Astrofotografie mobilem

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#586

Příspěvek od Howking »

jup.png
Ještě trochu lépe.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#587

Příspěvek od Howking »

Jupiter.jpg
I tenhle prošel novým zpracováním :-)
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#588

Příspěvek od Howking »

Tak jsem měl radost, že se mi včera konečn ě roztáhlo i na GRS a ještě se stínem Io - mohlo to být moc pěkné, ale seeing nepřál ani trochu.
shadow_out.jpg
io_out.jpg
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Astrofotografie mobilem

#589

Příspěvek od ladis »

Teda i z balkonu Mladé Boleslavi za ne moc dobrého seeingu 20.4.2017 jsem viděl vizuálně v 8" f/6 detaily na Jupiteru včetně přechodu Io a stínu a nasouvající se GRS o dost lépe, než na této fotografii. Není fakt lepší snímat kamerou či skutečným kompaktem okulárovou projekcí? Nechápu, proč fotit mobilem, co z toho je? Kvalitní snímky fakt ne. Přitom Howking by, podle mého, s adekvátní technikou dělal velmi slušné snímky, má talent.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#590

Příspěvek od Howking »

ladis píše:Teda i z balkonu Mladé Boleslavi za ne moc dobrého seeingu 20.4.2017 jsem viděl vizuálně v 8" f/6 detaily na Jupiteru včetně přechodu Io a stínu a nasouvající se GRS o dost lépe, než na této fotografii.
tak při mém seingu jse vizuálně v 10" f/4 myslel na to, že předpověď GRS zase kecala, protože jsem ji nepostřehl. Takže buď rád za svůj. Ač mobilem, tak vždy vyfotím 4x vyšší rozlišení, než za stejných podmínek vidím okem. Jsem si skoro jist, že na planety bych si ve svém dalekohledu s astrokamerou dokonce pohoršil. Nemaje žádný počítaš s USB3 bych zcela jistě nebyl schopen zaznamenat takové rozlišení s takovým datovým tokem. Nezapomeň že to fotím DSO speciálem f/4 a některé moje předchozí snímky (za lepšího seingu) jsou už teď lepší jak snímky některých fotičů s planetární kamerkou a sct-čky (a někteří i s ADC). Takže přemýšlet v souvislosteh. Včera byl seeing u mě opravdu srovnatelný s litím vody přes zrcadlo. (budu mít dobrý seing samozřejmě když nebude ani stín ani skvrna.) Jsem si naprosto jistý, že planetární kamera v kombinaci s mým dalekohledem by byly jasně vyhozené peníze a nepolepšil bych si a ni o ň.
- ukázka seeingu
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Astrofotografie mobilem

#591

Příspěvek od ladis »

Není tedy lepší na planetární focení pořídit méně světelný newton? Mám výbornou zkušenost s obyčejným SW 8" f/6 dobsonem. I f/5 Meade LB 12" zobrazuje při precizní kolimaci naprosto úžasně detaily na Jupiteru.

Není lepší jít tedy osvědčenou cestou, pořídit montáž, SC či méně světelný newton a kvalitní kameru pro použití s okulárovou projekcí?

Planetární focení (resp videosnímání a následný postprocessing) není sice vůbec moje parketa, ale tohle se mi zdá jako slepá cesta. Spíše odkoukat, jak to dělají kolegové, co sem háží snímky jak z hubbla. Určitě též potlačit vliv modré barvy atmosféry, tedy snímat sekvence v IR, kdy se detaily zásadně zlepší. Něvěřím, že kombinace méně světelného dalekohledu, snímání v IR kvalitní kamerou a postprocessing (derotace apod), trpělivost a štěstí na seeing nepřinese výsledky ;) Ale jak říkám, talent máš, jen bych ho rozvíjel tou správnou cestou 8-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#592

Příspěvek od Howking »

ladis píše:Není tedy lepší na planetární focení pořídit méně světelný newton?
- a tak já ty planety ani nechci primárně fotit. Je to taková znouze ctnost, když je furt zataženo a sem tam malé okno a když je jasno, tak zase svítí měšíc. Asi spíš chci směřovat k DSO i z toho důvodu, že to pro následujících docela dost let nebypadá s planetami nijak nadějně, všechno nízko a proto jsem si koupil světelný Newton. (teď na můj projekt Mesier mobilem je sice úplně jedno jak je dalekohled světelný, protože volbou okuláru vždy fotím na světenost mobilu, ale až to dodělám, nebo vzdám, tak chci jistě fotit na čip v onisku)
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Astrofotografie mobilem

#593

Příspěvek od ladis »

Rozumím, to zní jako zajímavý program. Držím palce, ať se daří!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#594

Příspěvek od Howking »

jupiter.jpg
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Astrofotografie mobilem

#595

Příspěvek od pedrosanchez »

Nesouhlasím, fotím měsíc mobilem z dobsona a ty fotky jsou krásné a vidím i malé krátery v detailu. Klidně je sem někam vložím, jestli to lze. Naopak teď přemýšlím jak na jupiter.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Astrofotografie mobilem

#596

Příspěvek od Rekmarik »

pedrosanchez píše:Nesouhlasím, fotím měsíc mobilem z dobsona a ty fotky jsou krásné a vidím i malé krátery v detailu. Klidně je sem někam vložím, jestli to lze. Naopak teď přemýšlím jak na jupiter.
Z tvého příspěvku není příliš jasné, s čím nesouhlasíš.
Obávám se že je to věc pohledu, já například nepovažuji za krásné žádné fotky z žádného mobilu (z hlediska kvality)
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#597

Příspěvek od Howking »

Výsledek včerejšího špičkového seeingu. Bohužel jako vždy, když měla vyjít GRS, tak se zatáhlo. Ale jsem rád, že jsem nečekal až na GRS a začal fotit dřív. (Sky-Watcher 254/1000, 5x barlow, 9mm okulár, 25 minut 30 fps video 1/120s iso 100, iPhone 7 za okulárem) Tentokrát s absencí Apple. Lynkeos jsem nepoužil. Místo něj Wavelet z Registaxu.
Obrázek
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Astrofotografie mobilem

#598

Příspěvek od Maser »

Tak tenhle Jupiter je fakt parádní. ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#599

Příspěvek od Howking »

Maser píše:Tak tenhle Jupiter je fakt parádní. ;)
- o děkuji velice. (ale stejně se nemohu zbavit dojmu, i když jsem to zpracovával na dvakrát, že jsem mohl být ještě pečlivější a šetrnější)
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#600

Příspěvek od Howking »

Obrázek
Ještě druhý z téhož večera. Jen jsem testoval místo 1/120s z předchozího snímku 1/240s na tomto snímku. A koukám, že i když na videu už byl dost tmavý, že bych snad mohl příště zkusit i 1/480s (čím kratší, tím menší vliv seeingu). Nakonec to dopadlo lépe, než jsem čekal a mrzí mě, že tentokrát jsem natočil jen 9 min video. Asi by byl výsledek výrazně lepší, jak předchozí, kdyby bylo víc z čeho vybírat.
Odpovědět