Optimální délka expozice

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Délky expozic

#31

Příspěvek od MMys »

Já bych je neprodlužoval. Ono je ve finále stejně úplně jedno, jestli výsledný snímek seskládáš z 10x5min nebo 5x10min (symbolicky řečeno, obojí je pochopitelně na solidní fotku málo).

Prostě si zvol nějakou obvyklou délku expozic pro dané ISO, která u většiny objektů ještě nevede k přeexponování jasných partií objektu, a poozadí je rozumné. Dejme tomu 10min na ISO 800. Na to si nafoť sadu kalibračních snímků pro různé teploty, a to pak používej. Na těch pár objektů (M42, M31) co vyjdou přeexponované, se pak dofotí ještě kratší expozice, které doplní to přeexponované jádro.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální délka expozice

#32

Příspěvek od Jackxl »

Zdar.
Mám podobnou otázku.
Pokud fotím tak, aby histogram byl v polovině, kolik musím cca udělat minimálně snímků, aby se vykreslily i jemnější detaily (např. u NGC2023 )?
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální délka expozice

#33

Příspěvek od MMys »

To závisí čistě a jen na poměru signálu k šumu. A ten u barvené či LRGB fotorafie závisí z naprosté většiny na stavu oblohy (na světelném znečištění).
Takže se to může pohybovat řekněme od nějakých minimálně 5h na parádní obloze, až po mnoho desítek hodin někde u města.

Pokud není ta kamera vyloženě špatná, s šumem mnoho desítek elektronů (což už se dneska snad ani nic takového nevyskytuje) tak je vždy zdrojem degradace obrazu obloha sama, její jas.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální délka expozice

#34

Příspěvek od Jackxl »

Fotím přes Nikon D3100 na GSO200/800 a třeba NGC2023 mi na mé temné obloze při 80% Měsíce u Netína u Velkého Meziříčí (https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... 0FFFFTFFFF) vychází na 1 minutu.
Takže tedy předpokládám, že tak 300 snímků minimálně.

K tomu bych měl ještě jednu otázku: Kdy udělat dark framy ? Protože teplota se za těch 5h výrazně změní.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální délka expozice

#35

Příspěvek od MMys »

Tak fotit při měsíci je naprostý nesmysl, to už můžeš fotit z velkoměsta a vyjde to úplně stejně. Při focení DSO prostě nesmí být na obloze měsíc (snad s vyjímkou hvězdokup a úzkopásmového focení přes H-alfa filtr). Už i čtvrť nadělá slušnou paseku, akceptovat se dá tak malý srpek, ten ještě moc nevadí.

Takže prostě bez měsíce, a expozice alespoň 5-10minut.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální délka expozice

#36

Příspěvek od Jackxl »

MMys píše:Tak fotit při měsíci je naprostý nesmysl, to už můžeš fotit z velkoměsta a vyjde to úplně stejně. Při focení DSO prostě nesmí být na obloze měsíc (snad s vyjímkou hvězdokup a úzkopásmového focení přes H-alfa filtr). Už i čtvrť nadělá slušnou paseku, akceptovat se dá tak malý srpek, ten ještě moc nevadí.

Takže prostě bez měsíce, a expozice alespoň 5-10minut.
Na těch málo nocí bez Měsíce obvykle vyjde špatné počasí nebo to vyjde v průběhu týdne, kdy jdu druhý den ráno do práce.
Teď bude zase vycházet nov na úterý, takže tuto tvoji podmínku splním málokdy.

5-10min ok... A kdy tedy dělat ty dark framy ? (jak jsem se ptal v minulé otázce)
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Optimální délka expozice

#37

Příspěvek od MilAN »

Jackxl píše: Teď bude zase vycházet nov na úterý, takže tuto tvoji podmínku splním málokdy.
A kdy tedy dělat ty dark framy ? (jak jsem se ptal v minulé otázce)
To není něčí podmínka - to je podmínka pro vznik dobré fotografie. A podmínkou není okamžik novu, je to období cca +/- 6 až 7 dní kolem novu.
A fotit DF lze kdykoliv( třeba za úplňku), ale hlavně při stejné teplotě jako snímky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Optimální délka expozice

#38

Příspěvek od hades »

5 a více hodin astronomické noci v říjnu vychází na každou noc ve dnech 4.-17.10. To je dost příležitostí na pořízení kvalitních dat. A s blížícím se slunovratem to bude jenom lepší a lepší
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální délka expozice

#39

Příspěvek od Jackxl »

hades píše:5 a více hodin astronomické noci v říjnu vychází na každou noc ve dnech 4.-17.10. To je dost příležitostí na pořízení kvalitních dat. A s blížícím se slunovratem to bude jenom lepší a lepší
Nj, ale na mlhoviny v Orionu si budu muset ještě dlouho počkat.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální délka expozice

#40

Příspěvek od Jackxl »

MilAN píše: A fotit DF lze kdykoliv( třeba za úplňku), ale hlavně při stejné teplotě jako snímky.
Milane, asi jsi mě špatně pochopil. S DF jsem to myslel tak, že když budu fotit 5 hodin v kuse, kdy mám udělat ty DF.
Nemám vyhřívanou hvězdárnu a v průběhu těch 5h se teplota výrazně změní. Mám je tedy dělat jen na konci, na začátku, uprostřed nebo po hodině focení ?
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Optimální délka expozice

#41

Příspěvek od hades »

Já je většinou fotím ve dnech, kdy se kvůli měsíci DSO fotit nedá. Pěkně z domu, dám foťák za okno, zapnu APT a fotím. Samozřejmě v noci. Teplota je +- podobná té, co mám u light framů. Takto jsem si vytvořil solidní knihovnu DF, a když my nějaké chybí, není problém je vytvořit. A kdyby bylo nejhůř, mám v práci možnost šoupnout foťák do komory s řízenou teplotou ;)
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Optimální délka expozice

#42

Příspěvek od Bill »

Jackxl píše: S DF jsem to myslel tak, že když budu fotit 5 hodin v kuse, kdy mám udělat ty DF.
Nemám vyhřívanou hvězdárnu a v průběhu těch 5h se teplota výrazně změní. Mám je tedy dělat jen na konci, na začátku, uprostřed nebo po hodině focení ?
Pokud máš velký rozsah teplot lightů, tak to můžeš na zpracování rozdělit do několika skupin. Ve skupině pak použiješ darky s podobnou teplotou.
Darky přece nebudeš fotit, když je jasno a bez Měsíce. To se fotí lighty...

Pokud máš sestavu natrvalo v kopuli, tak ty darky prostě vyfotíš jindy - navíc hotové darky můžeš používat delší dobou. Jenom se doporučuje je nepoužívat extrémně dlouho - na snímači mohou v průběhu času přibývat nějaké další hotpixely.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální délka expozice

#43

Příspěvek od Jackxl »

Na každé focení sestavu sestavuji a převážím, takže dělám všechny typy snímků v jedinou noc.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Optimální délka expozice

#44

Příspěvek od MilAN »

Na DF přeci nemá vliv jestli sestavu montuješ a nějak sestavuješ. Lze je přeci udělat kdykoliv a kdekoliv a není k tomu vůbec potřeba mít něco sestaveno. Je to věcí kamery a teploty. Dobrou noc využiji k focení snímků a jen si zaznamenám teplotu.
P.S. : No , vyhřívanou hvězdárnu asi nemá nikdo :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Optimální délka expozice

#45

Příspěvek od pedrosanchez »

Přátelé,
jak přesně nastavíte expoziční čas třeba 60 s? Já mám ve svém foťáku max. možnost 30 sec. Pak je BULB, ale tam to vždy musím sám ukončit. A tou dálkovou spouští to nemohu trefit přesně, občas to taky hned ve tmě nezareaguje. Protože jestli to chápu správně, tak musím mít u LIGHT frames a DARK frames vždy stejný expozicní čas, kvůli skládání v DSS.


Jinak zírám, že HADES fotí normálně z domova přes okno :)
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Odpovědět