Astrofotografie mobilem

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie mobilem

#826

Příspěvek od MilAN »

Jen pro porovnání - tu 15. mag nafotí kamera při 10" objektivu za 5s
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#827

Příspěvek od Howking »

První a poslední minutový snímek bez úprav (bez darku, flatu, křivek, jen zmenšeno), jak se mi to během hodiny pěkně rozostřilo. :-)
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#828

Příspěvek od Howking »

Tak foto dnešní noci s novou appkou NightCap, proti předchozí appce dosah o magnitudu vyšší. Ale RAW tomu chybí - blbě se pracuje s barevnou vadou okuláru.

M67
SkyWatcher 254/1000 (Newton), EQ6, Bader MPCC III, Hyperion 10mm+14mm ring (8,6mm), iPhone 8.
1h expozice
Obrázek

M53
SkyWatcher 254/1000 (Newton), EQ6, Bader MPCC III, Hyperion 10mm+14mm ring (8,6mm), iPhone 8.
1h expozice
Obrázek

Tak snad se mi podaří výrobce NightCap ukecat, aby přidal možnost RAWu.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#829

Příspěvek od biker.fm »

Planujes i nejake letni mlhoviny pridat do tve sbirky mobilofoceni ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie mobilem

#830

Příspěvek od MilAN »

Howking píše:
Tak snad se mi podaří výrobce NightCap ukecat, aby přidal možnost RAWu.
Možná že časem přijdeš na to, že je jedno jesti JPG nebo RAW - z mizerné fotky nikdy nic lepšího nebude. I kdyby to mělo být zlaté RAW :)
Jestli má tvoje 5 minutová fotka s použitím všemožného vylepšeného zpravování dosah jako moje 5s fotka kamerou, tak bych reálně nečekal žádné zázraky. Možná tím prošlapeš nějakou slepou cestičku, ale budeš jediný, kdo po ní jde. Je to sice obdivuhodné, je v tom obrovské úsilí a spousta času, ale nikam to nevede. Není to následuhodná cesta-budeš se na ní plácat sám. A výsledek, který nikam nevede, nikoho nebude zajímat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#831

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:Jestli má tvoje 5 minutová fotka s použitím všemožného vylepšeného zpravování dosah jako moje 5s fotka kamerou, tak bych reálně nečekal žádné zázraky. ... A výsledek, který nikam nevede, nikoho nebude zajímat.
- A furt dokola jako o červené punčošce.
Neaspiruji na to dělat fotky mobilem srovnatelné s kamerou
a co mě rozhodně neláká je chodit po prošlapaných cestách kudy chodily davy.
A budeš se divit - už teď jsem zaujal víc lidí, než kdejaký fotič kamerou ztracený v davu.
biker.fm píše:Planujes i nejake letni mlhoviny pridat do tve sbirky mobilofoceni ?
- po těch letech nevíš co planuju?

Dnes pokus, kdy se pokazilo vše. Vysoká oblačnost, vítr bránil pointaci, do toho skoro úplněk a za kopcem blikali policajti u nějaké havárky. Navíc jsem zvolil nízké iso a krátký čas. Takže celkově jen 20 minut, než se úplně zatáhlo.
Obrázek
Jestli bude zítra jasno, zkusím reparát.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie mobilem

#832

Příspěvek od biker.fm »

Howking píše:
biker.fm píše:Planujes i nejake letni mlhoviny pridat do tve sbirky mobilofoceni ?
- po těch letech nevíš co planuju?
Vim, Messiera mobilem. Ja mel na mysli jestli treba nezaradis k Messierovi treba NGC6888, NGC6992, IC5070 ...
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#833

Příspěvek od Howking »

biker.fm píše:Ja mel na mysli jestli treba nezaradis k Messierovi treba NGC6888, NGC6992, IC5070 ...
- ne, je to ztráta času - už tak to bude práce minimálně na dva roky když využiji každou chvilku a vidíš jak už se třeba Milan nemůže dočkat až to konečně dodělám a začnu fotit kamerkou :-D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie mobilem

#834

Příspěvek od MilAN »

Howking píše: A budeš se divit - už teď jsem zaujal víc lidí, než kdejaký fotič kamerou ztracený v davu.
.
Zřejmě ale ne na tomhle fóru :)
Tohle možná dovedou ocenit na jablíčkovém fóru, když lze ukázat, že jejich mobil, který telefonuje stejně tak dobře jako ten za 1/10 jeho ceny , fotí astronomické objekty :)
Pochop ale, že když sem dáš výsledek svého snažení, tak se asi vždy najde někdo, kdo to srovná s jiným focením .A že to nedopadne v tvůj prospěch, je celkem logické. Ale pokud nechceš, aby tohle bylo u tvých snímků, bylo by potřebné zakázat ne-obdivné projevy :)
Protože, pokud tvůj výsledek po celonočním snažení vypadá jako single snímek někoho jiného, kterému věnoval řádově maximálně minuty, tak se nesmíš divit.
A ano, těšil bych se na tvé výsledky focené přes kameru. Protože, pokud bys tomu věnoval takové úsilí jako tomu mobilu, byly by to určitě špičkové snímky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie mobilem

#835

Příspěvek od Bill »

Howking píše:
biker.fm píše:Ja mel na mysli jestli treba nezaradis k Messierovi treba NGC6888, NGC6992, IC5070 ...
- ne, je to ztráta času - už tak to bude práce minimálně na dva roky když využiji každou chvilku a vidíš jak už se třeba Milan nemůže dočkat až to konečně dodělám a začnu fotit kamerkou :-D
No každý to má jinak. Podle mne je třeba totální ztráta času fotit "Messiera" libovolnou technikou. Dost objektů je hodně podobných a ve tvém podaní budou některé prakticky nerozlišitelné. (Když už fotíš hvězdokupy - nemohly by být aspoň trošku barevnější?) Taky každý objekt by si zasloužil trochu jinou techniku - aspoň jiné ohnisko ap. Nebo aspoň jiné zpracování. Kulovky by snad mohly jít líp? Musí být hvězdy při 0.3s expozici přepálené? Prostě to flákáš, ať to máš rychle hotovo...
No ale pokud tě to nějak naplňuje, tak holt kdo si hraje, nezlobí...
M:736 750 113
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#836

Příspěvek od Howking »

Bill píše:Musí být hvězdy při 0.3s expozici přepálené? Prostě to flákáš, ať to máš rychle hotovo...
- ale ne, na ty poslední nekoukej - zkouším novou aplikaci a ještě jsem se s ní úplně nezkamarádil. To víš, nikdo ty aplikace nepíše na focení dso (kdybych nebyl líny, tak bych si ji měl napsat sám). Tady je poslední kulovka původní (ovládnutou) aplikací - http://astrofotky.cz/gallery.php?show=H ... 822585.jpg, tam pokud je přepal, tak je úmyslný, aby jasné hvězdy vypadaly větší - jinak v původních datech nesahaly jasem ani do poloviny rozsahu senzoru. U té nové aplikace jsem narval hned ISO 8800 a to byla chyba. A s barvami je trošku problém, když to přesaturuju, tak radikálně vyleze barevná vada okuláru (a celé optiky mezi senzorem a zrcadlem - 3 komakorektor, 8 hyperion okulár, 9 objektiv iPhonu - 20 čoček mezi čipem a zrcadly :-) )
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#837

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:Zřejmě ale ne na tomhle fóru :)
- ale i na tomto foru.
MilAN píše:Tohle možná dovedou ocenit na jablíčkovém fóru, když lze ukázat, že jejich mobil, který telefonuje stejně tak dobře jako ten za 1/10 jeho ceny , fotí astronomické objekty :)
- jo, kdyby to byl nějaký android, tak budeš hýkat blahem - vidím, že Apple je červený prapor bránící soudnosti.
MilAN píše:Pochop ale, že když sem dáš výsledek svého snažení, tak se asi vždy najde někdo, kdo to srovná s jiným focením .A že to nedopadne v tvůj prospěch, je celkem logické. Ale pokud nechceš, aby tohle bylo u tvých snímků, bylo by potřebné zakázat ne-obdivné projevy :)
- naopak, jsou i lidi soudní, co od mobilu čekají mnohem méně, než já dokazuji a ti jsou někdy i nadšeni (a i profesionální astronomové, ne jen zapálení amatéři)
MilAN píše:Protože, pokud tvůj výsledek po celonočním snažení vypadá jako single snímek někoho jiného, kterému věnoval řádově maximálně minuty, tak se nesmíš divit.
- Divím se jak někdo dokáže CHTÍT SROVNÁVAT čip telefonu 3x2mm za 20-ti čočkami s velkým CMOS/CCD senzorem v ohnisku. Tomu se divím. A divím se o to víc, když už po dvacáté opakuju, že to SROVNAT NEJDE
MilAN píše:A ano, těšil bych se na tvé výsledky focené přes kameru. Protože, pokud bys tomu věnoval takové úsilí jako tomu mobilu, byly by to určitě špičkové snímky.
- dočkáš se. :-D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie mobilem

#838

Příspěvek od MilAN »

Howking píše: - jo, kdyby to byl nějaký android, tak budeš hýkat blahem - vidím, že Apple je červený prapor bránící soudnosti.
Mohu tě ubezpečit , že to byl můj poslední příspěvek v tomto vlákně. Nemám rád demagogii, a to předvádíš v diskusích kolem focení mobilem jako reakci na příspěvky druhých, není už nic jiného.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 04. 04. 2018, 13:17, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Astrofotografie mobilem

#839

Příspěvek od Janek »

Pánové, nevím, co Vás stále vede k půtkám.
Vlákno se jmenuje astrofotografie mobilem a jsou tu publikovány výsledky snažení. Jestli je to slepá ulička nebo ne, ať si každý udělá obrázek sám. Jsem rád, že tu to vlákno je, protože spousta lidí se mě ptá, zda se dá. A tady jsou jednoznačně odprezentované výsledky, že se dá a co to stojí času a usilí. I tím se získávají zkušenosti třeba se zpracováním, které se při dalším budou hodit. Sirius nakonec prezentuje také snímky mobilem, které jsou výmluvné. A pokud vlákno zachytí případné snímky i jinými typy snímačů (a že třeba Huawei jde taky dopředu), pak je to pěkný "pedagogický" materiál. Kolegu bych stále nekritizoval, nakonec každý jsme svého času pánem.

Naopak mě napadlo - konihlav naslouchá a klepe si na čelo - udělat na astrofotkách možnost třídění, čím byl snímek pořízený ať již dalekohledem nebo snímačem. Mnoha začítečníkům by to tak ukázalo, co jsou schopní se svou technikou dokázat.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#840

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:Nemám rád demagogii, a to předvádíš v diskusích kolem focení mobilem, není už nic jiného.
- najdi si definici demagogie. (budeš se divit, kdo z nás dvou by mohl být označen za demagoga)
Odpovědět