Focení (znovu a znovu...

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Focení (znovu a znovu...

#1

Příspěvek od T.o.m »

Chtěl jsem se zeptat zkušených fotografů:

v září jedu na Šumavu a chtěl bych toho využít. Můj dotaz zní: je v lidských silách se za asi 3 měsíce naučit aspoň trochu kvalitně fotit přes dalekohled?
Mám 150/750 (GS-500) a ta Šumava je pro mě výzvou. Musel bych předělat stativ, vykoumat pointační okulár, koupit OAG (mimochodem neví někdo, za kolik se dá asi tak sehnat?), a bohužel mám jen 1,25" výtah - asi by to chtělo 2" (jenže při pomyšlení, že bude někdo zvětšovat otvor do tubusu mého milovaného dalekohledu mi běhá mráz po zádech -jenže mám obavy že při 1,25" ok. vátahu by bylo moc malé zor. pole. No a samozřejmě pohon (na tom už pracuju - spíš známej).
Díky za odpovědi.
Tom :hi:
PS: já tohle nové téma nechtěl, ale byl jsem diplomaticky upozorněn ;D
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Focení (znovu a znovu...

#2

Příspěvek od T.o.m »

To se mnou nikdo nemluví ??? ??? ??? :'(
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Focení (znovu a znovu...

#3

Příspěvek od peta »

no mmys ma zrejme pauzu od internetu, jinak byt ti rekl co si o tom mysli :)

podle mne pokud vychytas samotny dalekohled a montaz, tak by to za toho ctvrt roku mohly fotky vypadat dost dobre... hlavne nepodcenovat finalizaci ve fotosopu, samozrejme jsou k tomu potreba kvalitne exponovane negativy ale i s nevyraznymi detaily se daji digitalne delat zazraky...

rozhodne ti drzim palce :)
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Focení (znovu a znovu...

#4

Příspěvek od T.o.m »

Díky za povzbuzení. Jen se obávám, že 2" ok. výtah je asi nutností, že? A ještě něco - vubec nikde nemůžu najít v různých nabídkách OAG - takže ani nemám páru, v jakých cenových relacích se pohybují...
Tom :hi:
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Focení (znovu a znovu...

#5

Příspěvek od PavelM »

Takze OAG maji na www.celestron.cz a jmenuje se to Radial Guider je to za 4300,-. Ale pises ze mas GS-500 ja mam GS-600 a tam je ohnisko priliz blizko tubusu tak se bez uprav nedalo ani fotit bez OAG. Ten tvuj na tom asi bude stejne. Jedina moznost je barlow ktery to ohnisko dostatecne zvedne ale za cenu dvojnasobneho prodlozeni ohniskove vzdalenosti. Takze jsem musel snizit okularovy vytah abych mohl fotit alespon bez OAG. Ale i pak mi zbyla rezerva jenom asi 2-3 mm. Ta pointacni hlavice ma urcite takovych 60mm. Proto pointovat musim se soubezne pridelanym refraktorem.
ps. Na tom GS-600 je jiz 2" vytah.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Focení (znovu a znovu...

#6

Příspěvek od peta »

dival ses na martinovy stranky:
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/TrackerIII.htm
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Focení (znovu a znovu...

#7

Příspěvek od T.o.m »

Jeho stránky jsem četl, barlowa mám (takže f blízko tubusu by neměl být problém. Ale ta cena :o :banghead:
vždyť je to jen objímka se zrcátkem :mad2:
Tom :hi:
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Focení (znovu a znovu...

#8

Příspěvek od T.o.m »

Jinak díky za tip, přehlédl jsem to. Je to ale peněz jak šlupek.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Focení (znovu a znovu...

#9

Příspěvek od vla »

Mam taky GS 500, s výtahem 1.25", ale je to jen redukce , která se nechá vyšroubovat a pak je zakončení závitem M42/zenit,praktika.../ a lze přímo připojit fotoaparát. Možná to máš stejný, já si této úpravy všiml asi až po roce užívání.S pozdravem Vla.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Focení (znovu a znovu...

#10

Příspěvek od vla »

PavelM napsal: Takze OAG maji na www.celestron.cz a jmenuje se to Radial Guider  je to za 4300,-. Ale pises ze mas GS-500 ja mam GS-600 a tam je ohnisko priliz blizko tubusu tak se bez uprav nedalo ani fotit bez OAG. Ten tvuj na tom asi bude stejne. Jedina moznost je barlow ktery to ohnisko dostatecne zvedne ale za cenu dvojnasobneho prodlozeni ohniskove vzdalenosti. Takze jsem musel snizit okularovy vytah abych mohl fotit alespon bez OAG. Ale i pak mi zbyla rezerva jenom asi 2-3 mm. Ta pointacni hlavice ma urcite takovych 60mm. Proto pointovat musim se soubezne pridelanym refraktorem.
ps. Na tom GS-600 je jiz 2" vytah.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Focení (znovu a znovu...

#11

Příspěvek od T.o.m »

No, vím že se dá vršek ok. výtahu odšroubovat, to jo, ale nenapadlo by mě, že... :D
Každopádně jestli máš taky GS-500 (já prostě z prodejny bez úprav) a ty (vy) taky, tak by to mělo být stejný. Tzn., že by s tím šlo fotit, a nemusel bych tam dávat 2" výtah??¨Předem díky za odpověď. :D
Tom :hi:
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Focení (znovu a znovu...

#12

Příspěvek od vla »

Dost lidí si stěžuje na nutnost úpravy výtahu GS 600 kvůli focení, zkuste někdo změřit průměr odrazného zrcátka a zjisti jestli není možno posunout hlavní zrcadlo zkrácením tubusu, připadá mi to podstatně jednodušší úprava. S pozdravem Vla.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Focení (znovu a znovu...

#13

Příspěvek od T.o.m »

Jo, ale musel bych přes OAG (nemám pointační dalekohled). Takže by tam musel pasovat ten OAG. Jenže ten navíc nabízí Celestron za 4 tisíce a to je sakra dost.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Focení (znovu a znovu...

#14

Příspěvek od T.o.m »

Teď moc dobře nechápu proč zkracovat tubus - jestli je to kvůli ohnisku moc blízko tubusu, tak mám barlow - ten by jej posunul.
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Focení (znovu a znovu...

#15

Příspěvek od PavelM »

To jo. Ale zase prodlouzi ohnisko na 1500mm tim snizi svetelnost a jeste nejspis zkazi obraz. Pokud to neni nejaky hodne kvalitni a drahy barlow. Jo a ten OGA bude urcite jenom na 2".
Odpovědět