Foto za okulárem

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

Foto za okulárem

#1

Příspěvek od JZ »

Mám trochu nejasno ve focení za okulárem. Pokud mám například zvětšení 50x (okulár 20) a na foťáku dám zvětšení 3x je výsledné zvětšení na fotce 150x?
Je u objektivu foťáku údaj 35 - 105mm ohnisko stejně jako u okuláru. S tím, že z toho lze dopočítat zvětšení pokud fotím jen foťákem bez okuláru? (Pokud jsem teď napsal nějakou blbost prosím o prominutí.)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Foto za okulárem

#2

Příspěvek od vla »

Z tvého dotazu není jasné co je ohnisková vzdálenost a co je zvětšení, nezdá se mi, že bys ke svému dalekohledu používal okulár 50 mm pro 20-ti násobné zvětšení, spíše bych čekal okulár 20 mm a tedy zvětšení 50x. Nicméně ať to je jak to je doporučuji stránky Pavla Mráze a v nich část výpočty, kde najdeš pro různé ohniskové vzdálenosti všech uvažovaných optických komponentů výpočet výsledné ohniskové vzdálenosti a tedy i světelnosti celé soustavy.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

Foto za okulárem

#3

Příspěvek od JZ »

Když jsem si to dneska po sobě přečetl tak to opravdu moc smyslu nedávalo. Už jsem to v původním textu opravil.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Foto za okulárem

#4

Příspěvek od MMys »

Ono to bohužel pořád smysl nedává. Takže se to pokusím nejdřív vysvětlit. Zaprvé nemá význam údaj "zvětšení na fotce" Zvětšení je definováno pouze při vizuálním pozorování, kde se udává jako poměr zorných úhlů při pozorování s dalekohledem a bez dalekohledu (pouhým okem). Pro dalekohled samozřejmě platí, že zvětšení je dané poměrem ohniskové vzdálenosti objektivu ku ohniskové vzdálenosti okuláru.

Když ti ale obraz vznikne na filmu, a pak se na něj díváš dodatečně, jak určíš zvětšení ? Vždyť na ten obraz na políčku filmu se můžeš dívat lupou, mikroskopem, nebo taky z jednoho metru, u digiťáku ho můžeš pozorovat na obrazovce různě veliký....  Je ti to jasné ?

Při fotografování se proto neudává zvětšení, ale efektivní ohnisková vzdálenost, a to i při focení projekcí, afokálně a podobně. Prostě se to udává jako ohnisková vzdálenost, která by udělala v primárním ohnisku stejně velký obraz, jako daná soustava, použitá k fotografování. A nebo se rovnou počítá velikost objektu určitého úhlového rozměru v ohnisku (na filmu).

Druhé vysvětlení se týká údaje "zvětšení" na foťáku. Ani zde nemá tento údaj význam zvětšení, tak jak je definováno. Je to jen číslo vyjadřující nastavení optického zoomu, tedy poměr mezi minimální (základní) ohniskovou vzdáleností objektivu a aktuálně nastavenou. Pokud tedy máš základní ohnisko 35mm a nastavíš maximální možný zoom 3x, máš ohniskovou vzdálenost právě 105mm. To ale neznamená, že při pohledu do hledáčku je objekt přiblížen 3x (to by musela být náhoda) Obvykle mají fotoaparáty při minimálním zoomu širší úhel záběru než oko. Můžeš si to zkusit tak, že se díváš najednou oběma očima, jedním přímo a druhým přes hledáček a porovnáváš velikost nějakého objektu. Já mám zkušenost, že u mého foťáku je zvětšení 1x (tedy že přes hledáček vidím stejně jako samotným okem) při zoomu nastaveném na 1.9x  Tento údaj bude samozřejmě různý typ od typu (jak objektivu, tak fotoaparátu).

Tak a nyní, když jsme si to vysvětlili, tak k tomu určení velikosti objektu na filmu při afokálním fotografování (okulár dalekohledu a za ním objektiv foťáku)

označíme-li:

f1 ohniskovou vzdálenost objektivu dalekohledu
f2 ohniskovou vzdálenost okuláru
f3 ohniskovou vzdálenost objektivu fotoaparátu
u úhlový rozměr objektu na obloze v minutách
d výslednou velikost objektu v mm

pak platí d=f1 x f3 x u / (3440 x f2)

když si to zkusíme pro Měsíc, tvůj dalekohled a fotoaparát:

f1: pokud máš okuár 20mm a zv. 50x tak máš
f1=1000mm
f2=20mm
f3=35-105mm
u=30'

d=1000 x 35 x 30 / (3440 x 20) = 15.2mm při zoomu 1x (f3=35mm)

d=1000 x 105 x 30 / (3440 x 20) = 45.8mm při zoomu 3x (f3=105mm)

Doufám, že to takhle stačí  ;D
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

Foto za okulárem

#5

Příspěvek od JZ »

Tak to mě stačí úplně. :P.
Přesné termíny jsem nevěděl a snažil jsem se problém popsat tak nějak po svém.
Díky moc za vysvětlení.
Odpovědět