Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1096

Příspěvek od FunTomas »

Zhruba každý rok býva workshop na hvezdárni v Hlohovci. Naposledy prednášal MMys, Konihlav, Kolec a iní. Sleduj stránky hvezdárne, možno sa akcia zopakuje aj tento rok.
Na druhej strane, 2x ročne je predsa MHV. Neverím, že tam sa takéto témy neprezentujú.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
mravecm1
Příspěvky: 68
Registrován: 24. 03. 2013, 10:00

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1097

Příspěvek od mravecm1 »

Ahojte, mal by som jednu mozno trivialnu otazku ohladne flatfieldov.
Ked mam nafotene flatfield snimky voci modrej oblohe s objektivom prekrytym bielym kancelarskym papierom, vysledny flatfield snimok ma aj tak samozrejme nadych modrej farby oblohy.
A teraz uvazujem, ci to ma nejaky vplyv na vyslednu fotku, ked pouzijem takyto modry flatfield. Na skladanie pouzivam DSS.

Myslite, ze to moze skreslit farby vo vysledku, alebo DSS dokaze pracovat len s jasom a farebne podanie dokaze odfiltrovat ?
Mozno budem musiet nafotit flaty znovu :)
SkyWatcher N200/1000, montaz NEQ-5 Pro GOTO, Canon 1100D, komakorektor RCC 1, pointacia s QHY5-II Mono + hladacik 9x50
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1098

Příspěvek od FunTomas »

Neviem ako funguje vnútri DSS. Korektne by programy mali urobiť neutrálny bezfarebný flat, t.j. vyextrahovať len jas, a aplikovať to takto. Dá sa použiť aj flat s nejakým farebným odtieňom, no dôležité je dodržať exponovanie flatu tak aby všetky hodnoty histogramu boli v oblasti linearity snímača a vyvarovať sa orezaniu niektorej z farieb (R, G, B). Ja som spravidla exponoval flat tak, že som nechal fotoaparát snímať v režime priority clony. Histogram mal kopec spravidla v prvej polovici svojho rozsahu a nikdy nebol žiaden pixel saturovaný.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 534
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1099

Příspěvek od altoz »

Problém s tím být může, respektive já jsem ho měl s aplikací flatfieldu v PixInsightu (s DSS zkušenost nemám). Ten pracuje s jasem jednotlivých bodů, ale problém je v barevném vyvážení pozadí, proti jakému flatfield fotíš. Ve flatu nafoceném DSLR proti jasně modré obloze jsem měl při automatickém nastavení expozice červené pixely hodně podexponované, takže ve výsledném master flatfieldu (50 expozic) byly hodně zašuměné. To se samozřejmě následně projevilo i po aplikaci flatfieldu nárůstem šumu v R kanálu.

Vyřešil jsem to nakonec pořízením EL panelu a úpravou jeho spektra barevnými filtry (= červenými obaly na sešity  8-)) tak, aby R,G,B kanály měly v histogramu píky co nejblíž u sebe. Dobře ale fungovalo i focení flatfieldů přes bílé tričko proti rovnoměrně osvětlené bílé stěně. Akorát se taková stěna v noci na poli těžko hledá a flaty jsem musel dělat dodatečně...
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ZWO ASI 1600 MM-C, Canon EOS600Dmod., Lacerta MGEN, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
mravecm1
Příspěvky: 68
Registrován: 24. 03. 2013, 10:00

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1100

Příspěvek od mravecm1 »

Pytam sa preto, lebo som mal problem s tym, ze po aplikovani flatfieldu sa mi stred fotky zdal oproti sirsiemu okoliu mierne tmavsi s trochu silnejsim nadychom do cervena (moj subjektivny pocit). Myslim, ze to nebolo nijako zvlast vyrazne, vsimnem si to,len ked sa na fotku lepsie zadivam.
Skusal som flaty s roznymi expozicnymi dobami, ale vysledok sa mi zdal stale rovnaky.

Takze som dnes skusil nafotit flaty
a) proti zamracenej oblohe
b) proti modrej oblohe (na chvilu sa vyjasnilo), ale s tym, ze v DSLR som nastavil PICTURE STYLE na CIERNOBIELY

Ako prvy pokus som skusil pouzit variantu b) a vysledok sa mi zda o hodne lepsi ;). K vyskusaniu varianty a) som sa ani nedostal, kedze uz toto sa mi zdalo dost dobre. Mozno neskor skusim.

SkyWatcher N200/1000, montaz NEQ-5 Pro GOTO, Canon 1100D, komakorektor RCC 1, pointacia s QHY5-II Mono + hladacik 9x50
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1101

Příspěvek od alex.sky »

Farby

Zdravím!
Na základe týchto stránok:
https://www.google.sk/search?q=M33+gala ... =670&dpr=1

by sa mi chcelo nastaviť svoju M33 takto:

čo by bolo prehnané, tlačené na pílu...  :P

Takýto je trend?, alebo som niečo nepochopil :-/

Táto verzia, prosím vás, je stále "odvážna", alebo môže zostať?



NW 250, EQ6 PRO, Canon EOS400Dmod (ISO1600 po 15min.), OAG, 10 hodín.
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1102

Příspěvek od FunTomas »

Tá druhá sa mi javí celkom primerane spracovaná. Prvá je už troška presaturovaná, červená farba stráca kresbu.
Na tom google linku ma fascinuje tá "bohatá farebnosť". Okrem úletov v podobe zelenej galaxie sa objavujú klasické fialové galaxie s ružovým stredom, resp. úplne sýto oranžovým stredom a sýto modrými ramenami. Ten posledný úlet je možno farebne najbližšie k realite, ale saturácia býva často prehnaná.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1103

Příspěvek od alex.sky »

Tá druhá sa mi javí celkom primerane spracovaná. Prvá je už troška presaturovaná, červená farba stráca kresbu.
Na tom google linku ma fascinuje tá "bohatá farebnosť". Okrem úletov v podobe zelenej galaxie sa objavujú klasické fialové galaxie s ružovým stredom, resp. úplne sýto oranžovým stredom a sýto modrými ramenami. Ten posledný úlet  je možno farebne najbližšie k realite, ale saturácia býva často prehnaná.Ďakujem :)
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1104

Příspěvek od MaG »

Dotaz k fotce komety Marsu a Regula:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 6121/60#61

Koukal jsem na galerii na SW.com a zaujal mě pěkný snímek od Chrise Schura. Zdá se mi, že je to typická Schurovina, tzn. je pěkně barevný a zároveň je odšuměn metodou, která se mi u jeho snímků často nelíbí.

Nicméně rád bych se k fotce v klidu vrátil a pokusil se vylovit lepší barvy, ale bojím se, abych tam netahal něco nereálného - nakolik se mám podle vás vydat jeho cestou? A je vůbec reálné, aby jsem měl ty barvy tak odlišné kvůli použitému vybavení? Nebo to Chris naopak přehnal?

U téhle fotky bych měl také nejraději trochu červenější Mars. Vrtá mi hlavou kam barva zmizela (mraw, Registar, photoshop).

Nevím kde se zeptat... jde vůbec z mých dat vytáhnout barevnější Mars a kometu? Má cenu data poskytnout?

můj snímek je zde:
http://udalosti.astro.cz/wp-content/201 ... -2x90s.jpg

Chrisův tady:
http://spaceweathergallery.com/full_ima ... 810934.jpg

I tady na snímku, kde jsem Mars dal více dolů, je kometa hezčí, ale Mars opět "mdlý".. Přidáním sytosti sice dosahuji přijatelného výsledku, takže se o lepší zpracování asi pokusím, ale zdaleka neodpovídá Mars mé představě.

http://udalosti.astro.cz/wp-content/201 ... -3x90s.jpg

Možná to jen Chris přehnal, ale možná je někdy líbivý snímek lepší, než realita?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1105

Příspěvek od FunTomas »

Jasne, že sa oplatí niečo skúšať. Daj dáta niekam zdieľať. Tvoja fotka je dosť tmavá, takže je možné, že by sa dalo ešte niekde zaloviť. Na druhej strane, zo SW už ti ju nestiahnu a anvymenia za novú. ;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1106

Příspěvek od MaG »

Díky za motivaci. Problém je pochopitelně množství dat. Musím to brát jako vedlejší produkt toho, že jsem to ráno neprospal. Montáž sice sem tam udrží jakžtakž 90s expozice, ale když jsem viděl, že vypadly alespoň dvě obsotjné, přemířil jsem to na Mars a ISON kolem středu a i tak mi vypadly jen asi tři další pěkné. Zbytek je ovlivněn periodickou chybou.

Sdílím tedy tři snímky, z nichž ke zpracování jsem použil dva a dále snímky komety a Marsu, použitelných stěží 5 a použil jsem tři.

flaty, darky a tři snímky ISON-Mars-Regulus
ISON-Mars 5 snímků
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1107

Příspěvek od mitovka »

Zhruba každý rok býva workshop na hvezdárni v Hlohovci. Naposledy prednášal MMys, Konihlav, Kolec a iní. Sleduj stránky hvezdárne, možno sa akcia zopakuje aj tento rok.

Zaregistroval som že sa deje takáto akcia, neviete či sa robili a existujú, alebo sa tento rok budú robiť aj nejaké záznamy z tých prednášok? Niektoré veci by som si celkom rád pozrel ale tá štreka a cenný víkend s rodinou...
mitovka
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1108

Příspěvek od FunTomas »

Pokiaľ mi je z kuloárnych informácií známe, tak niekto si záznam robil. Karol Petrík je organizátor, treba sa spýtať priamo jeho.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1109

Příspěvek od mitovka »

Maďarskí astro-kamaráti ma presvedčili nech spracujem pár návodov na spracovávanie planetárnych snímkov. Zatiaľ som spravil prvý návod aj v maďarskej aj v slovenskej verzii a umiestnil na web stránku zadarmo, ak máte čas skúste sa pozrieť či je návod zrozumiteľný a pochopiteľný. Určite doplním ešte návody na skladanie snímkov v Autostakkerte a rôzne využitia programu Winjupos, keďže tých asi v slovenčine veľa nie je.

http://diffraction-limited.webnode.sk/n ... -animacia/
mitovka
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1110

Příspěvek od MilAN »

odkaz mi nefunguje.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět