Fotografování přes okulár

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Fotografování přes okulár

#16

Příspěvek od Tomkk »

MP napsal: Pro ilustraci moznosti onoho objektivu 60/700 jsem na http://fjfi.cce.cz/mars/mars60.mpg dal ten test, o kterem jsem psal vyse - zmenseny a zpomaleny zaber Marsu ( nekdy v cervenci )  DV kamerou pres dalekohled 60/700 ( pravdepodobne stejny, jen s jinou znackou a cenou ). Rozdil je v tom, ze jsem pouzil okular Vixen a ta kamera ma solidni objektiv a celkem verne podani barev v celem rozsahu vlnovych delek. Na zaberu je videt "barevna vada" zpusobena ohybem svetla v atmosfere - cerveny jizni a zelenomodry severni okraj Marsu, ale barevnou vadu optiky tam nevidim - ta by se menila s tim, jak Mars putuje pres zorne pole. Rozliseni je pritom dost velke, Mars mel v te dobe prumer kolem 20 uhlovych vterin.
Nejslabším článkem jsou u mě skutečně asi ty okuláry. Když je zkouším s newtonem 150/1150 tak je tam výrazná barevná vada už cca v 1/3 od středu zorného pole.
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Fotografování přes okulár

#17

Příspěvek od Tomkk »

zdenek napsal:
Objektiv u foťáku jak jej popisuješ je klasický triplet (velmi často používaný u jednodužších fotoaparátů). Pokud jej chceš použít je to samozřejmě možné. Lze jej tedy využít jako poměrně kvalitní okulár (popř. i jako velmi slušný objektiv pro webkameru). Ale doporučuji jej použít jako celek, tj. neseparovat jednu čočku mimo (objektiv je vykorigovaný jako celek; tím, že by jsi jednu čočku odstranil by byla tato korekce vad narušena).
Zdenek.
Dík, to jsem chtěl vědět.

Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Fotografování přes okulár

#18

Příspěvek od zdenek »

Jen malinká poznámka k fotoobjektivům - s ohledem na jejich větší ohniskovou vzdálenost je s nimi dosažené zvětšení menší, jsou proto vhodné zejména při projekci za okulár, popř. pro projekční foto (tedy to, co jsi zkoušel ty).
Pro přímé vizuální pozorování se to liší model od modelu. Krátkoohniskové fotoobjektivy jsou obvykle bez problémů. Při použití středních a větších f' (např. 40-60mm) je obraz velmi kvalitní, ale zorné pole bývá poměrně často omezeno clonami uvnitř fotoobjektivu a i výstupní pupila vychází dále než je příjemné. Je to třeba vyzkoušet.
Zdenek.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Fotografování přes okulár

#19

Příspěvek od MP »

Tomkk napsal:
Nejslabším článkem jsou u mě skutečně asi ty okuláry. Když je zkouším s newtonem 150/1150 tak je tam výrazná barevná vada už cca v 1/3 od středu zorného pole.

To je dost jasne - Huygensovy okulary jsou jeste pouzitelne pri f/11.7 toho refraktoru, ale pri f/7.7 Tveho Newtona uz budou dost mizerne. Navic ty Huygensy s prumerem 0.96" mozna ani samy nemaji tu svetelnost f/7.7, takze snizuji i svetelnost cele sestavy.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Fotografování přes okulár

#20

Příspěvek od Tomkk »

Tak asi budu muset napsat Ježíškovi :angel: o nějaký okulár. ;D Ale až se to řeknu manželce :devil:, tak mě :hanged: :behead: :toilet:.
Odpovědět