Difrakční paprsky

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Hajs
Příspěvky: 453
Registrován: 16. 10. 2005, 23:31

Difrakční paprsky

#16

Příspěvek od Hajs »

tak jsem jeste jednou zkusil, fotit Vegu
dokonale jsem zkontroloval výtah a dotahnul aretaci, a tady je výsledek

Snímek v plném rozlišení, bez uprav: http://www.martinhajek.cz/xy/astro/IMG_0194.JPG

Obraz se zdá trochu lepší, jen tedy ty zdvojené paprsky, takže zkontroluju jeste souosost pavouka
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Difrakční paprsky

#17

Příspěvek od MilAN »

Ale ne takhle - tohle chce ještě seřizovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Difrakční paprsky

#18

Příspěvek od Duk »

Bylo by lepší, pokud by jsi kontrolní snímky prováděl s komakorektorem, určitě to bude přehlednější.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Difrakční paprsky

#19

Příspěvek od MMys »

takhle (větší na klik):



Prostě paprsky nemají být rozdvojené. Pokud jsou, nejsou protilehlá ramena pavouka kolineární nebo rovnoběžá.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Difrakční paprsky

#20

Příspěvek od KDan »

Jenže to vůbec nemusí být tím pavoukem.

To Hajs: mrkni se na můj snímek okolí Alnitaku - mám v něm ÚPLNĚ stejné i ty parazitní difrakční paprsky.

To moje úzké rozdvojení difrakčního kříže bylo způsobené koncem okulárového výtahu, který je při focení zasunut relativně hluboku v tubusu dalekohledu. Jeho kolmý průmět (ve směru osy tubusu) tvoří hranu, která není zcela rovnoběžná s jedním z ramen pavouka - a o to tehdy šlo.
Uživatelský avatar
ladaS
Příspěvky: 528
Registrován: 18. 11. 2005, 04:16

Difrakční paprsky

#21

Příspěvek od ladaS »

Ahoj, pokud máš výtah rovně a kolimaci také v pořádku, tak by to mohlo být způsobené i tím, že není úplně rovně foťák.Prostě pokud by byl trochu nakřivo( a stačí opravdu málo) tak to taky může udělat tohle - že je jedna strana rozdvojená. Ono to vlastně na té jedné straně není zaostřené. Vem si jednu věc, když se zaostřuje, tak jaký je pohyb výtahu, aby bylo skutečně zaostřeno i 0,5mm je kolikrát moc a tak když bude korektor a nebo adapter na připojení foťáku k dalekohledu o 0,5mm nebo míň nakřivo z osy (nebude kolmo na optickou osu) tak to vlastně bude nezaostřené na jedné straně.
Samozřejmě, že při světelnosti f4 to bude horší, než při f5 atd.

LadaS
http://lsastrofoto.cz/ e-mail: l[dot]spejchlik[at]seznam[dot]cz
N200/800
refr.70/500
Canon EOS 7D MK II.,CCD QHY8
NEQ6SS
12” DOBSON FLEX TUBE 305/1500mm
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 840
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Difrakční paprsky

#22

Příspěvek od astropintr »

Ahoj,
ze snímku, co jsem viděl je jasné, že něco není v optické ose. Jak píšou ostatní, zkus zkontrolovat výtah, pavouka nebo uchycení foťáku.
Pokud by to byla hrana pavouka, udělalo by Ti to na obou stranách, pokud by to bylo symetrické.
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Hajs
Příspěvky: 453
Registrován: 16. 10. 2005, 23:31

Difrakční paprsky

#23

Příspěvek od Hajs »

Tak na pavouka jsem koukal a 2 ramena byly trochu do vrtule, to jsem srovnal. Jinak okulárový výtak budu muset vyměnit celý, zatím mám stále ten co je dodáván k dalekohledu skywatcher, (ten uplne puvodní) jinak ten výtah zasahuje do tubusu možná 20mm takže to bude taky degradovat obraz
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Difrakční paprsky

#24

Příspěvek od alda »

Prosím co by mi mohlo dělat ten škaredý stín cca na 11hod a na protější straně paprsek cca na 17hod? Když tak zkusím najít fotku jasnější hvězdy.


Sekundár jsem dělal svůj, před sek.zrcátkem mám clonu a v tubusu jsou také clony. Korektor ani výtah do cesty nečučí.
Díky moc za nápady.
Uživatelský avatar
Edu
Příspěvky: 385
Registrován: 13. 03. 2010, 18:55

Difrakční paprsky

#25

Příspěvek od Edu »

Tak tohle mě dělal držák primárního zrcadla. Po zaclonění okraje zrcadla to zmizelo.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Difrakční paprsky

#26

Příspěvek od alda »

Tak tohle mě dělal držák primárního zrcadla. Po zaclonění okraje zrcadla to zmizelo.
Diky moc, mel jsem na to podezreni, protoze uz toho moc nezbyvalo. Hlavne se mi do toho moc nechce, ale jak je videt bude to nutne. Jeste musim tady nekde najit, jak to provest a spravne instalovat. Diky
Uživatelský avatar
Edu
Příspěvky: 385
Registrován: 13. 03. 2010, 18:55

Difrakční paprsky

#27

Příspěvek od Edu »

Stačí vystříhnout prstenec z nějaké tvrdší fólie, nastříkat matnou černou a strčit ho pod ty držáky. Trochu se zmenší průměr primáru, což nijak nevadí. A k tomu ještě odstraníš okrajové vady zrcadla (pokud tam nějaké jsou) ;)
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Difrakční paprsky

#28

Příspěvek od nosuh »

Ahoj, mam dotaz na zkusene optiky: Muze mi někdo vysvětlit, jek muze vzniknout takovyto difrakcni kriz ( s jednim paprskem navíc) pouze na jedne hvezde obrazu? Fakt by me to zajímalo..
Obrázek

A jinak je to z této fotky ( jasna hvezda vlevo nahore - u ostatních stejne jasnych nic takového není):
Obrázek
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Difrakční paprsky

#29

Příspěvek od Howking »

Jedno je od pavouka a druhé od mřížky čipu. Když otočíš kameru tak aby byla rovnoběžná s pavoukem, tak se překryjí :-) (Takže otočit kameru aby hrany čipu byly rovnoběžné s pavoukem a pak otočit tubus v kruzích abys měl na čipu severojižní směr svisle :-D)
EDIT: Ještě to může být od hrany okulárového výtahu - nečouhá ti příliš do tubusu?
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Difrakční paprsky

#30

Příspěvek od nosuh »

nn, do tubusu nevystupuje ani o fous. Ale zajimavy je, ze je to prave jen u te jedne hvezdy..tomu nerozumim
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět