Astrofotografie mobilem

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Astrofotografie mobilem

#61

Příspěvek od Howking »

Hodinu před zatměním :-)


a těsně před totálním




pak mi zalezl měsíc za panelák :-(
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie mobilem

#62

Příspěvek od Cztwerec »

Za ten iphone by jsi měl asi tak dvě, možná tři kamerky které by ti dali stejný výsledek v jednom framu jaký ty tady prezentuješ jako "finální" fotografii... oceňuji tvůj zápal! všechna čest. ;)
Lectorem iustus...
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Astrofotografie mobilem

#63

Příspěvek od Howking »

Za ten iphone by jsi měl asi tak dvě, možná tři kamerky - no ale ten iPhone už mám a kamerky bych musel koupit a na ně nemám (proč pořád panuje představa - má iPhone mám prachy? - Prostě mám rád kvalitní věci a když si je kupuju, tak jdu finančně na krev a pak žeru půl roku chleba se solí :D)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie mobilem

#64

Příspěvek od Cztwerec »

Hele já to mám obráceně , telefon mám za 1000 Kč, beztak ty dotykáče vnímám jako šmejd (jo mám jiné nároky jsem kuchař - mastná huba a ruce), ale zato jsem si udělal radost a koupil si Canon 6 D. Na druhou stranu investice do zlomkové ceny iphone by ti udělala více radosti pro astrofo účely než celej iphone i s Lídlem dohromady. Upřímně řečeno pro tento účel je v mých očích iphone k ničemu. Ale každej má svoji cestu, dál už to řešit nebudu a jen jak říkám, obdivuji tvoji chuť dělat to tak jak to děláš...

A pokud se bavíme o kvalitních věcech, tak ty nejsou vždy ty nejdražší :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie mobilem

#65

Příspěvek od MaG »

Tak tento článek je docela k tématu. "dokonce ani iPhone nedopadl nejlépe". "Lépe na tom jsou ti, co použili dalekohled.." ale pořád je kvalita horší, než zrcadlovkou na film položenou za triedrem.

http://petapixel.com/2015/09/28/people- ... -the-moon/
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Astrofotografie mobilem

#66

Příspěvek od Howking »

Co lidi postli do diskuze svědčí o tom, že s tím akorát neumí zacházet. Holým iPhonem bez dalekohledu vyfotím Měsíc tak, že bude zřetelně rozpoznatelné moře dešťů, moře klidu a oceán bouří (měl jsem ten snímek a škoda že jsem ho smazal).

EDIT:
udělal jsem teď nový -
bez zoomu
6x digitální zoom přímo v telefonu

PS: Já ale přece neobhajuju iPhone jako prostředek k astrofotografii - měl jsem ho dřív než mě návrat k astronomii napadl a teď prostě používám co mám. Nicméně kromě Lumie 1020 a podobných Lumií (ty jsou o víc jak třídu výše) jsem si jistý že neexistuje telefon s kvalitami iPhonu na astrofocení (nízký šum a vysoká citlivost ve tmě). Ale pořád to beru jako kuriozitu co jde dnes telefonem vyfotit s Lídlákem to jsem nedokázal vyfotit před 30-ti lety s 160/1200 Newtonem a Zenitem pro jakkoli dlouhou expozici co jas oblohy dovolil. Prostě jsem fascinován jak se to všechno posunulo. (já chápu, že technika čistě astronomická je ještě o dva řády jinde - to mi nemusíte vysvětlovat - jednou se k ní i třeba dostanu - teď je prioritou koupě dalekohledu a pak se uvidí)
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Astrofotografie mobilem

#67

Příspěvek od Howking »

Tak jsem se rozhodl zkusit dosah kombinace Bresser 70/900 - iPhone 6

M13

1300x 0.5s ISO2000

Postupně budu přidávat další objekty na hranici této dvojice.
(myslím, že i když se odmyslí mobil a lídlskop, tak je to víc jak koukatelné - a přivře se oko nad knedlíky jasnějších hvězd )
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Astrofotografie mobilem

#68

Příspěvek od Libcz »


Jenže je tu jeden zásadní rozdíl, že zatímco ty jsi vyfotil měsíc blízko úplňku, oni se pokoušeli fotit zatmění. A ten rozdíl v jasu je velký - z vlastní zkušenosti je to asi 1/400s ISO100 (odhad, měl jsem přicloněno) ku 4s ISO800. Takže vlastně ne velký, ale obrovský. Takže si nemyslím, že s tím neumí zacházet, ale že to prostě technika nedá (a to uznávám, že jabkofoun má opravdu kvalitní fotoaparát)
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Astrofotografie mobilem

#69

Příspěvek od Howking »

A ten rozdíl v jasu je velký - z vlastní zkušenosti je to asi 1/400s ISO100 (odhad, měl jsem přicloněno) ku 4s ISO800 - no mrzí mě, že jsem to nezkusil. Možná máš pravdu - příště :-)
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Astrofotografie mobilem

#70

Příspěvek od Howking »

Dnes jsem se pokusil o M81, ale dopadlo to špatně.

Jednak mi v průběhu focení vylezl měsíc, jednak to bylo směrem nad přesvětlenou Ostravou, jednak sem netrefil výstupní pupilu a ještě mi přes to lezla vysoká oblačnost.

Ještě se o to pokusím, ale asi to bude chtít dál od města. To přesvětlení je brutální.

Heh. To nahoře u okraje není šmouha, ale M82 :-)
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Astrofotografie mobilem

#71

Příspěvek od dvader »

iPhone 4S používám také na občasné astro focení. Sám astrofoto neprovozuji, žádnou foto sestavu nemám, ale občas má člověk chuť něco zvěčnit. A telefon je vždy po ruce. 8-)

Takže telefon ručně přiložím k okuláru mého Megreze (ev. CPC) a udělám jednorázový snímek. Na orientační snímky Měsíce, zatmění Slunce, přechod Venuše přes Slunce atp. to stačí. ;)

Např.:
http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... 3.jpg.html
http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... 2.jpg.html
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie mobilem

#73

Příspěvek od MaG »

Promiň, ale jak už vyplynulo z předchozího, na snímek tak jednoduchých věcí jako je zatmění a transit Venuše ti stačí i obyčejný tablet, jak mi ukázali žáci mé školy, na to nemusíš mít drahý iPhone. Podle všeho bude maximálně tak zajímavé sledovat, kam se ještě fotoaparáty v mobilu posunou, ale vzhledem na rozměry optiky to asi nikdy na seriózní astrofotky nebude.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie mobilem

#74

Příspěvek od Cztwerec »

No necháme se překvapit, kam ta technika dojde, ale zatím se zázraky nedějí :)
Lectorem iustus...
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Astrofotografie mobilem

#75

Příspěvek od Howking »

včerejší :-)

Lídlskop,iPhone 6s, 100 snímků, 10 vybraných do stacku, Lynkeos.
Odpovědět