Astrofotografie mobilem

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#781

Příspěvek od Howking »

Včerejší M74. Velmi špatné podmínky. Silně foukalo a v kombinaci s velmi slabými hvězdami v okolí galaxie (zorné pole pointace cca plejády) pointace často ujížděla a ztrácela se. Tak zas "obvyklé šmouhy".
Obrázek
Taky vysoká oblačnost. No ale když už jsem tam byl, tak se mi domu po dojezdu nechtělo a šel jsem na to.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#782

Příspěvek od ok1in »

Howking píše:Včerejší M15. Narazil jsem na další problém focení mobilem. Čočka levitující v mag poli v zaostřené poloze se lehce pohybuje vlastní vahou a při otáčení dalekohledu z polohy svislé, do polohy šikmé v tom poli postupně padá a rozostřuje se.
...
Už se chystám koupit iPhone8 (7 je na prodej, kdyby někdo chtěl) a musím to zohlednit a koupit verzi s velkou pamětí abych nemusel co 2000 snímků půl hodiny přesouvat fotky ven a neztrácel tak čas a polohu dalekohledu. Taky dnes zkusím zaostřit mobil do krajní polohy (aby byla čočka tlačená k dorazu, jestli tam je) a tak nedocházelo k rozostření.
A nebylo by vhodnější za obdobný peníz koupit něco, co je prostě určeno k focení a ne k telefonování? :mrgreen: :lol:
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie mobilem

#783

Příspěvek od MilAN »

Určitě nebylo. Umíš si představit iPhonistu, který nemá poslední model :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#784

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:Určitě nebylo. Umíš si představit iPhonistu, který nemá poslední model :)
:!:
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#785

Příspěvek od Howking »

Včerejší focení v mlze. Vlhkost 100%. Ověření "vzduchové rosnice" (rozepíšu se později).
Obrázek
Konečně se mi podařilo "náhodou" zaostřit, tak jsem to nemusel ani moc zmenšovat :-)
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#786

Příspěvek od biker.fm »

Howking píše:Ověření "vzduchové rosnice" (rozepíšu se později).
Ot: Tim mas na mysli kominovy efekt (ventilator u primaru) ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#787

Příspěvek od Howking »

biker.fm píše:Ot: Tim mas na mysli kominovy efekt (ventilator u primaru) ?
Není to komínový efekt - komínový efekt je způsoben teplem - ohřátý vzduch se rozpíná, je tedy řidší a tím i vdaném objemu lehčí a studený vzduch padá pod něj a tím jej vytlačuje nahoru. Tady je to hnané ne vyhříváním, ale mechanicky. Tady jsem to rozepsal.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#788

Příspěvek od Howking »

Dnes jsem chtěl aspoň při měsíčku vyzkoušet hvězdokupy, jak ten iPhone 8 vlastně fotí astro. Zda jsem si polepšil. Ale objel jsem tři místa (Trnávku, Bílov, Budišovice) a všude fukec jako prase. To by montáž tuhostí neustála. Tak aspoň singleshot 1/3s z ruky. Žádné osvětlení, uprostřed lesa. Jen měsíční svit. No asi to bude fotit zas lépe.
IMG_2076.jpg
Dalekohled na místě spolujezdce (proto jsem vyměnil 1200mm za 1000mm :-D) jsem ani nevytahoval.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#789

Příspěvek od Howking »

Tak konečně jsem se dočkal otestování nového iPhone 8. První světlo z 14-tého mezi mraky přes vysokou oblačnost u Ostravy :-)
Obrázek
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#790

Příspěvek od Howking »

A druhé světlo z téže noci :-)
Obrázek
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#791

Příspěvek od Howking »

Tu M33 jsem radikálnějí zpracoval, tak pokud nevidíte změnu, bouchněte F5 (ctrl+r, jabko+r, cmd+r)
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#792

Příspěvek od Howking »

batch.jpg
:-)
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#793

Příspěvek od Howking »

Tak s včera nakonec taky vyjasnilo a po marné snaze se s někým domluvit (bo každy cyp ma plno planu a dyž mu v deset zavolaš, tak ti to ani nezvedne :-D) jsem šel sám.
Obrázek
counter.gif
Uživatelský avatar
abulafin
Příspěvky: 125
Registrován: 16. 03. 2011, 17:32
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#794

Příspěvek od abulafin »

Psion píše:Nakonec je to asi dobře, že fotíš mobilem, kdybys fotil kamerou, tak by tady byly bezkonkureční snímky a nikoho by to už nebavilo ;)
Musím uznat, že právě toto vlákno mne velmi baví, připomíná mi to moje začátky (ne, že bych byl příliš pokročilý, ale mobilem již téměř nefotím). Rád sleduji, jak se lze vypořádat s technickou výzvou. Stejně tak jako bastlení různých pozorovátek. Sice se dají koupit v obchodě již hotové, ale ty doma postavené mají prostě něco do sebe.
Quod est inferius, est sicut quod est superius et quod est superius, est sicut quod est inferius.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#795

Příspěvek od Howking »

Teď jsem v SZ odpovídal jednomu na dotaz ohledně focení mobilem a podařilo se mi vymyslet heku definici, tak se musím podělit veřejně :D
Focení mobilem je libůstka. Jako jízda na jednokole. Není to praktické, není to pohodlné, ale je to mnohem zábavnější, než nudná, pohodlná a rychlá jizda na normálním kole :-D
Odpovědět