Dotaz na délku expozice

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
Jan Češík
Příspěvky: 111
Registrován: 08. 10. 2014, 16:58

Re: Dotaz na délku expozice

#16

Příspěvek od Jan Češík »

Zdravim!

Behem tehlech dlouhych veceru se zatazenou oblohou jsem dosel k zaveru, ze by stalo za to udelat pokrok v mem amaterskem pozorovani, a tak jsem se rozhodl poridit si DSLR. Mam Canona 450D bez modifikace, teleobjektiv Tamron 70-300mm a hlinikovou montaz EQ-3-2 s hodinovym strojem. Chtel bych byt plne pripaven, az se udela hezky, a tak se na vas obracim s nekolika drobnymi dotazy, abych nesplakal, az na to prijde.

Na zacatek jsem premyslel, ze bych ohnisko moc nehodil a nasnimal klasiky m42, m31 a m45 s ohniskem cca 200mm. S jak dlouhymi expozicemi mam zacit pri takovem ohnisku a na tehle pseudomontazi? Ustavoval bych driftove skrze webkameru a zezacatku bych asi nepointoval - chci si nejdrive osahat, co a jak. Obloha mimochodem stoji za prd, fotil bych nekde za Pardubicema.

Prosim jen o nastrel na jakych hodnotach zacit, abych nebyl uplne marnej. Diky! :)
Dalekohled: Sky-Watcher 6" 150/750 mm
Montáž: EQ-3-2
DSLR: Canon 450D
Kamera: Philips SPC 900NC, i-Tec iCam Tracer
Web: zednajena.blogspot.cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz na délku expozice

#17

Příspěvek od MMys »

Myslím že tak minutka, při troše štěstí dvě.

Od Pardubic jeď někam na jih, nejlépe k železným horám, třeba na Seč, tam máš před sebou na jihu celou tmavou oblast.
Já občas jezdil na Spálavu, ale v zimě to moc nejde, cesta nahoru se neudržuje.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jan Češík
Příspěvky: 111
Registrován: 08. 10. 2014, 16:58

Re: Dotaz na délku expozice

#18

Příspěvek od Jan Češík »

MMys píše:Myslím že tak minutka, při troše štěstí dvě.

Od Pardubic jeď někam na jih, nejlépe k železným horám, třeba na Seč, tam máš před sebou na jihu celou tmavou oblast.
Já občas jezdil na Spálavu, ale v zimě to moc nejde, cesta nahoru se neudržuje.
Bezva, diky moc.
Dalekohled: Sky-Watcher 6" 150/750 mm
Montáž: EQ-3-2
DSLR: Canon 450D
Kamera: Philips SPC 900NC, i-Tec iCam Tracer
Web: zednajena.blogspot.cz
Uživatelský avatar
AntonPike
Příspěvky: 226
Registrován: 10. 08. 2015, 08:28
Bydliště: Bolatice
Věk: 39

Re: Dotaz na délku expozice

#19

Příspěvek od AntonPike »

Shodou okolnosti mam hodně podobnou sestavu..
Modifikovaná 550d, EF 200 a EQ3-2 na ocel. nohách.
O pointaci bych asi moc neuvažoval, já si pořídil enhace dual-axis motorky s portem a zkoušel to přes asi120 a hledáček, nicméně to bylo utrpení a po pár nocích jsem to vzdal.
Bez pointace jsem schopný s odpadem asi 10-15procent udělat 60s expozice, víc nemá asi moc smysl.
Dříve jsem s obyč jednoosovým motorkem fotil i přes 150/750 a tam bylo max 30s, hvězdy už ale ujížděli hodně takže to vypadá všelijak.

Když tak koukni na astrofotky na můj profil a uvidíš, co ti z toho zhruba poleze.
http://astrofotky.cz/~AntonPike
AZ-GTi
SW ED72
-------------
EOS600D
Asi120mc-s
Uživatelský avatar
Jan Češík
Příspěvky: 111
Registrován: 08. 10. 2014, 16:58

Re: Dotaz na délku expozice

#20

Příspěvek od Jan Češík »

AntonPike píše:Shodou okolnosti mam hodně podobnou sestavu..
Modifikovaná 550d, EF 200 a EQ3-2 na ocel. nohách.
O pointaci bych asi moc neuvažoval, já si pořídil enhace dual-axis motorky s portem a zkoušel to přes asi120 a hledáček, nicméně to bylo utrpení a po pár nocích jsem to vzdal.
Bez pointace jsem schopný s odpadem asi 10-15procent udělat 60s expozice, víc nemá asi moc smysl.
Dříve jsem s obyč jednoosovým motorkem fotil i přes 150/750 a tam bylo max 30s, hvězdy už ale ujížděli hodně takže to vypadá všelijak.

Když tak koukni na astrofotky na můj profil a uvidíš, co ti z toho zhruba poleze.
http://astrofotky.cz/~AntonPike
Kdybych z toho dostal jen "polovinu", co ty, byl bych nejvic spokojenej. Vubec jsem netusil, ze se daji s takovou sestavou delat i takhle skvely fotky. Urcite se o ty informace u tvych fotek opru. Klobouk dolu, muselo to dat moc prace..
Dalekohled: Sky-Watcher 6" 150/750 mm
Montáž: EQ-3-2
DSLR: Canon 450D
Kamera: Philips SPC 900NC, i-Tec iCam Tracer
Web: zednajena.blogspot.cz
Odpovědět