Difrakční paprsky

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Difrakční paprsky

#31

Příspěvek od Howking »

Někdy člověk fotí přes větev, aniž to ví :-D Taky to mohou dělat šmouhy na sekundáru/komakorektoru od utření.
Uživatelský avatar
astromilos
Příspěvky: 61
Registrován: 17. 01. 2007, 23:54
Bydliště: Veltruby
Věk: 63

Re: Difrakční paprsky

#32

Příspěvek od astromilos »

Může mi zde někdo z vlastní praxe poradit? Nevím, proč došlo k rozdvojení jednoho paprsku. Jsem názoru, že se něco stalo při pointaci v deklinačním směru. Je to ve všech snímcích toho večera. Neplatí něco, co bych měl dodržet v orientaci ramen pavouka vůči pohybům os montáže? Nedělá to vždy. Taky se mi stalo, že byly oba paprsky rozdvojené. Dík za rady. Miloš.
62.jpg
62.jpg (196.14 KiB) Zobrazeno 2769 x
Montáž EQ6-R, Newton 200/800, Carl Zeiss AS 100/1000, Carl Zeiss AS 80/1200, Carl Zeiss 50/540 pointační, Canon 400Da (MMys), Canon 450D, TV guider MMys.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Difrakční paprsky

#33

Příspěvek od MilAN »

Mně to připadá, alespoň podle tvaru hvězd, že ti to špatně (nebo s velkou vůlí) pointuje. Jaké parametry máš nastavené pro pointaci v DEC ? A jak vypadá průběh pointace ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astromilos
Příspěvky: 61
Registrován: 17. 01. 2007, 23:54
Bydliště: Veltruby
Věk: 63

Re: Difrakční paprsky

#34

Příspěvek od astromilos »

Navrhuji, nebudem zatěžovat astroforum, ozvu se mailem. Díky za radu. Miloš
Montáž EQ6-R, Newton 200/800, Carl Zeiss AS 100/1000, Carl Zeiss AS 80/1200, Carl Zeiss 50/540 pointační, Canon 400Da (MMys), Canon 450D, TV guider MMys.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Difrakční paprsky

#35

Příspěvek od MilAN »

Tady to přeci nikomu nevadí. A vůbec na to nemusím mít já ten správný názor a nápad.Třeba někoho napadne i něco jiného.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Difrakční paprsky

#36

Příspěvek od MMys »

Druhá možnost je astigmatické, v jednom směru mísou skříplé zrcadlo, díky jejímu smrštění chladem (i když tam to většinou díky trojici šroubů vede k trojůhelníkovému tvaru než oválu). A nebo ještě moc tenkým lepidlem nalepený sekundár na klínku, a díky smrštění klínku chladem jeho ohyb ve směru delší osy. A nebo moc intenzivní ohřev sekundáru, pokud máš jeho vytápění. V obou případech to pozanáš tak, že když přeostříš, oválek hvězdy se překlopí obráceně o 90° a rozdvojený je pak druhý z paprsků.

Která varianta je pravdivá poznáš, když to vyzkoušíš. Buď to přeostření, a nebo krátké expozice. Pokud je to astigmatismus, bude to i na sekundových expozicích. Pokud pointace, objeví se to až po delší době, kdy už se udělá několik pointačních zásahů.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
astromilos
Příspěvky: 61
Registrován: 17. 01. 2007, 23:54
Bydliště: Veltruby
Věk: 63

Re: Difrakční paprsky

#37

Příspěvek od astromilos »

Tak jsem využil jasné oblohy a otestoval to. Bohužel se potvrdila Martinova verze. Je to přesně tak, jak to popisuje. Pokud rozostřím (pohyblivý paprsek Bahtinova obrazce je pod středem kříže) je vodorovný paprsek pavouka rozdvojený - hvězda svislá elipsa. Přiostřím - rozdvojení se zmenší, hvězda skoro kulatá. Zaostřím - svislý paprsek pavouka je rozdvojen, hvězda vodorovná, mírná elipsa (viz. foto). Mírně rozostřím (paprsek Bah. obrazce nad středem kříže) - svislý paprsek více rozdvojen, hvězda je výrazná vodorovná elipsa.
Jak mám nyní postupovat? Jestli jsem to dobře pochopil, může to být primár. Ten leží v míse na třech bodech, něco jako korek. Po obvodu
vymezen též korkem. Přitažen šroubkama přes gumové sloupky. Nic jsem nedotahoval, snažil jsem se o vymezení vůle, aby zrcadlo drželo polohu. Sekundár není lepen, ale zasunutý v elipsovitém, plastovém držáku a zajišten proti vyjetí kovovým jazýčkem. Tak to vyřešil výrobce. Dalekohled měl označení GS - 600. Prosím o řešení a postup. Já se obávám toho plastového držáku sekundáru. Smrštěním může deformovat zrcátko. Předem děkuji za radu a řešení.
Montáž EQ6-R, Newton 200/800, Carl Zeiss AS 100/1000, Carl Zeiss AS 80/1200, Carl Zeiss 50/540 pointační, Canon 400Da (MMys), Canon 450D, TV guider MMys.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Difrakční paprsky

#38

Příspěvek od Bill »

astromilos píše:Sekundár není lepen, ale zasunutý v elipsovitém, plastovém držáku a zajišten proti vyjetí kovovým jazýčkem.
Pokud máš GSO sekundár v tom plastu, tak je bohužel nalepen a často ho ta plastová objímka svírá :-(
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Difrakční paprsky

#39

Příspěvek od MMys »

Odmontuj jazýček, jestli jde skundár vyndat. Pokud ne, je přilepený do plastu lepidlem. A pokud je to tak, jak jsem už několikrát viděl, tak toho lepidla je sotva milimetr, spíš půl. A to je nevyhovující, plast se mrazem smrští, a tahá a ohýbá sekundár do oblouku. A tím vzniká astigmatismus.

Bohužel, odlepení znamená totálně rozštípat plastový klínek, vyndat to z něho nijak nelze, alespoň z těch pár kusů, co mi prošly rukama, to nešlo.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Difrakční paprsky

#40

Příspěvek od Bill »

Pro začátek stačí se zbavit toho plastu okolo zrcátka. Já jsem začal modelářskou “cirkulárkou” a zbytek olámal.
Můj sekundár neměl ani ofset. Ale větší zrcátka ho snad mají.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
astromilos
Příspěvky: 61
Registrován: 17. 01. 2007, 23:54
Bydliště: Veltruby
Věk: 63

Re: Difrakční paprsky

#41

Příspěvek od astromilos »

Zrcátko již z plastu vyjmuto. Po odřezání asi třetiny obvodového plastu se uvolnilo. Nebylo přilepené. Muselo být plastem sevřené, protože páčení nepomáhalo. Zahájil jsem výrobu nového klínku z Al podle rad MMys. Všem děkuji za rady. Snad toto je příčina problému. Nerad bych ještě předělával uložení primáru. Dííííík. Miloš.
Montáž EQ6-R, Newton 200/800, Carl Zeiss AS 100/1000, Carl Zeiss AS 80/1200, Carl Zeiss 50/540 pointační, Canon 400Da (MMys), Canon 450D, TV guider MMys.
Odpovědět