Bahtinova maska

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Ostřící maska

#1

Příspěvek od Psion »

Zkoušel už někdo novinku - ostřící masku Bahtinov, se kterou uživatelé dosahují velmi rychlého a precizního zaostření? Stránky prodejce jsou zde http://www.spike-a.com/ a stránky, kde se dá maska vygenerovat podle dalekohledu jsou zde http://astrojargon.net/MaskGen.aspx
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Bahtinova maska

#2

Příspěvek od Psion »

Na MHV jsem s úspěchem otestoval Bahtinovu masku (díky Pavle) a čekal jsem, že se tady objeví ten objednávkový formulář na objednání :)
Uživatelský avatar
shamaaan
Příspěvky: 38
Registrován: 13. 03. 2009, 22:57

Bahtinova maska

#3

Příspěvek od shamaaan »

tu masku si vies "spravit" aj sam.

http://www.zvjezdarnica.com/forum/index ... pic=2027.0

vytlacit, vyzerat, otestovat :)

tady navod, je to sice len z plastu:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=14225.0
Celestron 76/300 50th Ann., triedr TASCO 7x50, 30cm celooblohove zrkadlo, Webcam, Lumix LX2, Praktica PLC 2 black 1,8/50
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Bahtinova maska

#4

Příspěvek od biker.fm »

Sam masku pana Bahtina pouzivam a vim jak je to prinosna vac.
Ptal jsem se v jedne firme co rezou laserem a byli by ochotni udelat "malovyrobu". Pokud ma tedy nekdo zajem, napiste mi jakou by kdo chtel a necham to nacenit. No a pokud nebudou moc drazi, mohl bych to nechat udelat a poslat postou.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Bahtinova maska

#5

Příspěvek od FunTomas »

...Ptal jsem se v jedne firme co rezou laserem a byli by ochotni udelat "malovyrobu". Pokud ma tedy nekdo zajem, napiste mi jakou by kdo chtel a necham to nacenit....
Neviem chlapci, nepreháňate to s tými rezaniami a pod? To si neviete urobiť objímku na tubus s dvomi hrubšími rovnými drôtikmi v tvare "V"? Ja mám refraktor, preto som používal pomôcku - objímku s umelým krížom z dvoch rovných oceľových tyčiniek. Po "objave" BM som jednoducho k jednému kvadrantu pridal drôtiky v tvare písmena V , ktoré sa zbiehajú v strede. Celková úprava asi za 5 minút s cenou 5 centov (použité lepidlo a drôt  ;D ). Výsledky sú perfektné - potvrdí aj IvanMSK, a navyše nie je polovica užitočného priemeru blokovaná maskou. Využívam celý priemer objektívu, pričom ho krížia  4 drôtiky.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Bahtinova maska

#6

Příspěvek od Vabra »


Ja mám refraktor, preto som používal pomôcku - objímku s umelým krížom z dvoch rovných oceľových tyčiniek. Po "objave" BM som jednoducho k jednému kvadrantu pridal drôtiky v tvare písmena V , ktoré sa zbiehajú v strede...
Take uz mne napadlo ze par vhodne zkrizenych dratu, by mohlo mit podobnou funkci jako Bahtinova maska, navic s vyhodou zachovani svetelnosti. Bohuzel jsem to nikdy nedotahl do realizace. Myslis ze sem muzes umistit fotku sve varianty? Rad bych se vyhnul pripadnym slepym cestam...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Bahtinova maska

#7

Příspěvek od Psion »

Já jsem zvyklý kupovat kvalitní a "vychytaný" věci, nic si vyrábět nechci Na MHV jsem si otestoval moc pěkný výrobek a za ten rád zaplatím...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Bahtinova maska

#8

Příspěvek od Konihlav »

ja mam univerzalku 80-110 odtud: http://www.focus-mask.com/ (koupeno pres astrovid.com). Kdyby nekdo od nich objednaval (resp. z astrovid.com), mel bych zajem o C6. Zatim ji mam z papiru provizorni, ale na trvalo to moc neni...
Uživatelský avatar
Rob_B
Příspěvky: 500
Registrován: 04. 03. 2006, 03:00

Bahtinova maska

#9

Příspěvek od Rob_B »

No mna celkom pobavilo toto:
http://www.youtube.com/watch?v=dl2aTOZ3 ... re=related
:)

Inak ja mam masku tiez len z tvrdsieho papiera, spravil som objimku z karimatky a to viem pekne nasadit.
http://astrofotografia.sk/
SW Newton 203/1000, SW ED 80, refr. 102/500, tr. 10x50, EQ-6 Syntrek, EQ-5M, Canon EOS 350D mod., Philips SPC900NC, QHY-5, Olympus C-760 UZ, clip CLS, okuláre 25, 10 (SW Plossl) a 5, 9mm (SW Planetary Pl.)
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Bahtinova maska

#10

Příspěvek od FunTomas »

Kde sú tie povestné "zlaté české ruce" ???? No nič, keď má niekto prebytok peňazí, dá sa to aj pochopiť.
Naozaj si myslím, že na toto treba mať diplom a vysokú školu.  ;)

Tento papierovo-kovový produkt používam cca 2 roky (ak by si niekto myslel, že papier nemá dlhú životnosť) k plnej spokojnosti.

Keď som ho naposledy zabudol doma, spravili sme masku s Ivanom za 2 minúty z lepiacej pásky. ;D
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Bahtinova maska

#11

Příspěvek od biker.fm »

Tak mam predbezne ceny, berte to pouze orientacne, zalezi na celkovem poctu. Zde se jedna o propocet pro 10ks pro kazdy rozmer.

800/60 240,-
800/200     340,-
1200/254   410,-

Pokud ma nekdo zajem o jine paramtery, muzu nechat zpracovat cenovou nabidku. Ma to byt vyrobene z plechu o priblizne tlouste 2mm.
Jiz mam nekolik SZ s poptavkou, uzavrit bych to chtel do 23.10.09 a pak zadam vyrobu. Distribuce bude asi postou na dobirku.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Bahtinova maska

#12

Příspěvek od MilAN »

No mna celkom pobavilo toto:
http://www.youtube.com/watch?v=dl2aTOZ3 ... re=related
:)
Podle mne je k zasmání to, jak složitě se snažíme dojít ke stejným výsledkům my. Autor toho videa si asi nestačí ukroutit hlavu nad našimi postupy, kdy potřebujeme sw na návrh, program na řízení CNC mašiny, nerezový plech a potom ještě najít speciální barvu na nátěr nerezu.Jo a několik měsíců našeho "snažení" :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Bahtinova maska

#13

Příspěvek od FunTomas »

Čítaš mi myšlienky...
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Bahtinova maska

#14

Příspěvek od Vabra »

...
Pokud ma nekdo zajem o jine paramtery, muzu nechat zpracovat cenovou nabidku. Ma to byt vyrobene z plechu o priblizne tlouste 2mm...
Z podobneho silneho plechu masku mam a funguje slusne. Pokud bych ji nechal delat znova sel bych obracene do plechu co nejtensiho...
Ale ted mne zaujala ta dratena verze, ktera propusti nasobne vice svetla a bude tudiz mozne ji lepe pouzit k ostreni v realnem case...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Bahtinova maska

#15

Příspěvek od MilAN »



Ale ted mne zaujala ta dratena verze, ktera propusti nasobne vice svetla a bude tudiz mozne ji lepe pouzit k ostreni v realnem case...Nebude to tak jednoduché, jak by z této logiky vyplývalo.
Obrazce vznikají interferencí světla v důsledku ohybu světla na štěrbině.Takže při více štěrbinách se na zobrazení obrazce podílí více hran/štěrbin.
Drátěná verze nepropustí násobně více světla. Maska je pouze nepropustná z cca 1/2.
Drátěná maska bude samozřejmě spolehlivě fungovat, paprsky se vytvoří podobně jako na klasickém Newtonovském pavoukovi , a ostření bude principielně identické s Bahtinovou maskou.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět