Zaostřování snímku s DF

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Zaostřování snímku s DF

#1

Příspěvek od johnik »

Zdravím všechny,
tak jsem se konečně také dostal k prvním krokům v atrofotografii, zatím s digitálním fotoaparátem (v afokální konfiguraci).Trápí mě ale jeden problém, a to je jak nejlépe zaostřit aby byl výsledek co nejlepší.Proto bych byl velmi rád, kdybyste mohli uvést vaše tipy a postupy jak se s tímto nejlépe vypořádat.
Nyní jsem zkusil radu Pavla Mráze, tj. maximálně zazoomovat fotoaparát(abych na dispeji viděl podrobnosti), pak zaostřit výtahem, vypnout digitální zoom a vyfotit.Výsledek je docela slušný, ale stále ne uspokojivý.
Máte někdo ještě jinou metodu?
Předem díky.

johnik
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zaostřování snímku s DF

#2

Příspěvek od PavelM »

Co přesně jsi fotil? Zkus ještě použít před objektiv dát hartmanovu masku tu s těmi 2 nebo 3 otvory a zkusit zaostřit na né příliž jasnou hvězdu. Nic dalšího už mne nenapadá.
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Zaostřování snímku s DF

#3

Příspěvek od johnik »

První snímky byly samozřejmě měsíční, při malých zvětšeních to nebylo tak úplně strašné, ale při 200x už to nebylo nic extra.Dále bych rád fotil planety, dvojhvězdy, a tak nějak všechno co se digitálem fotit dá.
Pokusím se to co nejdřív hodit na web pro posouzení ostatními.
Ta maska mě taky napadla, zkusím ji pro příští focení zhotovit.

Díky
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Zaostřování snímku s DF

#4

Příspěvek od johnik »

Ještě jsem chtěl dodat že jsem fotil bez pohonu montáže.Může to mít při větších zvětšeních (objekt rychleji "utíká") vliv na neostrost(zejména u toho měsíce)?
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zaostřování snímku s DF

#5

Příspěvek od PavelM »

johnik napsal: Ještě jsem chtěl dodat že jsem fotil bez pohonu montáže.Může to mít při větších zvětšeních (objekt rychleji "utíká") vliv na neostrost(zejména u toho měsíce)?
U toho Měsíce ani snad ne. Tam to vychází na hodně krátké expozice. Ale s těma planetama už asi bude trochu možná problém. Mě vycházel např. Saturn kolem 1/15 sec.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zaostřování snímku s DF

#6

Příspěvek od MMys »

Nevím jak u tvého fotoaparátu, ale mě jde bezproblémů použít autofokus samozřejmě na Měsíc, Slunce a obvykle i na jasnější planety (Venuše, Mars, Jupiter a Saturn). Pokud fotoaparát ostří ale nezaostří dobře, zkus trochu posunout zaostření výtahem a zkusit autofokus znovu. Určitě najdeš takovou konfiguraci afokální sestavy, kde se autofokus chytá. Mě se to obvykle daří, když zaostřím na nekonečno a pak výtah trochu vrátím tak, aby to nebylo úplné nekonečno, ale jakoby zaostřeno na bližší objekt. Ten malý rozdíl pak doladí autofokus fotoaparátu.

Přejuhodně trpělivosti a malý seeing (ten především )
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Zaostřování snímku s DF

#7

Příspěvek od johnik »

To PavelM:já mám nastavenou expozici (čas) automaticky, takže nevím jak dlouho je závěrka otevřená.Zkusím si ještě pohrát s časem a clonou.
Náhodou nemáte na to někdo tabulku?Myslím že jsem tu kdysi viděl nějaký odkaz.

To MMys:autofokus jsem samozřejmě zkoušel jako první, jenže ta první série snímků právě dopadla špatně, vše dost rozmazané (ačkoliv se to při focení na displeji DF nezdálo).Takže jsem pak foťák nastavil na nekonečno a ostřil manuálně při max. zoomu, který jsem pak snížil jen na optický a cvakl.To s tím vrácením aby to nebylo úplné nekonečno určitě zkusím, kéž bych uspěl.

Díky za vaše rady a přeji hodně úspěchů v novém roce.

johnik
Odpovědět