Zaostřování v primárním ohnisku

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zaostřování v primárním ohnisku

#1

Příspěvek od PavelM »

Četl jsem hodně článků o ostření při fotografování v primárním ohnisku ale ještě jsem si nenašel pro sebe žádný způsob který by mi vyhovoval nejlépe. Proto se zde ptám jaké máte na to metody a jak vám vyhovují. Mě se daří zatím metoda zaostření na Měsíc nebo Slunce s pomůckou pro běžnou fotografii 'dvojitý klín na matnici'. Ale i tato metoda asi nebude nejlepší jak je patrno z mých fotografií. Bohužel na mém fotáku nejde sundat horní část aby se šlo dívat přímo na matnici třeba přes lupu a ostření na ostří nože je možná jenom před založením filmu ale i s touto metodou se mi nedaří úplně perfektně zaostřit.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Zaostřování v primárním ohnisku

#2

Příspěvek od vla »

Trápí mě stejný problém, koupil jsem Exaktu s možností vyjmutí matnice, tujsem zkusil trochu vyleštit, aby byl jemnější rastr, nedělejte to, po zaleštění se na nítříští světlo a bodové objekty nelze zaostřit vůbec. Tak jsem ji zahodil a pracuji na ostření bez matnice, zatím jsem použil okulár 25 mm vložený do šachty nad sklopné zrcátko fotoaparátu,/ takže jsem měl dalekohled se zvětšením 40x/ zaostřil jsem v rovině filmu a potom jsem zaostřil okulár nad sklop. zrcátkem. Zatím první pokusy nebyly perfektní, ale zdá se, že jsem na dobré cestě. Pokud by někdo chtěl postupovat podobně bylo by asi lépe použít okulár pro asi 100 násobné zvětšení. Exaktu lze koupit za několik stokorun v bazaru. Vla.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zaostřování v primárním ohnisku

#3

Příspěvek od MMys »

Podle mých zkušeností je nejlepší parfokální okulár, ať již zabudovaný přímo v zrcadlovce bez matnice - viz. příspěvek od Vla, nebo šroubovatelný místo těla fotoaparátu (viz moje provedení na mých WWW stránkách) http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/focus.htm. Jenom to chce krátkoohniskový okulár, aby se nemohla projevit akomodace oka. Plně vyhovující je okulár 6mm či kratší (na ohniskové vzdálenosti objektivu jímž se fotí nezáleží, takže udávat jako limit použitelnosti této metody zvětšení okuláru nestačí) Ještě lepší výsledek poskytuje tato metoda ve spojení s maskou s otvory před objektivem. Po zaostření ji hlavně nezapoméňte sundat Od té doby, co používám tuhle metodu (před každým záběrem) je konec nedokonale zaostřeným snímkům.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zaostřování v primárním ohnisku

#4

Příspěvek od PavelM »

Diky za odpovedi.

Od té doby, co používám tuhle metodu (před každým záběrem) je konec nedokonale zaostřeným snímkům.
Takže před každou expozicí sundáš foták vložíš okulár a znovu přeostříš?. To je kvůli tomu kdyby to první zaostření nebylo perfektní tak se povede to na podruhé?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zaostřování v primárním ohnisku

#5

Příspěvek od MMys »

Ne, ne. Rozhodně ne kvůli tomu, že by první zaostření mělo být špatné. To je samozřejmě dobré. Jde však o to, že když pak namíříš dalekohled jinam, změní se směr namáhání tubusu vahou zrcadla či ostatních komponet a tím se i změní deformace tubusu, takže může být třeba znovu zaostřit (většinou ne, ale chytil jsem již i stavy, když ano) Také se stane, že můžeš rozostřit dalekohled nějakou neopatrnou manipulací při hledání objektu. Pokud nemáš něco jako třeba můj Tracker III, tak přeci stejně sundáváš foťák před hledáním dalšího objektu, ne ? Nebo snad hledáš objekty na matnici ?

Prostě spoléhat na to, že po prvním zaostření to vydrží na všechny snímky je dost risk, obzvláště u světelnějších osustav, kde je tolerance pár desetin mm.

Když fotím více snímků téhož objektu zasebou, tak samozřejmě foťák nesundávám.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Alien

Zaostřování v primárním ohnisku

#6

Příspěvek od Alien »

vla napsal: Trápí mě stejný problém, koupil jsem Exaktu s možností vyjmutí matnice, tujsem zkusil trochu vyleštit, aby byl jemnější rastr, nedělejte to, po zaleštění se na nítříští světlo a bodové objekty nelze zaostřit vůbec. Tak jsem ji zahodil a pracuji na ostření bez matnice, zatím jsem použil okulár 25 mm vložený do šachty nad sklopné zrcátko fotoaparátu,/ takže jsem měl dalekohled se zvětšením 40x/ zaostřil jsem v rovině filmu a potom jsem zaostřil okulár nad sklop. zrcátkem. Zatím první pokusy nebyly perfektní, ale zdá se, že jsem na dobré cestě. Pokud by někdo chtěl postupovat podobně bylo by asi lépe použít okulár pro asi 100 násobné zvětšení. Exaktu lze koupit za několik stokorun v bazaru. Vla.
Alien

Zaostřování v primárním ohnisku

#7

Příspěvek od Alien »

Zajimalo by me jestli ta sachta u Exakty je normalne oteviraci jako napr. u Nikonu F3 nebo jestli potrebuje nejake slozitejsi upravy. A dale jak v te sachte drzi ten okular, jestli se na to da koupit nejaka redukce nebo jestli se musi vyrobit. Diky
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Zaostřování v primárním ohnisku

#8

Příspěvek od vla »

Celý systém zaostřování lze jednoduše rukou vyjmout z těla fotoaparátu, rovněž rukou lze vyjmout matnici, potom jsem šroubovákem vypáčil horní zaostřovací čočku/ možno ji i ponechat je sklopná ke stěně šachty, ale když se vyndá je více místa/ doprázdné šachty jsem vlepil hranolek s otvorem pro okulár a jeho posuvem jsem zaostření sesouhlasil s rovinou filmu. Bylo by lépe okulár v hranolku šroubovat / snadnější nastavení/. Zatím používám okulár 25 mm a to je moc, takže až seženu kratší ohnisko předělám zaostření okuláru na šroubovací. S pozdravem Vla.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět