DeepSkyStacker

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: DeepSkyStacker

#376

Příspěvek od Howking »

Bill píše:Zkus tady: https://groups.io/g/DeepSkyStacker
- no to je to fórum, na kterém se vykecávat nehodlám. Nepotřebuju řešit problém. Vyřešit jinak, než opravou aplikace nejde.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: DeepSkyStacker

#377

Příspěvek od vla »

Poslední verze mi na XP neskládala obrázky, vždy jen svislý pruh fotky uprostřed. Pokud měl někdo stejný problém je to opraveno.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: DeepSkyStacker

#378

Příspěvek od midars »

Mám nafoceno Nikonem D7000 do NEF a nabízí mi jen Gray 16 bit.
Obrázek
Pokud je zkonvertuji do TIF je to RGB 16bit/ch
Obrázek
Kde dělám chybu ?
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: DeepSkyStacker

#379

Příspěvek od juh »

Skúsil som načítať nejaké *.nef súbory (14-bit lossless compressed RAW) do DSS vo verzii 4.1.0. Tiež mi zobrazuje, že sa jedná o Gray 16 bit. Keď sa pozriem na ľubovolný obrazový súbor v náhľade, tak je zobrazený korektne vo farbe. Rovnako je aj výsledok po zložení farebný, vo farebnom vyvážení nevidím nejaký zásadný problém. Ak to máte podobne, info o súbore v stĺpci "Depth" by som neriešil.
Uživatelský avatar
IvanM
Příspěvky: 99
Registrován: 23. 05. 2010, 20:28

Re: DeepSkyStacker

#380

Příspěvek od IvanM »

midars, juh : je to v poriadku, DSS vypisuje, že NEF je RAW súbor t.j. šedý 16 bit, na ktorý sa aplikuje Bayerova maska - CFA - color filter array , po sw spracovaní bude výsledkom farebný obrázok, v prípade TIFFu je prevod do 3 farebných kanálov už urobený - RGB 16 bit

Ivan
trieder 12x34, Theo 10 (55/130mm ?), MAK SW 102/1300mm, Celestron 10x50
okuláre set 25mm a 10mm, 32 mm
Canon PowerShot SX200 IS + CHDK, ASI 120MC
EQ-5 + AstroEQ ,
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: DeepSkyStacker

#381

Příspěvek od pedrosanchez »

Pěkný den přeji. Nahrál jsem si do DSS raw (light frames, dark frames, ještě bias flames, ale s nimi už nepozoruji rozdíl) soubory. Fotil jsem na Manětínsku M31. V podstatě se to učím, tak jsem namrskal nějaké 30 sec expozice na ISO 1600. Mám problém, že když provedu stack (složení) snímků, tak je to jakoby ošklivější než na začátku. A nevidím absolutně žádné barvy. Hraji si tam s RBK/K levels, saturation a lumination a jakž takž to vybalancuji, že vidím M31 kontrastněji a tuším jak vypadá. Sice mi není jasno, jak tyto hodnoty posouvat a co znamenají, ale zkouším to metodou pokus omyl a odhadem co vypadá dobře. Pořád ale nemám žádné barvy. Mám tedy přesedlat na photoshop a tam pokračovat v kouzlech?
Viděl jsem jeden tutorial na DSS na youtube a chlap tam z M42 vytáhl barvu (v saturation). Pokud je třeba tedy nejprve složit snímky v DSS a pak si s tím hrát ještě někde jinde, poradíte mi prosím zdarma přístupný software ke stažení, který zároveň není příliš náročný?
Vím o pixinsight, ale bude to brutus, když na to víkend školí Martin Myslivec a kromě toho je asi placený. Já nevím, jestli mě to chytne a zdali se to naučím, proto by mi pro začátek třeba stačila nějaká starší verze photoshopu? Díky moc!
Naposledy upravil(a) pedrosanchez dne 01. 10. 2018, 13:05, celkem upraveno 1 x.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: DeepSkyStacker

#382

Příspěvek od pedrosanchez »

PS Pokud jde o tu RGB křivku, je žádoucí, aby ta čára vedla co nejvíce skrze tři barvy historiogramu?
http://jyxo.info/uploads/39/39f5bdd0137 ... bf7156.png
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: DeepSkyStacker

#383

Příspěvek od hades »

Po složení v DSS musíš udělat postprocessing v další aplikaci, já třeba používám photoshop. Zkus si vygooglit heslo "astrophoto postprocessing". Najdeš spoustu návodů včetně videí. Výsledný TIF sice vypadá mdle, ale právě vhodným postprocessingem tomu dodáš šťávu
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: DeepSkyStacker

#384

Příspěvek od pedrosanchez »

hades píše:Po složení v DSS musíš udělat postprocessing v další aplikaci, já třeba používám photoshop. Zkus si vygooglit heslo "astrophoto postprocessing". Najdeš spoustu návodů včetně videí. Výsledný TIF sice vypadá mdle, ale právě vhodným postprocessingem tomu dodáš šťávu
Děkuji za reakci, trochu budu googlit. Ale jak mám v DSS ukládat? Je tam možnost "apply adjustments" nebo "embed adjustments". Pochopil jsem to tak, že buďto uložím se změnami, které jsem provedl, tedy skutečně co vidím na obrazovce, ale pak je to na houby na další postproccesing? Nebo mám ukládat jen to "embed blablabla...", takže se mi uloží nějaká tmavá hrůza, ale informace v tom bude uchována a je to lépe připravené pro photoshop?

DSS má taky možnost volby foťáku, se kterým byly snímky vyhotoveny, ale zrovna Canon EOS 450D tam možnost vybrat nemám. To je asi lepší nevybírat žádný nebo např. Canon EOS400D?
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: DeepSkyStacker

#385

Příspěvek od hades »

pedrosanchez píše:Děkuji za reakci, trochu budu googlit. Ale jak mám v DSS ukládat? Je tam možnost "apply adjustments" nebo "embed adjustments". Pochopil jsem to tak, že buďto uložím se změnami, které jsem provedl, tedy skutečně co vidím na obrazovce, ale pak je to na houby na další postproccesing? Nebo mám ukládat jen to "embed blablabla...", takže se mi uloží nějaká tmavá hrůza, ale informace v tom bude uchována a je to lépe připravené pro photoshop?
DSS má defaultně nastavené aby vytvořil ve složce s light framy po složení soubory Autosave001.tif. Tento soubor pak použij pro postprocessing, v DSS žádné postprocess úpravy nedělej, není na to navržený
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: DeepSkyStacker

#386

Příspěvek od Bill »

hades píše:DSS má defaultně nastavené aby vytvořil ve složce s light framy po složení soubory Autosave001.tif. Tento soubor pak použij pro postprocessing, v DSS žádné postprocess úpravy nedělej, není na to navržený
Já jsem to vždy předzpracovával v DSS abych mohl použít osmibitový editační program. Na zpracování Autosave001.tif je třeba 16 nebo 32 bitový editor...
Ale Photoshop to asi bez problému otevře.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: DeepSkyStacker

#387

Příspěvek od pedrosanchez »

Photoshop to otevře. Ale řekněte mi prosím, jak jste se to naučili ve Photoshopu zpracovávat? Já absolutně nevím na co tam klikat, je to složité :-( Hledali jste si videa na youtube, nebo návody, kde je toho přehršle? Na Astro Forum jsem nic moc neobjevil.


P.S. U Deep Sky Stacker je zajímavé, že mi to tam občas nerozpozná moc hvězd. Přitom na snímku jich vidím stopadesát. Stáhnu si to třeba na 2%-5%, ale i tak.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: DeepSkyStacker

#388

Příspěvek od hades »

Přesně jak píšeš, samostudium. A to jak psaných návodů tak i videí. Je toho spousta, jen je třeba do toho investovat čas a nečekat, že uvidíš rozumně použitelné výsledky po pár pokusech. A samozřejmě, bez angličtiny budeš dost limitovaný v tom, odkud můžeš čerpat. Je tak pár zdrojů, co mám právě otevřených na záložkách:
https://iso.500px.com/deep-sky-photogra ... de-part-3/
https://expertphotography.com/post-proc ... d-to-know/
https://www.lightstalking.com/astrophot ... tutorials/
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: DeepSkyStacker

#389

Příspěvek od pedrosanchez »

hades píše:Přesně jak píšeš, samostudium. A to jak psaných návodů tak i videí. Je toho spousta, jen je třeba do toho investovat čas a nečekat, že uvidíš rozumně použitelné výsledky po pár pokusech. A samozřejmě, bez angličtiny budeš dost limitovaný v tom, odkud můžeš čerpat. Je tak pár zdrojů, co mám právě otevřených na záložkách:
https://iso.500px.com/deep-sky-photogra ... de-part-3/
https://expertphotography.com/post-proc ... d-to-know/
https://www.lightstalking.com/astrophot ... tutorials/
Děkuji za linky, projdu si je. Anglicky to normálně googlím, protože je toho víc. No, tak co mohu dělat, chjo...
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: DeepSkyStacker

#390

Příspěvek od juh »

pedrosanchez píše:... Ale řekněte mi prosím, jak jste se to naučili ve Photoshopu zpracovávat? Já absolutně nevím na co tam klikat, je to složité :-( Hledali jste si videa na youtube, nebo návody, kde je toho přehršle? ...
Ja som niekedy začínal s Velká kniha k Adobe Photoshop CS2 (sú aj novšie vydania). Hľadať niečo na nete a nevedieť čo hľadám a opakovať postupy o ktorých neviem, prečo to tak je, no neviem ...
Odpovědět