PHD autoguiding nastavení

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#226

Příspěvek od Pidrman »

Právě jsem venku a fotím. Pointace úspěšně funguje. Takže vám všem tímto chci poděkovat za správné navedení.

Díky moc kluci. Bez vás bych to nedal.

Honza
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 343
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#227

Příspěvek od John2y92 »

Ahoj, začínám s pointací a zlobí mě PHD2, míval jsem problém s kalibrací, kdy mi skákala hláška: calibration error star did not move enough. Po hodně dlouhé době jsem přišel na to, že jsem měl špatně zadané ohnisko teleskopu, takže program s montáží při kalibraci hýbal moc málo. To se spravilo a já tu pointaci rozjel, posledně mi ta hláška začala skákat zase, nastavení mám správně a už mě nenapadá čím by to mohlo být, nevěděl byste někdo? K pointaci používám ZWO ASI178MC, montáž mám Celestron CG5 Advaced GT a počítač s win10 64bit.
Naposledy upravil(a) John2y92 dne 24. 01. 2018, 11:49, celkem upraveno 1 x.
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#228

Příspěvek od Pidrman »

A jsou správně zadané hodnoty v nastavení kalibrace ? Ohnisko ( to je tedy OK) a velikost pixelu. Hoď jsem screen toho nastavení kalibrace.

Advanced parameters (Mozek) - Guiding - Calculate.

Honza
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 343
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#229

Příspěvek od John2y92 »

Tak teď jsem to projížděl a zjistil jsem, že při připojování montáže se tam dá taky nastavit ohnisko atd. a to jsem měl špatně, takže se to nejspíš kopalo vzájemně. Snad bude brzy jasno, abych to vyzkoušel a popřípadě se ještě ozvu, ale snad nebude potřeba :)
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#230

Příspěvek od Pidrman »

Snad dnes v noci se na chvilku udělá okno. Budu doufat :-) Chci konečné vyzkoušet novou kameru.

Tak pak dej vědět.

Honza
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#231

Příspěvek od MilAN »

John2y92 píše:Tak teď jsem to projížděl a zjistil jsem, že při připojování montáže se tam dá taky nastavit ohnisko atd. a to jsem měl špatně, takže se to nejspíš kopalo vzájemně. Snad bude brzy jasno, abych to vyzkoušel a popřípadě se ještě ozvu, ale snad nebude potřeba :)
Hlavně to chce kalibrovat ne ve vysokých deklinacích - zkus to na doporučené deklinaci zhruba +30° a nech tu kalibraci uložit pro příště. Pokud budeš příště fotit z dalekohledu, který bude na stejné straně montáže, není potřeba znovu kalibrovat. Ohnisko pointačního dalekohledu stačí přibližně - dále ta hodnota je využívána pro znázornění a výpočet velikosti odchylek- kde na jejich absolutní hodnotě nic nezáleží
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#232

Příspěvek od Cztwerec »

Zkoušel jsem včera fotografovat v blízkosti zenitu (Iota Cancri), sestavu nemám úplně dobře vyváženou, závažím tedy ano, nicméně mám lištu na které to nelze úplně dovyvážit, na východní (levé straně) guider 50 mm na druhé 3,5 kg nálože objektiv + kamera (západ)

Všechny snímky utíkají "severozápadním" směrem. Kalibraci jsem ponechal z předchozích fotografických nocí, ale s jinou sestavou.

Myslíte, že je problém spíše v tom nevyvážení, nebo v kalibraci? Měl bych dělat pro každou novou sestavu jiné?
Přílohy
Bez názvu.jpg
Bez názvu.jpg (64.63 KiB) Zobrazeno 2158 x
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#233

Příspěvek od Bill »

V Ra to musíš mít vyvážené/rozvážené vždy. Já jsem se při blbém vyvážení nemohl domluvit na EQ6 s objektivem 135/2 - bylo to i s jedním závažím moc lehké ...

Pokud to máš blbě v DEC, tak budou poškozené asi jenom některé snímky a hodně. Pokud v Ra tak většina - nebo aspoň v nějakém rozsahu časů. Ale na obrázku by jsi mohl vědět, kde máš Ra/Dec směr? Kalibrace - pokud jsi neotočil pointační kamerku, tak by to mělo být jedno. Důležité jsou jenom směry.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#234

Příspěvek od MilAN »

Já myslím, že je důležité, jak vypadala křivka v PHD. Pak lze usuzovat, kde je problém.
A čím to bylo foceno ?
Kalibraci je potřeba udělat vždy, když dalekohled přejede DEC =90° , t.j. když dojde k proložení dalekohledu. Jinak by jela korekce opačně
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#235

Příspěvek od Cztwerec »

No je tam hodně neznámých, ale i tak děkuji za rady. Protože se učím metodou pokus omyl, tak bych se zeptal, kde najdu graf a kde kalibraci v PHD? Nejsem si úplně jistý...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#236

Příspěvek od MilAN »

Cztwerec píše:Protože se učím metodou pokus omyl,
To asi většina z nás :)
Po spuštění 1. tlačítkem a puštěním zobrazování 2. tlačítkem, se 3.tlačítkem zapíná kalibrace na před tím vybranou hvězdu. Kalibrace probíhá, pokud je přes čtvereček s označenou hvězdou přes celý snímek žlutý, čárkovaný kříž. V okamžiku, kdy přejde do plného zeleného, probíhá pointace. Pokud se ihned po stlačení 3.tlačítka objeví už zelený kříž probíhá již pointace. To je umožněno zatržením tlačítka "Auto restore callibracion" ( klepnout na mozek , karta "Guilding" a uprostřed je to pod Calibration. Pokud nechci , aby se pointovalo podle minulé kalibrace, je nutno dát stop a zde odznačit tuto možnost . Případy, kdy nejde použít původní kalibrace jsou :
1/ měl jsem sundanou kameru nebo jsem s ní nějak hnul
2/ proložil se dalekohled - resp přejel na druhou stranu stupnice v deklinaci než minule

A grafy jsou pod záložkou "View" - "Displei graph" a "Displei Target"
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#237

Příspěvek od Cztwerec »

Tak děkuju za potvrzení, protože to mám v hlavě asi podobně poskládaný. :D

A z minulé noci už ten graf asi nemám, kromě logu?

No jinak jsem koukal, že jsem to zaškrtnuté neměl (restore calibration)... Takže by to mohlo být zřejmě tím vyvážením...

Akorát je tedy divné, že i po hodině focení se to nesrovnalo.

Zkusím to dnes dobře vyvážit, znovu dobře polárně ustavit a kalibrovat. Uvidíme co se stane :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#238

Příspěvek od Karell »

Martine a nekouká ti pointační dalekohled výrazně jinam než ten, kterým fotíš?
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#239

Příspěvek od Cztwerec »

To asi ne, jde o to co je hodně?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#240

Příspěvek od Karell »

Záleží na ohnisku. Ale čím přesněji je to v jedné ose zorného pole, tím lépe pro pointaci. Já mám u ohniska 1725 mm problém, pokud by pointér mířil těsně mimo zorné pole 45x30" dalekohledu kterým fotím.
Odpovědět