Astrofotografie mobilem

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Astrofotografie mobilem

#916

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Na mobil moc pěkný výsledek, ale ty hodiny, cos tam napočítal jsem radši nesčítal.. :-) Důležité je, že tě ten proces baví.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#917

Příspěvek od Howking »

zuzi píše:Hele a to 230GB mas v telefonu a nebo to nejak průběžně stahujes? Jinak masakr ten objem dat.
- mám v telefonu. To by se na poli stahovat nedalo. Bohužel i když do toho telefonu dali čtvrt TB paměti, tak dali jen USB2 přenos. :-(
SIRIUS_758 píše:Na mobil moc pěkný výsledek, ale ty hodiny, cos tam napočítal jsem radši nesčítal.. :-) Důležité je, že tě ten proces baví.
- no naštěsti ty hodiny u toho nebylo třeba sedět, ale procák si mákl. No ale výsledek mě těší. Zvlášť když je to z opravdových 1/3s expozic a na čipu 3x2mm s 12 MPx :-)
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Astrofotografie mobilem

#918

Příspěvek od LukasNestak »

Howking píše: 10200x1/3s!!! Přenos z telefonu (230 GB) trval přes dvě hodiny. Převod z raw na tif přes hodinu. Aplikace dark a flat snímků přes hodinu. Zarovnání přes hodinu. Stack přes dvě hodiny. A byl hotový master. Dál už klasiky Photoshop :-) A to mám i7 na 4.5 GHz kde jsem využíval striktně 8 jader a disk s zápisem 2 GB/s :-)
Chápem že je to výzva, ale toto je už moc, sorry
Keby si ten čas investovaný do fotenia s mobilom vrazil do slušnej kamery, tak máš menej snímok, 10x kvalitnejších a 2x rýchlejšie spracovaných.
Aj tak máš obroské + a rešpekt za to že si ukázal aktuálne možnosti a limity mobilov pre astrofoto.
Dobré je že ukazuješ matérom ako som ja že sa dá aj skoro z ničoho niečo vytvoriť.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie mobilem

#919

Příspěvek od MilAN »

Nestak píše: Dobré je že ukazuješ matérom ako som ja že sa dá aj skoro z ničoho niečo vytvoriť.
Tak ale ono to není "z ničeho"
Je tu naváděná paralaktická montáž, je to slušně velký Newton, pointace, je to ne zrovna laciný mobil, hodně slušné PC a několik placených programů.
Takže shrnuto, takhle "z ničeho" nás tvoří většina :) A jasně, je to také jedna z cest, má s tím zajímavé výsledky po obrovské práci, ta cesta je sice dlouhá a pracná, za to s horšími výsledky než jiné jednoduché focení a jednoduché zpracování
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Astrofotografie mobilem

#920

Příspěvek od Roman (Rick) »

Milane, ale to nie je technika nakupovaná špeciálne za účelom astrofota. Sú to veci, ktoré ľudia bežne používajú = mobil, notebook. A 250mm newton tu je tiež veľmi častý zjav napr. aj medzi pozorovateľmi. A takú rúru neposadíš na malú montáž ... Keby chcel astrofotiť podľa vašich predstáv, ešte by len musel začať investovať tisíce do kamier, filtrov, pointácie, rôznych serepetičiek okolo, ktoré niečo stoja ... Autor tým zrejme poukazoval aj na fakt, že i tak krátkymi expozíciami, kde je na single snímkoch asi len zopár najjasnejších hviezd bez náznaku hmloviny sa po spracovaní dá zviditeľniť niečo, čo sa ešte relatívne nedávno na podobnej úrovni fotilo s apsc zrkadlovkami.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#921

Příspěvek od Howking »

Roman (Rick) píše:...že i tak krátkymi expozíciami, kde je na single snímkoch asi len zopár najjasnejších hviezd bez náznaku hmloviny sa po spracovaní dá zviditeľniť niečo....
Single snímek 1/3s ISO 2112 (jen zmenšený na 25%)
IMG_000001.jpg
Výsledek složení 10200 takových :)Obrázek
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#922

Příspěvek od Karell »

Roman (Rick) píše:Milane, ale to nie je technika nakupovaná špeciálne za účelom astrofota...
Nerad zasahuji do podobných debat, ale teď už mně to nedá. Romane, cesty mohou být různé, ale technikou, která dohromady za všechno stála přibližně tolik, co Howkingův IPhone, se dají dělat takovéto fotky. A ještě dodám, že klukovi, když tuhle mozaiku vytvářel, bylo 17. :)
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#923

Příspěvek od Howking »

Karell píše:.....ale technikou, která dohromady za všechno stála přibližně tolik, co Howkingův IPhone, se dají dělat takovéto
ale tu techniku já koupit nemusel. Děláš jako bych ten iPhone kupoval pro astrofoto a jinak bych ho neměl. Ber to tak, že iPhone stál 0 Kč. Ty nemáš telefon, když máš kamery?
Naposledy upravil(a) Howking dne 23. 07. 2018, 12:50, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#924

Příspěvek od Karell »

Ale my taky nic nekupovali. Jen Canona 1000D modifikovali.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#925

Příspěvek od Howking »

Ale já toho Canona nemám. Musel bych ho koupit. Telefon má každý.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#926

Příspěvek od Howking »

Ale o to kupování mi vůbec nejde. Tak jako nemám problém si koupit telefon za 30, tak nemám problém si koupit ani ccd za 30. Jde o ten sport, dostat z 3x2mm čipu bez modifikace a ohřiváním místo chlazení s 1um pixely za 20ti optickými prvky s 1/3s expozicí slušnou fotku, kterou někteří ani s tím ccd takhle nedají (proto že jsou neschopní, ne proto, že by technika byla srovnatelná ;-) )
Naposledy upravil(a) Howking dne 23. 07. 2018, 13:16, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#927

Příspěvek od Karell »

Tohle fakt nikam nepovede. Jasný, že i já mám telefon. V životě by mě ale nenapadlo s ním dělat cokoliv jiného než telefonovat :D Reagoval jsem na Romana a jeho poznámky, to jsem se neudržel. Když chceš mít telefon za 30 tisíc, je to tvoje věc. Právě pro takové se vyrábějí. :)
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#928

Příspěvek od Howking »

Ale Roman má pravdu - ani koruna v mém případě nepadla na koupi snímače pro astrofoto.
Karell píše:V životě by mě ale nenapadlo s ním dělat cokoliv jiného než telefonovat :D
- jo samozřejmě - spoustu lidí by nenapadlo sjíždět na kole Hahnenkamm a je to zábavnější, jak se nechat svézt dolů lanovkou :-)
Karell píše:Když chceš mít telefon za 30 tisíc, je to tvoje věc.
nechci mít telefon za 30 tisíc - určitě bych chtěl telefon za 3 tisíce, kdyby uměl to samý.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#929

Příspěvek od Karell »

Vidíš, já mám telefon za 3 tisíce a umí všechno, co jsem od něj potřeboval, aby uměl. Ale ten argument o tom, že jsi nic nezaplatil za to, čím fotíš, je zavádějící. Já za sebe bych každému doporučil si na telefonování koupit telefon a na focení foťák. Z toho potom vznikají ta strašná nedorozumění, že mobilem se dá udělat pěkná fotka :)
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#930

Příspěvek od Howking »

Karell píše:Já za sebe bych každému doporučil si na telefonování koupit telefon a na focení foťák. Z toho potom vznikají ta strašná nedorozumění, že mobilem se dá udělat pěkná fotka :)
- no tohle jsem taky tvrdíval. A měl jsem i dobrý foťák na svou dobu (Panasonic DMC-FZ10) a mobil bez foťáku. Ale pak zjistíš, že kdykoli máš sebou foťák, není co fotit a naopak, kdykoli bys něco vyfotil, tak nemáš čím. Mobil máš sebou stále. TAk jsem foťák prodal. A v mobilu jsem získal i 4k 60 fps kameru k foťáku navíc - a mám to sebou kdykoli - pak mohu točit třeba toto https://www.youtube.com/watch?v=VicHTY6gdpE Prostě doba je jinde. (samozřejmě že až si svou zábavičku s Messierem mobilem odbudu, tak do ccd půjdu. Už jsem měl roupy jít do toho hned, ale odvádělo by mě to od toho mobilního focení :-D)
Naposledy upravil(a) Howking dne 23. 07. 2018, 13:33, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět