude nic dělat. Takže ten graf potom musí vypadat tak, jak vypadá - nedá se dostat na měnší RMS. Je potřeba také uvažovat celou sestavu - nejen ohnisko pointéru, ale i velikost pixelů kamery a ohnisko toho, čím budu fotit a rozlišení fotící kamery.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#275

Příspěvek od Bill »

No ale pak je řešení jednoduché - pro Ra nastavit 0.1 nebo méně a pro Dec vyšší hodnoutu. Já PHD2 nepoužívám - zkusil jsem to 2x a vždy jsem se vrátil k původnímu PHD 1.x - tam to bohužel nejde.

Ale stejně si myslím, že je to mechanický problém - jakékoliv nastavení to může trošku zlepšít, ale ne vyřešit...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#276

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:
Bill píše: Jedině pokud umí PHD2 nastavit v Dec nezávisle min. Move.
Hodnota 0,2 znamená, že to do odchylky 1,4" nebude nic dělat. Takže ten graf potom musí vypadat tak, jak vypadá - nedá se dostat na měnší RMS. Je potřeba také uvažovat celou sestavu - nejen ohnisko pointéru, ale i velikost pixelů kamery a ohnisko toho, čím budu fotit a rozlišení fotící kamery.
No právě. Já nejsem astronom, ale fotograf. Mi nic neříkají stupně ale pixely. Hlavní kamera má 5.86µm a ohnisko 300mm. Pointér má 100mm a pixely 3.75µm. Takže default min. odchylka 0.15px na pointovací kameře mi dělá RMS okolo 0.1 px, což je 0.2 pixelů hlavní kamery. Pokud by mi to takhle fungovalo - byl bych spokojený a nic neřešil...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#277

Příspěvek od MilAN »

Bill píše: Pokud by mi to takhle fungovalo - byl bych spokojený a nic neřešil...
Jenže tady nikdo neřeší , jak a čím fotíš ty, tady má problém Martin a ten fotí úplně něčím jiným.
On má dalekohled s F 900mm oproti pointéru 100 mm , takže pokud mu bude pointér reagovat až na odchylce 0, 2 pixelů, na kameře to bude na 1,8 pixelů, to samé na druhou stranu, teď k tomu připočti seeing( opět na obě strany) a reakci pointace - dalších min. 1 pixel na každou stranu. A když se na to podíváš , tak jsi tam největší odchylku navalil ty tím min. pohybem na hodnotě 0,2
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#278

Příspěvek od Cztwerec »

Přátelé opravdu si vážím Vašich rad, pokusím se zase něco poladit a dám vědět sem věřejně, aby to pomohlo například i ostatním. Jen doufám, že moje někdy přihlouplé dotazy, nejsou předmětem sporů, které k této skvělé a zasvěcené komunitě patří.

Děkuji za diskuzi! Snad problém vyřeším i bez mechanického zásahu.
Lectorem iustus...
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Re: PHD autoguiding nastavení

#279

Příspěvek od jirka.P »

Bill píše:Já PHD2 nepoužívám - zkusil jsem to 2x a vždy jsem se vrátil k původnímu PHD 1.x - tam to bohužel nejde
Další z možných pokusů.Mám nainstalováno několik verzí a taky jsem se vrátil k verzi 1(asi 1.4,teď přesně nevím).
U té 2ky to prostě moc lítalo i když jsem měl parametry stejný.Asi to bude tím,že u té 2ky je toho nastavování víc a doladit to půjde určitě taky.U mě zvítězila volba proč se s tím trápit když ve verzi 1 to šlape.
Jak budu fotit zkusím si vzpomenout a udělám fotky grafu.
PHD co si vybavuji mám nastavený podobně jak Milan RA agr 85,pointace auto,expozice 1s.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#280

Příspěvek od Bill »

MilAN píše: Jenže tady nikdo neřeší , jak a čím fotíš ty, tady má problém Martin a ten fotí úplně něčím jiným.
On má dalekohled s F 900mm oproti pointéru 100 mm
Já jsem vycházel z toho, co napsal do tohohle vlákna - pokud je to jinak, tak se omlouvám za mystifikaci:
Cztwerec píše: Pointováno s objektivem F 100 mm na ASI 224MC. UV/IR použit. Snažil jsem se vše vyvážit a ustavit montáž. PHD 2,6.
Cztwerec píše:Taková otázka, chci zkusit pointovat 100 mm objektivem s kamerou ASI 224 MC na ohnisko cca. 300 mm.

Nevím jestli je to blbost. Každopádně jaké nastavení bych měl potom změnit? Předpokládám pouze velikost kalibračního kroku a dle toho (calculate) se vypočítají další hodnoty?

Martin
Ale je fakt, že před měsícem se tam objevuje ohnisko 900 - tak to jsem asi špatně pochopil...
Cztwerec píše:
Dal jsem tomu zátěžový test, M51 v zenitu. Kromě pár zubů střídavě v DE a v RA (řekl bych celkem normální jev) se to o dost zlepšilo - udrželo to 2 minutové expozice na 900 mm. Řekl bych tedy problém vyřešen! Děkuji všem za cenné rady. Ještě to lépe vyvážit... Dalekohled táhne těžkým objektivem k zemi.
Ale tohle na 900mm nevypadá:
Obrázek

Já mám pointér 180mm a ohniska 135 - 1800mm. Všechny pointuji se stejným nastavením - podle mne záleží na montáži, seeingu a pointeru. Jediné co měním, je nastavení ditheringu. Pokud bych měl jinou montáž, tak by nastavení bylo určitě úplně jiné. Ale i s tím nejdelším ohniskem jsou hvězdy kulaté - takže se mi daří EQ6 pointovat na úrovni seeingu i při poměru 1:10 ...

http://www.astro-forum.cz/download/file.php?id=3365
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#281

Příspěvek od MilAN »

Bill píše: Ale tohle na 900mm nevypadá:
Tak ono to nevypadá ani na 100 mm pointér :)
ale vážně .
Pointuji ohniskem 250 mm dalekohled s ohniskem 2000mm. To nevypadá ještě tak divoce, ale pointuji s kamerou, která má velké pixeyl ( ASI 174mm).Takže ve výsledku má pointér rozlišení 4,83"/pix a fotím s rozlišením 0,66"/pix A fotky běžně publikuji ve 100% rozlišení ( což se např ze zrcadlovky nebo ASI 1600 běžně nedělá ). Jenže, pokud tedy fotím na rozlišení 0,66"/pix, nemohu si nastavit min. pohyb na 0,2 - to by dělalo to, že se mi hvězda v ohnisku pohybuje ve čtverci o velikosti 2 x 2" nekontrolovaně, a teprve potom, co vybočí z téhle hranice, začne se pointace o něco snažit.
Proto si myslím, že obecné rady typu - nastav min. mot. na 0,2 - je potřeba brát pouze v kontextu toho, co používám za sestavu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#282

Příspěvek od Bill »

Ono to nebyla obecná rada - vycházel jsem z tohohle snímku:

http://www.astro-forum.cz/download/file.php?id=3148

Ra OSC je 0.65, MnMo je 0.05 a Ra Agr je 100%

V tomto konkrétním případě je třeba snížit agresivitu, nebo zvýšit MnMo, nebo prodloužit expozici.
Ale na žádném dalším snímku už MnMo v červeném není... Každopádně jsem vycházel z toho, že se fotí ohniskem 340mm:

quote="Cztwerec"]
Já fotografuji sestavou ED 72/432 redukován na 340 mm na AZEQ 6, přes guider 50 mm a fotím kamerkou ASI 174 MMC. Pointer byl kolem 0,5 úhlového stupně od místa focení.
[/quote]


Každopádně zvýšení MnMo pro DEC by mohlo pomoci, aby se nepointovalo oběmi směry v deklinaci - což mi přišel jako hlavní problém. Na otestování bych dal nějakou vysokou hodnotu - klidně 1, je to lepší, než vypnout pointaci v DEC úplně.
Sám jsem s tím u CG 5 ADV bojoval asi půl roku a nakonec raději pořídil EQ6, kde se to díky kuličkovým ložiskům projevuje řádově méně. Ale i tak mám vždy ze série snímků občas nějaký se zákmity v DEC - ale pokud jich je pár, tak to rejection algoritmus vyřeší sám.

Ale asi by to chtělo k těm grafům i výsledné smímky...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#283

Příspěvek od Karell »

Martine, budu se opakovat, já bych ale stejně opět doporučil tu sestavu nakonfigurovat jinak.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#284

Příspěvek od MilAN »

Ale teď ta pointace jde špatně, bez ohledu na to, co je na montáži za sestavu. A tohle je potřeba prvotně vyřešit. Může být něco špatně i ve vůlích šneků nebo vyvážení ( ono vyvážit nesymetrickou sestavu je dost problém). Do 1 m ohniska tenhle pointér to utáhne a delší ohnisko není žádná výhoda a ve výsledku to nijak nepomůže . Pointér musí zareagovat na změnu např 0,4" - takže podle sestavy pointační dalekohled+pointační kamera se nastaví min. motion
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#285

Příspěvek od Karell »

Milane to vůbec nerozporuji, jen jsem přesvědčený, že tak jak to Martin má to prostě nemůže fungovat. Jenom si představ, jak mu visí kabely od kamer a jak působí...
Odpovědět