DeepSkyStacker

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: DeepSkyStacker

#391

Příspěvek od pedrosanchez »

juh píše:
pedrosanchez píše:... Ale řekněte mi prosím, jak jste se to naučili ve Photoshopu zpracovávat? Já absolutně nevím na co tam klikat, je to složité :-( Hledali jste si videa na youtube, nebo návody, kde je toho přehršle? ...
Ja som niekedy začínal s Velká kniha k Adobe Photoshop CS2 (sú aj novšie vydania). Hľadať niečo na nete a nevedieť čo hľadám a opakovať postupy o ktorých neviem, prečo to tak je, no neviem ...
Chápu, že Vám profíkům už je to jasné. Ale já si do photoshopu nahraju TIF a potřebuji nějak začít, seznámit se s prostředím. Co první udělat atd. Tutoriálů je dost, jen se v tom vyznat, aby člověk neztrácel čas. Nalezl jsem třeba tento návod, ale nezdá se mi to triviální a srozumitelné:
https://astrobackyard.com/tutorials/ast ... utorial-1/
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: DeepSkyStacker

#392

Příspěvek od juh »

Lenže v tom odkaze to nie je len základná verzia Adobe PS. Používajú tam aj Astronomy Tools Actions Set (pluginy, alebo akcie pre APS) za $21.95
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: DeepSkyStacker

#393

Příspěvek od MilAN »

Já tedy nevím, ale začínat s astrosnímky a chtít bez jakýchkoliv zkušeností požívat asi nejsložitější program, který si zcela určitě ke zpracování pár astrosnímků nekoupíš, mi nedává moc smysl. Pro začátek bych začal s jakýmkoliv programem na základní úpravy fotek, a až ti nebude stačit free program, tak zainvestovat do něčeho lepšího.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: DeepSkyStacker

#394

Příspěvek od Bill »

pedrosanchez píše:Chápu, že Vám profíkům už je to jasné. Ale já si do photoshopu nahraju TIF a potřebuji nějak začít, seznámit se s prostředím.
Pokud vůbec neznáš Photoshop, tak bych se raději seznámil rovnou s nějakým astronomickým SW jako je třeba PixInsight...
Je sice placený, ale pokud by jsi měl zaplatit Photoshop a případně nějaké doplňky...

Na PI je spousta videotutoriálu a MMys pořádá školení i pro začátečníky.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: DeepSkyStacker

#395

Příspěvek od hades »

pedrosanchez píše:Chápu, že Vám profíkům už je to jasné. Ale já si do photoshopu nahraju TIF a potřebuji nějak začít, seznámit se s prostředím. Co první udělat atd. Tutoriálů je dost, jen se v tom vyznat, aby člověk neztrácel čas. Nalezl jsem třeba tento návod, ale nezdá se mi to triviální a srozumitelné:
https://astrobackyard.com/tutorials/ast ... utorial-1/
Já ještě pro velmi hrubé a zcela automatické zpracování - hlavně pro takový náhled, co z toho vlastn vylezlo - používám funkci IrfanView:
Image -> Adobe 8BF PlugIns -> Smart Curve a kliknu jednoduše na tlačítko Auto
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: DeepSkyStacker

#396

Příspěvek od pedrosanchez »

BILL, MILAN: Každý nějak začíná. To mám razit slepé uličky když se Vás tu mohu místo toho dotázat? Takže photoshop patří mezi ty složitější sw, takže mám začít s nějakým uživatelsky příznivějším programem. OK, díky. Pixinsight bych si klidně zaplatil, ale asi to nebude legrácka, když na to MMys školí dva dny v kuse. Ale anglicky celkem umím, tak mrknu na tutoriály a třeba se trochu pohnu dopředu.
Jinak photoshop jsem zkoušel jako první, protože se normálně dá stáhnout na ulozto, vč. vygenerovaného klíče k instalaci nebo nějaká cracklá verze...

HADES Děkuji, zkouším to, ale dostanu se na ty 8BF PlugIns a pak nemám volbu "smart curve", nýbrž mohu jen přidávat (odněkud z disku) či odebírat filtry. Takto to vypadá: https://i.nahraj.to/f/27On.png
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: DeepSkyStacker

#397

Příspěvek od Roman (Rick) »

Pedro, v DSS nič neupravuj, len ulož výsledný snímok ako TIFF, či už 16, alebo 32 bitový. Ten otvor vo Photoshope, keď už si s ním začal a skús sa na začiatok pohrať s krivkami (Ctrl+M) a úrovňami (Ctrl+L). Musíš sa ale aj porozliadnuť a poskúšať nejaké tie tutoriály. Časom ti to pôjde ako nič ;).
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: DeepSkyStacker

#398

Příspěvek od pedrosanchez »

Roman (Rick) píše:Pedro, v DSS nič neupravuj, len ulož výsledný snímok ako TIFF, či už 16, alebo 32 bitový. Ten otvor vo Photoshope, keď už si s ním začal a skús sa na začiatok pohrať s krivkami (Ctrl+M) a úrovňami (Ctrl+L). Musíš sa ale aj porozliadnuť a poskúšať nejaké tie tutoriály. Časom ti to pôjde ako nič ;).
Díky Romane, vyzkouším a pak se obrním trpělivostí :)
Ještě si tedy nainstaluji ty plaginy do Irfanview, jak psal Hades.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: DeepSkyStacker

#399

Příspěvek od pedrosanchez »

Přátelé, tušíte jestli mohu docílit toho, abych ve dvou rozdílných DSLR měl stejný výchozí formát fotografie?

Řeknu Vám o co mi jde. Snažil jsem se usnadit si výrobu dark frames, aby mi to šlo 2x rychleji. Mám dvě zrcadlovky, modifikovaný Canon EOS 450D a obyčejný Canon EOS 400D. Tak jsem si modifikovaným fotil lighty a darky a pak k tomu stejné darky tím druhým foťákem, načež mi pak v DeepSkyStacker nešly sloučit snímky z těchto dvou DSLR. Ukázalo se, že nejsou kompatibilní a jediné v čem se liší, je právě velikost. Formáty tam mám přednastavené a v praxi se to také trochu liší, neboť v menu foťáku mám např. hodnoty 3888x2592 (quality RAW), ale vyleze z toho 3906x2602 (vidím v DSS "size"). Ten modif. Canon mi dělá RAWy 4290x2856. Domnívám se, že jak to nebude identický rozměr, tak to nesloučím. Zase tak mě to netrápí, ale bylo by fajn, kdybych mohl jedním foťákem snímat a druhým si paralelně vytvářet darky.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: DeepSkyStacker

#400

Příspěvek od MMys »

Tak stop :D nechtělo by si to nejdřív trochu nastudovat trochu té teorie okolo astrofota, minimálně co je darkframe, flatfield, a k čemu to slouží a co to dělá ? Protože jinak sice něco děláš, ale nevíš co ani proč.

Pitomost by to totiž byla, i kdybys měl dvě stejná těla, a DSS ti tu chybu nevyhodil. Darkframe eliminuje tzv. temný proud a hotpixely, tedy jev, kdy se v různých pixelech různě kumuluje náboj, i když na senzor nedopadá žádné světlo. A ten jev je u každého kusu senzoru jiný, daný tím, jak proběhly procesy v technologii výroby.

DF tedy NUTNĚ MUSÍ být snímaný týmž senzorem, jako snímek, který potom pomocí něho kalibruješ. Totéž pochopitelně platí i pro ostatní kalibrační snímky.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: DeepSkyStacker

#401

Příspěvek od pedrosanchez »

Aha, mea culpa, tak děkuji Ti. Inu, polepším se, četl jsem sice zatím info o L+D+F+B frames jen na tutorialu k DeepSkyStackeru a Vaše příspěvky na téma kolik jich tak děláte a jakým způsobem, ale už mám na cestě knížku "Astrofotografia pre začiatočníkov a mierne pokročilých" od pana Petríka ze Slovenské hvězdárny, tak věřím, že to bude se mnou časem lepší. :)
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: DeepSkyStacker

#402

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Ahoj,

chtěl bych se zeptat - v DSS složím fotky, aktuálně Wirtanen a náhled složeného souboru vypadá v DSS celkem k světu. Výsledek tedy uložím do TIFF formátu a když otevřu TIFF mimo DSS, obraz je totálně přepálený, hvězdy se jeví spíš jako vypálené díry. Nevíte čím může být, používám špatné nastavení pro uložení? Soubor nekomprimuji a používam tuším TIFF 32 bit. Druhé foto je náhled na uložený soubor, první foto náhled na stejný soubor v DSS bez jakýchkoliv úprav. Ten náhled je trochu do šediva kvůli mírné oblačnosti.
Přílohy
chyba_2.JPG
chyba_2.JPG (16.13 KiB) Zobrazeno 2571 x
chyba.JPG
chyba.JPG (16.88 KiB) Zobrazeno 2571 x
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: DeepSkyStacker

#403

Příspěvek od hades »

V čem ten TIFF otevíráš? Mě to takto občas mrší IrfanView. Problém je ale v programu, kterým to otevíráš, neumí to správně renderovat. Když t otevřeš ve PhotoShopu, tak je to ok?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: DeepSkyStacker

#404

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ako píše hades, je to len rendering, mne sa dialo to isté. Photoshop sa s tým vedel popasovať.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: DeepSkyStacker

#405

Příspěvek od MMys »

Výsledný TIFF z DSS je 32-bitový, a s tím spousta grafických SW neumí pracovat, buď ho neotevřou vůbec, nebo chybě. Tohle je přesně ten případ.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět