astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5630
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#1

Příspěvek od Konihlav »

Dovolte mi oznamit spusteni noveho weboveho portalu zamereneho na astronomicke fotografie (a jine obrazky - kresby, astronomicke vybaveni/techniku, vedecke snimky).

Web je urcen nejen astrofotografum pro prezentaci svych "nejlepsich" snimku ci porovnavani svych fotografii s ostatnimi, ale i obycejnym zajemcum o krasne astronomicke obrazky, kteri si chteji tu vesmirnou krasu jen prohlizet - nevztahuji se na ne zadna omezeni a nejsou nuceni k registraci, pokud nechteji prispet byt tim malem, ktere se jim zatim podarilo - ANO i uplni amateri s neprofesionalni vybavou preci dokazi udelat pekne snimky, ktere nesmi lezet "doma v supleti" (vsak smazat stare nedokonale snimky lze vzdy a nahradit je v budoucnu lepsimi).

Cilem je shromazdit snimky na jednom miste, odkud lze plynule prejit k prohlizeni si webu daneho astrofotografa ci na fotografii ve vyssim rozliseni (lepsi kvalite).

Budouci planovane funkce jsou hodnoceni fotografii a pokrocile hledani podle mnoha ruznych kategorii (je treba nejprve vymyslet, co bysme vlastne chteli).

Doufam, ze se Vam bude web libit a sve postrehy a nazory piste prosim sem to tohoto vlakna, dekuji :)

Zacnete prosim ZDE
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5630
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#2

Příspěvek od Konihlav »

Jeste poznamka, historicke vlakno o vyvoji webu naleznete ZDE.

Timto prosim vsechny mistni astrofotografy, aby se nebali sdilet s nami ostatnimi neco ze svoji sbirky. Dekuji.

A jeste jedna drobnost: prosim, uvadejte v nazvech fotografii krome jmena i katalogove oznaceni objektu (v pripade DSO tedy NGC7635 apod.), aby to slo v jednoduchem hledani snadno nalezt podle prave katalogoveho cisla. Myslete na sebe, ale i na ostatni :D
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#3

Příspěvek od grajda »

Těšil jsem se a jsem nadšen. Časem by jsem možná měl pár návrhů na "zlepšení" (vždycky je co zlepšovat), ale teď si to všichni vychutnávejme a nechme konihlava vydechnout. Díky!!! :)
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
ladaS
Příspěvky: 528
Registrován: 18. 11. 2005, 04:16

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#4

Příspěvek od ladaS »

Pěkná práce, byl to fakt dobrý nápad. Díky. :)
http://lsastrofoto.cz/ e-mail: l[dot]spejchlik[at]seznam[dot]cz
N200/800
refr.70/500
Canon EOS 7D MK II.,CCD QHY8
NEQ6SS
12” DOBSON FLEX TUBE 305/1500mm
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#5

Příspěvek od grajda »

Procházím orázky, zvolil jsem víc kategorií a asi po desátým obr.: ;)

Omlouváme se, ale vyskytla se chyba při vykonávání dotazu nad databází.

SQL server hlásí:
You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near '' at line 1

K procházení jsem používal myš, ne mezerník. Díky.
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#6

Příspěvek od grajda »

Asi za to může ta čtvrtá zleva.

http://astrofotky.cz/search_gallery.php?limit=12
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5630
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#7

Příspěvek od Konihlav »

diky Vasim fotografiim a log souboru, ktery jsem si pro pripadne chyby pristupu do databaze (v podstate kvuli deavimu) vytvoril jsem objevil jednu chybku: kdyz listujete v nahledech na dalsi stranku (tj. vice jak 12 vysledku) a pak prepnete na hlavni a kliknete na prvni nebo druhou fotku zleva, tak se Vam zobrazila az ta treti (kdyz pozice fotky byla vetsi nez pocet ve vyberu, coz na prvni strane jsou 3, tak se nastavil na posledni pozici, tedy 3ti). Zjistil jsem, ze se to nejmin 5ti lidem stalo. Opravil jsem tedy resetovani pozice listovani nahledy pro ty pripady, kdy generuji novy seznam fotografii, podle noveho hledani. Ovsem mozna tam jeste nejaka chybka nekde bude, tak mi to pripadne hlaste Proste zadny program neni 100% bez chybi, at se o to od zacatku snazi clovek sebe vic.

Kazdopadne jsem nadsen Vasim pristupem a mam velkou radost. Az si oddechnu, pridelam hodnoceni fotografii, stale vaham zda 1-5 nebo jinak a zda 1 nejlepsi nebo naopak 5 nejlepsi - jako rozdavat hvezdicky, 5 za maximalni vykon... Dale pridelam lepsi hledani podle ruznych typu, jak si budete prat...

diky vsem
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#8

Příspěvek od Lukina »

U temnych mlhovin se mi pri rozkliknuti nekolika nahledovych obrazku otevre fotka Jupitera se tremi mesici.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5630
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#9

Příspěvek od Konihlav »

grajda: jo vidim, ze tam nejaky problemek stale je, ale nedokazu to pochopit, protoze ten dotaz co zkrachoval hleda proste popis fotky podle idfotky a pritom ma idpopisku prazdny retezec a proto to zkrachuje. Ale proc ma prazdny retezec mi neni zrejme. Budu nad tim "dumat" Asi tam dam ted vice debug informaci, aby se mi to podarilo zjistit.
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#10

Příspěvek od hamr »

Moc pěkné, pokusil jsem se taky vložit dvě fotky. Jupiter se uložil asi v pořádku, ale Venuše se kromě svého chlívku objevuje i v mlhovinách, tuším emisních. Smazal jsem ji a zkusil to znova se stejným výsledkem. Schválně to tak nechám pomůže-li to nějak odhalit problém. Po smazání tam zůstala ikonka s křížkem?
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5630
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#11

Příspěvek od Konihlav »

hamr: spravny postreh.

Taky jsem do asi 0:30 problem resil a videl jsem, ze Ty jsi on-line. Ja zkoumal ktere ID fotky to zpusobuje. Bylo to 49 - vlozeno nekdy po 22hodine a ID 66, tzn. predposledni fotka, kterou tam kdo ted v noci vlozil a ta byla 100% v sekci planety->venuse, protoze jsem si zapamatoval kody kategorii. Tu prvni si bohuzel nepamatuji.

Kazdopadne jak k tomu doslo zatim mohu jen spekulovat: problem pri prenosu dat na server (trosku jsme to dnes zahltili ) nebo nekdo prerusil upload a me se sice fotka nevlozila, popisky taky ne (proto ty prazdny chlivky), ale vlozily se mi TAGy, tedy zarazeni do kategorii, modifikatoru. Proto v hledani pres gelerii to naslo IDcka fotek, ktery nemely popis ani thumbnail, ale meli TAGy - zarazeni. Smazal jsem tedy tagy pro c.49 a pro c.66 a vse je OK. Musim tedy vylepsit to vkladani fotografii, aby tam k chybe nedochazelo.

Kazdopadne jinak je DB konzistentni, z cehoz mam radost :-)

diky vsem za komentare! a hlavne za fotografie. Doufam, ze spolecne vymyslime, jak vyuzivat tuto galerii "nove generace" ku prospechu "lidstva" ;-)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5630
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#12

Příspěvek od Konihlav »

hamr: jen pro uplnou informaci, ty jsi vlozil Venusi a ta fotka tam byla a protoze jsi ji videl (v poradku se spravnym nahledem) i v jine kategorii tak jsi ji smazal? a pak to vzniklo? nebo jak?
Kategorie muzes zmenit. Netreba fotky mazat. V moje fotografie nalistujes fotku, kliknes Uprav a v Zarazeni do kategorii kliknes Uprav, zmenis "tagy" a das ulozit zmeny. Melo by to fungovat, dnes jsem to zprovoznil diky cemuz jsem oznamil spusteni serveru protoze ted to po sobe muzete opravovat... jak udaje k fotkam (aby to postupem casu bylo uplne a detailni) tak menit zarazeni, kdyby se v budoucnu nektera kategorie rozdelila...

Nebo jsi pri vkladani (uploadu) to nejak prerusil?
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#13

Příspěvek od hamr »

Pokusím se to popsat podrobněji:
Venuši jsem vložil do Venuše, ale objevila se ještě v mlhovinách a planety a jejich měsíce. Smazal jsem ji a zkusil vložit znovu se stejným výsledkem. Zkoušel jsem i to přeřazení do správné kategorie v "úpravách" jak píšeš, ale zůstávala na těch třech místech pořád. Teď už z mlhovin myslím zmizela a ve "Venuši" po ní zůstala ikonka s X. Nová Venuše tam v pořádku už je a koukám teď že zmizela ta ikonka taky, takže je to OK.
Něco podobného se stalo asi i kolegovi Sandlerovi s Jupiterem, protože Lukina psal, že se ten Jupiter objevuje taky v mlhovinách. Kolega se pokoušel asi ho taky smazat a v Jupiteru je taky ta ikonka s X a obrázky se po kliknutí nezobrazují, místo nich se objevují jiné (mlhoviny).
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#14

Příspěvek od MMys »

Kazdopadne jak k tomu doslo zatim mohu jen spekulovat: problem pri prenosu dat na server (trosku jsme to dnes zahltili Cheesy ) nebo nekdo prerusil upload a me se sice fotka nevlozila, popisky taky ne (proto ty prazdny chlivky), ale vlozily se mi TAGy, tedy zarazeni do kategorii, modifikatoru. Proto v hledani pres gelerii to naslo IDcka fotek, ktery nemely popis ani thumbnail, ale meli TAGy - zarazeni. Smazal jsem tedy tagy pro c.49 a pro c.66 a vse je OK. Musim tedy vylepsit to vkladani fotografii, aby tam k chybe nedochazelo.
Tady by pomohlo asi to, co jsem ti naznačoval v mailu, upload obrázku už po odkliknutí dialogu pro výběr souboru, vygeneroval by se náhled aby dotyčný viděl, co vložil a že je to OK. Soubor by v této fázi šel na serveru do nějakého stále stejně nazvaného dočasného souboru, aby nevznikal svinčík, když uživatel další vkládání stornuje. Po dovyplnění zbytku by se mu vygenerovalo nějaké jméno jako nyní a zařadilo se to do databáze. Tím by se značná část problémů plynoucích z nedokončeného přenosu eliminovala.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5630
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

astrofotky.cz - Váš průvodce krásami vesmíru

#15

Příspěvek od Konihlav »

tak jsem provedl par uprav, zaprve se domnivam, ze chyba pri mazani fotky - to ze po ni pak tagy zustaly, bylo zpusobeno upravou triggeru (automaticke funkce), ktery se provede po smazani zaznamu o fotce a smaze jeji zarazeni. Prave vcera jsem toto "vylepsil" aby to mazalo i data z tabulky pro hodnoceni fotografii - jenze mam sice novy Sql server, ale diky tomu, ze neni fyzicky muj a muzu k nemu pristupovat pouze pres stare rozhrani, nemohu ty automaticke funkce psat na vice radek. Proto musim pouzit sofistikovanejsich SQL dotazu nad vice tabulkami zaroven, abych dosahl sveho - a to je trosku slozitejsi na vymysleni a ejhle chybicka se vloudila - pro mazani fotek se tagy nesmazou, pokud fotka nemela alespon 1 radku i v tabulce hodnoceni - takze to jsem vratil zpet a mazani bude fungovat i s odstranenim zarazeni (jak to ostatne fungovalo pred tydnem...).

Dale jsem zlepsil log soubory, abych pripadnou dalsi chybu nalezl snadneji a pridal hlasku o tom, ze se to poslalo administratorovi na prozkoumani.

Pak jsem prosel zdrojovy kod na vkladani fotografii a nasel v nem par drobnych chyb (asi jsem to finisoval nekdy o pulnoci, opet), kde po sobe sice uklizim, ale nedokonale. Ted to je snad jiz uplne v poradku.

Jedine co tedy zbyva je zkontrolovat kody kategorii, zda se mi neco nevklada spatne, treba zda u nektere z planet nemam prekryti kodu s temnymi mlhovinami (coz by ale byti nemelo, protoze jsem to generoval strojove, i kdyz potom vkladal rucne). Prekontroluji to.

Kazdopadne pripadne chyby aplikace mi sem muzete psat. Dekuji
Odpovědět