Vyvážení bílé a barevného podání u astro snímků

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Vyvážení bílé a barevného podání u astro snímků

#1

Příspěvek od MMys »

Na základě dotazů kolegů, jak vyvážit RAW snímky zpracované různými SW na konverzi z RAW, jsem sepsal můj postup:

Je úplně jedno, jak vypadá snímek po konverzi z RAWu. Důležité je jak to dostat na jakž, takž reálné barvy. Takže já to dělám takhle:

1) převedu snímek SubRawem a uložím ho do tiffu. Podle světelného znečištění vyjde obvykle dohněda (u měst, bez filtru), nebo do šedozelena (s CLS) nebo do šedomodra (ideálně, někde na horách daleko od měst). Tedy nějak takto:



2) Najdu vhodnou hvězdu (bílou, spektrální třídy jako naše Slunce, ale pozor, nesmí být saturovaná nadoraz do bílé) Při troše citu nemusím pátrat v katalozích. Hvězda se pozná tak, že je podobně zabarvená jako pozadí, není ani červenější ani modřejší. Na následujícím obrázku je označená červenou šipkou.



Podle ní nastavím bílý bod. Čím slabší hvězdu vyberete, tím více se zvýrazní objekt, takže je dobré zkusit jich několik. Hvězda téměř saturovaná změní barevné podání, ale skoro vůbec nepřidá jas snímku, hvězda saturovaná řekněme na 50% po kalibraci bílého bodu zjasní snímek zhruba 2x.

Potom někde podle pozadí (místo označené modrou šipkou) nastavte šedý bod (neutrální pozadí). Na něj to chce kapátko tak 5x5 pixelů, aby to nebylo ovlivněné tolik šumem, při kliknutí do různých míst to vyjde pokaždé malinko jinak, podle toho zda v šumu v tom místě převažuje více červená či modrá. Také je dobré zkusit vícekrát na různých místech. Snímek pak vypadá nějak takto:



Nyní jen stáhnu jas pozadí (černý bod) k počátku histogramu, dle svého uvážení tak, aby ještě nezanikly slabé části objektu.



Nyní jsou barvy vpodstatě správné a u značné části snímků už s tím není potřeba nic dělat.



Dále se dá ještě mírně zapracovat (je-li třeba) na zvýraznění objektu a nakonec ještě znovu dovyvážit barvy pokud to při razantnějším zpracování někam ujede, případně zlikvidovat barevný gradient ve snímku. Ten vzniká částečně ve foťáku (jiný úhel dopadu svazku na pixely RGGB matice v různých rozích snímku) částečně je na obloze přítomný (níže nad obzorem) a částečně vzniká dopadem rozptýleného světla z různých míst do dalekohledu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 840
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Vyvážení bílé a barevného podání u astro snímků

#2

Příspěvek od astropintr »

To MMys: Perfektní práce, něco takového jsme tu potřebovali, takže právem velký dík! ;)
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Uživatelský avatar
LuKo78
Příspěvky: 433
Registrován: 20. 10. 2005, 01:01

Vyvážení bílé a barevného podání u astro snímků

#3

Příspěvek od LuKo78 »

 To MMys:

 Musím říct, že díky Martinovi a jeho ukázkám, se dostávám pomaličku kupředu ;D, je to jako se učit číst ve slabikáři ;D ;D ;D. Díky Martine.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Vyvážení bílé a barevného podání u astro snímků

#4

Příspěvek od FunTomas »

Díky. Má to len jednu muchu. Hviezda, ktorú si označil je tak slabá, že ju normálny katalóg spravidla nezobrazí. treba hľadať v USNO A1 alebo A2. Práve s týmito hviezdami je problém. Aký by bol výsledok, keby si namiesto hviezdy použil bielu plochu osvetlenú oblohou. Podľa nej by si vedel určiť akými koeficientami vynásobiť jednotlivé farebné kanály tak, aby si dostal neutrálnu bielu. Takto to chcem vyskúšať ja.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Vyvážení bílé a barevného podání u astro snímků

#5

Příspěvek od MMys »

U QHY8 to tak dělám. Denní snímek papíru na sluníčku, určené úrovně R G B a v MaximDL pak mám nastavené koeficinty pro R,G,B složky.

S DSLR by to mělo jít taky.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Vyvážení bílé a barevného podání u astro snímků

#6

Příspěvek od MaG »

Měl bych dotaz/dodatek.

Zdá se mi, že jsi neuvedl, kdy se musí nastavit kapátko na 5x5. pokud se nepletu, musím nejprve vybrat nástroj kapátko, zvolit v jeho nastavení 5x5 a pak teprv jít upravit Levels. ne?

Dále neměl bych nejdřív nastavit šedému kapátku nějakou barvu poklepáním na něj? Pokud ne, dělám to blbě. (Když jsem v čerstvě instalovaném Photoshopu klikl na šedé kapátko a pak s ním klikl do pozadí fotky, tak se úplně špatně nastavila barva pozadí. Když jsem mu nastavil barvu 0,0,1. Je to v podstatě ok, ale to je podle mně divný.. co dělám špatně?)

Dík za upřesnění.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Vyvážení bílé a barevného podání u astro snímků

#7

Příspěvek od MMys »

Ano, velikost je třeba nastavit předem, dialog už tě tam pak nepustí. Ale to je spíš lekce Adobe PS a to tu dělat nebudu.

Samozřejmě lze kterémukoli z černý/šedý/bílý bod nastavit jiný poměr barev, než černá, neutrální a bílá. Dopředu, před kliknutím do místa v obraze, po kliknutí na symbol černého/šedého/bílého kapátka.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Vyvážení bílé a barevného podání u astro snímků

#8

Příspěvek od MaG »

MMys napsal: Dopředu, před kliknutím do místa v obraze, po kliknutí na symbol černého/šedého/bílého kapátka.Dobře a jakou barvu bys doporučil nastavit pro šedý bod.. neutrální šedou nebo do modra? A o kolik? Bohužel jsem to zapoměl a snad to zajímá i ostatní. Stačí udat poměr RGB čísly, např. 125,125,125..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Vyvážení bílé a barevného podání u astro snímků

#9

Příspěvek od MMys »

šedou nechávám neutrální. Pokud nastavuji pozadí, tak až černým bodem lehoulince do šedomodra. Měla by to údajně být přirozená barva oblohy bez světelného znečištění.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
LbA

Vyvážení bílé a barevného podání u astro snímků

#10

Příspěvek od LbA »

Pred vyberom cierneho/bieleho/sedeho bodu stlacte CapsLock. Budete mat presny kurzor...
A odporucal by som este pred vyvazovamim (teda zvolenim napr nastroja Levels) si vybrat viacero vhodnych bielych/ciernych/sedych bodov.
Pri vybere bodu staci drzat shift a klikat.. Photoshop body oznaci a ocisluje..
Ja ciernu a bielu farbu vyberam inak. Po konverzii si natiahnem do photoshopu prislusny tiff.
Kliknem na nastroj treshold.. Ten funguje tak, ze urovne vyssie ako mnou zadana, zobrazi bielou farbou urovne nizsie ciernou.Teraz len posuvam urovne smerom k vyssim cislam, najdem hviezdicku (ale pozor na sum samozrejme), oznacim...
To iste urobim s ciernou... Pohnem urovnami smerom k ciernym... oznacim bod (body).. Nastroj threshold zrusim kliknutim na cancel (body ostanu tak ako sme ich oznacili).
Potom spustim krivky(curves) a laborujem rovno tam (s tym nastrojom sa da toho viac robit ako s nastrojom levels)
Bielu vyvazim tak, ze kliknem na bielu pipetku na paneli nastrojov (je vpravo) a potom vyberiem biely bod. Ciernu vyvazim tak, ze kliknem na ciernu pipetku (je vlavo) a vyberiem cierny bod...
Sedy vacsinou uz nemusim. A rovno hybem krivkami :)

Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Vyvážení bílé a barevného podání u astro snímků

#11

Příspěvek od MMys »

Ono je těch postupů hromada. Základem je vědět, jak vlastně ty funkce fungují a co dělají s obrazem. Přesná kuchařka stylu klikni tam a tam a nastav to a to neexistuje bohužel. Každý snímek je jiný, a vyžaduje určitý postup. Naznačil jsem jeden, kterým obvykle začnu. Laborování s křivkami a podobně může být druhá fáze zvýraznění objektu, je-li slabý. Samozřejmě, že s nimi lze udělat i vše najednou (nastavení černého a bílého bodu a zvýraznění objektu).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
LbA

Vyvážení bílé a barevného podání u astro snímků

#12

Příspěvek od LbA »

MMys napsal: Ono je těch postupů hromada. Základem je vědět, jak vlastně ty funkce fungují a co dělají s obrazem. Přesná kuchařka stylu klikni tam a tam a nastav to a to neexistuje bohužel. Každý snímek je jiný, a vyžaduje určitý postup. Naznačil jsem jeden, kterým obvykle začnu. Laborování s křivkami a podobně může být druhá fáze zvýraznění objektu, je-li slabý. Samozřejmě, že s nimi lze udělat i vše najednou (nastavení černého a bílého bodu a zvýraznění objektu).JJ ja rad robim vsetko naraz Dolezite je vsak to aby clovek vedel co sa v pozadi deje, ked ja nastavujem biely/cierny bod a hybem krivkami...

Preto tu aj dalsi mozu dat svoj postup. A ti co sa to ucia radi skusia vsetky postupy a z kazdeho si zoberu to co im najviac vyhovuje :)
Ved najlepsie sa uci na chybach druhych
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

Vyvážení bílé a barevného podání u astro snímků

#13

Příspěvek od Bíba75 »

Ahoj na foru.
Z nedostatku pěkného jasného počasí na focení jsem brouzdal forem a narazil jsem na to co napsal MMys:Jedná se o o vyvážení bílé ve foťáku, MMys napsal: Šikovně to také lze vyřešit tak, že daný úsek oblohy vyfotíš stejně dlouhou expozicí ale maximálně rozostřený, a pak tento snímek ve foťáku použiješ jako referenční pro fukci uživatelského vyvážení bíle (Custom WB). Pak z foťáku padají snímky, na které není třeba prakticky sáhnout. Můj dotaz je, jde tato metoda vyvážení bílé použít i při focení v ohnisku ?? Tato metoda byla popsána v při focení širokoúhlích snímků.
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Vyvážení bílé a barevného podání u astro snímků

#14

Příspěvek od MMys »

Takto řeším "hezký" obrázek při focení star-trails a podobně přímo do JPG, se kterým se už moc vyvažování dodatečně dělat nedá. Na focení DS objektů dalekohledem je to k ničemu, protože se stejně fotí do RAWu a zpracovává úplně jinak. Ale pomůže to v tom, že máš jakž takž ucházející náhled na displeji.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Vyvážení bílé a barevného podání u astro snímků

#15

Příspěvek od Miloš Hroch »

Mám takový problém, který částečně souvisí s tímto tématem a nechtěl jsem zakládat nové vlákno. Netýká se totiž jen zpracování astrosnímků ale je spíše obecný. O co tedy jde:

Při fotografování do JPG pod jiným než bílým světlem používám ve foťáku uživatelské nastavení bílé. Vyfotím pod daným světlem kus bílého papíru a foťák pro další snímky přímo nastaví korekci. Funguje to naprosto skvěle a na fotky se v počítači co se týká vyvážení bílé nemusí šáhnout a je to skvěle reprodukovatelné.

Teď bych však potřeboval fotit do RAW formátu, takže tento postup mi nepomůže. Navíc program který používám nemá funkci nastavení šedého, černého a bílého bodu. Barevné podání jde samozřejmě dohnat pomocí nastavení jednotlivých kanálů ručně od oka, ale výsledek není v mém případě nikdy dobrý a navíc je silně nereprodukovatelný, protože za to pokáždé zatáhnu trochu jinak.

Otázka tedy zní, lze nějakým exaktním způsobem dopočítat korekci ze snímku s bílým papírem pořízeným za stejných podmínek jako daný předmět a aplikovat ji na ostatní snímky?

Na internetu jsem bohužel na nic rozumného nenarazil, protože všude na to používají buď nějakou automatiku čemuž se chci obloukem vyhnout, nebo zde již dříve uvedený postup s "kapátky v PS" která nevlastním :-/.
Odpovědět