Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#76

Příspěvek od Rekmarik »

ale za cenu 2500kc to jde ne?
No ty se do něj budeš dívat tak to musíš posoudit sám jestli to jde .. Já osobně bych nešetřil na monitoru, zvlášť pokud se do něj budeš dívat nejen kvůli astro zpracování .. Zrak není zrovna zanedbatelná kvalita živote ne ?
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Monitor pre spracovanie foto

#77

Příspěvek od mirkovacik »

Ahojte,
aký monitor si kúpiť pre spracovanie astrofoto? Sú aj nejaké dostupnejšie, alebo všetky zmysluplné sú drahé?
Čo si všímať pri kúpe?
Vôbec by mi nevadil nejaký link na nejaké monitory. :)

Mám monitor - windowsy mi vyzerajú na tom super, ale keď na tom spracujem fotku, tak je to hnus a ešte aj tmavé na ostatných zariadeniach. Keď to spravim na notebooku, tak je to lepšie, len na tom monitore je to vyblitý hnus.
Alebo je to o nejakých nastaveniach?

m.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Monitor pre spracovanie foto

#78

Příspěvek od hades »

mirkovacik píše:Alebo je to o nejakých nastaveniach?
Z větší části ano.
Dívej se po monitorech s IPS a led podsvícením. Já mám kupříkladu tento: https://www.dell.com/cz/domacnosti/p/de ... monitor/pd
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Monitor pre spracovanie foto

#79

Příspěvek od juh »

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

Vhodný monitor je len časť reťazca pre správne spracovanie obrázkov. Ak nie sú splnené ďalšie podmienky (skalibrovaný monitor, osvetlenie pracoviska, ...), tak ani drahé Eizo nemusí viesť k želanému výsledku.
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#80

Příspěvek od LukasNestak »

Spravil som si malý porovnávací test monitorov, ktoré sa nachádzajú u mňa doma. Možno to niekomu pomôže pri rozhodovaní.
Sony Bravia KDL-42W705B "VA LCD panel" - používam pri spracovaní vo vzdialenosti cca 1,5m
- Pozorovacie uhly zlé - v rohoch obrazovky vyblednuté farby, šedé mapy. V strede sú farby obstojné.
- Neodporúčam 2 z 5
Philips 349P7FUBEB "MVA LCD panel" - používam minimálne pre spracovanie vo vzdialenosti cca 0,6m
- Pozorovacie uhly priemerné - v rohoch obrazovky mierne vyblednuté farby, šedé mapy. Farby dobré.
- Použiteľný 3,5 z 5, výborné rozlíšenie 3440 x 1440
Samsung SyncMaster 245T "TFT/TN panel" - nepoužívam pre spracovanie
- Pozorovacie uhly priemerné - v rohoch obrazovky mierne vyblednuté farby, šedé mapy. Farby priemerné.
- Neodporúčam 2,5 z 5
Samsung S27D390 "PLS panel - obdoba IPS" - nepoužívam pre spracovanie
- Pozorovacie uhly výborné. Farby priemerné.
- Použiteľný 3 z 5, nízke rozlíšenie 1080p

Porovnanie je založené iba na mojom subjektívnom názore. Porovnával som na totožných snímkach. Monitory mám nastavené tak, aby ich výstup bol navzájom čo najpríbuznejší.
Ak by som mal nejaký monitor odporučiť, tak s:
- IPS panelom s vysokým kontrastom, prípadné posledné VA panely s dobrými pozorovacími uhlami
- rozlíšenie minimálne 1440p
- ideálne 10 bit. + zistiť rovnomernosť podsvietenia
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#81

Příspěvek od hades »

Mám doma dva zcela stejné monitory Dell, každý ale zobrazuje trochu jinak. Tak mě napadlo, že bych je zkusil zkalibrovat sondou. Než ale nějakou koupím, řekl jsem si, že možná existuje nějaká aplikace na smartphone, která mi tuto službu vykoná. Chvilku jsem googlil (ale opravdu jen chvilku), něco jsem našel, ale pak mě napadlo se zeptat tady. Nemáte někdo zkušenosti s kalibrací pomocí smartphonu nebo pomocí sondy? Vyplatí se to?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
mkoch
Příspěvky: 33
Registrován: 28. 09. 2018, 17:04
Bydliště: Od narození Praha
Věk: 54

Re: Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#82

Příspěvek od mkoch »

Na kalibraci monitorů jsem pod windows a Macbooku s Parallels zkoušel tohle: https://www.microsoft.com/en-us/p/displ ... verviewtab
Funguje celkem dobre, ale ma hodne ale:
-chodi jen na velmi malo mobilech s Androidem (ja to spustil jen na S8, Xaoimi si ani neskrtnul)
-komunikuje jen pres Bluetooth a ne pres USB
-hlavně neměří barvu okolního svetla
Na profi kalibraci to určitě není, ale na nastavení vice monitorů tak, aby všechny zobrazovaly stejně, je to za 2$ dostačující.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#83

Příspěvek od hades »

Tohoto jsem si všiml, mám to na mé S6 nainstalované, jen jsem zatím nenainstaloval desktopovou appku. Na telefonu to při pokusu o připojení spadne
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#84

Příspěvek od hades »

Appku jsem koupil, monitory s ní zkalibroval, a stejně ukazuje každý jinak :) Takže vyhozené dva dolary
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#85

Příspěvek od pedrosanchez »

Ahoj vespolek, mám takový problém, ve své práci mám veliký monitor Eizo, doma normální noťas (Dell). Když si v kanclu upravuji fotky, tak je vyšolíchám, jsou hezké a pak na to kouknu doma v notebooku a je to neskutečně hnusné, vidím defekty. Tak co je pravda, čemu mám věřit? Stejně tak to funguje, když to dělám vice versa. Ty rozdíly jsou velké. :/

Možná, že je pak prasí i Facebook, ale čekal bych, že právě na větším monitoru uvidím ty nedostatky, spíše než na malém. Není ale tomu tak.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#86

Příspěvek od biker.fm »

Kdyz si das barevnou sklau na EIZO pres cely display a pak tu same na notas, jsou ty rozdily taky videt v te barevne skale ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#87

Příspěvek od nou »

Tak treba si hlavne spravne nastavit monitor. Pri pohlade z dialky by nemal byt rozdiel medzi strednym obdlznikom a stvorcekovanym okolim pre hodnotu 2.2. Ak je vidno rozdiel tak si treba posunut kontrast a jas tak aby tam nebol vidno rozdiel.
Obrázek
Obrázek
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#88

Příspěvek od pedrosanchez »

Zajímavé, děkuji. Rozdíl vidím Zkusím si s tím nějak pohrát, já mám noťas s menší úhlopříčkou...k tomu Widle 10..
Ačkoliv asi to bude ok, v tom šedivém 2.2. z dálky rozdíl nevidím, v tom zeleném ano.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#89

Příspěvek od pedrosanchez »

nou píše:Tak treba si hlavne spravne nastavit monitor.
P.S. Já se omlouvám, ale nějak to nedokáži rozpoznat. Jde o to jak jsem daleko s očima a pořád to vidím naprosto jinak všude. Dokázal byste mi prosím říci, co je lepší z těchto dvou snímků?
https://opu.peklo.biz/p/20/04/16/1587016616.png
Ten vlevo vidím v notebooku dobře, ten vpravo moc světlý a zašuměný. Jenže na stolním PC jinde a větším monitoru vidím ten levý moc tmavý (hodně černá tma a kontrastní objekt), zatímco ten vlevo celkem dobrý, takový jemnější. Nevím tedy na jakém monitoru to mám zpracovávat :(
Díky moc.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#90

Příspěvek od nou »

Ten vlavo je lepsi. Vpravo je pozadie az prilis jasne pozadie.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Odpovědět