Focení (znovu a znovu...

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Focení (znovu a znovu...

#16

Příspěvek od zdenek »

Pro posunuti ohniska dale od tubusu je mnohem lepsi nez barlow, pokud to je jen trochu mozne, pouzit fotograficky objektiv (co nejsvetelnejsi). Je totiz mnohem lepe vykorigovany. Objektiv umistit do dvojnasobne ohn. vzdalenosti od posunovaneho obrazu, vysledny bude opet v dvojnasobku f ale za objektivem. Celkove prodlouzeni pak bude cinit 4 nasobek ohniskove vzdalenosti fotoobjektivu, obraz bude stranove i vyskove prevraceny oproti posunovanemu. Kvuli vinetaci je zde ale pro fotoobjektivy kratsich a strednik delek (typicky kolem 50 mm) min 2" vytah asi nutnosti.

Z.R.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Focení (znovu a znovu...

#17

Příspěvek od MMys »

Zdravím všechny. Tak jsem zase zpátky.
Koukám, že všichni máte problémy se vzdáleností ohniska od tubusu. Zde se ukazuje výhoda stavěného dalekohledu. Uříznutí a zkrácení tubusu je nejjednodušší řešení, byť trochu drastické. Pozor na velikost sek. zrcátka. Rěšení s Barlowem je na nic (pokud nepotřebuješ dlouhé ohnisko na malé objekty) a kvalitní 2" barlow nepůjde pod 8-10 000,-
Zdeňkův dobrý nápad je s fotografickým objektivem umístěným ve 2f od primárního ohniska. Ovšem nárůst délky soustavy o 4f (třeba u 50mm objektivu to je 200mm) znemožňuje přichycení přímo na okulárový výtah - je to strašné dlohé a těžký foťák na konci. Tam by muselo být další rovinné zrcáko a celá sestava ležet rovnoběžně s tubusem. Já shodou okolností něco takového plánuji na moji digitální zrcadlovku. Taková malá "optická lavice" na tubusu.

Komerční OAG - ceny jsou nehezké - Když už jsem si vybíral, tak aby mi to šlo do budoucna na větší dalekohled, mělo to pozice na filtry, reduktory... Tome - TRACKER III není jen objímka se zrcátkem. Je to docela komplexní stavebnice, která dokáže řešit spoustu věcí včetně přesného zaostřování parfokálním okulárem. Chápu, že po přepočtu a všech poplatcích se to vyhoupne na 12-13000,- což. je hrozné, ale při představě, kolik času bych strávil a peněz padlo na stavbou podobného zařízení, jsem usoudil, že za tu dobu ty peníze raději vydělám a Tracker koupím. A neprohloupil jsem. Kor když nemám velké možnosti obrábění. Na 150mm tubus je tenhle OAG moc velký - nepoužitelný. Tobě doporučuji jít cestou výroby malého OAG, jako můj původní, přímo pro tvůj dalekohled. A udělat ho co "nejtenčí". Kdybys dělal pointační okulár z nějakého staršího, zkus zvolit něco menšího než 1.25" (třeba z mikroskopu) zkrátíš si tím délu celé sestavy. a míru, o kterou bys mysel řezat tubus. Kdybys stavěl to prodloužení fotografickým objektivem, tak můžeš na OAG s výhodou využít první ohnisko, ne to druhé zobrazené za pomocným objektivem. Také by u tvého 150mm dalekohledu stálo za to, vyzkoušet pointační dalekohled. Váha 150mm zrcadla je docela malá, a pokud by bylo pevně uchyceno a pointační dalekohled dobře připevněn, mohlo by to jít i bez OAG. Při f=800mm by ti dokonce mohl stačit k pointování 500mm teleobjektiv + barlow 2x. Pak bys to měl v pohodě a podle situace pointoval buď dalekohledem a fotil teleobjektivem, nebo obráceně.

Tome - do té dovolené - nevím, nevím. Teoreticky, když by se ti podařilo dát to dohromady po technické stránce (a to budeš mít co dělat) tak tě ještě čeká další problém - naučit se s tím bezchybně zacházet. Tj. problém zaostření - docela kritická záležitost, naučit se dobře pointovat, ani nalezení objektu a jeho umíštění do zorného pole tak, aby se v OAG našla vhodná hvězda o objekt při tom neby někde na kraji políčka vyžaduje přípravu. Nechci tě odrazovat, ale pokud si chcež z temného pošumaví přivézt hezké fotky, tak si namontuj na dalekohled 300-500mm teleobjektiv a pointuj dalekohledem. Na letní obloze je spousta velkých emisních oblastí, (severní amerika, okolí gama Cyg, mlhoviny v Cepheu, ve Střelci, Štíru, ale i hvězdokupy (X a h Per), Galaxie M31 a podobně, na kterých se můžeš vyřádit a máš docela velkou šanci. Naopak při prvních pokusech narychlo dodělaným dalekohledem pro focení v prim. ohnisku bude výsledkem nejspíš hromádka máznutých negativů, znám to z vlastní zkušenosti. Doporučuji tedy toto:

- Pohon alespoň v RA, s možností jemné pointace + bowden na korekce v DE, nebo jemné pohyby v obou osách.
- Pointační okulár, nebo nějakou náhradu
- Pořádně bytelné připojení teleobjektivu k tubusu, nesmí se samovolně pohnout, ale po povolení musí jít měnit poloha oproti tubusu v určitém rozsahu řekněme okolo pár stupňů.

- Mechanickou 35mm zrcadlovku (Praktica, Zenit, Nikon ...)

- Film, citlivý na spektrální čáru H-alfa. Z negativních již jenom asi stará Kodak Supra (400, 800) Pozor na novou Kodak Supra Royal (redukovaná citlivost na červenou - na emise nanic) Z inverzích Kodak Ektachrome E200 (400), Fuji Provia, Sensia (400).

- První pokusy s focením si udělej ještě doma, před odjezde, třeba na ČB film a hned si to vyvolej.

- Hlavně si nezapomeň pak nic doma :-)))
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Alien

Focení (znovu a znovu...

#18

Příspěvek od Alien »

Obavam se, ze ten Radial guider od celestronu je pouze pro cassegrainy, protoze konci zavitem a nepude zasunout do okularoveho vytahu. Hotovy kvalitni 2" OAG pro newtony bude stat okolo 8-9 tisic, takze pouziti pointacniho dalekohledu bude nakonec nejlevnejsi reseni, bez nutnosti upravovat tubus. Ale obe reseni (OAG nebo pointacni dalekohled) maji samozrejme sva pro i proti.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Focení (znovu a znovu...

#19

Příspěvek od T.o.m »

:mad2: :mad2: :mad2:
no, a to všechno kvůli ohnisku blízko tubusu apod. Bude asi fakt nejlepší si přivést dojmové zážitky - sice nezaznamenané, ale asi bych si to víc užil. Ještě nevím, kdybych sehnal nějaký levný teleobjektiv, tak bych to zkusil, ale mám obavy, že pod 4 tis. asi neseženu. Potom by to šlo (pointační okulár už bych nějak vyrobil - viz. skelná vlákna apod.). Zatím díky a ještě se ozvu. Ještě jednou děkuju moc za rady (odpoledne ještě přijdu, teď už musím jít
Tom :hi:
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Focení (znovu a znovu...

#20

Příspěvek od MMys »

Já jsem 500 mm Rubinar koupil v Praze v bazaru za 4.300 Kč. :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Focení (znovu a znovu...

#21

Příspěvek od T.o.m »

Aha, takže nakonec varianta s pointačnim dalekohledem vyjde levneji. A je fakt, že se s takovým teleobjektivem dají udělat moc pěkné fotky (viz Martinovy stránky) ::)
Jen se chci ještě zeptat, jaký teleobjktiv byste doporučovali - četl jsem stránky od MMyse, má Rubinar. Kdyby mohl někdo poradit, co shánět. Jo a ještě jednu věc. Pro připojení té mechanické zrcadlovky na teleobjektiv je nutná nějaká redukce? A předpokládám že když u ní odmontuju objektiv, tak musí jít našroubovat na ten teleobjektiv (jsou všechny kompatibilní?). S tím úchytem to taky asi nebude snadný. Jinak s ten OAG jsem opravdu podcenil (zakládal jsem na výkresu Martina na jeho webovkách).
Díky a ahoj
Tom :hi:
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Focení (znovu a znovu...

#22

Příspěvek od MMys »

U toho teleobjektivu je celkem jedno, jaká je to konstrukce. Nový bude tak jako tak šíleně drahý, takže přichází v úvahu bazarovka. Neměl by mít světelnost menší než f/8, raději tak f/4-f/6. Upevnění musí mít shodné jako máš ty na fotoaparátu (bajonet, M42..., podle typu foťáku)

Pointování pointačním dalekohledem resp. teleobjektivem + barlow: za to neručím, je třeba to vyzkoušet, jestli nedochází k vzájemnému pohybu teleobjektivu a dalekohledu (resp. jeho zrcadla) Vzhledem f=750mm a relativně lehkému zrcadlu by to nemuselo být kritické.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Focení (znovu a znovu...

#23

Příspěvek od vla »

Přesně to jsem myslel. Vla.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Antares
Příspěvky: 44
Registrován: 18. 02. 2003, 03:19

Focení (znovu a znovu...

#24

Příspěvek od Antares »

Ahoj, já jsem koupil Rubinar v Praze ve Vodičkově ulici ve Foto Škoda za 5900, (holt jsem musel vzít co bylo). Vyrobit uchycení na montáž není těžké, stačil kousek profilu, pár dírek a závitů. Mám gs 600 na montáži GS a teď se potýkám s příliš vekou vůlí uložení polární osy a s výrobou pointačního okuláru. Taky ten stativ je nic moc jsou tam dost velké vůle v nohách a když se to všecho posčítá, tak se to v konečném efektu dost chvěje i ve slabém větérku. Uvažuju o vírobě nového stativu, něco na způsob Meade, aneb obyčejná trojnožka z duralových turbek v ocelovém úchytu, žádné nastavování výšky, tím pádem žádné zbytečné vůle. No a ještě ten nešťastný pointer. Mám poslední dobou nějak málo času na snad do přes dovolenou nějak splácám. Přeju hodně úspěchů prři astrofoto pokusech.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Focení (znovu a znovu...

#25

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj,
dekuji za rady a prispevky - urcite jste mi vsichni ujasnili situaci. Zkusim omrknout nabidku tech teleobjektivu. Mam doma rusky fotak - byl by vhodny, kdyby ovsem u nej sel sundat objektiv (navic je to neprava zrcadlovka, takze pri ostreni nekoukas zkrz objektiv, ale zaostrovaci pruhled) - takze asi budu muset sehnat jiny. Jenom ted zvazit, co shanet driv - fotak nebo objetkiv? ???
Jeste jednou diky

Tom :hi:
Uživatelský avatar
Antares
Příspěvky: 44
Registrován: 18. 02. 2003, 03:19

Focení (znovu a znovu...

#26

Příspěvek od Antares »

Tak pokud budu mluvit za sebe, urcite kup napred ten fotak. Se zakladnim objektivem 50 mm te to vyjde na par stokorun. Ja pouzivam obycejnou Prakticu Nova, kupil jsem ji v bazaru v brne tak pred peti lety i s objektivem za 900 kc. Staci uplne ten nejjednodussi model bez expozimetru a podobnych hejblat, to pri astrofoto stejne nevyuzijes. Hlavne, aby zaverka sla zaaretovat v otevrene poloze a sel odmontovat objektiv. Napr. ta Praktica ma zavit M42 a stejny zavit ma i zmineny Rubinar. Taky doporucuju koupit dratenou spoust umozni Ti otevrit a zase zavrit zaverku bez toho abys rozechvel sestavu fotak-dalekohled (skoro). Se zakladnim 50 mm objektivem muzes vyzkouset sirokouhle zabery oblohy, bez vetsich naroku na presnou pointaci viz. zde mnohokrat omilany paralakticky stolek. Ja ho postavil a vyzkousel. Byl jsem uzasly nat tim jak s necim tak jednduchym lze udelat celkem hezke zabery. Ted se snazim konecne zacit s Rubinarem, ale musim jeste vilepsit stativ aby se to tak nechvelo. Preju hodne zdaru!
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Focení (znovu a znovu...

#27

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj, diky za radu - to je fakt - fotoaparat bych mel opravdu sehnat za par stovek. Okularovy vytah mam (po odsroubovani vrchni casti) zavit na M42, coz by akorat pasovalo.
Ani me nenapadlo zkusit to s tim zakladnim objektivem - to co mam doma nema sice moc velky objektiv, ale zato velice kvalitni (nemluve o skvelych antireflexnich vrstvach apod. -ruska vyroba je ruska vyroba). MOhl bych to zkusit pripevnit k dalekohledu na objimku tubusu a montaz pohanet rucne jemnymi pohyby. Dratenou spoust doma uz mam.
Ted uz jen vyrazit do bazarů...
Díky a at se dari
Tom :hi:
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Focení (znovu a znovu...

#28

Příspěvek od PavelM »

Ta aretace na fotaku neni az tak dulezita. To by mela zajistovat ta dratena spoust. Nahore je takovy sroubek na utazeni.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Focení (znovu a znovu...

#29

Příspěvek od vla »

Všichni kupují teleobj. v bazarech, V Praze v Celetné je prodejna ruské optiky, mají tam rubinary za ceny jako v bazarech a jsou nové se zárukou, brašnou a filtry. S pozdravem Vla.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Focení (znovu a znovu...

#30

Příspěvek od T.o.m »

Juuuu to je super - diky za tip. ;)
Jinak na tom co mam doma je napevno Industar 1:2,8 f=50 mm.
Hned se tam snad v patek mrknu a poreferuju ostatnim co tam vsechno maji a za jake ceny. Jeste jednou diky.
Jo a jeste jednu otazecku - predpokladam, ze je vhodne fotak upevnit ke trmenum tubusu, ale jak? (vrtat se mi do nich teda nechce...a navic aby tubus nevadil v zornem poli). nemate nekdo nejaky navod nebo nakres k uchyceni?
Tom :hi:
Odpovědět