PHD autoguiding nastavení

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#301

Příspěvek od nosuh »

Tam mas chybu sice 0,3 (0,85"), takze to je taky tech 0,85"..to není ta nejlepší teda:D?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: PHD autoguiding nastavení

#302

Příspěvek od Howking »

No to je jediný screen co mám (a ještě jsem ho vylovil v historii messengeru). Nicméně ten rozdíl mezi námi může být i v našich mnotážích. Já mám stařičkou ozubenou a ty máš řemeny. A bavil jsem se s jedním (pokud se sám nepřihlásí, nebudu jmenovat - téma je kontroverzní a třeba by nechtěl abych ho do toho zatáhl - ale je tu z fora), když sem uvažoval, že starou EQ6tku prodám a koupím tu poslední novou, tak mě zrazoval, že abych se nedivil, když si pohorším.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#303

Příspěvek od MilAN »

nosuh píše: To Milan:
Ono je dost tezky procitat jako zacatecnik 20 stran v podstate nesouvislého odborneho textu, kdy se skace mezi jednotlivyma tematama a terminama. Když nevis presne co hledas, tak je dost tezky vyvodit z toho jasnej zaver, ceho se vyvarovat a co kde a kdy presne nastavit. V tomhle vlaknu je spousty ruznych zkusenosti na stejnou vec.
No. myslím že na posledních 3 stranách je všechno z toho, co bys měl dělat jinak :)
Třeba, proč máš nastavenou hodnotu Min.Mo na 0,19 ? To znamená, že do této hodnoty odchylky v pixelech pointační kamery montáž nepointuje (to je do odchylky 0,8")
"Vyvážit" montáž ano, ale tak , aby šnek v RA byl stále v záběru, to znamená, že to, co je na východní straně montáže, musí převažovat. V DEC je vhodné, aby "čumák " dalekohledu táhl k obzoru i větší silou. Tím se výrazně eliminuje vůle DEC šneku při změně chodu +/-
A vybrat si, čí názor je "správnější" - celkem dobře ilustrují zveřejněné grafy pointace :).
Nevadí mi odpovídat na dotazy, ale vadí mi, když je odpověď v předcházejícím příspěvku a dotyčný se ptá, aby ušetřil čas. Tedy svůj
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#304

Příspěvek od nosuh »

No jak jsem psal..mam to na chalupe, kde není signal na internet a tudíž nemuzu věci nastavovat primo s AF na monitoru a hledat online rozumy a ruzny nastaveni..proto musim modra chytat bez techniky...proto jsem se ptal na to, co je nejdulezitejsi..ale diky ze to se mnou ještě nevzdavas:D
Slibuju, ze budu cist pozorneji...

Nastaveni jsem nechal v podstate v defaultu akorát jsem zvisil expozici na 2,5s - proto tahle hodnota uz tam musela byt prednastavena..
Naposledy upravil(a) nosuh dne 23. 05. 2018, 23:12, celkem upraveno 2 x.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#305

Příspěvek od Bill »

nosuh píše:Jinak tohle je třeba muj zatím nejhorsi graf
Mi to přijde jako seeing. Ra i Dec RMS jsou podobné okolo 0.9" a i časově Dec se vlní podobně jako Ra. Montáž/pointace v Dec tohle nedělá - když je nějaký problém, tak uskočí o velký kus. RaOSC okolo 0.3 je optimální hodnota. Za daných podmínek to (podle mne) o moc lépe pointovat nepůjde.

Zkusil bych to za lepších podmínek. Pokud bude za lepšího seeingu DEC rovná a RA zubatá, tak bych zkrátil expozici a trošku zmenšil MnMo.
Naposledy upravil(a) Bill dne 23. 05. 2018, 23:16, celkem upraveno 2 x.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#306

Příspěvek od nosuh »

Tak super zprava..no je fakt, ze je to sice na kopci za vesnici, ale porad jen 452m.n.m. takze seeing tam asi nebude nikdy lepsi, ty grafy lezou rozskakany podobne, akorát s tou celkouvou chybou pod 1".
a jindy to párkrát ujelo třeba hodne, tak jsem to stopnul, znovu zkalibroval a uz to jelo normalne. Na ten Min.Mo mrknu az budu priste v terenu..
Tu expozici jsem mel puvodne i kratsi, ale pak sem fotil naky pole, kde se kamerka uz moc nechytala a ta delší expo tomu trochu pomohla
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#307

Příspěvek od MilAN »

Jen poznámka k té kalibraci: pokud se neprokládá dalekohled ( ze západu na východ nebo opačně) a nehýbá se pointační kamerou, není v podstatě potřeba znovu kalibrovat. PHD2 doporučuje nakalibrovat na deklinaci cca 30° . Pokud se fotí ve vysoké dekllinaci, je vhodné to znovu nakalibrovat. A protože se to často při velké deklinaci nezdaří, stejně je nutné to nakalibrovat na nižší deklinaci.pointace si poradí :)
Opravdu najdeš pole, kde by se kamera nechytala - kde by nebyla vhodná hvězda ?
Ta expozice 2,5s mně vždy vedla k divokému grafu v RA. Průběh PE té montáže je dost rychlý a strmý a montáž nestíhá rychle dorovnat odchylky. Nejdu pod 1s a přes 1,5s.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#308

Příspěvek od nosuh »

No ona v defaultu tam bylo něco kolem 0,5-1s myslim, s tim jsem fotil hodne. Jednu chvili jsem i přes nove Darky mel přes nahled kamery sedivy vodorovny pruhy,ktery se vyrazne eliminovaly zvysenim expozice, tak jsem to tak nechal..byla to i kombinace horsich atmosférických podmínek, vyssi oblacnosti..
tim ze se to teprve ucim, co je na co, tak když to nejak funguje, snazim se do toho moc nešťourat..tak proto sem to tam nechal.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
viator
Příspěvky: 283
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Re: PHD autoguiding nastavení

#309

Příspěvek od viator »

pri pointácii tiež používam 1 - 2 sekundové expozície a pokiaľ fotím vo výraznejšie inej deklinácii v akej bola urobená kalibrácia, robím ju nanovo už v aktuálnej deklinácii. Čo som porovnával priebeh pointácie, pomohlo to. Používam PHD2 , CG-5 GT, hľadáčik 50/182, ASI 120MM a azda najstarší notebook ktorý ešte funguje :)
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#310

Příspěvek od hades »

Zdravím a přicházím s prosbou o radu. Včera jsem se poprvé pokoušel pointovat a moc dobře to nedopadlo. Kalibrace proběhla, PHD si hvězdu hlídalo, ale asi zapomnělo posílat korekce do montáže. Setup je následující:
Montáž HEQ5 je připojena k laptopu přes ručku, nastavena v DirectPC modu. Redukce USB-RS232. Kamera QHY 5 II přes USB do laptopu, ST4 kabel mám ale nepoužil jsem jej. Na přiložených obrázcích je vidět nastavení PHD a EQMOD a jeden pokusný snímek.
Co tam mám špatně?


William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: PHD autoguiding nastavení

#311

Příspěvek od dablik »

Posli nastaveni eqmod. Je to jina tabulka, kde nastavujes typ montaze, com port a hlavne jestli pouzijes pulse guiding nebo st4.
Proc mas pc prepojene pres rucku a ne primo? Nejak mi to nedava smysl.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#312

Příspěvek od MilAN »

hades píše: Co tam mám špatně?
Nejspíš vstupní nastavení PHD2 . Nebyl by obrázek ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#313

Příspěvek od hades »

Nastavení EQAscom:
A přes ručku proto, že nemám kabel na přímé propojení laptopu s montáží
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#314

Příspěvek od hades »

Ještě přidám log z PHD jestli by z něj šlo něco vydolovat:
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#315

Příspěvek od hades »

Tak jsem asi našel příčinu: v náhodných intervalech se mi vypíná Tracking v EQMODu. Na vině bude nejspíš USB-RS232 převodník, je to nějaký čínský noname. Naštěstí mám možnost vyzkoušet převodník od FTDI, akorát budu muset upravit kabel, má to na druhém konci 3.5 JACK, takže mě ještě čeká hledání schématu zapojení na RJ45
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět